رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

مهاجرت سوئیس

مهاجرت به سوییس

مهاجرت سوئیس

در مورد سوئیس چه می دانیم؟

شاید کمتر کسی در دنیا باشد که تمایل به مهاجرت سوئیس نداشته باشد. این کشور از سال های دور مورد توجه ایرانی ها بوده و همواره در پی گیری های افراد برای مهاجرت در مورد سوئیس سوال می شود. مقاله مهاجرت سوئیس توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز می باشد. جمهوری فدرال سوئیس در قاره اروپا واقع شده و هیچ ساحلی ندارد و با کشورهای: فرانسه، آلمان، اتریش و لیختن اشتاین هم مرز می باشد. سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست ولی یکی از اعضای شنگن می باشد و واحد پول آن فرانک سوئیس است. جمعیت این کشور 8.6 میلیون نفر بوده و مساحت کل آن 41282 کیلومترمربع می باشد. سوئیس از سال 1815 تاکنون در هیچ جنگی شرکت نکرده و اعلام بی طرفی کرده است.

مهاجرت به سوییس

سوئیس از جمله کشورهای چند زبانه می باشد و زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیائی و رومانش در این کشور رایج است. برن پایتخت سوئیس است و ژنو، زوریخ و بازل از معروف ترین شهرهای این کشور بوده که میزبان برخی از سازمانهای بین المللی مانند: صلیب سرخ جهانی، ستاد مرکزی فیفا، دومین دفتر سازمان ملل در اروپا، بانک تسویه حساب های بین المللی و سازمان تجارت جهانی می باشد. این کشور از 26 ایالت یا کانتون تشکیل شده است. غذاهای فوندو و لندجاکر معروفترین غذای سوئیس ها می باشد. صنعت بیمه و بانکداری از معروفترین صنایع این کشور است و همچنین ساعت های سوئیس و شکلات این کشور در دنیا معروف است.سوئیس دارای دموکراسی مستقیم است و هر سوئیسی حق دارد که به صورت مستقیم در خصوص یک قانون اعتراض کند. کوه های آلپ در سوئیس مشهور است و توریست های زیادی را در سال به خود جلب می کند.

شاخصه های مهم زندگی سوئیس

با توجه به شاخصه های مهم جهانی از نظر بسیاری از مؤلفه های مهم، سطح زندگی و رفاه در سوئیس بالا می باشد و شهروندان این کشور کوچک در شرایط نسبتاً بالائی زندگی می کنند. شاید همین موضوع دلیل اصلی تمایل مردم از سراسر دنیا برای زندگی در سوئیس باشد. البته باید در نظر گرفت که سوئیس کشور گرانی می باشد و هزینه های زندگی در این کشور بالاست و از سوی دیگر هزینه های زندگی و میزان درآمد در این کشور با هم در تناسب است. برای زندگی در کانتون های مختلف سوئیس باید زبان همان منطقه را بلد بود در جدول زیر سعی شده است که به برخی از شاخصه های مهم برای زندگی در سوئیس اشاره نمائیم:

شاخص قدرت خرید 107.41 شاخص ایمنی 78.34
شاخص مراقبت بهداشتی 74.10 شاخص آب و هوا 80.21
شاخص رشد اقتصادی 7.74 شاخص تورم 0.89
نرخ بیکاری 2.70 شاخص کنترل فساد 1.98
شاخص خوشبختی 7.57 شاخص توسعه انسانی 0.955
متوسط حقوق ماهانه خالص 5699.46 فرانک معادل 5265.77 یورو نرخ بهره وام مسکن 1.40

 

مهاجرت سوئیس از طریق تحصیل

شرایط تحصیل در سوئیس بسیار مطلوب است و دانشجویان زیادی هر ساله برای ادامه تحصیل در سوئیس وارد این کشور می شوند. دانشگاه های این کشور از سطح علمی بسیار مطلوبی برخوردار هستند و شاخص ترین دانشگاه های سوئیس عبارتند از: ETH Zurich, Ecole Polytechniqe  de lausanne, University of Zurich تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس بین 3 الی 4 سال متغیر است و زبان تحصیل در آن یا به زبان کانتون محل دانشگاه بوده و در برخی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد و داشتن مدرک زبان الزامی است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 1 الی 2 سال متغیر است و بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد. داشتن نمره آیلتس 6.5 در این خصوص الزامی است. تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس بین 2 سال الی 5 سال متغیر است و متقاضیان بایستی مدرک آیلتس 7 را داشته باشند.

دانشجویان بین المللی در سوئیس اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند البته اگر از بورسیه تحصیلی در سوئیس استفاده کرده باشند ممکن برای کار دانشجوئی شان ممانعتی بوجود آورد. معمولاً دانشجویان متأهلی که برای ادامه تحصیل وارد سوئیس می شوند تا قبل از مقطع دکتری نمی توانند همسر و فرزندان خود را با خود همراه کنند و در مقطع دکتری که همسر و فرزندان بروند فرزند وی اجازه تحصیل در مدارس سوئیس را دارد ولی همسر اجازه کار در سوئیس را ندارد. دانشجویان پس از فراغت از تحصیل به مدت 6 ماه فرصت دارند در این کشور به جستجوی کار متناسب با درسی که در سوئیس خوانده اند بپردازند و پس از یافتن شغل اقامت تحصیلی شان تبدیل به اقامت کاری می شود. سوئیس با این سطح علمی بالا فقط 41 دانشگاه دارد. در برخی رشته ها مانند تربیت معلم در کارشناسی ارشد داشتن سابقه کار مرتیط نیاز الزامی است.

مهاجرت سوئیس از طریق کار

شرایط کار در سوئیس بسیار مطلوب است و این که از چه کشوری باشید که قصد کار در سوئیس را دارد مؤثر است. دستمزد ها در این کشور بالاست و مالیات پایین. برخی از مشاغلی که در این کشور با بیشترین درخواست مواجه است عبارتند از:

 • IT
 • داروسازی
 • مشاغل مهندسی
 • تکنسین های فنی مانند تأسیسات، تکنسین های تهویه مطبوع و …
 • خدمات مالی

شرکت های بزرگی در این کشور قراردارد که شهرتی جهانی دارد. برخی از معروفترین این شرکت ها عبارتند از:

 • Adecco
 • Galencore International
 • Credit Suisse
 • Glencore
 • Nestle
 • Novarits
 • Roche Group

برای کار در سوئیس ابتدا بایستی از طریق مؤسسات کاریابی معتبر در سوئیس شغل مورد نظر را پیدا کرد و پس از ارسال رزومه کاری برای کارفرما و در صورت تأئید رزومه برای متقاضی نامه پیشنهاد شغلی و یا اصطلاحاً جاب آفر صادر می گردد. ممکن است کارفرما قبل از ارسال این نامه با متقاضی به صورت آنلاین مصاحبه داشته باشد به همین دلیل داشتن سطح زبان خوب متناسب با کانتونی که شرکت مورد در نظر در سوئیس در آن قرار دارد لازم است ویا حداقل باید سطح خوبی از دانش زبان انگلیسی داشت. برخی از معروفترین مؤسسات کاریابی در سوئیس به عبارت زیر می باشند:

 • Expatica jobs
 • EURES
 • Jobs
 • Jobscout24
 • Job Up
 • Jobwinner
 • Monster
 • Seasonworkers
 • StepStone
 • Total jobs
 • Techni Jobs
 • Drawin
 • Swiwwdev Jobs
 • Euro Science Jobs
 • SwissLinx

افرادی که ویزای کار سوئیس دارند می شوند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود به این کشور منتقل کنند و همسر وی از ابتدا اجازه کار داشته و ادامه تحصیل در سوئیس داشته و فرزندان می توانند در مدارس این کشور تحصیل کنند. نمودار نرخ بیکاری سوئیس:

نرخ بیکاری سوئیس

مهاجرت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

افرادی که برای سرمایه گذاری سوئیس را انتخاب می کنند، درواقع در یکی از موفق ترین کشورهای دنیا و پیشرفته ترین نظام های سرمایه گذاری در دنیا اقدام نموده اند. روش های متعددی برای سرمایه گذاری در سوئیس وجود دارد که برخی از آنها می تواند منجر به اخذ اقامت سوئیس شود و برخی دیگر منجر به اخذ اقامت نمی گردد. یکی از مهمترین شروط برای سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت در سوئیس این است که شخص سرمایه گذار از خارج اتحادیه اروپا باشد. سرمایه گذاری هائی که در سوئیس منجر به اخذ اقامت و یا تابعیت می شود به دو دسته کارآفرینی در سوئیس یا همان تأسیس شرکت در سوئیس و روش دیگر پرداخت مالیات یک جا و یا ویزای خودحمایتی سوئیس می باشد. خرید ملک و یا سرمایه گذاری در اوراق قرضه در سوئیس ممکن است اما در این دو روش امکان اخذ اقامت سوئیس وجود ندارد. میزان سرمایه گذاری و قوانین جزئی در این فرآیند ممکن است در کانتون های مختلف با هم تفاوت داشته باشد و تابع قوانین ایالتی باشد. اما در مجموع الزامات زیر باید رعایت گردد:

 • سن بالای 18 سال
 • تابعیت یک کشور غیر اتحادیه اروپا
 • عدم اقامت در سوئیس در 10 سال گذشته
 • عدم سوءپیشینه
 • دارای گواهی سلامت جسمی و روانی
 • اثبات درآمد کافی و پشتوانه مالی مناسب
 • تهیه یک منزل مسکونی در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس می تواند هم به شکل شرکت مسئولیت محدود باشد و هم شرکت سهامی در بیشتر کانتون ها حداقل سرمایه برای این پروسه معین نشده است اما باید به کانتون اثبات شود که این بیزینس سالانه بیشتر از 1000000 فرانک سوئیس گردش مالی داشته و برای شهروندان سوئیس فرصت شغلی ایجاد کند. در تمکن مالی سوئیس با توجه به کانتون حداقل 150000 فرانک الی 1000000 فرانک متغیر است.

مهاجرت سوئیس

مهاجرت سوئیس از طریق تولد فرزند

برای این که اشخاص به واسطه تولد در کشوری بتوانند اقامت بگیرند باید کشورهایی را انتخاب نمایند که از قانون خاک پیروی می کنند. بر اساس این قانون به طفلی که در خاک و هر یک از مایملک کشورهای تابع قانون خاک متولد شود این مایملک می تواند شامل زمین، کشتی، قطار، هواپیما و یا هر چیزی که به آن کشور تعلق دارد باشد آن طفل به صورت اتوماتیک تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بیشتر کشورهای آمریکائی شامل این قانون می باشند. اما اگر کودکی در خاک سوئیس متولد شود نمی تواند تابعیت سوئیس را اخذ کند به این دلیل که سوئیس از قانون خون پیروی می کند و مطابق این قانون افراد به واسطه نسبت خونی با یک تبعه سوئیس می تواند تابعیت سوئیس را دریافت کند. این افراد شامل: پدر، مادر، پدربزرگ ها و یا یکی از مادربزرگ ها می تواند باشد. البته باید پذیرفت که این قوانین به صورت ضمنی از یکدیگر پیروی می کنند و این که بگوئیم تولد فرزند در سوئیس در روند اخذ اقامت هیچ تأثیری ندارد ممکن است اشتباه باشد و برای این روند مؤثر واقع شود. برای ین روش باید حتماً از کمک یک وکیل متخصص در امور مربوطه استفاده نماید.

مهاجرت سوئیس از طریق ازدواج

با ازدواج با یک شهروند سوئیسی می توان تابعیت سوئیس را دریافت کرد. اما این موضوع دارای شروط خاص خود می باشد و مهمترین موضوع این است که شخص خارجی باید در مجموع به مدت 5 سال در سوئیس زندگی کرده باشد و حداقل 12 ماه قبل از ارائه درخواست در سوئیس زندگی کرده باشد و حداقل 3 سال با شهروند سوئیسی ازدواج و زندگی کرده باشد. از دیگر شروط اساسی برای این مهم این است با توجه به کانتون مورد نظر برای زندگی تا سطح B1 زبان آن کانتون را تسلط داشته باشد. همچنین با آداب و رسوم سوئیس آشنا شده  و اثبات شود که شخص متقاضی خطری برای امنیت داخلی و خارجی سوئیس ندارد و در 3 سال اخیر از کمک رفاه اجتماعی از دولت سوئیس بهره نبرده باشد. الزامات و روشهای ساده سازی اعطای تابعیت در سوئیس ممکن است بین کانتون ها متفاوت باشد.

شرایط دریافت اقامت دائم سوئیس

افرادی که از یکی از روش های قانونی وارد سوئیس می شوند بیشتر شان قصد اخذ اقامت سوئیس را دارند. آن دسته از افراد که اقامت کاری سوئیس را دریافت کنند اگر به مدت 10 سال در این کشور مالیات پرداخت نمایند می توانند اقامت دائم سوئیس را دریافت کنند. افرادی که با اقامت تحصیلی سوئیس در این کشور حضور دارند باید به این امر واقف باشند که تحصیل در سوئیس به صورت مستقیم برای اخذ اقامت این کشور مؤثر نیست اما وقتی فارغ التحصیل شد می تواند از فرصت 6 ماهه PGWP برای کاریابی استفاده کرده و پس از یافتن شغل مورد نظر مانند روال اقامت کاری سوئیس برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید. دانش زبان کانتونی که در آن زندگی می کنید برای اخذ اقامت دائم آن کشور لازم است.

مهاجرت کشور سوئیس

شرایط دریافت تابعیت سوئیس

اشخاصی که اقامت دائم سوئیس را داشته باشند پس از مدتی می توانند برای تابعیت سوئیس اقدام کنند. این افراد اگر بین 3 سال الی 5 سال اقامت دام این کشور زیبا را حفظ نمایند می توانند برای اخذ شهروندی سوئیس تقاضای خود را ارائه کنند. این افراد باید تا زمان ارائه درخواست خود به زبان کانتون مورد نظرشان مسلط شده باشند و همچنین به تاریخ و قانون و مسائل اجتماعی کشور سوئیس کاملاً آگاهی داشته باشند. این افراد موفق به دریافت پاسپورت سوئیس خواهند شد و پاسپورت این کشور در رده سوم دنیا قرار داشته و دارندگان آن می توانند به 167 کشور بدون ویزا سفر کنند.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در سوئیس

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول فعالیت است و برای علاقمندان زندگی در سوئیس خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • ویزای تحصیلی سوئیس در کلیه مقاطع دانشگاهی

این مؤسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در سوئیس دارد در حال افزایش خدمات خود در کشور سوئیس می باشد.
حهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران
ما بهره مند شوید.

Related Posts

Leave a comment