رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل اسپانیا

بررسی کلی تحصیل اسپانیا

تحصیل اسپانیا به دلایل متعددی همواره از استقبال مناسبی برخوردار است. مواردی مانند هزینه های ارزان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آب و هوای مناسب این کشور از عمده ترین دلایل محبوبیت تحصیل اسپانیا می باشد. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. پادشاهی اسپانیا در غرب اروپا واقع شده است و پایتخت آن شهر مادرید می باشد. نوع حکومت این کشور پادشاهی مشروطه است. اسپانیا عضو اتحادیه اروپا است، واحد پول این کشور یورو می باشد. زبان رسمی این کشور اسپانیایی بوده و جمعیتی حدود 46.7 میلیون نفر دارد. چیزی در حدود 60000 دانشجوی بین المللی هر ساله اسپانیا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند.

تحصیل در اسپانیا

سال تحصیلی در اسپانیا به 2 ترم تقسیم می گردد که ترم اول از اکتبر آغاز شده و تا ژانویه ادامه می یابد و ترم دوم از ژوئن تا فوریه می باشد. زبان تحصیل بیشتر دانشگاه ها در کشور اسپانیا، اسپانیایی می باشد و البته جای نگرانی نیست به این دلیل که دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی کورش زیان اسپانیایی در نظر می گیرند و دانش زبان انگلیسی در این دوره لازم است. تحصیلات در اسپانیا زیر نظر وزارت آموزش و پرورش این کشور اداره می شود.

شرایط تحصیل در مدارس اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از اولین کشورهای اروپایی بود که ثبت نام از دانش آموزان بین المللی را آغاز کرد. مداری بین المللی این کشور امکان ثبت نام از دانش آموزان در سنین 3 سال الی 18 سال را دارند. در اسپانیا نظام آموزشی دولتی که رایگان بوده و به زبان اسپانیایی می باشد و برای افرادی است که یا اسپانیایی بوده و یا اولیاء دانش آموز یک اقامت قانونی مثل کاری، تحصیلی و یا سرمایه گذاری در اسپانیا داشته باشند. اما اگر خانواده ایی تمایل داشته باشند فرزند خود را برای تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان به اسپانیا بفرستند می توانند از مدارس خصوصی که شبانه روزی هستند بهره مند  شوند. در اسپانیا مدارس خصوصی بین المللی به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و پرتغالی دایر است و برخی مدارس در شرایط خاص برای یکی از اولیاء دعوت نامه ارسال می نماید تا با ویزای گاردین به اسپانیا بروند. نظام آموزشی در اسپانیا از سن 6 سال تا 16 سال اجباری می باشد و آموزش در مقاطع زیر در این کشور صورت می پذیرد:

 • 0 تا 3 سال کودکستان
 • 3 تا 6 سال پیش دبستانی
 • 6 تا 11 سال ابتدائی
 • 12 تا 16 سال متوسطه اجباری
 • 17 تا 18 سال پیش دانشگاهی

سال تحصیلی در اسپانیا معمولاً از 3 ترم 3 ماهه از سپتامبر الی ژوئن می باشد. هزینه های تحصیل در مدارس بین المللی در اسپانیا با توجه به شهر تحصیل و نوع مدرسه بسیار متفاوت است. برخی از معروفترین مدارس در اسپانیا عبارتند از:

 • مدرسه آمریکایی بارسلونا
 • مدرسه انگلیسی بارسلونا
 • کالج فردینان دو لسپس
 • کالج بین المللی اسپانیا
 • مدرسه شلهامر
 • خانه کمبریج والنسیا
 • مدرسه بین المللی آلمونکار
 • کالج کاکنون

شرایط تحصیل  لیسانس در اسپانیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا به مدت 4 سال طول می کشد. در برخی از رشته ها مانند: روزنامه نگاری، بازاریابی، گردشگری، اقتصاد و ارتباطات فقط به زبان انگلیسی امکان تحصیل وجود دارد. اما در بسیاری از رشته های دیگر تحصیل به زبان اسپانیایی است البته به مرور زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی رو به افزایش است. در برخی از رشته ها مانند معماری فقط به زبان اسپانیایی است و داشتن مدرک B2 زبان اسپانیایی یا DELE  الزامی می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند در دوره پیش دانشگاهی در اسپانیا شرکت کنند و زبان اسپانیایی را آموزش ببینند.  دانشجویان اجازه کار حین تحصیل دارند و در هفته به مدت 20 ساعت اجازه کار کردن دارند. دانشجویان برای ثبت نام در مقطع لیسانس در اسپانیا باید مدرک دیپلم 12 ساله از کشور خود را داشته باشند و مدرک دیپلم باید در اسپانیا تأئید شود.

برای اخذ تأئیدیه مدرک می توانید در سفارت اسپانیا در کشور خود اقدام کنید.  اگر کمتر از 12 سال در دبیرستان گذرانده باشید باید در یکی از دوره های: A-Level، IB، دوره مقدماتی یکی از دانشگاه های اسپانیا و یا در آزمون PAU که تا سال 2014 برای کلیه دانشجویان اجباری بود شرکت نمایید. همچنین یک انگیزه نامه برای تعیین هدف از تحصیل در اسپانیا لازم است.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در اسپانیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا بین 1 سال الی 2 سال است. متقاضیان باید یا آیلتس 6 یا تافل 80 و یا سطح C1 یا B2 زبان اسپانیایی یا DELE را داشته باشند. همچنین رشته ائی که در مقطع فوق لیسانس در اسپانیا قصد ادامه تحصیل را دارید با با مدرک کارشناسی شما در ارتباط باشد. دانشجویان بایستی یک انگیزه نامه در خصوص دلیل انتخاب کشور اسپانیا جهت ادامه تحصیل و برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی خود ارائه دهند. دانشجویان در این مقطع اجازه هفته ایی 20 ساعت کار پاره وقت یا کار دانشجوئی در اسپانیا را دارند. داشتن یک یا دو توصیه نامه از اساتید دوران کارشناسی از دیگر الزامات برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی است. دروس بیشتری در مقطع  فوق لیسانس در اسپانیا به زبان انگلیسی ارائه می شود. برای دانشجویان غیر اسپانیایی زبان امکان گذراندن کورس زبان اسپانیایی فراهم می باشد.

تحصیل اسپانیا

شرایط تحصیل دکتری در اسپانیا

تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا بین 2 سال الی 5 سال است. رشته ائی که در مقطع دکتری قصد ادامه تحصیل را دارید باید با مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی شما در ارتباط باشد. بیشتر دروس در مقطع دکتری به زبان انگلیسی است. دانشجویان باید مدرک آیلتس 7 را برای تحصیل در مقطع دکتری داشته باشند. تحصیل دکتری به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول نظری است که شامل شرکت در سخنرانی ها و کلاس ها می باشد. بخش دوم نوشتن رساله دکتری است که زمان مشخصی ندارد و ممکن است بین 3 الی 4 سال طول بکشد. در انتها دانشجویان باید از رساله دکتری خود دفاع کنند. داشتن استاد راهنمای خوب و انگیزه نامه مناسب در این مقطع لازم است.

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا در بین کشورهای اروپائی از استقبال بیشتری برخوردار است و به دلیل سطح تحصیلات و ارزان بودن تحصیل در رشته پزشکی در اسپانیا می باشد. پزشکی در اسپانیا به زبان اسپانیایی می باشد و دانشجویان باید دوره دو ساله پیش پزشکی را طی کنند و یا در آزمون PAU با نمره بالایی قبول شوند. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در اسپانیا 6 سال است. دانشگاه های خصوصی در اسپانیا ممکن است شرایط پذیرش شان با دانشگاه های دولتی متفاوت باشد و از دانشجویان مصاحبه شخصی و آزمون اضافه برگزار کنند. متقاضیان تحصیل پزشکی در اسپانیا باید مدرک دیپلم تجربی داشته باشند. دانشجویان ابتدا یک دوره 2 ساله پیش بالینی را می گذرانند و از سال سوم وارد دوره های بالینی و تئوری می شو.د و در دو سال آخر بیشتر در دوره های بالینی می گذرد. دوره های بالینی در بیمارستان های آموزشی می باشد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در اسپانیا

بورسیه تحصیلی در اسپانیا برای دانشجویان بین المللی فراهم است. بیشتر بورسیه ها در مقطع کارشناسی  و  کارشناسی ارشد می باشد. به طور متوسط حدود 75 درصد بورسیه ها در مقطع کارشناسی و 50 درصد بورسیه ها در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می گردد. تعدادی از مشهورترین دانشگاه ها و مدارس بازرگانی وجود دارد که بورسیه تحصیلی را ارائه می دهد. آنها 15 درصد تا 100 درصد هزینه آموزش را پوشش می دهند. داشتن مدرک زبان و معدل بالا و رزومه علمی بالا و همچنین یک پرپوزال قوی و انگیزه نامه توصیه نامه برای دریافت بورسیه تحصیلی لازم است. برای درخواست بورسیه قبل از شروع سال تحصیلی باید اقدام کرد و هر دانشگاه مهلت خاصی را برای درخواست مشخص می کند. در آمد کم خانواده در این خصوص مؤثر است و بیشتر بورسیه ها برای دانشگاه های خصوصی می باشد. برخی از معروفترین بورسیه های تحصیلی در اسپانیا به شرح زیر می باشند:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه پمپئو برای دانشجویان مستعد
 • بورس تحصیلی EADA School Business بارسلونا
 • بورس تحصیلی مرکز لجستیک ساراگوسا برای بانوان
 • بورسیه تحصیلی ESADE Business
 • بورسیه تحصیلی تحصیلات تکمیلی اقتصاد برای دستاردهای برجسته
 • بورسیه تحصیلی Instituto de Empresa
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه تجارت ناوارا
 • بورسیه تحصیلی مرکز مطالعات اسپانیایی در خارج از کشور

بهترین دانشگاه های اسپانیا

سطح تحصیلات در اسپانیا مطلوب است و حضور حدود 60000 دانشجو در سال در این کشور گویای این مطلب است. در اسپانیا حدود 75 دانشگاه فعال است که 50 دانشگاه دولتی بوده و 25 دانشگاه به صورت خصوصی اداره می شود. وجود دانشگاه در اسپانیا به سال 1218 برمی گردد. سبک زندگی مدیترانه ائی، رژیم غذائی فوق العاده عالی و خوشمزه، فرصت یادگیری زبان اسپانیایی، آب و هوای مطبوع، محیطی شاد و دوستانه و هزینه های زندگی مناسب به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر از دلایل انتخاب اسپانیا برای ادامه تحصیل است. در جدول زیر به 10 دانشگاه برتر اسپانیا و رتبه های جهانی آنها اشاره می نماییم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
دانشگاه پومپئو فابرا 152 دارد – ممتاز
دانشگاه خودمختار بارسلونا 182 دارد – ممتاز
دانشگاه بارسلونا 198 دارد – ممتاز
دانشگاه خودمختار مادرید 350 – 301 دارد – ممتاز
دانشگاه CEU 500 – 401 دارد – متوسط
دانشگاه والنسیا 500 – 401 دارد – ممتاز
دانشگاه کامپلوتنسه 600 – 501 دارد – ممتاز
دانشگاه جزیره بالیریک 800 – 601 دارد – خوب
دانشگاه دستو 800 – 601 دارد – خوب
دانشگاه اروپائی مادرید 800 – 601 دارد – متوسط

هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا

دانشجویانی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند باید موارد متعددی را مورد بررسی قرار دارد. از جمله این موارد شهریه های دانشگاه می باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است و برای سایر دانشجویان حدود 2000 یورو  الی 3500 یورو شهریه سالانه دارد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسپانیا شهریه ائی بین 5500 یورو در سال الی 30000 یورو دارد. تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی اسپانیا شهریه ائی حدود 9000 الی 20000 یورو دارد.  بیشتر دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان خود خوابگاه ارائه می کنند و هزینه آنها حدود 200 یورو در ماه است.

علاوه بر شهریه دانشگاه ها دانشجویان باید هزینه های زندگی خود را در نظر داشته باشند. به طور متوسط هر ماه حدود 1000 یورو هزینه زندگی دانشجوئی در اسپانیا می باشد. به عنوان مثال اگر در مادرید یا بارسلونا تحصیل می کنید بین 900 الی 1000 یورو هزینه زندگی شما می باشد و این هزینه در شهرهای والنسیا، سویل یا کادیز حدود 700 الی 900 یورو می باشد. البته باید دانست که هزینه های زندگی هر فرد با سبک زندگی او ارتباط مستقیم دارد. در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در اسپانیا اشاره می کنیم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 0.79 تریف نرمال تاکسی 3.50
نان 1.01 هزینه های ماهیانه قبوض 117.36
1 کیلو برنج 0.99 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 40.27
1 کیلو مرغ 6.07 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 668.73
1 کیلو گوشت 10.52 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 506.78

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا در کنار مزایایی که در مورد آن نقل شد یک مزیت دیگر هم دارد و آن اجازه بردن همراه است. خانواده هایی که دانش آموزان خود را در مدارس بین المللی اسپانیا ثبت نام می کنند در شرایط خاص و برخی از  این مدارس برای پدر یا مادر دانش آموز دعوت نامه صادر می کنند و یکی از اولیاء می تواند با ویزای گاردین به اسپانیا برود. دانشجویان بین المللی نیز اجازه اینکه بتوانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را بتوانند به اسپانیا ببرند دارند و همراه اجازه کار در اسپانیا را دارد البته بایستی آنقدر به زبان اسپانیایی آشنا شده باشد تا بتواند در محیط کار ارتباط برقرار کند. فرزتدان اگر به زبان اسپانیایی مسلط شده باشند می توانند در مدارس دولتی اسپانیا از تحصیلات رایگان برخوردار شوند و الا می تواند در مدارس نیمه خصوصی و به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

تحصیل در کشور اسپانیا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

متقاضیان تحصیل در اسپانیا بایستی یک سری مدارک برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند تا بتوانند پذیرش قطعی از دانشگاه را دریافت نمایند و پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید یک سری مدارک دیگری برای سفارت اسپانیا در کشور خود ارسال نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت دارند. کسی که ویزای تحصیلی اسپانیا را اخذ کند اجازه ورود به اسپانیا را دارد و پس از ورود به این کشور معمولاً 2 هفته وقت دارد تا ویزای تحصیلی اسپانیا خود را به کارت اقامت تحصیلی اسپانیا تبدیل کند. مدارک زیر را باید به دانشگاه ارائه نماید:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی به ارزش 30000 یورو
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • نامه تمکن مالی به ازای ماهی 1000 یورو
 • مدرک زبان آیلتس یا اسپانیای متناسب با مقطع تحصیلی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت اسپانیا در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی به ارزش 30000 یورو
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی به ازای ماهی 1000 یورو

ممکن است سفارت اسپانیا علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در اسپانیا

شاید یکی از مشکلات تحصیل در اسپانیا نرخ بالای بیکاری در این کشور است. دانشجویان در اسپانیا اجازه کار  پاره وقت دانشجویی دارند و حتی در تابستانها می توانند در اسپانیا حضور داشته باشند و تمام وقت کار کنند.  پس از اتمام تحصیل در اسپانیا به دانشجویان مدت اندکی اجازه می دهند که در اسپانیا حضور داشته باشند و به کار یابی بپردازند به این اجاز ماندن پس از اتمام تحصیلات اصطلاحاً PGWP گفته می شود که در واقع مخفف Post-graduation work permit می باشد. در اسپانیا بین 3 ماه الی 6 ماه به دانشجویان اجازه داده می شود تا در این کشور به کار یابی متناسب با مدرک تحصیلی خود بپردازند. شرایط کار در اسپانیا کمی سخت است و بعد یونان و ایتالیا که بالاترین نرخ بیکاری را در اتحادیه اروپا دارند با 13.65% رتبه سوم بالاترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد. نمودار زیر را مطالعه بفرمایید:

نرخ بیکاری اسپانیا

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت اسپانیا

اقامت تحصیلی اسپانیا به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم اسپانیا شود. اما می تواند در این خصوص مؤثر باشد. دانشجویان پس از فراغت از تحصیل و اگر در فرصت PGWP استفاده کنند و کار پیدا نمایند ویزای تحصیلی اسپانیای آنها به ویزای کار اسپانیا تبدیل می شود. اشخاصی که به مدت 5 سال در اسپانیا کار کنند و مالیات پرداخت کنند و به شرط اینکه به زبان اسپانیایی مسلط شده باشند می توانند تقاضای اقامت دائم اسپانیا را داشته باشند. . این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول به فعالیت است نوشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن غیر مجاز است.  افرادی که اقامت دائم اسپانیا را دارند و به مدت 5 سال آن را حفظ کنند و در این مدت به تاریخ و جغرافی و سیاست اسپانیا مسلط شده باشند و بتوانند به زبان اسپانیایی مثل زبان مادری صحبت کنند می توانند تقاضای تابعیت اسپانیا را داشته باشند. افرادی که تابعیت اسپانیا را داشته باشند می توانند پاسپورت اسپانیا را اخذ کنند. پاسپورت اسپانیا در رتبه بندی پاسپورت های دنیا در رده دوم دنیا قرار دارد.

Related Posts

Leave a comment