رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

مهاجرت سوئد

مهاجرت به سوئد

مهاجرت سوئد

در مورد سوئد چه می دانیم؟

کشور سوئد همواره یکی از مقاصد ایرانی ها در اروپا بوده است و البته باید پذیرفت که این کشور به اندازه کافی جذابیت برای زندگی دارد که هر کسی را ترغیب کند و به سوئد مهاجرت کند. مقاله مهاجرت سوئد توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز است. پادشاهی سوئد در شمال قاره اروپا قرار دارد و یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی به حساب می آید. مساحت سوئد 450295 کیلومتر مربع می باشد و جمعیت این کشور حدود 10.3 میلیون نفر است که حدود 7 میلیون نفر از این جمعیت در سوئد متولد شده اند. سابقه زندگی در سوئد به حدود 15000 سال پیش بر می گردد. این کشور با کشورهای فنلاند و نروژ مرز خاکی مشترک دارد و زبان آن از ریشه زبان های سامی بوده و زبان سوئدی است.

مهاجرت به سوئد

کشور سوئد به 25 ایالت تقسیم شده است و بیشتر تراکت جمعیتی این کشور در جنوب سوئد متمرکز می باشد. شهرهای گوتنبرک، مالمو و اوپسالا بعد از استکهلم پایتخت سوئد از مهم ترین شهرهای این کشور می باشند. این کشور تا اواخر سده هجدهم میلادی یکی از فقیرترین کشورهای قاره اروپا بود و بعد از آن رشد اقتصادی سوئد آغاز شد و پس از جنگ دوم جهانی سرعت بیشتری یافت. به طور کلی بیشتر صادرات کشور سوئد شامل: کاغذ و خمیر کاغذ، وسائل نقلیه موتوری سبک و نگین، چوب و الوار، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیائی است. سوئد یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده و در حوزه شنگن نیز عضویت دارد و واحد پول این کشور کرون سوئد است و از سیاست پولی اروپا پیروی نمی نماید. غذاهای وسوسه ی جانسون، راگمانک و لینگنبری و گراولاکس و انواع غذاهای دریائی از مشهورترین غذاهای سوئدی می باشد.

شاخصه های مهم زندگی در سوئد

کشور سوئد یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیا می باشد و مطابق با آماری که در سال 2019 اعلام شد تعداد زیادی مهاجر ایرانی که در ایران متولد شده اند در سوئد زندگی می کنند. این کشور در بسیاری از شاخصه های مهم برای زندگی در رتبه های بالا قرار دارد. شاخص هائی مانند: با کیفیت ترین کشورهای دنیا برای زندگی، مردم سالاری، آزادی بیان، نظام آموزشی، بهداشت و درمان، رفاه و توسعه انسانی، فساد ستیزترین کشورهای دنیا، شاخص قدرت خرید، برابری جنسیتی و …. کشور سوئد در شاخص تکلم به زبان انگلیسی در بین کشورهای غیر انگلیسی زبان یا همان شاخص EF در رده 4 دنیا قرار دارد و این موضوع مهاجرت به سوئد را برای افرادی که هنوز زبان سوئدی را بلد نیستند باعث می شود بتوانند تا زمان آموزش این زبان به راحتی در این کشور زندگی و کار کنند. در جدول زیر سعی شده است تا برخی از شاخص های مهمی که به انتخاب یک کشور برای مهاجرت می تواند به متقاضیان کمک کند در کشور سوئد را معرفی نمائیم:

شاخص قدرت خرید 95.89 شاخص ایمنی 51.10
شاخص مراقبت بهداشتی 68.75 شاخص آب و هوا 74.92
شاخص رشد اقتصادی 4.70 شاخص تورم 2.51
نرخ بیکاری 8.20 شاخص کنترل فساد 2.13
شاخص خوشبختی 7.36 شاخص توسعه انسانی 0.945
متوسط حقوق ماهانه خالص 26050.13 کرون سوئد معادل 2600.34 یورو نرخ بهره وام مسکن 2.52

 

مهاجرت سوئد از طریق تحصیل

درخواست برای ادامه تحصیل در سوئد یکی از بیشترین تقاضاها برای ورود به سوئد است و یکی از مهمترین دلایل این موضوع سطح بالای دانشگاه های سوئد بوده و کیفت بالائی که آموزش عالی در این کشور دارد می باشد. انستیتو کارولینسکا، دانشگاه استکهلم، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه لوند و انستیتو تکنولوژی رویال KTH در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا در رده زیر 200 قرار دارد. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد 3 سال الی 4 سال می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 سال الی 2 سال بوده و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در سوئد بین 2 سال الی 5 سال متغیر می باشد. تحصیل در این کشور هم به زبان سوئدی و هم زبان انگلیسی ممکن می باشد و برای تحصیل در هر زبانی داشتن مدرک زبان آیلتس و تافل و مدرک زبان سوئدی الزامی است. تحصیل به زبان سوئدی رایگان است.

دانشجویان بین المللی در سوئد اجازه دارند کار پاره وقت دانشجوئی انجام دهند. دانشحویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه های سوئد پس از فراغت از تحصیل به مدت 6 ماه فرصت دارند تا در این کشور با توجه رشته ائی که در آن کشور خوانده اند به جستجوی کار بپردازند و در صورتی که شغل مورد نظر را پیدا کنند اقامت تحصیلی سوئدشان به اقامت کاری سوئد تبدیل می شود. بورسیه های تحصیلی برای کلیه دانشجویان بین المللی که شرایط لازم را داشته باشند فراهم می باشد. دانشجویانی که متأهل باشند و در سوئد مشغول به تحصیل باشند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با ویزای همراه سوئد به این کشور منتقل نمایند و همسر وی اجازه کار در سوئد را دارد و در صورتی که تمیل داشته باشد می تواند ادامه تحصیل دهد، فرزندان وی می توانند تحصیل در مدارس سوئد را تجربه کنند.

مهاجرت سوئد از طریق کار

شرایط کار در سوئد برای متخصصین حرفه ائی در وضعیت مطلوبی می باشد. البته رکود اقتصادی ناشی از پاندمی ویروس کرونا شامل این کشور نیز شده است. شرکت های صنعتی معروفی مانند ولو، اسکانیا، الکترولوکس و ایکیا در سوئد می باشند. بیشترین ساعت کار هر نیروی کار در این کشور 40 ساعت می باشد و هر نیروی شاغل در سوئد به مدت 25 روز مرخصی استحقاقی  می تواند بگیرد. اتحادیه های کارگری زیادی در سوئد وجود دارد و 70 درصد نیروی کاری سوئد عضو این اتحادیه ها هستند. در نمودار زیر نرخ بیکاری سوئد را نشان داده شده است:

نرخ بیکاری سوئد

بیشترین مشاغلی که در این کشور مورد نیاز می باشد و به مشاغل تنظیم شده معروف است به عبارت زیر می باشد:

 • دامپزشک
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • مهندس برق
 • متخصص آسانسور
 • مهندس مکانیک
 • متخصص HSE
 • مهندس کشاورزی
 • مکانیک خودرو
 • آتش نشان
 • مهندس IT
 • غواص حرفه ائی

مشاغل تنظیم نشده ائی نیز در سوئد وجود دارد که مخصوص افرادی است که دارای تخصصی خاصی می باشند و می توانند تأئیدیه مدرک تحصیلی خود را در این کشور بگیرند و پس از آن اجازه دارند تا با ویزای کاریابی سوئد وارد این کشور شوند و به جستجوی کار بپردازند. برای یافتن شغل مورد نظر خود می توانند از مؤسسات کاریابی معتبری که در این کشور فعال می باشند بهره ببرند. برخی از معروف ترین مؤسسات کاریابی این کشور به عبارت زیر می باشند:

 • The Swedish Public Employment Agency’s
 • Careerbuilder
 • blocket
 • Jobbland
 • Jobmaskinen
 • Jobbsafari
 • Metrojobb
 • Monster
 • Europelanguagejobs
 • Graduateland
 • Linkdin’s search portal
 • Neuv00-global job source
 • se/jobs

افرادی که اقامت کاری سوئد را داشته باشند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با خود به این کشور منتقل نمایند.

مهاجرت سوئد از طریق سرمایه گذاری

سوئد از جمله کشورهای صنعتی اروپائی می باشد و ثبات سیاسی این کشور و حاکمیت قانون مطلوبی که این سرزمین دارد باعث دلگرمی لازم می شود که افراد تمایل به سرمایه گذاری در سوئد داشته باشند. سوئد در بنا بر گزارش سال 2020 بانک جهانی در رتبه دهم دنیا در خصوص سهولت انجام کسب و کار یا  DoingBusiness را دارا می باشد. مالیات ها در سوئد پائین است و قوانین پیشگیرانه و سختی برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی ندارد و از اقتصاد باز با تنوع بسیار برخرودار است. راه های سرمایه گذاری در سوئد متنوع است که برای انجام برخی از آنها باید یک نوع اقامتی در سوئد داشت و در برخی دیگر خود منجر به اخذ اقامت سوئد می شود. راه های سزمایه گذاری در سوئد به قرار زیر است:

 • ثبت شرکت در سوئد یا کارآفرینی در سوئد
 • خرید ملک در سوئد
 • سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار و خرید اوراق قرضه در سوئد

شاید بهترین راه سرمایه گذاری در سوئد که منجر به اخذ اقامت سوئد می شود، ثبت شرکت سوئد با همان کارآفرینی در سوئد باشد. در این برنامه باید یک طرح تجاری نوآورانه کاآمد ارائه نمود و باید در طرح ارائه شده حداقل 2 سال تجربه داشت. داشتن مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی و اثبات دارا بودن حداقل 50 درصد سهام شرکت و مسئول اجرائی بودن شرکت از الزامات می باشد. در بخش مالی نیز باید اثبات نمود که هزینه های زندگی خود و خانواده خود را برای 2 سال دارا می باشید و این مبلغ برای نفر اصلی 200000 کرون، همسر 100000 کرون و هر فرزند 50000 کرون است. کالای تولیدی باید در سوئد تولید و به فروش برسد. با ثابت کردن سود ده بودن این شرکت بعد2 سال، اقامت سوئد افراد برای 2 سال دیگر تمدید می گردد.

مهاجرت سوئد

مهاجرت سوئد از طریق تولد فرزند

کشورها در دنیا از نظر اعطای اقامت به کودکان و یا کودکانی که در آنجا متولد شوند به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول کشورهائی هستند که از قانون خاک پیروی می کنند و شامل کشورهای قاره آمریکا می شوند، این کشورها به هر کودکی که در خاک کشورشان و یا هر یک از مایملک آنها مانند سفارت، کشتی و هواپیما متولد شود به صورت خودکار تابعیت کشور خود را اعطا می نمایند. در نقطه مقابل این قاعده قانون خون است که بیشتر کشورهای اروپائی از جمله سوئد از این قاعده استفاده می کنند و این کشورها به کودکانی تابعیت می دهند که حداقل یکی از والدین آن کودک در لحظه تولد وی تابعیت آن کشور را داشته باشد.

مهاجرت سوئد از طریق ازدواج

یکی از راه های دریافت اقامت سوئد، ازدواج با یک فرد سوئدی می باشد. البته این کار قوانین و ضوابط خاص خود را دارد. مهمترین مؤلفه برای اقدام از این روش اثبات وجود رابطه عاطفی و یا زناشوئی بین طرفین است و برای این کار باید سند ازدواج که در سوئد ازدواج مدنی مورد تأئید می باشد ارائه نمود. پس از این مورد فرد سوئدی باید اثبات کند که توانائی پرداخت هزینه های زندگی خود و همسر خود را دارد و شخص غیر سوئدی بایستی به زبان سوئدی آشنا باشد و کتاب قانون خانوده سوئدی را مطالعه کرده باشد. بعد از ورود فرد غیر سوئدی به این کشر ابتدا یک اقامت موقت به وی تعلق می گیرد که پس از گذشتن مدت مشخص و اثبات این موضوع که در طول این مدت طرفین با هم زندگی کرده اند شخص غیر سوئدی می تواند درخواست تابعیت سوئد را ارائه نماید.

شرایط دریافت اقامت دائم سوئد

در روش های توضیح داده شده در این مقاله برخی از آنها به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت دائم سوئد می شود و برخی دیگر تأثیر مستقیم در این خصوص ندارد. افرادی که اقامت کاری سوئد را دارند و به مدت 5 سال در سوئد کار قانونی انجام دهد و مالیات بپردازد می تواند تقاضای اقامت دائم سوئد خود را ارائه نماید البته در طول این مدت باید به زبان سوئدی مسلط شده باشد. افرادی که اقامت تحصیلی سوئد را دارند باید در نظر بگیرند که تحصیل در این کشور منجر به اخذ اقامت سوئد نمی شود بلکه باید پس از فارغ التحصیل شدن از فرصت 6 ماهه PGWP استفاده کنند و در صورتی که بتوانند متناسب با رشته تحصیلی خود شغل مناسبی پیدا کنند می توانند درخواست خود را مبنی در اخذ اقامت دائم کشور سوئد ارائه نمایند.

مهاجرت کشور سوئد

شرایط دریافت تابعیت سوئد

همان گونه که عنوان شد سوئد کشور مهاجر پذیری می باشد و بیشترین تعداد مهاجر در دهه 90 میلادی وارد سوئد شده اند. افرادی که اقامت دائم این کشور اسکاندیناویائی را داشته باشند و به مدت 5 سال این اقامت دائم را حفظ نمایند می توانند تقاضای تابعیت شوئد را ارائه دهند. برای این مهم تسلط کامل به دانش زبان سوئدی الزامی بوده و فرد متقاضی باید در آزمون شهروندی سوئد پذیرفته شود. پاسپورت سوئد از جمله پاسپورت های قوی دنیا می باشد و در رتبه بندی پاسپورت های جهان در رده 2 واقع شده است. دارندگان این پاسپورت به 167 کشور بدون ویزا می توانند تردد نمایند.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در سوئد

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول فعالیت است و برای علاقمندان زندگی در سوئد خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • کار آماده (Joboffer) بای رشته های پرستاری، مامائی و پیراپزشکی در سوئد
 • کار آماده (Joboffer) بای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در سوئد
 • امکان کاریابی برای کلیه مشاغل فنی و مهندسی در سوئد
 • اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه های سوئد
 • اخذ ویزای استارت آپ سوئد

این مؤسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در سوئد دارد در حال افزایش خدمات خود در کشور سوئد می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران ما بهره مند شوید.

Related Posts

Leave a comment