رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل ترکیه

بررسی کلی تحصیل ترکیه

تحصیل ترکیه به دلیل نزدیکی این کشور به ایران و اشتراکات فرهنگی فراوانی که وجود دارد و همچنین چون ایرانی ها برای ورود به ترکیه به ویزا نیاز ندارند بسیار مورد توجه است. مقاله تحصیل ترکیه توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز می باشد. جمهوری ترکیه در شمال غربی ایران و شرق قاره اروپا واقع شده است. این کشور به دلیل منطقه ائی و موقعیت قرار گیری در بین آسیا و اروپا و مرز خاکی و آبی با هر دو قاره یکی از مهمترین کشورهای خاور میانه ائی محسوب می گردد. پایتحت آن شهر آنکارا بوده اما استانبول را می توان مهمترین شهر ترکیه به حساب آورد. زبان رسمی در این کشور ترکی استانبولی می باشد و واحد پول آن لیر ترکیه است.

تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه جمعیتی بالغ بر 84.2 میلیون نفر دارد و مساحت آن 785347 کیلومتر مربع است. بیشتر دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند از کشورهای اطراف این کشور مانند ایران، آذربایجان،ترکمنستان و کشورهای عربی می باشند. در چند سال اخیر کیفیت آموزش در دانشگاه های ترکیه افزایش یافته است. سال تحصیلی در ترکیه به دو ترم تقسیم می شود که ترم اول آن از سپتامبر آغاز شده و تا ژانویه ادامه دارد و ترم دوم از فوریه الی ژوئن می باشد.

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه از سن 6 سالگی شروع می شود و مدت تحصیل در مدارس این کشور 12 سال بوده و اجباری می باشد. مدارس در ترکیه به سه مقطع 4 ساله تقسیم می شود که دانش آموزان ابتدا دوره ابتدائی سپس دوره راهنمائی و پس از آن برای ورود به مقطع دبیرستان باید در آزمون شرکت کنند و با توجه به نمره ائی که در این آزمون می گیرند می توانند نوع دبیرستان
و رشته تحصیلی خود را مشخص نمایند. تحصیل در مدارس دولتی ترکیه به زبان ترکی و به صورت رایگان می باشد. بیشتر شهروندان خارجی شاکن در ترکیه فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام می کنند که هم از کیفیت آموزشی بالاتری برخوردار هستند و هم به زبانی که تمایل دارند تحصیل می کنند. در ترکیه مدارس بین المللی از کشورهای انگلیس، آمریکا، ایتالیا، آلمان و ترکیه فعالیت دارند. بیشتر مدارس بین المللی ترکیه در استانبول دایر می باشند. در ادامه به برخی از مدارس بین المللی معروف در ترکیه اشاره می نمائیم:

 • British International School Istanbul
 • Istanbul International School
 • Istanbul International Community School
 • Eyuboglu Egitim Kurumlari
 • Koc,Ozel Ilkogretim Okulu ve Lisesi
 • International Pre-school and Kindergarten
 • Mef International School
 • Ozel Izmir Amerikan Koleji

شرایط تحصیل  لیسانس در ترکیه

تحصیل لیسانس در ترکیه به مدت 4 سال می باشد. بیشتر رشته ها در مقطع کارشناسی در ترکیه به زبان ترکی می باشد البته در برخی از دانشگاه ها تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. برای زبان ترکی داشتن مدرک Tomer یا  TELC و یا UTS و زبان انگلیسی داشتن مدرک آیلتس یا تافل الزامی می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند در دوره های پیش دانشگاهی در ترکیه شرکت کنند و نمره ائی که در پایان این دوره ها می گیرند در رشته و دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل دارند بسیار مؤثر است. افرادی که قصد تحصیل به زبان ترکی را دارند باید در دوره های  YOS شرکت کنند که در این دوره دروس زبان ترکی، ریاضی و هندسه و هوش آموزش داده و مدت آن 1 سال است البته تحصیل زبان ترکی در این دوره اختیاری می باشد.

اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید باید دوره های SAT را بگذارنید. در این دوره ها ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی آموزش داده می شود و مدت زمان این دوره 1 سال بوده و در سال 4 بار برگزار می شود. دانشجویان مقطع کارشناسی در ترکیه امکان کار پاره وقت دانشجوئی برای شان فراهم است. دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی در ترکیه بایستی مدرک دیپلم 12 ساله داشته باشند. گذراندن دوره های YOS و SAT شرایط موفقیت در آزمون های ورودی را برای دانشجویان بین المللی آسان تر می کند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در ترکیه

تحصیل فوق لیسانس در ترکیه به مدت 2 سال می باشد. دانشجویان باید مدرک کارشناسی داشته باشند امکان تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی برای دانشجویان فراهم است. برای هریک از این زبان ها داشتن مدرک زبان الزامی است که برای زبان انگلیسی یا مدرک آیلتس و یا تافل و برای زبان ترکی مدرک زبان TOMER و یا TELC و یا UTS را باید داشته باشند. دانشجویان بین المللی باید در آزمون ورودی شرکت کنند و نمره ائی که در این آزمون می گیرند در ادامه تحصیل شان مؤثر می باشد. این آزمون ها Ales یا GRE و یا GMAT می باشد که با توجه به رشته تحصیلی تعیین می شود. دانشجویان امکان کار پاره وقت دانشجوئی دارند. کارشناسی ارشد در ترکیه به دو صورت با پایان نامه و بدون پایان نامه ارائه می شود که کارشناسی ارشد با پایان نامه شامل تکمیل دوره مشخص و ارائه پایان نامه است و دوره بدون پایان نامه به معنی تکمیل دوره تحصیلات تکمیلی و یک پروژه ترمی است.

شرایط تحصیل دکتری در ترکیه

طول دوره دکتری در ترکیه بین 3 سال الی 4 سال و با توجه به ماهیت دوره می باشد. بیشتر رشته ها در مقطع دکتری در ترکیه به زبان انگلیسی ارائه می شود. داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اخذ پذیرش الزامی است و رشته ائی که در دوره دکتری قصد ادامه تحصیل را دارید باید با مدرک دوره کارشناسی ارشد در ارتباط باشد. مقطع دکتری در ترکیه تحقیق محور است و دانشجویان امکان کار پاره وقت دانشجوئی دارند. یک انگیزه نامه قوی و ارائه پروپوزال مناسب برای اخذ پذیرش در دوره
دکتری الزامی می باشد.

تحصیل ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه به مدت 6 سال می باشد که 3 سال آن به صورت نظری و مبانی پزشکی و 2 سال بعدی دوره های بالینی به آن افزوده شده و سال آخر به صورت کارورزی می باشد. برای ورود به رشته پزشکی ترکیه باید مدرک دیپلم 12 ساله داشته باشید و در آزمون ورودی این رشته قبول شده باشید. زبان تحصیل پزشکی در ترکیه هم ترکی و هم انگلیسی امکان پذیر است و اگر هم به زبان انگلیسی باشد باز هم باید زبان ترکی را بلد بود. دانشجویان بین المللی برای کسب آمادگی جهت شرکت در آزمون ورودی پزشکی ترکیه بهتر است دوره های پیش دانشگاهی YOS و یا SAT را پشت سر بگذارند. در ادامه به برخی از دانشگاه های پزشکی مطرح در کشور ترکیه اشاره می نمائیم:

 • Hacettepe University Faulty of Medicine
 • Istanbul University Medical School
 • Ankara University School of Medicine
 • Ege University Faculty of Medicine
 • Marmara University Medical School
 • Dokouz Eylul University School of Medicine
 • Koc University School of Medicine

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه

امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه وجود دارد و دانشجویان هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری درخواست ارائه دهند. نمره ائی که در آزمون ورودی دانشگاه ها کسب می شود می تواند در دریافت بورسیه تحصیلی
تأثیر داشته باشد و همچنین دانشجویان باید رزومه علمی مناسبی داشته باشند. در این کشور انواع بورسیه های دولتی و خصوصی و دانشگاهی ارائه می شود که می تواند کلیه هزینه ها و یا بخشی از هزینه های شهریه دانشگاه و یا هزینه های زندگی را پوشش دهد. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیلی در ترکیه اشاره می نمائیم:

 • بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کوچ
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه شرق مدیترانه
 • Aga Khan Foundation Scholarships 2021
 • IIE-SRF Fellowship 2021
 • Facebook Fellowship Program
 • Qatar Airways National Scholarship Program 2021

بهترین دانشگاه های ترکیه

سطح آموزش در دانشگاه های ترکیه در چند سال اخیر افزایش یافته است و دانشجویان بیشتری برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می نمایند. ترکیه 166 دانشگاه دارد که از این تعداد 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی می باشد. حدود 125238
دانشجوی بین المللی در ترکیه مشغول به تحصیل می باشند که عمدتاً از کشورهای نزدیک به ترکیه هستند. در ادامه به 10 دانشگاه برتر ترکیه اشاره نموده و رتبه های جهانی آنها را به حضورتان معرفی می کنیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
Cankaya University 500 – 401 دارد – خوب
Koc University 500 – 401 دارد – ممتاز
Hacettepe University 600 – 501 دارد – ممتاز
Sabanci University 600 – 501 دارد – ممتاز
Bilkent University 800 – 601 دارد – ممتاز
Bogazici University 800 – 601 دارد – ممتاز
Ozyegin University 800 – 601 دارد – متوسط
Istanbul University 1000 – 801 دارد – خوب
Istanbul Technical University 1000 – 801 دارد – خوب
Karabuk University 1000 – 801 دارد – خوب

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه به نسبت بسیاری از کشورهای اروپائی دیگر ارزانتر است و شهریه ها در دانشگاه های دولتی این کشور مناسب می باشد در مجموع شهریه دانشگاه دولتی در ترکیه به زبان انگلیسی حدود 450 الی 1500 دلار در سال بوده و به زبان ترکی حدود 240 الی 750 دلار درسال است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی سالانه بین 4500 دلار الی 19000 دلار متغیر است. عواملی مانند مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، نوع دانشگاه و شهری که در آن زندگی می کنید در میزان شهریه مؤثر است. هزینه دوره های YOS و SAT حدود 4500 دلار می باشد. علاوه بر شهریه ها دانشجویان بایستی هزینه های زندگی را نیز در نظر بگیرند. به طور متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در ترکیه بین 350 الی 500 دلار می باشد. البته هزینه زندگی هر شخص متناسب با سبک زندگی وی می باشد. در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در کشور ترکیه اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به دلار کالا یا خدمات هزینه به دلار
1 لیتر شیر 0.75 تریف نرمال تاکسی 0.67
نان 0.36 هزینه های ماهیانه قبوض 64.55
1 کیلو برنج 1.66 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 14.33
1 کیلو مرغ 2.75 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 211.41
1 کیلو گوشت 9.23 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 134.70

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و همچنین قوانین حاکم بر روابط دو کشور و اینکه ایرانی ها بدون ویزا می توانند به مدت 3 ماه در این کشور حضور داشته باشند یه مقصد مطلوب برای ایرانی ها می باشد. از سوی دیگر دانشجویان می توانند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را به عنوان همراه به این کشور منتقل نمایند. همسر شخص دانشجو اجازه کار در ترکیه را دارد و همچنین در صورت تمایل می تواند ادامه تحصیل دهد. فرزند وی نیز می تواند از تحصیل رایگان در ترکیه بهره مند شود. البته دانش زبان ترکی استامبولی در این خصوص مؤثر است.

تحصیل کشور ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

برای اینکه فردی بتواند ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کند در ابتدا بایستی از یکی  از دانشگاه های ترکیه پذیرش دریافت کند. به همین منظور ارائه 2 سری مدرک در این فرآیند لازم است. مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر ترکیه لازم است و به دانشگاه ارائه می شود به قرار زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت ترکیه در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکی پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت ترکیه علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در ترکیه

بیشتر دانشجویانی که کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند به این دلیل است که این کشور را به عنوان یک سکوی پرتاب به سمت سایر کشورها قرار دهند. شرایط کار در این کشور خیلی مطلوب نیست و دانشجویان پس از فراغت از تحصیل خیلی فرصت کاریابی در این کشور را ندارند معمولاً به فرصت کاریابی پس از تحصیل Post-graduation work permit گفته می شود و به صورت اختصار به PGWP مشهور است. نرخ بیکاری در ترکیه 11.40درصد است در نمودار زیر در این خصوص می توانید اطلاعات دقیق تری کسب کنید:

نرخ بیکاری ترکیه

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت ترکیه

اقامت تحصیلی ترکیه به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم ترکیه شود اما دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات خود در این کشور در صورتی که بتوانند کار پیدا کرده و اقامت کاری بگیرند می توانند بعد از 5 سال کار کردن و پرداخت مالیات درخواست اقامت دائم ترکیه را داشته باشد. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که مجوز رسمی از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان را دارا می باشد نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز می باشد. افرادی که به مدت 5 سال اقامت دائم ترکیه را حفظ نمایند می توانند درخواست تابعیت ترکیه را ارائه دهند و پس از آن پاسپورت ترکیه را اخذ کنند. رتبه پاسپورت ترکیه در رده بندی پاسپورت های دنیا در جایگاه 41 می باشد.

منابع:

https://www.expatarrivals.com/europe/turkey/education-and-schools-turkey

https://www.expat-quotes.com/guides/turkey/education/international-schools-in-turkey.htm

https://www.allaboutturkey.com/education.html

https://www.tremglobal.com/articles/how-do-foreign-students-get-an-education-in-turkey

https://www.justlanded.com/english/Turkey/Turkey-Guide/Education/Private-education

https://www.mastersportal.com/articles/2555/how-to-apply-to-a-university-in-turkey-in-2021.html

https://studyinturkey.com/undergraduate-study/

https://studee.com/turkey/

https://www.findamasters.com/study-abroad/europe/masters-study-in-turkey.aspx

https://www.educations.com/study-guides/europe/study-in-turkey/

https://www.irankonsoloslugu.org/turkey-higher-education

https://studyabroadaide.com/best-medical-schools-in-turkey/

https://turkeyscholarship.com/how-to-apply-for-turkey-scholarship-2021-2022-turkey-government-scholarship-turkish-scholarship-turkiye-burslari/

https://scholarshiproar.com/turkey-government-scholarship/

https://turkiyeburslari.gov.tr/en/page/prospective-students/application-criteria

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.passportindex.org/

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2015/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined

https://safirsayee.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85/

Related Posts

Leave a comment