رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل فرانسه

بررسی کلی تحصیل فرانسه

کشور فرانسه بدون شک یکی از محبوب ترین کشورها برای دانشجویان بین المللی می باشد و این مسئله می تواند دلایل متعددی مانند کیفیت بالای دانشگاه های این کشور، هزینه های ارزان تحصیل و زندگی در فرانسه، یادگیری زبان فرانسوی و بازدید از جاذبه های توریستی و گردشگری بیشماری که در این کشور قرار دارد می باشد. مقاله تحصیل فرانسه توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز می باشد. جمهوری فرانسه در غرب اروپا واقع شده و عضو اتحادیه اروپا می باشد. پایتخت فرانسه شهر جذاب پاریس است. جمعیت این کشور حدود 65.2 میلیون نفر بوده و مساحتی
در حدود 640679 کیلومتر مربع دارد. فرانسه پنجمین اقتصاد بزرگ جهان بوده و یکی از کشورهای توسعه یافته با قدرت اقتصادی بالا می باشد. واحد پول کشور فرانسه یورو است.

تحصیل در فرانسه

کشور  فرانسه بعد از آمریکا، انگلیس و استرالیا در رتبه چهارم محبوب ترین مقصد دانشجویان بین المللی می باشد دانشگاه پاریس یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا می باشد. دانشجویان بین المللی در فرانسه امکان تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم فرانسه را دارند. سال تحصیلی در فرانسه به دو ترم تقسیم می شود و بهترین رمان جهت اقدام برای اخذ پذیرش در ترم سپتامبر تا 15 ژانویه بوده و برای ترم بهار بهترین زمان تا 15 سپتامبر می باشد. سالانه حدود 300000 دانشجوی بین المللی برای تحصیل وارد فرانسه می شوند.

شرایط تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در مدارس فرانسه از سن 6 سال تا 15 سال اجباری می باشد. نظام آموزشی فرانسه به 2 سیستم دولتی و خصوصی تقسیم می شود. البته مدارس دولتی بیشتر از مدارس خصوصی است. زبان تحصیل در مدارس فرانسه هم زبان انگلیسی و هم فرانسوی می باشد. مدارس بین المللی این کشور بیشتر در پاریس قرار دارند. سال تحصیلی مدارس فرانسه از اوایل سپتامبر تا اوایل ژوئیه می باشد. تحصیل در مدارس فرانسه در سه مقطع ابتدائی که از 6 سالگی تا 11 سالگی می باشد و به Ecole primair معروف است. مقطع دوم دوره راهنمایی می شود و از 11 سالگی تا 15 سالگی ادامه دارد و به college معروف است و در نهایت دانش آموزان وارد  مرحله دبیرستان یا lycee می شوند که از سن 15 تا 18 سالگی است. مقطع دبیرستان می تواند در به صورت مدارس معمولی و یا مدارس فنی و حرفه ائی باشد. فرانسه دارای 105 مدرسه بین المللی است اگر دانش آموزان در مدارس فرانسوی زبان قصد تحصیل را دارند باید به زبان فرانسه و اگر در مدارسی که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. برخی از مدارس فرانسه شبانه روزی بوده و خوابگاه دارند برخی فقط روزانه می باشند. در ادامه به برخی از معروفترین مدارس  بین المللی فرانسه اشاره می کنیم:

اسم مدرسه زبان تحصیل سن پذیرش سال شهریه در سال به یورو
Ecole Montessori bilingue de saint-cloud انگلیسی/فرانسوی 3 تا 11 5600 تا 6050
ICS paris international school انگلیسی 3 تا 18 18165 تا 24965
SIS school paris – ouest انگلیسی/آلمانی 6 تا 18 2330 تا 3010
Lennen bilingual School انگلیسی/فرانسوی 2 تا 11 12850 تا 17900
Rainbow School paris انگلیسی/فرانسوی 3 تا 11 9590 تا 11390
Malherbe International school انگلیسی/فرانسوی 2 تا 15 12050 تا 17100

شرایط تحصیل  لیسانس در فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه هم در دانشگاه های دولتی و هم در دانشگاه های خصوصی  فرانسه امکان پذیر است. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در فرانسه 4 سال است. دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسوی امکان پذیر است که برای این مهم داشتن مدرک زبان آیلتس، تافل، PTE برای زبان انگلیسی و مدرک زبان DELF یا TCF برای زبان فرانسه احتیاج است. دانشجویان اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند. در برخی از رشته ها در مقطع کارشناسی در فرانسه داشتن قبولی در آزمون های GRE، GMAT و LSAT لازم است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید در سایت تقاضای پذیرش قابل قبول یا DAP ثبت نام کنند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می توانند از طریق CEF یا رویه تحصیل در فرانسه آنلاین برای ثبت نام اقدام کنند. داشتن مدرک دیپلم مرتبط الزامی است.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در فرانسه

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در فرانسه به خصوص در رشته های اقتصاد، مدیریت، تجارت و حقوق از اعتبار بالاتری نسبت به سایر رشته های تحصیلی قرار دارد. مدت زمان تحصیل در کارشناسی ارشد در فرانسه بین 1 سال الی 2 سال متغیر است. دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع فوق لیسانس در فرانسه باید مدرک کارشناسی مرتبط با رشته ائی که قصد ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد را دارند داشته باشند. تحصیل در این مقطع هم در دانشگاه های دولتی و هم در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه هم انگلیسی و هم فرانسه می باشد. داشتن مدرک زبان آیلتس، تافل یا PTE در زبان انگلیسی و یا در زبان فرانسوی مدرک زبان DELF یا TCF را داشته باشند. دانشجویان اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند. دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه می توانند در دوره های آماده سازی شرکت کنند.

تحصیل فرانسه

شرایط تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه بین 3 سال الی 6 سال متغیر است. دانشجویان مقطع دکتری در سمینارها و سخنرانی های متعدد داخلی و بین المللی شرکت می کنند و بیشتر دروس در این مقطع به صورت تحقیقاتی می باشد. بیشتر رشته ها در مقطع دکتری در فرانسه به زیان انگلیسی ارائه می گردد که داشتن نمره آیلتس 7 برای این مقطع الطامی است اما در برخی از رشته ها باید به زبان فرانسه تحصیل کرد که دانشجو باید مدرک زبان در یکی از آزمون های DELF یا TCF را داشته باشد. رشته ائی که در مقطع دکتری در فرانسه قصد ادامه تحصیل را دارید باید در ادامه مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی فرد باشد و رشته تحصیلی با مدرک مقاطع پایین تر در ارتباط باشد. دانشجویان در این مقطع اجازه کار دانشجوئی دارند. داشتن توصیه نامه از حداقل 2 یا 3 استاد برای اخذ پذیرش لازم است.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه یکی از قدیمی ترین رشته های تحصیلی دانشگاهی در این کشور است و هم چنین تحصیل پزشکی در فرانسه یکی از طولانی ترین دوره های آموزش پزشکی در دنیا می باشد که به مدت 9 سال طول می کشد. این مدت به سه دسته تقسیم می شود که 2 سال اول یا PCEM در واقع دوره آمادگی تحصیلی می باشد که برای دانشجویان کلیه رشته های پزشکی مشترک است. در انتهای دوره دانشجویان باید در آزمون قبول شوند تا وارد دوره دوم یا DCEM شوند که طول مدت 4 سال طول می کشد و پس از قبولی وارد دور سوم یا DES می شوند که 3 سال می باشد. زبان تحصیل پزشکی در فرانسه، فرانسوی است و داشتن مدرک زبان در آزمون DELF یا TCF الزامی است. برخی از دانشگاه ها فقط برای دوره DCEM انگلیسی بوده و از دوره های بعد به فرانسه است. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه را دارند باید قبولی آزمون GRE را داشته باشند. هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه گران است.

دانشگاه های فرانسه در رشته پزشکی بسیار معروفند در ادامه به برخی از دانشگاه های برتر فرانسه در رشته پزشکی اشاره می نمائیم:

 • دانشگاه پزشکی سوربن
 • دانشگاه پزشکی پاریس – دیدرو
 • دانشگاه پاریس – سود – پاریس اسکلای
 • دانشگاه پزشکی مارسی
 • دانشگاه پزشکی لیون
 • دانشگاه پزشکی لورین نانسی
 • دانشگاه پزشکی مونت پلیه
 • دانشگاه پزشکی بوردو
 • دانشگاه لیل

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در فرانسه

از جمله مزایای تحصیل در فرانسه امکان استفاده دانشجویان بین المللی از بورسیه های تحصیلی این کشور است. دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه های تحصیلی در فرانسه را دارند باید از سطح علمی مطلوبی برخوردار باشند. بورسیه تحصیلی در این کشور برای دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه های این کشور فراهم است. برخی از بورسیه ها فقط شهریه های دانشگاهی را شامل می شد و برخی ممکن است درصدی از هزینه های زندگی افراد را هم تأمین کند. در این کشور بورسیه هایی از طرف وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و برخی از مؤسسات مطالعاتی و صنعتی ارائه می گردد علاوه بر آن دانشگاه های این کشور نیز برای دانشجویان برتر خود بورسیه های تحصیلی در اختیار قرار می دهند. به خصوص در مقطع دکتری ممکن است بورسیه  های موجود باشد که به دانشجویان اجازه کار دانشجویی ندهد. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیلی رایج در کشور فرانسه اشاره می نماییم:

 • Ecole normale superieure international selection
 • Ampere scholarships of excellence at ENS de lyon
 • Emile boutmy scholarships at sciences po university
 • Scholarships from regional authorities
 • Master award program in france
 • KDS Competition Scholarship 2021
 • Investorunner Scholarship
 • Stephen M.Kellen Scholarship
 • Universite Paris-Saclay International Masters Scholarships

بهترین دانشگاه های فرانسه

سیستم دانشگاه های فرانسه با کشورهای دیگر متفاوت است. فرانسه 80 دانشگاه دولتی و حدود 5 دانشگاه خصوصی دارد اما هر یک از این دانشگاه های زیر مجموعه هایی نیز برای خود دارند مثلاٌ دانشگاه پاریس 13 زیر مجموعه دارد و با احتساب این زیر مجموعه ها تعداد دانشگاه های فرانسه به 628 دانشگاه می رسد. علاوه بر این در این کشور مدارس تخصصی و  انستیتو های آموزشی فراوانی وجود دارد که برای ورود به این انستیتوها رقابت شدیدی وجود دارد. حدود 50 مدرسه عالی هنر و طراحی نیز در فرانسه فعال هستند. در جدول زیر به 10 دانشگاه برتر فرانسه و رتبه های بین المللی آنها اشاره می نماییم:

نام دانشگاه

رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
دانشگاه علوم پاریس PSL 46 دارد – ممتاز
دانشگاه پلی تکنیک فرانسه 87 دارد – ممتاز
دانشگاه سوربن 87 دارد – ممتاز
دانشگاه پاریس 136 دارد – ممتاز
دانشگاه پاریس – ساکلای 178 دارد – متوسط
دانشگاه تلکام پاریس 250 – 201 دارد – ممتاز
دانشگاه پونتز پاریس تکنولوژی 300 – 251 دارد – ممتاز
دانشگاه علوم طبیعی لیون 300 – 251 دارد – ممتاز
دانشگاه مون پلییر 350 – 301 دارد – ممتاز
دانشگاه آیکس- مارسی 400 – 351

دارد – ممتاز

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند بایستی جنبه های مختلف مهاجرت تحصیلی به فرانسه خود را در نظر بگیرند. یکی از مهمترین موارد شهریه های دانشگاه های فرانسه است. اگر دانشجوئی قصد داشته باشد در دانشگاه های دولتی فرانسه تحصیل کند شهریه ای حدود 2000 یورو الی 3500 یورو در سال دارد. مقطع تحصیلی، شهری که دانشگاه در آن قرار دارد و خود دانشگاه در این عدد مهم است. تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه هزینه ای در حدود 10000 الی 35000 یورو خواهد داشت. علاوه بر شهریه دانشگاه ها افراد بایستی هزینه های زندگی خود را نیز در نظر بگیرند. متوسط هزینه زندگی 1 نفر در فرانسه حدود 10000 یورو در سال است. شهری که دانشگاه در آن قرار دارد در این هزینه ها می تواند مؤثر باشد. به عنوان مثال پاریس گران ترین شهر فرانسه است. البته دانشجویان اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند و هزینه های زندگی هر فرد متناسب با سبک زندگی وی می باشد. در جدول زیر به برخی از هزینه های جاری و خدمات اولیه در فرانسه اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات

هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 0.98 تریف نرمال تاکسی 3.45
نان 1.41 هزینه های ماهیانه قبوض 145.18
1 کیلو برنج 1.82 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 27.43
1 کیلو مرغ 10.07 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 689.63
1 کیلو گوشت 16.17 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 528.90

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در فرانسه

دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در مدارس بین المللی این کشور را دارند امکان اینکه یکی از اولیاء خود را به عنوان همراه به این کشور منتقل نمایند بسیار دشوار است و اگر هم این اتفاق رخ دهد همراه در واقع با ویزای توریستی فرانسه در این کسور حضور خواهند داشت. در دانشگاه ها شرایط کمی متفاوت است. دانشجویان می توانند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را به این کشور منتقل کنند و همراه و یا همسر دانشجو اجازه کاره دانشجوئی دارند و فرزند زیر 18 سال دانشجو نیز می تواند تحصیل رایگان در مدارس فرانسه را داشته باشد و البته باید به زبان فرانسه آشنا باشند.

ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه بایستی یک سری مدارک برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند تا بتوانند پذیرش قطعی از دانشگاه را دریافت نمایند و پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید یک سری مدارک دیگری برای سفارت فرانسه در کشور خود ارسال نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت دارند. کسی که ویزای تحصیلی فرانسه را اخذ کند اجازه ورود به فرانسه را دارد و پس از ورود به این کشور معمولاً 2 هفته وقت دارد تا ویزای تحصیلی فرانسه خود را به کارت اقامت تحصیلی فرانسه تبدیل کند. مدارک زیر را باید به دانشگاه ارائه نماید:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • توصیه نامه از اساتید
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان آیلتس یا فرانسه متناسب با مقطع تحصیلی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت فرانسه در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان آیلتس یا فرانسه متناسب با مقطع تحصیلی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت فرانسه علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه از جمله کشورهای صنعتی دنیا می باشد. و شرایط کار در این کشور تقریباً مساعد است. دانشجویان پس ار فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور فرصت دارند تا در این کشور به کاریابی بپردازند. به این فرصت کاریابی پس از فراغت از تحصیل به اختصار PGWP گفته می شود که مخفف Post-graduation work permit است. فرصت کاریابی پس از فراغت از تحصیل در این کشور حدود 1 سال فرصت یافتن شغل متناسب با رشته ائی که خوانده اند دارند. افرادی که موفق به یافتن شغل در فرانسه شوند می توانند اقامت کاری فرانسه را دریافت نمایند. نرخ بیکاری کشور فرانسه  7.30 درصد می باشد. در نمودار زیر می توانید در این خصوص اطلاعات دقیق تری کسب نمایید:

نرخ بیکاری فرانسه

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت فرانسه

اقامت تحصیلی فرانسه به صورت مستقیم نمی تواند منجر به دریافت اقامت دائم فرانسه شود اما به صورت غیر مستقیم تأثیر گذار است. افرادی که پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های این کشور از فرصت 1 ساله PGWP برای کاریابی استفاده کنند و موفق به یافتن شغل شوند با تغییر اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری می توانند پروسه دریافت اقامت دائم فرانسه را آغاز کنند. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول به فعالیت است نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز است. افرادی که به مدت 5 سال در فرانسه کار کنند و مالیات پرداخت کنند می توانند برای دریافت اقامت دائم فرانسه خود درخواست دهند. هر شخصی که به مدت 5 سال اقامت دائم خود را حفظ نمایند و در طول این مدت عملی که مغایر با قوانین این کشور و امنیت عمومی فرانسه باشد را انجام ندهند می توانند تقاضای تابعیت فرانسه را داشته باشند. و پس از آن پاسپورت فرانسه خود را دریافت کنند پاسپورت فرانسه در رتبه بندی پاسپورت های دنیا در رده 2 قرار دارد.

Related Posts

Leave a comment