رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل سوئد

تحصیل در سوئد

تحصیل سوئد

بررسی کلی تحصیل سوئد

تحصیل در سوئد اولین انتخاب برای بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. تحصیل و زندگی در یک کشور مترقی و نوآور که در بسیاری از مؤلفه های مهم و اساسی برای زندگی در رتبه زیر 10 جهانی قرار دارد بر جذابیت های این موضوع می افزاید. مقاله تحصیل سوئد توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. شبه جزیره سوئد در شمال اروپا واقع شده و از جمله کشورهای نوردیک محسوب می شود. پایتخت این کشور پادشاهی مشروطه شهر زیبای استکهلم است. سوئد یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده ولی از سیاست پولی واحد اروپا پیروی نمی کند و واحد پول آن کرون سوئد و زبان رسمی این کشور سوئدی می باشد. جمعیت سوئد حدود 10.3 میلیون نفر است و مساحتی حدود 450000 کیلومتر مربع دارد. 85 درصد سوئدی ها در شهر زندگی می کنند. سال تحصیلی در کشور سوئد و در دانشگاه های این کشور به 2 ترم تقسیم می شود و ترم اول از سپتامبر الی ژانویه بوده و ترم دوم از فوریه الی ژوئن می باشد.

تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در مدارس سوئد

آموزش و پرورش در سوئد به دو نظام دولتی و خصوصی تقسیم می شود. در نظام آموزشی دولتی هزینه تحصیل رایگان بوده و زیر نظر شهرداری ها اداره می شود. در نظام آموزشی خصوصی دانش آموزان هزینه پرداخت می کنند و هر دوی این سیستم های آموزشی زیر نظر آژانس ملی آموزش سوئد فعال است. تحصیل از سن 6 سالگی الی 15 سالگی در سوئد اجباری است و خانواده ها می توانند از 1 سالگی فرزندان خود را به نظام آموزشی سوئد بسپارند. مقاطع  سوئد به ترتیب زیر می باشد:

 • 1 سالگی تا 5 سالگی: مهدکودک و آمادگی
 • 6 سالگی: پیش دبستانی
 • 7 سالگی تا 9 سالگی: دبستان
 • 10 سالگی تا 12 سالگی: راهنمائی
 • 13 سالگی تا 15 سالگی: دبیرستان
 • 16 سالگی تا 19 سالگی: پیش دنشگاهی

سطح آموزش در کشور سوئد بسیار بالا و با کیفیت می باشد. به دلیل حضور مهاجران زیاد در این کشور و تنوع فرهنگی حاکم در سوئد مدارس بین المللی زیادی در این کشور قرار دارد که بیشتر این مدارس در شهر استکهلم، مالمو و گوتنبرگ دائر است. درس در این مدرسه ها عمدتاً به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ارائه می شود. دانش آموزان بین المللی باید در مدارس شبانه روزی ثبت نام کنند و مدارک زیر برای این منظور احتیاج می باشد:

 • گذرنامه معتبر
 • تکمیل فرم درخواست
 • کپی توصیه نامه مدرسه و کارنامه و ریز نمرات سالهای قبل
 • واریز شهریه مدرسه
 • نامه تمکن مالی اولیاء دانش آموز

مدارس بین المللی در سوئد هزینه های گرانی دارند و شهریه این مدارس به منطقه شهرداری و سطح آموزش آن مدرسه بستگی دارد. معمولاً چیزی در حدود 30000 کرون سوئد الی 100000 کرون سوئد است. مدرسه انگلیسی استکهلم، مدرسه تانتو و مدرسه بلادینس مالمو معروفترین مدارس بین المللی سوئد است.

شرایط تحصیل  لیسانس در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد متقاضیان زیادی دارد. تحصیل کارشناسی سوئد هم به زبان سوئدی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است. هزینه در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان و الزاماً به زبان سوئدی می باشد. اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئد به زبان انگلیسی امکان پذیر است. برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور 3 سال الی 4 سال است. دانشجویان در هر یک از دانشگاه های قصد ادامه تحصیل داشته باشند باید مدرک زبان مربوطه را ارائه دهند. برای انگلیسی حداقل آیلتس 6 و برای سوئدی حداقل سطح B لازم است. دانشجویان اجازه کار پاره وقت دانشجوئی در این کشور را دارند. دانشجویان می توانند در دوره های زبان قبل از تحصیل شرکت کنند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد به خصوص برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های انرژی های پاک را دارند بسیار مناسب است. سوئدی ها چون از استاندارد بولونیا در نظام آموزشی خود بهره می برند مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد بین 1 سال الی 2 سال است. تحصیل در دانشگاه های دولتی و رایگان این کشور به زیان سوئدی است و تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های خصوصی سوئد به زبان انگلیسی می باشد. دانشجویان بین المللی هنگام اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور باید مدرک لیسانس مربوطه را داشته باشند و همچنین داشتن مدرک زبان متناسب لازم است. برای زبان انگلیسی مدرک آیلتس 6.5 نیاز است و برای زبان سوئدی مدرک C زبان سوئدی از نیازمندی های پذیرش است. دانشجویان اجازه کار حین تحصیل را دارند. در صورت نیاز می توان در کورس زبان شرکت کرد.

تحصیل سوئد

شرایط تحصیل دکتری در سوئد

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد برای دانشجویانی که قصد تحصیل در یک کشوری که اساس آموزش آن بر پایه تحقیقات و پژوهش استوار است و دانشجو محور است بسیار مناسب است. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در سوئد باید مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه را داشته باشند و رشته ائی که در مقطع دکتری قصد تحصیل و تحقیق را دارند با مقطع کارشناسی آنها در ارتباط باشد. بیشتر دروس در مقطع دکتری به زبان انگلیسی ارائه می گردد به همین دلیل داشتن مدرک آیلتس 7 برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های این کشور الزامی است. داشتن یک پروپوزال قوی برای اخذ پذیرش می تواند مناسب باشد. در برخی از رشته ها دانشجویان اجازه کار پاره وقت ندارند و در بسیاری از رشته ها دانشجویان اجازه کار پاره وقت حین تحصیل دارند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری بین 2 سال الی 5 سال متغیر است.

شرایط تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در کشور سوئد مانند بسیاری از کشورهای دنیا به واسطه قبولی در آزمون ورودی رشته پزشکی امکان پذیر می باشد. آزمون ورود به رشته پزشکی در سوئد آزمون UKCAT نام دارد. در این آزمون دانشجویان از دروس فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی تست می شوند. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور 5 سال و نیم می باشد. تحصیل پزشکی در این کشور هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی امکان پذیر است. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئد و به زبان انگلیسی داشتن نمره آیلتس 6.5 الزامی است و اگر قصد تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی سوئد داشتن مدرک زبان سوئدی سطح B1 الزامی می باشد. دانشجویانی که به زبان انگلیسی در سوئد پزشکی می خوانند از سال دوم به بعد که واحدهای عملی و کار بیمارستانی آنها آغاز می شود بایستی به زبان سوئدی مسلط شده باشند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد

دانشجویان بین المللی در سوئد می توانند از انواع بورسیه های تحصیلی که در این کشور ارائه می گردد بهره مند شوند. بیشتر بورسیه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در اختیار قرار داده می شود و در مقطع کارشناسی به دانشجویان خارجی توصیه می شود که ترم اول با هزینه شخصی اقدام نمایند و درصورتی که بتوانند رزومه علمی خوبی از خود نمایش دهند برای ترم های بالاتر برای دریافت بورسیه تحصیلی سوئد اقدام کنند. داشتن معدل بالا و مدرک زبان بالا و همچنین یک رزومه علمی مناسب و توصیه نامه ار استاد و پروپوزال قوی در فرآیند اخذ بورسیه تحصیلی بسیار مؤثر است. در سوئد سه نوع بورسیه به صورت عمده ارائه می گردد:

 • بورسیه های دانشگاهی
 • بورسیه های مؤسسات سوئدی
 • بورسیه های دولتی و غیره

برخی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی سوئد عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه BTH
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه فناوری چالمرز
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه دلارنا
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه هالمشتاد
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه یوکوپینگ

بهترین دانشگاه های سوئد

سیستم آموزش عالی کشور سوئد بسیار پیشرو و نوآور می باشد و هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل وارد این سرزمین می شوند. یکی از دلایل انتخاب سوئد برای ادامه تحصیل امکان گذراندن دوره های زبان قبل از ورود به دانشگاه های این کشور می باشد. در مجموع در سوئد 39 دانشگاه بین المللی وجود دارد که از این تعداد 14 علوم پایه دولتی و 17 کالج بین المللی دولتی و 8 دانشگاه خصوصی بین المللی در این کشور فعال است. در جدول زیر به 10 دانشگاه برتر سوئد و رتبه های بین المللی این دانشگاه ها اشاره می کنیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
انستیتوی کارولینسکا 44 دارد – ممتاز
دانشگاه استکهلم 98 دارد – ممتاز
دانشگاه اوپسالا 99 دارد – ممتاز
دانشگاه لوند 119 دارد – ممتاز
انستیتو تکنولوژی رویال KTH 126 دارد – ممتاز
دانشگاه گوتنبرگ 250 – 226 دارد – ممتاز
دانشگاه علوم کشاورزی سوئد 275 – 251 دارد – ممتاز
دانشگاه تکنولوژی چالمرز 300 – 276 دارد – ممتاز
دانشگاه لینکوپینگ 400 – 351 دارد – ممتاز
دانشگاه اومئا 400 – 351 دارد – ممتاز

هزینه های تحصیل و زندگی سوئد

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارند باید جنبه های مختلف مهاجرت تحصیلی را مدنظر قرار دهند. همان گونه که عنوان شد دانشجویان در سوئد می توانند هم تحصیل رایگان به زبان سوئدی داشته باشند و هم در دانشگاه های خصوصی تحصیل کنند. در هر صورت باید در خصوص هزینه تحصیل و  شهریه های تحصیل در سوئد  اطلاعات به دست آورند. برای تحصیل در سوئد برای دانش جویانی که از خارج از اتحادیه اروپا وارد این کشور می شوند هزینه ها بالاتر است. به طور متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد بین 7500 یورو الی 25500 یورو متفاوت است. رشته تحصیلی، نوع دانشگاه و شهری که در آن تحصیل می کنید در این مهم دخالت دارند.

در کنار هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی هزینه های زندگی در سوئد را نیز باید در نظر داشته باشندو بیشتر دانشگاه های این کشور مجهز به خوابگاه می باشند و هزینه اجاره این خوابگاه ها بسیار پایین تر از اجاره خانه در سوئد است. در مجموع هزینه زندگی ماهیانه در شهرهای گوتنبرک و استکهلم حدود 1250 یورو، در لوند و لینکوپینگ حدود 850 یورو و در اوپسالا حدود 750
یورو در ماه است.اما باید دانشت که هزینه های زندگی هر فرد بستگی به سبک زندگی او دارد. در جدول زیر هزینه های برخی از
کالاهای اساسی و خدمات اولیه در این کشور اشاره می شود:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 1.13 تریف نرمال تاکسی 4.93
نان 2.18 هزینه های ماهیانه قبوض 72.60
1 کیلو برنج 2.55 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 28.85
1 کیلو مرغ 8.94 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 788.48
1 کیلو گوشت 15.75 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 574.74

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در سوئد

دانشجویان خارجی که در کشور سوئد تحصیل می کنند امکان این که بتوانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به این کشور منتقل کنند برای شان فراهم است. کشور سوئد ویزای گاریدین برای دانش آموزان صادر نمی کند و دانش آموزان مدرسه ائی باید از مدارس شبانه روزی را برای تحصیل انتخاب کنند. اولیاء آنها می توانند با ویزای توریستی هر از گاهی به این کشور بروند. در مهاجرت منظور از همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. همسر دانشجویان بین المللی که در آنجا تحصیل می کنند امکان اینکه در این کشور کار کنند و درآمد داشته باشند را دارند لازم به ذکر است که آشنائی با زبان سوئدی و در برخی مشاغل انگلیسی برای این امر لازم است. فرزندان شخص  دانشجو نیز می توانند از تحصیل رایگان در مدارس این کشور بهره مند شوند البته باید به زبان سوئدی آشنائی داشته باشند.

تحصیل کشور سوئد

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد

متقاضیان ادامه تحصیل این کشور شمالی بایستی یک سری مدارک برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند تا بتوانند پذیرش قطعی از دانشگاه را دریافت نمایند و پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید یک سری مدارک دیگری برای سفارت سوئد در کشور خود ارسال نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی سوئد را دریافت دارند. کسی که ویزای تحصیلی سوئد را اخذ کند اجازه ورود به سوئد را دارد و پس از ورود به این کشور معمولاً 2 هفته وقت دارد تا ویزای تحصیلی سوئد خود را به کارت اقامت تحصیلی سوئد تبدیل کند. مدارک زیر را باید به دانشگاه ارائه نماید:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان آیلتس یا سوئدی متناسب با مقطع تحصیلی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت این کشور در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکی پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت سوئد علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در سوئد

دانشجویانی که قصد درس خواندن در این کشور را دارند از جمله مواردی که باید در نظر داشته باشند اجازه کاریابی پس از اتمام تحصیل در این کشور است. به این اجاز ماندن پس از اتمام اصطلاحاً PGWP گفته می شود که در واقع مخفف Post-graduation work permit می باشد. دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های سوئد به مدت 6 ماه وقت دارند تا در این کشور حضور داشته و متناسب با رشته ائی که در آن درس خوانده اند به کاریابی بپردازند پس از یافتن شغل متناسب با مدرک اقامت کاری سوئد را دریافت نموده و می توانند وارد پروسه اقامت خود شوند. سوئد یک کشور صنعتی می باشد و شرایط کار مناسبی دارد. نرخ بیکاری در کشور سوئد حدود 8.50 درصد است:

نرخ بیکاری سوئد

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت سوئد

اقامت تحصیلی در این کشور اسکاندیناویائی به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم سوئد شود. اما به صورت غیر مستقیم می تواند مؤثر باشد. همان گونه که عنوان شد دانشجویان پس از فراغت از تحصیل به مدت 6 ماه زمان دارند تا در این کشور این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول به
فعالیت است نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. به کاریابی بپردازند و در صورت یافتن شغل مورد نظر و دریافت اقامت کاری سوئد و به مدت 5 سال کار در سوئد و پرداخت مالیات می توانند تقاضای اخذ اقامت دائم سوئد را داشته باشند. ایرانی ها در رتبه بندی بیشترین مهاجرین به سوئد در رده پنجم قرار دارند.  افرادی که بتوانند به مدت 5 سال اقامت دائم سوئد خود را حفظ کنند و در این مدت اعمالی که مغایر با قانون سوئد و امنیت این کشور است را انجام ندهندو به زبان سوئدی تسلط پیدا کرده باشند می توانند درخواست تابعیت سوئد و پاسپورت سوئد را داشته باشند. پاسپورت سوئد در رتبه دوم با ارزش ترین پاسپورت های دنیا قرار دارد.

Related Posts

Leave a comment