رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل ایسلند

تحصیل در ایسلند

تحصیل ایسلند

بررسی کلی تحصیل ایسلند

تحصیل ایسلند در چند سال اخیر با استقبال خوبی از سوی دانشجویان خارجی مواجه شده است. مقاله تحصیل ایسلند توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز است. در محل اتصال اقیانوس اطلس شمالی و قطب شمال سرزمین شگفت انگیزی واقع است که به سرزمین یخ و آتش مشهور است. جمهوری ایسلند اسم این منطقه است و با وجود مناظر طبیعی بکر و بی نظیر، از کیفیت زندگی بالائی برخوردار است. پایتخت این کشور شهر ریکیاویک است. این کشور جمعیتی در حدود 350000 نفر دارد و زبان رسمی این کشور ایسلندی که از زیر مجموعه زبان های کشورهای اسکاندیناویائی می باشد. مساحت ایسلند 103000 کیلومتر مربع است. این کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد اما عضو سیاست پولی  اروپا نبوده و واحد پول آن کرون ایسلند است. کشور ایسلند کشور باسوادی می باشد و طبق آمار 99 درصد مردم این کشور با سوادند. سال تحصیلی در این جزیره به 2 ترم تقسیم می گردد که ترم اول از سپتامبر آغاز می گردد و ترم دوم دانشگاه های ایسلند از اواخر ماه ژانویه شروع می شود.

تحصیل در ایسلند

شرایط تحصیل در مدارس ایسلند

تحصیل در مدارس ایسلند از سن 6 سالگی الی 16 سالگی اجباری می باشد. زبان تحصیل در مدارس دولتی این کشور ایسلندی است و دانش آموزان بین المللی در این کشور می توانند در مدارس خصوصی ثبت نام کرده و به زبان انگلیسی تحصیل کنند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان است اما در مدارس خصوصی شهریه های متفاوتی متناسب با مقطع تحصیلی و شهر محل تحصیل دارد. دانش آموزان بعد از 16 سالگی اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ایسلند را داشته باشند باید در دوره های متوسطه 4 ساله که از 16 سالگی آغاز و تا 20 سالگی ادامه می یابد شرکت کنند و در آخر بایستی در آزمون قبول شوند. اما می توانند در دوره های مختلف فنی و حرفه ائی ثبت نام کرده و بعد از طی این دوره ها جذب بازار کار شوند.

شرایط تحصیل  لیسانس در ایسلند

تحصیل لیسانس در ایسلند با توجه به این نکته که این کشور از استاندارد بولونیا پیروی می کند بین 3 سال الی 4 سال است. البته در برخی از رشته ها مانند پرستاری به مدت 6 سال طول می کشد. در واقع دانشجویان باید 180 واحد الی 240 واحد را طی کنند. زبان تحصیل در ایسلند هم ایسلندی بود و امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز فراهم است. برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایسلند باید مدرک زبان آیلتس 6.5 را ارائه داد. داشتن مدرک دیپلم 12  ساله برای اخذ پذیرش دانشگاه از الزامات اصلی می باشد. دانشجویان بین المللی در ایسلند به راحتی می توانند کار پاره وقت دانشجوئی به مدت 20 ساعت در هفته انجام دهند. دانشجویان در برخی از رشته ها برای ورود به دانشگاه بایستی در آزمون ورودی شرکت کنند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در ایسلند

تحصیل فوق لیسانس در ایسلند از سوی دانشجویان خارجی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و طول مدت مقطع کارشناسی ارشد در ایسلند با توجه به رشته تحصیلی بین 1 سال الی 2 سال متغیر است. در واقع دانشجویان بایستی 60 واحد و یا 120 واحد را با موفقیت پشت سر بگذرانند تا بتوانند مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های ایسلند دریافت کنند. زبان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ایسلند بیشتر انگلیسی است البته در برخی از رشته و دانشگاه ها به زبان ایسلندی نیز ارائه می گردد. دانشجویان باید مدرک زبان 6.5 آیلتس را برای اخذ پذیرش از دانشگاه داشته باشند و علاوه بر آن داشتن مدرک کارشناسی مرتبط نیز از جمله الزامات است. دانشجویان بین المللی اجازه دارند در این کشور کار پاره وقت دانشجوئی به مدت 20 ساعت در هفته انجام دهند.

شرایط تحصیل دکتری در ایسلند

تحصیل دکتری در ایسلند بین 3 سال الی 4 سال متغیر است. مقطع دکتری در ایسلند فقط توسط برخی از دانشگاه های منتخب ارائه می گردد و بیشتر رشته در این مقطع به زبان انگلیسی می باشد. به همین دلیل داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 7 برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور الزامی می باشد. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در ایسلند باید مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ نموده باشند و مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی متقاضیان با رشته ائی که در مقطع دکتری قصد ادامه تحصیل را دارند باید در ارتباط باشد. مقطع دکتری در واقع یک موقعیت شغلی در ایسلند می باشد اما با این حال دانشجویان اجازه کار در ایسلند را نیز دارند.

تحصیل ایسلند

شرایط تحصیل پزشکی در ایسلند

تحصیل پزشکی در ایسلند به مدت 6 سال طول می کشد که به 2 دوره تقسیم می شود. دانشجویان ابتدا در دوره کارشناسی در این کشور شرکت می نمایند و بعد از آن باید در دوره کارشناسی ارشد شرکت کنند. طول هر یک از این دوره ها 3 سال است. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی باید به مدت 1 سال دوره کارآموزی را پشت سر بگذارند که این دوره 12 ماهه شامل 4 ماه طب عمومی، 4 ماه طب داخلی، 2 ما جراحی و 2 ماه فوریت های پزشکی را شامل می شود.زبان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور ایسلندی است البته برخی از کتاب ها به زبان انگلیسی می باشند. دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی در ایسلند باید مدرک دیپلم 12 ساله در رشته علوم طبیعی را داشته باشند و همچنین در باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرده و قبولی در این آزمون نیز داشته باشند. در ایسلند تنها یک دانشگاه وجود دارد که دانشگاه پزشکی دارد و آن دانشکده پزشکی دانشگاه ریکیاویک است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در ایسلند

بورسیه تحصیلی در ایسلند برای دانشجویان بین المللی فراهم است. البته دانشگاه های ریکیاویک و دانشگاه ایسلند تنها دانشگاه هائی هستند در این کشور که بورسیه های تحصیلی را ارائه می دهند. همچنین وزارت آموزش ، علوم و فرهنگ ایسلند نیز به دانشجویان بین المللی که مایل به ادامه تحصیل در زبان دوم باشند از طریق مؤسسه مطالعاتی Arni Magnusson بورسیه تحصیلی اعطا می کند. دانشجویان مقطع دکتری که به دنبال مطالعات تحقیقاتی هستند می توانند پروژه های خود را پس از تأئید صندوق نوآوری دانشجوئی به عنوان دانشجوی دکتری بورسیه دریافت کنند. همچنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند از این صندوق برای انجام تحقیقان بورسیه دریافت کنند. رزومه علمی دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی از این کشور بسیار مؤثر است.

بهترین دانشگاه های ایسلند

تحصیل در ایسلند رو به پیشرفت می باشد و این کشور به تحصیل و آموزش بسیار اهمیت می دهد. در مجموع در ایسلند 7 دانشگاه دایر است که 4 دانشگاه در این کشور دولتی بوده و 3 دانشگاه آن خصوصی می باشد. ایسلند 18000 دانشجو دارد که از این تعداد 1000 نفر از دانشجویان خارجی می باشد.سیستم آموزش در این کشور زیر نظر وزارت آموزش، علوم و فرهنگ اداره می شود. لیست دانشگاه های دولتی ایسلند عبارتند از:

 • Agricultural University of Iceland
 • Holar University College
 • The University of Akureyri
 • The University of Iceland, Reykjavik

لیست دانشگاه های خصوصی ایسلند عبارتند از:

 • Bifrost University, Bifrost
 • Iceland Academy of The Arts
 • Reykjavik University

در ادامه به رتبه جهانی 2 دانشگاه برتر ایسلند اشاره می نمائیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
Reykjavik University 350 – 301 دارد – خوب
University of Iceland 500 – 401 دارد – خوب

هزینه های تحصیل و زندگی در ایسلند

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایسلند موارد متعددی را در نظر می گیرند و یکی از این موارد شهریه دانشگاه های این کشور است. تحصیل در دانشگاه های دولتی در ایسلند رایگان است اما در دانشگاه های خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی شهریه ائی بین 4300 یورو الی 16500 یورو باید پرداخت کرد. علاوه بر شهریه تحصیل باید هزینه های زندگی را نیز در نظر داشت. دانشجویان بین المللی در ایسلند در صورتی که مدارک لازم در خصوص عدم توانائی پرداخت اجاره منزل را نشان دهند می توانند از دولت ایسلند کمک هزینه  30 درصدص تا 50 درصدی اجاره منزل را دریافت کنند.هزینه های زندگی هر فرد متناسب با سبک زندگی او می باشد و در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در ایسلند اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به دلار کالا یا خدمات هزینه به دلار
1 لیتر شیر 1.09 تریف نرمال تاکسی 4.46
نان 2.69 هزینه های ماهیانه قبوض 90.67
1 کیلو برنج 2.29 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 57.06
1 کیلو مرغ 12.89 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1156.40
1 کیلو گوشت 21.69 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 987.27

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در ایسلند

ایسلند برای دانشجویان ایرانی می تواند یک مقصد ایده آل باشد و آن این نکته است که دانشجویان ایرانی از ابتدا می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به عنوان همراه به این کشور منتقل کنند. همراه می تواند از روز اول در این کشور کار کند و حتی اجازه راه اندازی بیزینس در ایسلند را دارد. فرزندان زیر 18 سال افراد دانشجو می توانند از تحصیل رایگان در مدارس این کشور بهره ببرند و علاوه بر این به فرزندان حقوق ماهیانه بین 250 یورو الی 300 یورو دریافت کنند.

تحصیل کشور ایسلند

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایسلند

برای اینکه فردی بتواند ویزای تحصیلی ایسلند را دریافت کند در ابتدا بایستی از یکی  از دانشگاه های ایسلند پذیرش دریافت کند. به همین منظور ارائه 2 سری مدرک در این فرآیند لازم است. مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر ایسلند لازم است و به دانشگاه ارائه می شود به قرار زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های ایسلند دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی ایسلند اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت ایسلند در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکی پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت ایسلند علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در ایسلند

کشور ایسلند شرایط مناسبی برای دانشجویانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند دارد. فرصت کاریابی پس از تحصیل Post-graduation work permit نام دارد که به صورت اختصار به آن PGWP می گویند. بنا بر قانون حاکم در این کشور افراد 1 سال پس از  فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور فرصت کاریابی پی از تحصیل را دارند. شرایط کار در این کشور بسیار عالی می باشد و با توجه به آخرین بررسی ها نرخ بیکاری در ایسلند 3.70 درصد است در نمودار زیر می توانید در این خصوص اطلاعات دقیق تری کسب کنید:

نرخ بیکاری ایسلند

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت ایسلند

اقامت تحصیلی ایسلند به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم ایسلند شود اما به صورت ضمنی در این خصوص مؤثر است. افرادی که از فرصت 1 ساله  PGWP استفاده کرده و مشغول به کار شوند و اگر به مدت 4 سال در این کشور کار کرده و مالیات پرداخت کنند می توانند درخواست اقامت دائم ایسلند را داشته باشند. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول به فعالیت است نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. اشخاصی که به مدت 3 سال اقامت دائم ایسلند خود را حفظ کنند می توانند درخواست تابعیت ایسلند را داشته باشند البته بایستی حداقل به مدت 240 ساعت زبان ایسلندی را بگذرانند. پاسپورت ایسلند در رده بندی پاسپورت های دنیا در رده 7 قرار دارد.

منابع:

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.passportindex.org/

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2015/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined

https://safirsayee.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85/

https://www.government.is/topics/education/

https://education.stateuniversity.com/pages/640/Iceland-EDUCATIONAL-SYSTEM-OVERVIEW.html

https://www.iceland.is/the-big-picture/people-society/education

https://www.euroeducation.net/prof/iceco.htm

https://www.educations.com/study-guides/europe/study-in-iceland/entry-requirements-13468

https://study.iceland.is/study-in-iceland/admission-requirements

https://english.hi.is/university/admission_requirements

https://guidetoiceland.is/history-culture/studying-in-iceland

https://www.prospects.ac.uk/postgraduate-study/study-abroad/study-in-iceland

https://www.findamasters.com/study-abroad/europe/masters-study-in-iceland.aspx

https://studylink.com/countries/iceland/

https://studyabroadaide.com/study-medicine-iceland/

Related Posts

Leave a comment