رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل اتریش

بررسی کلی تحصیل اتریش

تحصیل اتریش به دلایل متعددی برای بسیاری از اهمیت زیادی برخوردار است و هرساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل دانشگاه های اتریش را انتخاب می کنند. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریای بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز می باشد. کشور زیبای اتریش در اروپای مرکزی واقع شده و پایتخت آن شهر وین است. این کشور در اتحادیه اروپا واقع شده و واحد پول آن یورو است. جمعیت اتریش حدود 8.5 میلیون نفر است و زبان رسمی آن آلمانی بوده و تقریباً همه مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط کافی دارند. اتریش یکی از با کیفیت ترین کشورهای دنیاست و از سطح آموزشی بالایی برخوردار است. دانشگاه ملی وین در این کشور بسیار مشهور است. بسیاری از علاقمندان رشته هنر و موسیقی دانشگاه های اتریش را برای ادامه تحصیل مدنظر دارند. اتریش از سیستم آموزشی بلونیا پیروی می کند.

تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل در مدارس اتریش

سیستم آموزشی اتریش بسیار پیشرفته است و تحصیل در مدارس اتریش از سن 6 سالگی آغاز می شود که برای اتریشی ها و افرادی غیر اتریشی که اقامت قانونی اتریش را دارند در مدارس دولتی اتریش رایگان است. دانش آموزان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در اتریش را دارند می توانند از مدارس شبانه روزی در اتریش بهره مند شوند. تحصیل در مدارس اتریش هم به زبان آلمانی و هم انگلیسی می باشد اما عمدتاً به زبان آلمانی است.  مدت زمان تحصیل در مدارس اتریش 9 سال است. سیستم آموزشی اتریش شبیه آلمان است. و طبق روال زیر است:

 • Volksschule: همان مقطع ابتدائی بوده و از سن 6 سال شروع می شود و مدت آن 4 سال است
 • Hauptschule: همان تحصیلات متوسطه است و در پایان آن دوره مدرک دیپلم دریافت می نمایند.
 • Allgemeinblidede hohere schule: دانش آموزان علاقمند به مباحث تخصصی در کلاس 7
  به بعد می توانند در این دوره ها ثبت نام کنند.
 • Effective: این مقطع بالاترین مقطع قبل از دانشگاه بوده و در واقع دوره پیش دانشگاهی می باشد.

در ادامه به برخی از معروفترین مدارس اتریش اشاره می نمائیم:

 • مدرسه بین المللی آمادئوس

این مدرسه معتبرترین مدرسه بین المللی اتریش است و از سن 14 سال تا 18 سال دانش آموز می پذیرد. شهریه این مدرسه برای 3 ماه تحصیل 14000 یورو است.

 • مدرسه اوکاناگان و آکادمی هاکی اروپا

این مدرسه شعبه ائی از مدرسه معروف آمریکائی اوکاناگان می باشد و از دانش آموزان بین المللی در مقاطع 9 تا 12 ثبت نام می کند. دانش آموزان می توانند هم به زبان انگلیسی و هم آلمانی در این مدرسه تحصیل نمایند.

مدارک مورد نیاز:

 1. قبولی آزمون
 2. ریز نمرات 3 سال آخر مدرسه
 3. نمره زبان آیلتس یا آلمانی
 4. مصاحبه با کمیته انتخاب

شرایط تحصیل  لیسانس در اتریش

تحصیل در مقطع لیسانس در اتریش هم به زبان آلمانی و هم انگلیسی امکان پذیر است و مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش بین 3 سال تا 4 سال است. برای دانشگاه های دولتی داشتن مدرک زبان آلمانی و آیلتس آلزامی است و مدرک دیپلم با رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید باید در ارتباط باشد. در برخی از رشته ها مانند معماری یا موسیقی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمائید. دانشجویان اجازه کار حین تحصیل را دارند و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا داشتن مجوز کار حین تحصیل الزامی است.  تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش رایگان می باشد و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه سالانه ای در حدود 1500 تا 2500 یورو واریز می نمایند. ولی در دانشگاه های خصوصی شهریه ها بالاتر است. در دانشگاه های خصوص بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی است.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش به مدت 1 سال الی 2 سال می باشد و در بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی ممکن است. البته در دانشگاه های دولتی و در برخی از رشته ها به زبان آلمانی تدریس می شود. دانشجویان در این مقطع می توانند از کار پاره وقت دانشجوئی بهره مند شوند. داشتن نمره آیلتس حداقل 6.5 برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اتریش الزامی است.  دانشجویانی که از ایران قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش را دارند اگر از دانشگاه دولتی ایران فارغ التحصیل شده باشند از شانس بالاتری برخورداند. برای تحصیل در این مقطع داشتن مدرک کارشناسی الزامی است. رشته ای که در مقطع فوق لیسانس در اتریش قصد ادامه تحصیل دارید باید با رشته مقطع لیسانس شما در ارتباط باشد.

تحصیل اتریش

شرایط تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل در مقطع دکتری در اتریش حداقل 2 سال بوده و ممکن است تا 4 سال هم ادامه داشته باشد. برای تحصیل در مقطع دکتری در اتریش داشتن فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ارشد الزامی است و بیشتر رشته های ارائه شده در پایه دکتری در اتریش به زبان انگلیسی می باشد و داشتن نمره آیلتس 7 الزامی است. رشته ائی که در مقطع دکتری قصد ادامه تحصیل را دارید باید رشته ای که در کارشناسی ارشد مدرک گرفته اید مرتبط باشد. در برخی از رشته مانند روانشناسی داشتن مدرک زبان آلمانی الزامی است. دانشجویان در این مقطع اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند و البته در برخی از مواقع دانشجویانی که شرایط مناسبی داشته باشند می توانند از دانشگاه به دلیل کار تحقیقاتی حقوق دریافت کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

تحصیل پزشکی در اتریش بسیار مورد توجه است و متقاضیان ورود به رشته پزشکی در اتریش باید در آزمون ورودی شرکت کنند و قبولی در آزمون الزامی است. این آزمون به زبان آلمانی بوده و داشتن درک زبان آلمانی برای رشته پزشکی الزامی است. دانشجویان می توانند در دانشگاه های خصوصی اتریش با زبان انگلیسی شروع به تحصیل کنند اما بعد از سال دوم تحصیل که دوره های کار بیمارستانی آغاز می شود باید به زبان آلمانی مسلط شده باشند. این نکته را باید مد نظر قرار دهید که هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های خصوصی در اتریش بسیار بالا می باشد. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در اتریش 7 سال است. دانشجویان در 2 سال آخر تحصیل خود بیشتر کار در بیمارستان های این کشور را باید انجام دهند. دانشگاه پزشکی وین یکی از معروفترین دانشگاه های پزشکی اروپا می باشد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در اتریش

بورسیه های تحصیلی در اتریش برای دانشجویان بین المللی در اتریش فراهم می باشد. بیشتر بورسیه های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری قابل دریافت است و در مقطع کارشناسی کمتر بوده و روال دریافت بورسیه تحصیلی دشوارتر است و در بسیاری از موارد توصیه می شود که دانشجویان بعد از سال اول تحصیل و اثبات رزومه علمی مناسب اقدام به دریافت بورسیه نمایند. دانشجویان باد در نظر داشته باشند که در هر مقطعی که قصد دریافت بورسیه دارند باید رزومه علمی بالائی ارائه نمایند و داشتن نمره آیلتس و مقاله های ثبت شده و یک پروپوزال قوی در این مسیر مثمر ثمر است. برای دریافت بورسیه تحصیلی در اتریش متقاضیان می توانند به  OEAD مراجعه نموده و در این مؤسسه انواع بورسیه های دولتی و خصوصی در اتریش ارائه می شود. همچنین در سایت Grants.at لیستی از بورسیه ها قرار داده شده است.

بهترین دانشگاه های اتریش

کشور اتریش از نظام آموزشی بسیار مطلوبی برخوردار است و دانشگاه های این کشور از شرایط بسیار خوبی برخوردار است به خصوص در برخی از رشته های می توانند بهترین گزینه ها باشند. کشور اتریش تعداد 22 دانشگاه دولتی، 21 دانشگاه علمی و کاربردی، 13 دانشگاه خصوصی و 17 کالج در این کشور فعال است. در جدول زیر به 10 دانشگاه برتر اتریش و رتبه های آنها اشاره می نمائیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
دانشگاه وین 164 دارد – ممتاز
دانشگاه پزشکی گراتس 250-201 مورد تأیید وزارت بهداشت
دانشگاه پزشکی اینسبورگ 250-201 مورد تأیید وزارت بهداشت
دانشگاه پزشکی وین 250-201 مورد تأیید وزارت بهداشت
دانشگاه کلاگن فورت 350-301 دارد – ممتاز
دانشگاه اینسبورگ 400-351 دارد – ممتاز
دانشگاه تکنولوژی وین 500-401 دارد – ممتاز
دانشگاه تکنولوژی گراتس 600-501 دارد – ممتاز
دانشگاه گراتس 800-601 دارد – ممتاز
دانشگاه یوهانس کپلر لینز 800-601 دارد – ممتاز

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های اتریش را دارند باید موارد متعددی از جمله هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در این کشور است. در اتریش هزینه های تحصیل در مدارس این کشور از ترمی 15000 یورو شروع و  معمولاٌ تا 25000 یورو متغیر است. در دانشگاه ها هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا  ترمی 762.72 یورو می باشد و در دانشگاه های علمی و کاریردی از ترمی حدود 362 یورو  تا 7300 یورو در هر ترم متغیر است و این تفاوت بنا بر رشته تحصیلی و این که دانشگاه شما در کدام شهر باشد متغیر است. شهریه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی باتوجه به رشته و شهر از حدود 6500 یورو در سال  تا حدود 18500 یورو در سال متغیر است. هزینه های زندگی در اتریش بنا بر سبک زندگی افراد و اینکه در کدام شهر درس می خوانید متفاوت است. بسیاری از دانشگاه ها در اتریش خوابگاه می دهند و همچنین دانشجویان می توانند کار پاره وقت انجام دهند که کمک خرح شان می باشد در جدول زیر هزینه های برخی از کالاهای اساسی و هزینه های اولیه در اتریش اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 1.11 تریف نرمال تاکسی 4.40
نان 1.90 هزینه های ماهیانه قبوض 194.79
1 کیلو برنج 1.81 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 32.01
1 کیلو مرغ 10.27 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 734.41
1 کیلو گوشت 15.55 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 576.06

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در اتریش

یکی از دغذغه های اصلی برای خانواده هایی که قصد دارند فرزندان خود را به اتریش بفرستند این است که بتوانند همراه با فرزندان زیر 18 سال خود به این کشور بروند. در کشور اتریش ویزای گاردین وجود ندارد و معمولاً دانش آموزان در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند. اگر در مدارس روزانه قصد تحصیل داشته باشند باید در این کشور یک نفر به عنوان قیم معرفی کنند. در مقاطع بالاتر و در دانشگاه های اتریش امکان داشتن همراه برای دانشجویان فراهم است. البته باید دانست که همراه شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. همراه در اتریش پس از کسب اجازه از اداره مهاجرت اتریش اجازه کار تمام وقت دارد و فرندان شخص اجازه تحصیل رایگان  در اتریش را دارد.

تحصیل کشور اتریش

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

برای مهاجرت تحصیلی به اتریش افراد 2 مرحله کار بایستی انجام دهند که در هرکدام از این مراحل داشتن مدارک مربوط به همان مرحله الزامی است. در ادامه به این مدارک اشاره می کنیم:

 • تکمیل فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
 • مدرک زبان
 • گواهی پزشکی
 • واریز شهریه دانشگاه

برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش ارائه مدارک زیر الزامی می باشد:

 • برگه پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • واریز هزینه های سفارت
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه تمکن مالی مناسب از بانک
 • اثبات داشتن مکان مناسب برای زندگی در اتریش

شرایط  کار پس از تحصیل در اتریش

یکی ار مهمترین مواردی که متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور باید مد نظر قرار دهند اجاره اقامت پس از اتمام تحصیل در آن کشور است. به این اجازه که به آن Post-graduation work permit یا به اصطلاح به آن PGWP گفته می شود در اتریش فراهم است. افرادی که از دانشگاه های اتریش فارغ التحصیل می شوند 1 سال فرصت دارند تا در این کشور حضور داشته باشند و به کاریابی بپردازند. نکته قابل تأمل در اتریش این است که شغلی که دنبال آن هستند بایستی متناسب با درسی که در دانشگاه خوانده اند و مدرک آنرا دریافت کرده اند باشد. در واقع پس از یافتن شغل پروسه اقامتی افراد تازه شروع می شود. کشور اتریش از شرایط کاری مناسبی برخوردار است و افراد می توانند از طریق مؤسسات کاریابی در اتریش به جستجوی کار بپردازند. نرخ بیکاری در اتریش 4.87 درصد است. در نمودار زیر در این خصوص می توانید اطلاعات دقیق تری کسب کنید:

نرخ بیکاری اتریش

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت اتریش

در کشور اتریش ویزای تحصیلی به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت دائم اتریش نمی شود اما به صورت جانبی می تواند برای دریافت اقامت دائم اتریش مؤثر باشد. افرادی که از دانشگاه های اتریش فارغ التحصل شوند و از فرصت 1 ساله کاریابی پس از تحصیل استفاده نمایند و در اتریش مشغول به کار شوند در واقع فرآیند اقامتی شان آغاز می شود. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی تندکار که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. افرادی که به مدت 5 سال در اتریش کار کنند و مالیات پرداخت کنند می توانند تقاضای دریافت اقامت دائم اتریش را داشته باشند و پس از دریافت آن اگر به مدت 5 سال دیگر در این کشور حضور داشته و مالیات پرداخت کنند می توانند تقاضای تابعیت اتریش را داشته باشند. رتبه پاسپورت اتریش در رده بندی پاسپورت های معتبر دنیا در رده 2 است.

Related Posts

Leave a comment