رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

مهاجرت لهستان

مهاجرت به لهستان

مهاجرت لهستان

در مورد لهستان چه می دانیم؟

مهاجرت لهستان در اوایل دهه شصت شمسی مورد توجه ایرانی ها قرار گرفت و به مرور بنا بر دلایل متعددی با استقبال بیشتری روبرو شده است. مقاله مهاجرت لهستان توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و یا تغییر در آن غیر مجاز است. جمهوری لهستان از جمله کشورهای مرکزی قاره اروپا می باشد و پایتخت آن ورشو است. جمعیت لهستان حدود 37.8 میلیون نفر است و مساحت این کشور 312696 کیلومترمربع می باشد. زبان رسمی آن لهستانی و واحد پول زلوتی است. این کشور با کشورهای آلمان، جمهوری چک، اسلوواکی، اوکراین، لیتوانی، روسیه و بلاروس مرز خاکی مشترک دارد و عضو اتحادیه اروپا و شنگن می باشد. نام این کشور در بیشتر زبان ها پُلند که از اسم قوم پیاست گرفته شده و در زبانهای لیتوانیائی، مجاری، ارمنی و فارسی لهستان گفته می شود.

مهاجرت به لهستان

در چند سال اخیر سرانه تولید ناخالص داخلی لهستان از افزایش چشمگیری روبرو بوده است و همین امر سبب بهبود وضعیت زندگی لهستانی ها بوده و شرایط زندگی در آن بهبود یافته است. مهمترین صادرات این کشور شامل ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، خواروبار و حیوانات زنده و محصولات کشاورزی مهم این کشور شامل سیب زمینی، چاودار و چغندرقند است. لهستان شامل 16 استان است که شهرهای کراکف و گدانسک بعد از ورشو از مهمترین شهرهای این کشور است. لهستان یکی از ارزانترین کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و غذاهای پیروگی و بیگوس از معروفترین غذاهای این کشور می باشد.

شاخصه های مهم زندگی لهستان

برای مهاجرت به هر کشوری بایستی موارد متعددی در آن کشور را مدنظر قرار داد. لهستان کشور ارزانی می باشد و این مهم یکی از دلایل مهم انتخاب این کشور برای مهاجرت می باشد. علاوه بر آن اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور بسیار متنوع بوده و در دوره های متعددی می تواند در این کشور شروع به تحصیل نمود. در جدول زیر سعی شده است که به برخی از موارد مهمی که برای زندگی در کشوری مد نظر قرارداد آورده شده است. باید بدانیم که این اعداد نسبی بوده و در زمان نگارش این مقاله از سایت های معتبر به دست آمده است و ممکن است بنا به عوامل متعدد تغییر کند.

شاخص قدرت خرید 43.53 شاخص ایمنی 66.06
شاخص مراقبت بهداشتی 52.74 شاخص آب و هوا 76.01
شاخص رشد اقتصادی 11.1 شاخص تورم 4.93
نرخ بیکاری 6 شاخص کنترل فساد 0.60
شاخص خوشبختی 6.17 از 10 شاخص توسعه انسانی 0.880 از 1
متوسط حقوق ماهانه خالص 3488.01 زلوتی معادل 759.59 یورو نرخ بهره وام مسکن 4.86

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

تحصیل در لهستان طرفداران زیادی در این دارد. ایرانی در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی امکان ادامه تحصیل را دارند و زبان تحصیل در لهستان انگلیسیبوده و برخی دوره ها به زبان آلمانی نیز ارائه می شود. دانشجویانی که مدرک زبان نداشته باشند می توانند ابتدا در این کشور دوره زبان را پشت سر  بگذارند و سپس وارد دوره دانشگاهی خود شوند. دانشجویان می توانند در طول دوره تحصیل، کار پاره وقت دانشجوئی داشته باشند و پس از فراغت از تحصیل به مدت 1 سال فرصت دارند تا در این کشور حضور داشته و با توجه به رشته ائی که تحصیل نموده اند به کاریابی بپردازند و پس از یافتن شغل اقامت تحصیلی لهستان آنها به اقامت کاری لهستان تغییر می کند. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان 3 الی 4 سال است و ارشد 1.5 الی 2 سال می باشد.

داشتن دیپلم 12 ساله و مدرک زبان آیلتس 5.5 یا 6 و معادل آن در سایر آزمون های زبان الزامی می باشد. دانشجویان می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با ویزای همراه لهستان به این کشور منتقل کنند و همسر وی اجازه کار در لهستان و یا ادامه تحصیل در لهستان را دارد و فرندان وی می توانند برای تحصیل در مدارس لهستان اقدام کنند. لهستان دانشگاه های با کیفیتی دارد و در این بین دانشگاه: Jagiellonian University و University of Warsaw از سایر دانشگاه های این کشور مطرح تر می باشند. برای تحصیل در رشته پزشکی در لهستان قبولی یک از آزمونهای: MUL,MCAT,GAMSAT الزامی بوده و مدت زمان تحصیل پزشکی در لهستان  6 سال است. تحصیل در لهستان به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت دائم لهستان نمی شود اما می تواند زمینه لازم را فراهم کند.

مهاجرت به لهستان از طریق کار

کار در لهستان در چند سال اخیر از شرایط مطلوبی برخوردار است. چندین شرکت چند ملیتی در این کشور حضور دارد و این موضوع یکی از عوامل مهم شرایط خوب کار در لهستان است شرکت هائی نظیر:

 • Agora SA
 • Asseco Group
 • Diebold Nixdorf
 • FCA Group
 • GSK

مشاغل محبوب در این کشور عبارتند از:

 • بانکداری و امور مالی
 • تولید موارد شیمیائی
 • IT
 • لجستیک
 • مخابرات

همچنین بیشترین مشاغل مورد نیاز در لهستان در گروه های زیر می باشد:

 • مهندسین رشته های: عمران، شیمی، برق، الکترونیک، IT
 • فروشندگان حرفه ائی
 • حسابدار و تحلیلگران مالی
 • فناوری اطلاعات، کارشناس امنیت سایبری، مدیر شبکه، پشتیبان فنی

برای یافتن کار در لهستان می توان از طریق اینترنت و با کمک موسسات کاریابی معتبر در این کشور شغل مورد نظر را یافت و رزومه برای کارفرما ارسال کرد و در صورت تأئید کارفرما نامه پیشنهاد شغلی را از کارفرما دریافت نموده و برای ویزا اقدام کرد. برخی از کاریابی های معتبر در لهستان عبارتند از:

 • Careerjet
 • Careers in Poland
 • Forumpraca
 • Interia
 • Jobs
 • Reed
 • Praca

برای کار در برخی از مشاغل در این کشور دانش زبان لهستانی الزامی می باشد اما در کل باید گفت تسلط به زبان انگلیسی در بسیاری از مشاغل مناسب است و شخص می تواند به مرور به زبان لهستانی آشنا شود. روزهای کاری لهستان از دوشنبه الی جمعه بوده و هر هفته 44 ساعت وقت مجاز کار در این کشور است و اضافه کار حتماً باید با اجازه کارفرما باشد. افراد شاغل در لهستان می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به این کشور منتقل نموده و همسر وی اجازه کار و تحصیل در لهستان دارد. در نمودار زیر می توانید در خصوص درصد بیکاری لهستان می باشد:

نرخ بیکاری لهستان

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

کشور لهستان در حال رشد و شکوفائی می باشد و به همین دلیل شرایط خوبی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم نموده است. راه های متعددی برای سرمایه گذاری در لهستان وجود دارد که همه آنها منجر به اخذ اقامت از این کشور نمی شود و برای برخی از آنها بایستی یک اقامت در لهستان داشته باشید تا بتوانید اقدام نمائید. اما اگر قصد اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در لهستان را دارید بهترین راه سرمایه گذاری در این کشور که منجر به اخذ اقامت شود پروسه راه اندازی فعالیت تجاری به مبلغ  100000 زلوتی بوده که باید در یکی از حوزه های: الکترونیک و مخابرات، تولید و فرآوری مواد غذائی،
فناوری اطلاعات و حمل و نقل و گردشگری باشد. این کسب و کار بایستی هرساله حدود 15000 یورو درآمد داشته باشد و پس از 5 سال منجر به اقامت دائم لهستان می گردد.

اگر در لهستان حضور داشته باشید می توانید در فرآیندهای سرمایه گذاری مانند خرید اوراق قرضه و یا خرید ملک اقدام نمود. افرادی که با ویزای سرمایه گذاری لهستان اقامت این کشور را می گیرند از ابتدا می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را وارد این کشور کنند. همسر وی اجازه کار در لهستان را دارد و در صورت تمایل می تواند در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهد. فرزندان وی می توانند در مدارس لهستانی درس بخوانند.

مهاجرت لهستان

مهاجرت به لهستان از طریق تولد فرزند

کلیه کشورهای دنیا از 2 قاعده کلی در خصوص تولد فرزند پیروی می نمایند. برخی از کشورها به واسطه این که طفلی در سرزمین و یا هر مایملک آن کشور به دنیا بیاید، تابعیت آن کشور را دریافت می نماید. به این قاعده اصطلاحاً قاعده خاک گفته می شود که بیشتر کشورهای قاره آمریکا از این قاعده و  قانون پیروی می نمایند. دسته دوم کشورهائی هستند که اگر طفلی در آن سرزمین متولد شود تأثیری در روند اقامتی او و خاواده اش نخواهد داشت اما اگر به واسطه یک ارتباط خونی با یکی از تبعه آن کشور می تواند تابعیت آن کشور را اخذ کند که اصطلاحاً به این روش دوم قاعده خون گفته می شود و تقریباً همه کشورهای اروپائی از این قاعده پیروی می کنند. برای دریافت اقامت لهستان از طریق تولد فرزند امکان پذیر نیست. اگر شخصی که قصد دارد از طریق قاعده خون تابعیت لهستان را دریافت نماید باید یکی از اقوام خونی مانند: پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادر بزرگ وی لهستانی باشند. البته این روش مهاجرت بسیار سخت بوده و باید با کمک وکیل مخصوص و مسلط به آن اقدام شود تا بتوان به مقصود مطلوب رسید.

مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج

یکی از روش های مهاجرت در بسیاری از کشورها ازدواج با تبعه آن کشور است. در لهستان نیز می شود به واسطه ازدواج با یک لهستانی اقامت این کشور را دریافت نمود. برای این موضوع در ابتدا باید اثبات کرد که طرفین از قبل از ازدواج حداقل به مدت 6 ماه با هم آشنائی داشته و ارتباط بین آنها برقرار بوده است. ازدواج آنها باید در لهستان به صورت قانونی ثبت شود. افراد خارجی که وارد لهستان می شوند باید به مدت 3 سال با همسر خود زندگی کنند که به آنها در ابتدا اقامت 1 ساله
اعطا می گردد و هر ساله تمدید می شود و پس از 3 سال شخص می تواند تابعیت لهستان را دریافت نماید. نکته قابل توجه در این فرآیند این است که فرد لهستانی بایستی تمکن مالی خوبی داشته باشد تا بتواند از پس هزینه های زندگی همسر خود بر آید.

شرایط دریافت اقامت دائم لهستان

از روش های که برای مهاجرت به لهستان عنوان شد برخی مستقیماً منجر به اخذ اقامت دائم لهستان شود. اگر از روش مهاجرت تحصیلی وارد لهستان شوید بعد از فراغت از تحصیل می توانید از فرصت 1 ساله PGWP استفاده نموده و پس از مشغول به کار شدن در واقع پروسه اقامتی شما آغاز می گردد. و بعد از 5 سال کار کردن و پرداخت مالیات می توانید اقامت دائم لهستان را اخذ کنید. اگر شخصی مهاجرت کاری به لهستان داشته باشد بعد از 5 سال کار کردن در این کشور و پرداخت مالیات این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه تندکار نوشته شده و هرگونه کپی برداری از آن غیرمجاز است. می تواند برای اقامت دائم این کشور درخواست دهد. لازم به ذکر است که برای این منظور شخص باید با زبان لهستانی آشنا شده باشد و بتواند صحبت کند.

مهاجرت کشور لهستان

شرایط دریافت تابعیت لهستان

در روش های مهاجرتی توضیح داده شده اگر فردی از طریق ازدواج با یک فرد لهستانی یا کسی که تابعیت لهستان را دارد وارد این کشور شود بعد 3 سال می تواند تابعیت لهستان را اخذ کند. اگر از روش های کاری یا تحصیلی که منجر به کار می شود وارد این کشور شده باشید ابتدا بایستی اقامت  دائم لهستان را اخذ نموده و پس از مدت  5 سال حفظ این مهم برای اخذ شهروندی لهستان خود اقدام نمائید. در هنگام ارائه درخواست شهروندی لهستان باید به زبان لهستانی تسلط کامل یافته باشید و در مورد فرهنگ و تاریخ لهستان اطلاعات کاملی به دست آورده باشید. لازم به ذکر است که پاسپورت لهستان در رده بندی پاسپورت های کشورها در رتبه 3 قرار داد و دارندگان آن می توانند به 165 کشور بدون ویزا سفر کنند.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در لهستان

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول فعالیت است و برای علاقمندان زندگی در لهستان خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • اخذ پذیرش تحصیلی در کلیه مقاطع دانشگاهی در لهستان
 • اخذ دوره های زبان در لهستان
 • در برخی از مواقع برای مشاغل خاص جاب آفر مهیا می شود

این مؤسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در لهستان دارد در حال افزایش خدمات خود در کشور لهستان می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران
ما بهره مند شوید.

Related Posts

Leave a comment