رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

مهاجرت ترکیه

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت ترکیه

در مورد ترکیه چه می دانیم؟

مهاجرت به ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و علاقه ائی که ایرانی ها به این کشور دارند همواره مورد توجه ایرانی ها بوده و از استقبال خوبی برخوردار است. مقاله مهاجرت ترکیه توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. جمهوری ترکیه یک کشور فراقاره ائی بوده و به دو بخش آناتولی و تراکیه تقسیم می شود که آناتولی در آسیا و تراکیه بخش اروپائی این کشور است. پایتخت ترکیه شهر آنکارا می باشد و شهرهای استانبول و ازمیر از مهمترین شهر های ترکیه هستند. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی بوده و واحد پول آن لیر است. از دوران گذشته طبق قرارداد بین سران دو کشور تردد بین دو کشور برای شهروندان شان بدون ویزا امکان پذیر شد و ایرانی بدون ویزا به مدت 90 روز می توانند در ترکیه حضور داشته باشند.

مهاجرت به ترکیه

ترکیه 84.22 میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت آن 785347 کیلومتر مربع است که با کشورهای ایران، سوریه، عراق، آذربایجان، ارمنستان، یونان و بلغارستان مرز مشترک دارد. این سرزمین پهناور 81 استان دارد و یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشر می باشد. ترکیه سرشار از اماکن باستانی دیدنی و مناطق خوش آب و هوا می باشد و همین امر سبب شد تا صنعت توریسم یکی از مهمترین صنایع و یک منبع درآمد اصلی برای این کشور باشد. شاید جالب باشد بدانید که نبرد معروف تروی در ترکیه اتفاق افتاد و اسکندر مقدونی گره معروف کور را در استانبول امروزی باز کرد. دونر، ایچلی کوفته و لاهماجون از معروفترین غذاهای این کشور است البته انواع کباب ها و غذاهای دریایی این کشور معروف است. موقعیت قرار گیری ترکیه بسیار با اهمیت است و این کشور با 7 کشور مرز خاکی داشته و از 3 طرف به دریا راه دارد.

شاخصه های مهم زندگی ترکیه

ایرانی ها زندگی در ترکیه را دوست دارند. اشتراک فرهنگی و دینی و نزدیک بودن زبان این کشور با بخشی از زبان ایرانی ها سبب این علاقه می باشد و همین موضوع دلیل این موضوع است که ایرانی ها یکی از عمده ترین خریداران ملک در ترکیه هستند. شرایط زندگی در ترکیه در بین بخش اروپائی و بخش آسیائی آن بسیار متفاوت است و به عنوان مثال هزینه های زندگی در شهر استانبول که پر جمعیت ترین و مهمترین شهر این کشور با شهری مانند ریزه که از شهرهای آسیائی ترکیه است بسیار متفاوت است. در مجموع هزینه های زندگی در این کشور کمی بالاتر از ایران است و البته برخی از کشورهای اروپائی که عضویت اتحادیه اروپا را دارند هزینه های زندگی کمتری به نسبت این کشور دارد. در جدول زیر سعی شده است که به برخی از شاخصه های مهم برای زندگی در ترکیه اشاره نمائیم:

شاخص قدرت خرید 32.08 شاخص ایمنی 60.37
شاخص مراقبت بهداشتی 70.82 شاخص آب و هوا 93.26
شاخص رشد اقتصادی 21.73 شاخص تورم 19.58
نرخ بیکاری 12.10 شاخص کنترل فساد 0.34-
شاخص خوشبختی 4.95 شاخص توسعه انسانی 0.920
متوسط حقوق ماهانه خالص 3683.24 لیر معادل 354.63 یورو نرخ بهره وام مسکن 17.09

مهاجرت ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه یکی از بهترین و ارزانترین شرایط تحصیل برای ایرانی ها است  به همین دلیل ایرانی ها سالانه برای تحصیل در ترکیه وارد این کشور می شوند. برای تحصیل در ترکیه باید ابتدا در دوره های پیش دانشگاهی به نام یوس یا SAT شرکت کنند و بعد از گذراندن یکی از این دو دوره و رتبه ائی که در آن کسب می کنند وارد دانشگاه می شوند و در رشته دلخواه ادامه تحصیل می دهند. تحصیل در این کشور هم را زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است و برای تحصیل به زبان ترکی داشتن مدرک زبان در یکی از استانداردهای Tomer, telc یا UTS و به زبان انگلیسی یکی از مدارک آیلتس یا تافل لازم است. البته در دوره های پیش دانشگاهی روی زبان هم کار می کنند. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال است.

البته در کلیه مقاطع تحصیلی ایرانی ها می توانند در ترکیه اقدام کنند. دانشجویان بین المللی امکان کار پاره وقت دانشجوئی در این کشور برای شان فراهم می باشد همچنین دانشجویان متأهل می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با ویزای همراه ترکیه به آنجا ببرند و همسر وی اجازه کار در ترکیه و یا ادامه تحصیل در ترکیه را دارد و فرزند وی می تواند در مدارس این کشور تحصیل کند. دانشگاه های Cankaya University, Koc University, Hacetteppe University از بین 166 دانشگاه این کشور  معروفتر و معتبرتر می باشند. دانشجویانی که از یکی از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده باشند مدت محدودی وقت دارند تا در این کشور به کاریابی پس از تحصیلی بپردازند و با توجه به شرایط بد کار در ترکیه بیشتر دانشجویان از ترکیه به عنوان یک سکوی پرتاب به کشورهای بهتر نگاه می کنند.

مهاجرت ترکیه از طریق کار

کار در ترکیه در چند سال اخیر با رکود چشمگیری مواجه بوده است. ساعت کار هفتگی در این کشور 45 ساعت است و در طول سال کارمندان می توانند از 2 هفته مرخصی استحقاقی استفاده کنند. عدت ترین صنایع کشور ترکیه در بخش گردشگری، نساجی، صنایع غذائی، فولاد و کشتی سازی  می باشد. البته کشاورزی نیز در این کشور بسیار با اهمیت است. با وجود شرایط بد کار در این کشور نرخ بالای بیکاری در ترکیه که در نمودار زیر نشان داده شده است در برخی از مشاغل و حرفه ها مانند:

 • کفاش
 • خیاطی
 • تعمیرکار خودرو
 • جوشکار
 • کابینت ساز
 • نجار
 • آهنگر
 • راهنمای تور
 • کارگر

با کمبود نبروی کار مواجه است. در نمودار زیر در خصوص شرایط نرخ بیکاری این کشور می توان اطلاعات کسب کرد:

نرخ بيکاري ترکيه

برای کار در ترکیه ابتدا باید شغل مورد نظر را از طریق یکی از روش های متداول کاریابی در ترکیه پیدا کرد که در دسترس ترین آن سایت های کاریابی این کشور است و برای کارفرما رزومه خود را ارسال کرد و در صورت تأئید رزومه از سوی کارفرما شخص باید در یک مصاحبه شغلی که به صورت غیر حضوری برگزار می گردد شرکت کند. لازم به ذکر است که دانش زبان ترکی برای کار در ترکیه بسیار مؤثر می باشد. پس از قبولی در مصاحبه و صدور نامه پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از طرف کارفرمای ترکیه ائی متقاضی می تواند برای اخذ ویزای کاری ترکیه به سفارت ترکیه مراجعه نماید. برخی از مؤسسات کاریابی ترکیه در ادامه به حضورتان معرفی می گردد:

 • Iskur
 • Xing
 • Yenibiris
 • Kariyerzirveswi
 • Elemanonline
 • Eleman
 • Secretcv
 • Expat
 • Totaljobs-jobs in Turkey

افرادی که ویزای کار ترکیه را دارند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به ترکیه ببرند.

مهاجرت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

وقتی در مورد سرمایه گذاری در ترکیه صحبت می شود بسیار تصور می کنند که برای اخذ اقامت ترکیه از راه سرمایه گذاری فقط باید در این کشور ملک خریداری نمایند اما راه های سرمایه گذاری در ترکیه بسیار متنوع است و هرید ملک در ترکیه یکی از راه های انتقال سرمایه به این کشور و اخذ اقامت می باشد. راه های سرمایه گذاری در ترکیه به یکی از حالت های زیر می باشد:

 • خرید ملک در ترکیه از مبلغ 50000 دلار آمریکا الی 500000 دلار آمریکا
 • ثبت شرکت در ترکیه
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
 • کارآفرینی در ترکیه
 • سرمایه گذاری از طریق خرید املاک توریستی
 • سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک ترکیه
 • خرید اوراق قرضه دولتی در ترکیه

معروفترین روش سرمایه گذاری در این کشور خرید ملک ترکیه است که در 3 صورت امکان پذیر می باشد. حالت اول که اقامت استثنائی ترکیه نیز نام دارد سرمایه گذار باید حداقل به مبلغ 50000 دلار آمریکا در ترکیه ملک بخرد و به مدت 5 سال این مبلغ را باید حفظ کند و بعد از 3 ماه اقامت دائم ترکیه را دریافت کند. در حالت بعدی اگر شخص مبلغ 250000 دلار آمریکا در این کشور ملک بخرد به صورت آنی اقامت دائم این کشور را و به مدت 3 سال این مبلغ را حفظ کند می تواند شهروندی ترکیه را دریافت نماید. حالت سوم به این صورت است که 500000  دلار آمریکا ملک خریداری شود از ابتدا پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذار صادر می گردد.در سایر روش های سرمایه گذاری نیز میزان مبلغ سرمایه گذاری که آثار اقامتی داشته باشد حدود  500000 دلار آمریکا است. برای کارآفرینی در ترکیه باید حداقل 50 نفر شهروند ترکیه ائی را مشغول به کار کرد تا آن کارآفرینی آثار اقامتی داشته باشد.

مهاجرت به کشور ترکیه

مهاجرت ترکیه از طریق تولد فرزند

ترکیه از جمله کشورهائی است که از قاعده خون پیروی می کند، کشورهای تابع این قانون به اشخاصی که با یکی از شهروندان آن کشور رابطه خونی داشته باشند تابعیت صادر می کند. این وابسته ترک تبار می تواند پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادر بزرگ باشد. برای اثبات این وابستگی باید از یک وکیل معتبر و آشنا به قوانین ترکیه کمک گرفت چون قوانین پیچیده و خاص خود را دارد. در مقابل این نوع کشورها کشورهائی مانند کشورهای آمریکائی هستند که هر طفلی در هریک از مایملک آنها مانند محوطه سفارت، کشتی، هواپیما و خاک آنها متولد شود تابعیت آن کشور را دریافت می نماید. در این دو قانونی که توضیح داده شد همواره استثنائاتی وجود دارد که باید با کمک وکیل برای آن ها اقدام کرد.

مهاجرت ترکیه از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ تابعیت ترکیه ازدواج با یک شهروند ترکیه ائی می باشد. برای این موضوع باید از مدت ازدواج با زوج ترکیه ائی و تاریخ ثبت این ازدواج در ترکیه به مدت 3 سال گذشته باشد. در طول این مدت باید زندگی واقعی داشته باشند. اگر فرد غیر ترکیه ائی در خارج از ترکیه باشد قبل از ورود به ترکیه باید شرایط مالی و درآمدی فرد ترکیه ائی و منزل مسکونی وی بررسی شود. غیر ترکیه ائی بهتر است زبان ترکی استانبولی بلد باشد. اگر این زوج در طول این مدت 3 ساله صاحب فرزند شوند این مدت زمان کوتاه تر می شود. لازم به ذکر است که این ازدواج باید در ترکیه ثبت شود و پس از آن 3 سال بگذرد و تقاضا داده شود.

شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه

برخی از افراد به ترکیه به عنوان یک محل اقامت کوتاه مدت نگاه می کنند که یک سکوئی باشد برای ورود راحت تر به کشورهای بهتر. در روش های توضیح داده شده اگر شخصی اقامت کاری ترکیه به صورت قانونی را داشته باشد و به مدت 5 سال مالیات بپردازد می تواند برای اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام کند و در طول این مدت باید به زبان ترکی استانبولی تسلط نسبی پیدا کرده باشند اگر اقامت تحصیلی ترکیه را داشته باشند و پس از فراغت از تحصیل از فرصت PGWP استفاده کنند و مشغول به کار شوند بعد از آن باید روندی که دارندگات اقامت کاری ترکیه طی می کنند را دنبال کنند. در برخی از روش های سرمایه گذاری نیز منجر به اخذ اقامت دائم ترکیه می شود.

مهاجرت ترکیه

شرایط دریافت تابعیت ترکیه

برای دریافت تابعیت ترکیه بعد از اخذ اقامت دائم ترکیه  باید به مدت 3 سال الی 5 سال این اقامت دائم را حفظ کرد و پس از آن تابعیت برای اخذ تابعیت ترکیه درخواست داد. برای این منظور باید به زبان ترکی تسلط کامل داشت و در خصوص اطلاعات عمومی ترکیه و تاریخ و سیاست آن کاملاً مسلط بود. در برخی از روش های سرمایه گذاری در ترکیه و یا ازدواج با یک ترک تبار شخص از ابتدا شهروندی ترکیه را دریافت می نماید. پاسپورت ترکیه در رده بندی پاسپورت های دنیا در رتبه 39 قرار دارد و دارندگان این پاسپورت به 117 کشور بدون ویزا می توانند سفر کنند.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در ترکیه

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول فعالیت است و برای علاقمندان زندگی در ترکیه خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و کالج های ترکیه در تمامی مقاطع
 • اخذ پذیرش از کالج های معتبر ترکیه برای دوره های آزمون زبان و تربیت مربی زبان
 • کاریابی برای بسیاری از مشاغل فنی و حرفه ائی
 • کاریابی برای مشاغل تخصصی مانند پزشکی و پرستاری
 • اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک در ترکیه
 • ثبت شرکت در ترکیه
 • اخذ ویزای استارت آپ ترکیه

این مؤسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در ترکیه دارد در حال افزایش خدمات خود در کشور ترکیه می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران ما بهره مند شوید.

Related Posts

Leave a comment