رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل سوئیس

تحصیل در سوئیس

تحصیل سوئیس

بررسی کلی تحصیل سوئیس

تحصیل سوئیس در ایران پیشینه تاریخی دارد. تحصیل در کشور کوچک با چشم انداز کوه آلپ و در بالاترین سطح دنیا می تواند انگیزه مضاعفی برای دانشجویان بین المللی باشد. مقاله تحصیل سوئیس توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. کشور سوئیس در غرب اروپا واقع شده است و
پایتخت آن شهر برن می باشد. کنفدراسیون سوئیس جمعیتی بالغ بر 8.6 میلیون نفر دارد و مساحت آن بالغ بر 41290 کیلومتر مربع است. مهمترین شهرهای سوئیس ژنو و زوریخ می باشند. زبان رسمی این کشور بستگی به کانتونی دارد که در آن زندگی می کنید و چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیائی و رومانش در 26 کانتون این کشور استفاده می شود. همه مردم سوئیس به زبان انگلیسی تسلط دارند. مبنای تحصیل در دانشگاه های سوئیس در تمامی مقاطع پژوهش محور می باشد و امنیت بالا و طبیعی بسیار زیبا و سیستم آموزشی پیشرفته از دلایل محبوبیت تحصیل در این کشور است. سال تحصیلی در سوئیس از سپتامبر آغاز شده و تا ژوئن ادامه دارد که به دو ترم تقسیم می شود.

تحصیل در سوئیس

شرایط تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در مدارس سوئیس از سن 6 سال الی 15 سال اجباری می باشد و مدارس در این کشور به سه مقطع دبستان، راهنمائی و دبیرستان تقسیم می شود. البته برخی از قوانین آموزشی در مدارس این کشور در کانتون های مختلف با هم متفاوت است به عنوان مثال در برخی از کانتون ها تحصیلات اجباری 9 سال و در برخی دیگر 11 سال است. شهرداری های شهرها وظیفه سازماندهی مدارس را در سوئیس برعهده دارند. زبان تحصیل در مدارس دولتی این کشور بستگی به کانتون محل تحصیل دارد اما افرادی تمایل به تحصیل فرزند خود به زبان انگلیسی را داشته باشد باید در مدارس خصوصی این کشور ثبت نام انجام دهند. دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه های این کشور را داشته باشند گزینه های پیش دانشگاهی متنوعی را با بالاترین کیفیت می توانند بگذرانند که این دوره ها در سراسر اروپا معتبر است.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی سوئیس رایگان است اما هزینه تحصیل در مدارس خصوصی و شبانه روزی متفاوت است. شهریه ها بین 30000 الی 40000 فرانک سوئیس بوده و دانش آموز خارجی هم می تواند در مدارس شبانه روزی زندگی کند و هم می تواندتحت میزبانی یک خانواده سوئیسی باشد. در سوئیس 50 مدرسه بین المللی دایر است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نمائیم:

 • TASIS The American School in Switzerland
 • Surval Montreux
 • Le Regent College
 • Institut auf dem Rosenberg

شرایط تحصیل  لیسانس در سوئیس

تحصیل در مقطع لیسانس در سوئیس بین 3 سال الی 4 سال می باشد. دانشجویان بایستی مدرک دیپلم 12 ساله را داشته باشند و متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا مدرک دیپلم شان باید دارای شرایط خاصی مانند معدل بالا، گواهی تکمیل دوره پیش دانشگاهی، گواهی گذراندن دروسی مانند علوم کامپیوتر، ریاضی، فیزیک، شیمی و حداقل  1 زبان خارجی معتبر در سال
آخر منجر به دیپلم. زبان تحصیل کارشناسی در دانشگاه های دولتی سوئیس زبان کانتونی است که در آن تحصیل می کنید البته برخی از رشته ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد. البته تحصیل در دانشگاه های خصوصی بیشتر به زبان انگلیسی می باشد. برای ورود در برخی از رشته ها در مقطع کارشناسی در سوئیس مانند هنر، تئاتر و یا موسیقی باید در آزمون ورودی دانشگاه ها قبول شد. در برخی از رشته ها باید گواهی بلوغ به دانشگاه ارائه داد.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس بین 1 سال الی 2 سال است. دانشجویان باید مدرک کارشناسی مرتبط با همان رشته را داشته باشند. در مقطع فوق لیسانس در سوئیس رشته های بیشتری به زبان انگلیسی ارائه می گردد و داشتن مدرک زبان چه انگلیسی که زبان کانتون دانشگاه الزامی می باشد. در برخی از رشته مانند رشته های تربیت معلم علاوه بر مدرک کارشناسی بایستی حداقل 2 سال سابقه تدریس در مدارس ابتدائی سوئیس را داشته و مدرک دیپلم روان درمانی را داشته باشند. امکان کار پاره وقت دانشجوئی در سوئیس برای دانشجویان بین المللی فراهم است اما باید با هماهنگی دانشگاه باشد. دانشجویانی که در خارج از سوئیس مدرک کارشناسی گرفته باشند ابتدا باید مدرک کارشناسی شان اعتبار سنجی شود تا اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشند.

تحصیل سوئیس

شرایط تحصیل دکتری در سوئیس

تحصیل دکتری در سوئیس بین 3 سال الی 5 سال زمان لازم دارد. داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری الزامی می باشد. مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد متقاضی بایستی با رشته ائی که در مقطع دکتری قصد
ادامه تحصیل را دارید در ارتباط باشد. بیشتر رشته ها در مقطع دکتری در سوئیس به زبان انگلیسی ارائه می گردد و داشتن نمره آیلتس 7 برای اخذ پذیرش الزامی می باشد. در برخی از رشته ها ممکن است به زبان کانتونی که دانشگاه در آن قرار دارد باشد.
داشتن یک رزومه علمی خوب و یک انگیزه نامه قوی و همچنین حد اقل 2 معرفی نامه از 2 نفر از اساتید لازم است. در طول دوره دکتری حداقل یک ناظر علمی به دانشجو اختصاص داده می شود.

شرایط تحصیل پزشکی در سوئیس

تحصیل پزشکی در سوئیس به مدت 6 سال می باشد که به دوقسمت 3 ساله تقسیم می شود. که 3 سال اول کارشناسی و 3 سال دوم کارشناسی ارشد می باشد. معمولاً زبان تحصیل پزشکی در سوئیس زبان آلمانی می باشد. در پایان دوره کارشناسی دانشجویان باید حداقل 4 هفته دوره کارآموزی پرستاری را بگذرانند. برای ورود به رشته پزشکی در سوئیس باید مدرک دیپلم 12 ساله تجربی داشت و در آزمون ورودی این رشته قبول شد. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید حداقل 3 سال سابقه تحصیل دانشگاهی در رشته های مرتبط را داشته باشد. در ادامه به برترین دانشگاه های پزشکی سوئیس اشاره می نمائیم:

 • دانشگاه زوریخ
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه برن
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه لوزان

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در سوئیس

بورسیه های تحصیلی در سوئیس برای همه دانشجویان بین المللی فراهم است که عمدتاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشند. اما در مقطع کارشناسی بیشتر بورسیه ها دانشگاهی می باشد. داشتن رزومه علمی بالا در فرآیند اخذ بورسیه تحصیلی
سوئیس بسیار مؤثر است. در این کشور انواع بورسیه ارائه می گردد که می تواند شامل شهریه دانشگاه و بخشی یا کل هزینه زندگی دانشجویان باشد. این کمک هزینه ها می تواند مدت دار باشد و ممکن است به این ترتیب باشد که به دانشجویان اجازه کار پاره وقت دانشجوئی ندهد. در ادامه به برخی از معروفترین بورسیه های تحصیلی در سوئیس اشاره می نمائیم:

 • Swiss Government Excellence Scholarships for Foreign Students
 • University of Geneva Excellence Fachlty of Scince Masters Felloships
 • EPFL Excellence Fellowships, Switzerland
 • Geneva Academy of international Humanitarian law and Human Rights Scholarships
 • IMD MBA Scholarships
 • University of Lausanne Master’s Grant for Foreign Students
 • UNIL Master’s Grants in Switzland for Foreign Students

بهترین دانشگاه های سوئیس

سطح آموزش در سوئیس بالاست و کیفیت آموزش در این کشور زبانزد همه کشورهای دنیا می باشد. در این کشور در مجموع 41 دانشگاه دایر است که از این تعداد 10 دانشگاه علوم پایه ایالتی، 2 مؤسسه فناوری فدرال، 9 دانشگاه علمی و کاربردی و هنری و 20 دانشگاه آموزش معلم فعال می باشد. در جدول زیر به 10 دانشگاه برتر سوئیس و رتبه های بین المللی آنها اشاره می نمائیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
ETH Zurich 14 دارد – ممتاز
Ecole Polytechniqe Federale de Lausanne 43 دارد – ممتاز
University of Zurich 73 دارد – ممتاز
University of Basel 92 دارد – ممتاز
University of bern 109 دارد – ممتاز
University of Geneva 149 دارد – ممتاز
University of Lausanne 191 دارد – ممتاز
Universita della Svizzera italiana 300 – 251 دارد – ممتاز
University of Fribourg 400 – 351 دارد – ممتاز
University of Neuchatel 500 – 401 دارد – خوب

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس

کشور سوئیس کشور گرانی می باشد. هزینه های تحصیل در این کشور متغیر است دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی سوئیس تحصیل می کنند شهریه ائی بین 1000 فرانک سوئیس الی 2550 فرانک سوئیس باید بپردازند و در دانشگاه های خصوصی شهریه ها از 10000 فرانک سوئیس شروع شده و ممکن است تا 35000 فرانک سوئیس هم باشد. عوامل متعددی مانند مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و شهری که در آن زندگی می نمائید در این شهریه ها مؤثر است. در کنار شهریه دانشگاه باید در خصوص هزینه های زندگی نیز وجود دارد و شهر زوریخ و ژنو در سوئیس از جمله گرانترین شهرهای جهان می باشد. البته هزینه های زندگی هر شخص متناسب با سبک زندگی او می باشد. در جدول زیر به برخی از هزینه های مایحتاج اساسی و خدمات اولیه در کشور سوئیس اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 1.46 تریف نرمال تاکسی 6.32
نان 2.57 هزینه های ماهیانه قبوض 183.26
1 کیلو برنج 2.72 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 55.35
1 کیلو مرغ 23.58 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1386.37
1 کیلو گوشت 45.84 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 1055.63

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در سوئیس

دانش آموزان بین المللی در سوئیس یا بایستی در مدارس شبانه روزی تحصیل کنند و یا از طرف مدرسه برای ایشان یک خانواده میزبان انتخاب می شود و در آنجا زندگی کنند. در سطح دانشگاه نیز دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نمی توانند همسر و فرزند خود را به عنوان همراه به این کشور منتقل کنند. فقط در مقطع دکتری و به شرطی که دانشگاه و استاد راهنمای شخص دانشجو تأیید نماید می توانند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را با ویزای همراه به سوئیس منتقل کنند.

تحصیل کشور سوئیس

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس

برای اینکه فردی بتواند ویزای تحصیلی سوئیس را دریافت کند در ابتدا بایستی از یکی  از دانشگاه های سوئیس پذیرش دریافت کند. به همین منظور ارائه 2 سری مدرک در این فرآیند لازم است. مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر سوئیس لازم است و به دانشگاه ارائه می شود به قرار زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی یا کانتونی که دانشگاه به زبان آن کانتون تدریس می نماید

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت سوئیس در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکی پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت سوئیس علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در سوئیس

کشور سوئیس از جمله کشورهائی است که شرایط کار مناسبی دارد و به دانشجویان فرصت کاریابی پس از تحصیل داده می شود این فرصت کاریابی پس از تحصیل Post-graduation work permit گفته می شود و به صورت اختصار به PGWP مشهور است. مطابق با قانون این کشور دانشحویان 6 ماه فرصت دارند پس از اتمام تحصیل در این کشور به جستجوی کار بپردازند. و بعد از پیدا کردن
شغل مورد نظر اقامت کاری سوئیس را دریافت نمایند. با توجه به آخرین بررسی نرخ بیکاری این کشور 2.10 درصد می باشد. در نمودار زیر در خصوص نرخ بیکاری این کشور اطلاعات دقیق تری کسب نمائید:

نرخ بیکاری سوئیس

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت سوئیس

تحصیل در سوئیس به صورت مستقیم نمی تواند منجر به دریافت اقامت دائم سوئیس شود اما دانشجویانی که از دانشگاه این کشور فارغ التحصیل می شوند و از فرصت کاریابی پس از تحصیل برای یافتن شغل استفاده نمایند و مشغول به کار شده و اقامت کاری سوئیس را دریافت کنند بعد از 5 سال می توانند درخواست اقامت دائم سوئیس را داشته باشند. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. اگر 5 سال اقامت دائم سوئیس را حفظ نمائید می توانید درخواست تابعیت سوئیس را داشته باشید و پس از آن پاسپورت سوئیس را دریافت کنید پاسپورت سوئیس در رتبه بندی پاسپورت های جهائ در رده 3 قرار دارد.

منابع:

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.passportindex.org/

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2015/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined

https://safirsayee.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85/

https://smapse.com/year-of-study-in-switzerland-information-for-foreign-students/

https://www.internations.org/go/moving-to-switzerland/education

https://www.educations.com/study-guides/europe/study-in-switzerland/education-system-4244

https://www.mastersportal.com/articles/1831/tuition-fees-and-living-costs-in-switzerland.html

https://www.prospects.ac.uk/postgraduate-study/study-abroad/study-in-switzerland

https://studyabroadaide.com/study-medicine-switzerland/

Related Posts

Leave a comment