رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل  نروژ

بررسی کلی تحصیل نروژ

تحصیل در نروژ از دیر باز مورد توجه دانشجویان بین المللی بوده است. امکان تحصیل در دانشگاه های رایگان حتی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا از جمله مزایای تحصیل در نروژ می باشد. تحصیل نروژ  به جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده و هرگونه کپی برداری و تغیر در آن غیر مجاز می باشد. کشور پادشاهی نروژ در شمال اروپا واقع شده و یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی می باشد که اصطلاحاً به نوردیک معروفند. پایتخت این کشور شهر اسلو است. با توجه به شرایط آب و هوائی این کشور بیشتر نروژی ها در جنوب این کشور زندگی می کنند. نروژ از اعضای اتحاردیه اروپا می باشد اما عضو سیاست پولی اتحادیه اروپا نمی باشد و واحد پول آن کرون نروژ است.

تحصیل در نروژ

جمعیت این کشور حدود 5.3 میلیون نفر بوده و مساحتی در حدود 385187 کیلومتر مربع دارد. شفق های قطبی در نروژ سالانه توریست های زیادی را با خود به این کشور می کشاند. کشور نروژ یکی از پیشرفته ترین و مجهزترین نظام های آموزشی دنیا را دارد و سال تحصیلی در این کشور به دو ترم تقسیم می شود. برای تحصیل در ترم پائیز بهترین زمان جهت ثبت نام ماه دسامبر تا مارس می باشد و اگر قصد شروع تحصیل برای ترم بعد را دارید ماه آگوست باید اقدام نمائید. فرایند پذیرش از دانشگاه های نروژ بسیار ساده تر از سایر کشورها می باشد و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالاست.

شرایط تحصیل در مدارس نروژ

تحصیل در مدارس نروژ از سن 6 سالگی تا 16 سالگی اجباری می باشد و نظام آموزشی این کشور به دو صورت دولتی و خصوصی اداره می شود. تحصیل در مدارس دولتی به زبان نروژی می باشد اما در مدارس خصوصی برخی مدارس انگلیسی زبان در این کشور فعال هستند. آموزش در مدارس نروژ  به سه سطح ابتدائی، دبیرستان و پیش دانشگاهی تقسیم می شود.  از سن 6 تا 13 سالگی
در مقطع ابتدائی و از 13 سالگی تا 16 سالگی وارد دبیرستان می شوند. دوره پیش دانشگاهی در نروژ اختیاری می باشد و از 17 سالگی تا 19 سالگی می باشد. حدود 40 مدرسه بین المللی در نروژ فعال هستند و بیشتر برای مهاجران، فرزندان دیپلمات ها و کارمندان سازمان های غیر دولتی خارجی می تواند گزینه مناسبی باشد. این مدارس به زبان های انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی تدریس می نمایند. در ادامه به برخی از مدارس بین المللی معروف در این کشور اشاره می نمائیم:

 • Alesund International School
 • Arnedal Intenational School
 • International School of Bergen
 • Children’s International School Fredrikstad
 • Gjovik International School
 • British International School of Stavanger

شرایط تحصیل  لیسانس در نروژ

تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ به مدت 3 سال می باشد. نظام آموزش دانشگاه های نروژ از سیستم بولونیا پیروی می کند. در برخی از دروس ممکن است طول دوره لیسانس 4 سال هم باشد. بیشتر رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان نروژی ارائه می گردد و فقط 15 رشته به زبان انگلیسی ارائه می شود. داشتن مدرک آیلتس 5 یا 5.5 برای مقطع کارشناسی لازم است و مدرک زبان نروژی Vg3 و یا سطح 3 آزمون زبان نروژی دانشگاه ها و یا دوره یک ساله زبان را طی کنند و نمره 450 در آزمون Bergenstesten و یا نمره B2 در هر 4 مهارت در آزمون نروژی Kompetanse norge از دیگر الزامات اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در نروژ داشتن مدرک دیپلم 12 ساله بوده و مدرک دیپلم دانشجو باید با رشته ائی که انتخاب می کند در ارتباط باشد. دانشجویان علاوه بر تحصیل در دانشگاه های نروژ در کالج ها نیز می توانند تحصیل کنند که طول مدت تحصیل در کالج های نروژ 3 سال است. دانشجویان در نروژ اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در نروژ

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ یک گزینه محبوب برای دانشجویان بین المللی است و به این دلیل است که دانشجویان امکان انتخاب گسترده ائی به زبان انگلیسی دارند. طول مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ بین 18 ماه الی 24 ماه با توجه به رشته تحصیلی متغیر است. متقاضیان تحصیل در این مقطع در نروژ باید مدرک کارشناسی داشته باشند و این مدرک باید با رشته ائی که در دانشگاه قصد ادامه تحصیل را دارند در ارتباط باشد. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ باید مدرک آیلتس 6.5 و یا تافل 85 را داشته باشند. داشتن مدرک زبان نروژی سطح B2 در آزمون زبان Kompetanse norge برای اخذ پذیرش لازم است. دانشجویان در این مقطع امکان انجام کار پاره وقت دانشجوئی دارند.

تحصیل کشور نروژ

شرایط تحصیل دکتری در نروژ

تحصیل در مقطع دکتری در نروژ به مدت 3 سال می باشد البته در برخی از رشته ها ممکن است تا 4 سال هم طول بکشد. تحصیل در مقطع دکتری در نروژ نه تنها رایگان است بلکه برخی از دانشجویان در صورت توانائی می توانند حقوق دریافت کنند و این میزان حقوق با توجه به تجربه و سن متغیر است. تقریباً تمامی رشته ها در مقطع دکتری در نروژ به زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان باید مدرک زبان آیلتس نمره 7 را داشته باشند. داشتن معرفی نامه از 2 استاد از مقطع کارشناسی ارشد و یک پروپوزال
متاسب از الزامات برای اخذ پذیرش از این مقطع می باشد. در برخی از رشته ها مانند ادبیات نروژی در مقطع دکتری باید مدرک زبان C1 نروژی داشته باشید. از دیگر الزامات اخذ پذیرش در مقطع دکتری در نروژ داشتن مدرک فوق لیسانس مربوطه با رشته تحصیلی می باشد.

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ

تحصیل در رشته پزشکی در نروژ  به مدت 6 سال می باشد که شامل 2 بخش تئوری و عملی بوده و تحصیل در رشته پزشکی در نروژ به زبان نروژی امکان پذیر است. دانشجویان البته برای شروع می توانند با زبان انگلیسی اقدام کنند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های نروژ باید در یک دوره کارورزی 1.5 ساله شرکت کنند و پس از آن مدرک پزشکی خود را دریافت
می کنند. دانشجویان باید مدرک دیپلم علوم تجربی را داشته باشند. نمره معدل دیپلم برای اخذ  پذیرش از دانشگاه های این کشور بسیار تأثیر گذار است. هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی نروژ رایگان است اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور بسیار گران می باشد. در بین دانشگاه های پزشکی نروز أانشگاه های زیر از اعتبار بسیار بالائی برخوردار هستند:

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ
 • دانشگاه ترومو

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در نروژ

تحصیل در دانشگاه های نروژ حتی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا رایگان است. در کنار این موضوع برای دانشجویان بین المللی انواع بورسیه های تحصیلی در دسترس می باشد. متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در نروژ باید از سطح علمی مناسبی برخوردار باشند. داشتن مقاله هایی که در نشریات علمی معتبر دنیا به چاپ رسیده باشد و معدل بالا و پروپوزال قوی و انگیزه نامه
کناسب از الزامات است. در بین انواع بورسیه های تحصیلی که در نروژ موجود است 2 بورسیه زیر از همه معروف تر می باشد:

 • Mobility Grant for Norwegian Language and Literature
 • The Erasmus-grant Erasmus+

بهترین دانشگاه های نروژ

کیفیت آموزش در نروژ بسیار بالاست. دانشگاه های نروژ معمولاً سعی می کنند از نظر تجهیزات و ابزار آلات آموزشی همواره به روز باشند. در این کشور در مجموع 64 مؤسسه آموزش عالی فعال است که از این بین تعداد 29 دانشگاه بوده و بفیه در قالب مؤسسات
فنی و کالج ها مشغول به فعالیت هستند. در بین دانشگاه های نروژ 6 دانشگاه این کشور در رتبه بندی های جهانی قرار داده می شوند. در جدول زیر به 5 دانشگاه برتر کشور نروژ و رتبه هائی در رتبه بندی جهانی به خود اختصاص داده اند اشاره می نمائیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
دانشگاه اسلو 127 دارد – ممتاز
دانشگاه برگن 250 – 201 دارد – ممتاز
دانشگاه UIT The Arctic نروژ 400 – 351 دارد – ممتاز
دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ 500 – 401 دارد – ممتاز
دانشگاه علوم زندگی نروژ 800 – 601 دارد – ممتاز

هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ

هزینه های تحصیل در نروژ رایگان است و این قانون حتی برای دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا نروژ را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند صادق است. دانشجویان فقط مبلغ بسیار جزئی بابت هزینه های ثبت نام پرداخت می کنند و این مبلغ بین 300 یورو الی 1500 یورو متغیر است. هزینه های زندگی اما در نروژ به نسبت برخی از کشورهای اروپائی بالاتر است البته هزینه زندگی هر شخص متناسب با سبک زندگی او می باشد. برخی از دانشگاه های نروژ مجهز به خوابگاه می باشند و این موضوع می تواند در کاهش هزینه های زندگی یک شخص مؤثر باشد. در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در این کشور اشاره می کنیم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 6.81 تریف نرمال تاکسی 9.65
نان 2.49 هزینه های ماهیانه قبوض 158.80
1 کیلو برنج 1.20 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 47.83
1 کیلو مرغ 5.50 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 993.49
1 کیلو گوشت 11.59 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 773.19

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در نروژ

دانشجویانی که در نروژ مشغول به تحصیل می باشند می توانند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را به این کشور منتقل کنند. نکته مهمی که در این امر وجود دارد این است که دانشجو بایستی تمکن مالی مناسب برای پوشش هزینه های همراه را به دولت نروژ نشان دهد. نروژ کشور ارزانی برای زندگی نمی باشد. همراه شامل همسر و فرزند زیر 18 سال می باشد. همراه دانشجو اجازه کار تمام وقت در نروژ را دارد و فرزند وی می تواند از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند گردد. البته برای این موضوع دانش زبان بسیار مهم می باشد.

تحصیل نروژ

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ

برای اینکه فردی بتواند ویزای تحصیلی نروژ را دریافت کند در ابتدا بایستی از یکی از دانشگاه های نروژ پذیرش دریافت کند. به همین منظور ارائه 2 سری مدرک در این فرآیند لازم است. مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر نروژ لازم است و به دانشگاه ارائه می شود به قرار زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • مدرک زبان آیلتس متناسب با مقطع تحصیلی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت نروژ در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکی پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت نروژ علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه  آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در نروژ

یکی از نکاتی که برای بسیاری از دانشجویان با اهمیت می باشد این است که پس از فراغت از تحصیل فرصت حضور در آن کشور و جستجوی کار را داشته باشند.به این فرصت کاریابی پس از تحصیل اصطلاحاً PGWP که مخفف Post-graduation work permit می باشد گفته می شود. طبق قوانین موجود در کشور نروژ دانشجویان بعد از پایان تحصیلات خود به مدت 6 ماه فرصت دارند تا در کشور نروژ حضور داشته و با توجه به رشته ائی که از آن فارغ التحصیل شده اند به جستجوی کار بپردازند و در صورت یافتن شغل ویزای کاری نروژ را اخذ نمایند. شرایط کار در نروژ بسیار مساعد است و طبق جدیدترین بررسی نرخ بیکاری این کشور 3.31 درصد اعلام شده است. در نمودار زیر می توانید در این خصوص اطلاعات دقیق تری کسب نمائید:

نرخ بیکاری نروژ

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت نروژ

اقامت تحصیلی در نروژ به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم نروژ شود اما به صورت ضمنی می تواند زمینه ساز این مهم باشد. دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می توانند از فرصت 6 ماهه PGWP استفاده کرده و پس از یافتن شغل اقامت کاری نروژ را اخذ کنند. افرادی که بتوانند به مدت 5 سال در این کشور کار کنند و مالیات بپردازند می توانند جهت دریافت اقامت دائم نروژ درخواست دهند. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، و در استان گیلان مشغول به فعالیت می باشد نوشته شده و هرگونه کپی برداری و تغیر در آن غیر مجاز می باشد. افرادی که به مدت 5 سال اقامت دائم نروژ را داشته باشند و به زبان و فرهنگ نروژ مسلط شده باشند می توانند درخواست تابعیت نروژ را ارائه دهند. پاسپورت نروژ در رتبه بندی جهانی در رده 4 قوی ترین پاسپورت دنیا قرار دارد.

Related Posts

Leave a comment