رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل دانمارک

بررسی کلی تحصیل دانمارک

تحصیل در یکی از شادترین کشورهای دنیا برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند بسیار مطلوب است. دانمارک نه تنها در شاخص خوشبختی در 10 کشور برتر دنیا قرار دارد بلکه در بسیاری از شاخص های دیگر از جمله نظام آموزشی یکی از برترین کشورهای دنیاست. مقاله تحصیل دانمارک توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز است. بنا به دلایل عنوان شده شرایط تحصیل در دانمارک در سال 2021 را بررسی می نمائیم. کشور دانمارک از جمله کشورهای شمال اروپا یا نوردیک می باشد و پایتخت آن شهر بندری کپنهاگ است. این کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد ولی عضو سیاست پولی مشترک اروپا نبوده و واحد پول آن کرون دانمارک است. پادشاهی دانمارک جمعیتی حدود 5.5 میلیون نفر داشته و مساحت آن 43094  کیلومترمربع است. تحصیل در دانمارک به دانشجویان بین المللی این اجازه را می دهد تا در یک محیطی شاد و تحصیل در محیطی که توجه زیادی به دانشجویان نشان می دهد تحصیل کنند و یک زندگی اجتماعی با کیفیتی را تجربه کنند. سال تحصیلی در کشور دانمارک به دو ترم تقسیم می شود که ترم اول از سپتامبر شروع می شود و ترم دوم از ماه فوریه آغاز می شود. آموزش عالی در دانمارک به دو گونه سیستم سنتی و آموزش نوآورانه ارائه می شود.

تحصیل در دانمارک

شرایط تحصیل در مدارس دانمارک

تحصیل در مدارس بین المللی دانمارک برای دانش آموزان بین المللی امکان پذیر است. تحصیلات در دانمارک از سن 7 سالگی الی 16 سالگی اجباری می باشد و یک دوره پیش دانشگاهی و یک کلاس 10 به صورت اختیاری ارائه می گردد. در پایان دوره دانش آموزان در یک آزمون شرکت کرده و در صورت قبولی مدرک دیپلم دریافت  می کنند. سیستم آموزشی در مدارس دانمارک به دو صورت دولتی و خصوصی می باشد بعد از کلاس 9 یک دوره یکساله را می گذرانند و دانش آموزان علاوه بر درس فعالیت هایی مانند ورزش، موسیقی، هنر و صنایع دستی را پشت سر گذاشته و در پایان دوره در آزمون شرکت می کنند. در دانمارک به اولیاء دانش آموزان ویزای گاردین اعطا نمی گردد و شرایط به این ترتیب است که از طرف مدرسه برای دانش آموز یک خانواده میزبان معرفی می شود. در ادامه به برخی از مدارس بین المللی معروف دانمارک اشاره می نماییم:

 • مدرسه بین المللی فوتوولتایک
 • مدرسه بین المللی میدل فارت
 • مدرسه بین المللی کپنهاگن
 • مدرسه بین المللی GMD

شرایط تحصیل  لیسانس در دانمارک

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک به دو صورت می باشد. دانشجویان هم می توانند در دوره های دانشگاهی ادامه تحصیل دهند و هم می توانند در دوره های فنی و حرفه ائی به تحصیلات خود ادامه دهند. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در دانمارک بین 3 سال الی 4 سال بوده و تحصیل در دانمارک به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. دانشجویان برای تحصیل باید مدرک زبان انگلیسی در یکی از آزمون های آیلتس، تافل، PTE و C1 را داشته باشند. داشتن مدرک دیپلم 12 ساله از الزامات بوده و مدرک دیپلم شخص بایستی با رشته ائی که در دانشگاه قصد ادامه تحصیل را دارید در ارتباط باشد. برای تحصیل در برخی از رشته ها دانشجویان بایستی در آزمون ورودی شرکت کنند. دانشجویان امکان کار پاره وقت دانشجوئی برای شان فراهم می باشد. دانشگاه ها در دانمارک هم دولتی و خصوصی فعالیت می کنند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در دانمارک

تحصیل در کارشناسی ارشد در دانمارک بیشتر از سایر مقاطع تحصیلی در این کشور می باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانمارک بین 1 سال الی 2 سال بوده و مانند دوره لیسانس دانشجویان می توانند هم در دوره های دانشگاهی تحصیل کنند و هم در دوره های فنی و حرفه ائی و کالج ها. امکان تحصیل هم به زبان دانمارکی و هم به زبان انگلیسی فراهم است. دانشجویانی که به زبان دانمارکی یا دنیش مسلط باشند می توانند تحصیل رایگان در دانمارک راتجربه کنند. دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی وارد دانمارک می شوند بایستی در یکی از آزمون های معتبر آیلتس، تافل، PTE و C1 را داشته باشند. دانشجویان اماکن کار پاره وقت دانشجوئی برایشان فراهم می باشد. رشته ائی که در فوق لیسانس در دانمارک قصد ادامه تحصیل دارید باید با مدرک کارشناسی شما در ارتباط باشد.

تحصیل دانمارک

شرایط تحصیل دکتری در دانمارک

تحصیل دکتری در دانمارک معمولاً 3 سال طول می کشد. البته در برخی از رشته ها می تواند بین 4 الی 5 سال هم متغییر باشد. دانشجویان مقطع دکتری در دانمارک در مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاهی تحصیل می کنند و همه دانشگاه ها امکانات تحقیقاتی
و کتابخانه و آزمایشگاه ها را در سطح عالی بع دانشجویان خود ارائه می دهند. دانشجویان باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشند و یک یا 2 توصیه نامه از اساتید خود را ارائه دهند. متقاصیان تحصیل در مقطع دکتری در دانمارک باید در نظر داشته باشند که رشته ائی که در این مقطع قصد ادامه تحصیل دارند باید با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد شان در ارتباط باشد. امکان کار پاره وقت دانشجوئی برای دانشجویان مقطع دکتری در دانمارک وجود دارد. پروپوزال ارائه شده توسط دانشجویان بسیار تأثیر گذار است.

شرایط تحصیل پزشکی در دانمارک

تحصیل پزشکی در دانمارک به مدت  6 سال طول می کشد که دانشجویان در 3 سال اول یک مدرک کارشناسی می گیرند و در 3 سال دوم مدرک تخصصی پزشکی خود را دریافت می کنند. برای ورود به رشته پزشکی در دانمارک باید در آزمون ورودی شرکت کنید. در بیشتر دانشگاه های پزشکی دانمارک باید به زبان دانمارکی تحصیل کرد اما در برخی از دانشگاه ها می توان با زبان انگلیسی تحصیل را آغاز کرد اما در ادامه بایستی به زبان دانمارکی تسلط پیدا کرد. در ادامه به برخی از معروف ترین دانشگاه های پزشکی دانمارک اشاره می نمائیم:

 • دانشگاه پزشکی کپنهاگ
 • دانشگاه پزشکی آرهوس
 • دانشگاه پزشکی جنوب دانمارک

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانمارک

برای دانشجویان بین المللی که در کشور دانمارک مشغول به تحصیل می باشند امکان دریافت بورسسیه تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی فراهم می باشد. مراحل دریافت بورسیه تحصیلی در دانمارک بسیار رقابتی می باشد و متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی باید از رزومه علمی بسیار مناسبی برخوردار باشند. دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی در دانمارک
را دارند ابتدا باید اقامت تحصیلی در این کشور را دریافت کنند و پس از آن برای بورسیه اقدام نمایند. بورسیه ها در این کشور هم از سوی دانشگاه ها و هم از طرف مؤسسات صنعتی و فرهنگی کشور دانمارک ارائه می گردد. در ادامه به برخی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی در دانمارک اشاره می نمائیم:

 • بورسیه تحصیلی نوردپلاس
 • بورسیه تحصیلی آراسموس
 • بورسیه تحصیلی آراسموس موندوس برای کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی فولبرایت
 • بورسیه تحصیلی دولت دانمارک تحت توافق نامه های فرهنگی
 • پشتیبانی آموزشی دولتی دانمارک SU

بهترین دانشگاه های دانمارک

سیستم آموزش عالی در دانمارک به دو دسته تحصیلات دانشگاهی و تحصیل در کالج ها و مؤسسات آموزش عالی صنعتی تقسیم می شود که در 2 نظام تحصیلی دولتی و خصوصی تقسیم می شود. سیستم آموزشی کشور دانمارک در دنیا معروف است و مدرک تحصیلی این کشور در تمامی کشورهای اروپائی و سایر کشورها از اعتبار بالائی برخوردار است. دانمارک 32 دانشگاه دارد که در جدول زیر به 7 دانشگاه این کشور و رتبه های جهانی آنها اشاره می نمائیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
دانشگاه کپنهاگ 84 دارد – ممتاز
دانشگاه آرهاوس 106 دارد – ممتاز
دانشگاه تکنیک دانمارک 187 دارد – ممتاز
دانشگاه آلبورگ 250 – 201 دارد – ممتاز
مدرسه تجارت کپنهاگ 250 – 201 دارد – ممتاز
دانشگاه جنوب دانمارک 300 – 251 دارد – ممتاز
دانشگاه روسکیدل 800 – 601 دارد – ممتاز

هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک

اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید در موارد متعددی این موضوع را بررسی نمایند. یکی از مهم ترین این موارد شهریه های تحصیل است. دانشجویان خارجی عضو اتحادیه اروپا می توانند تحصیل رایگان در دانمارک داشته باشند اما دانشجویانی خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس باید شهریه پرداخت نمایند. شهریه دانشگاه های دانمارک حدود 45000 کرون دانمارک الی 120000 کرون دانمارک در سال که معادل 6000 یورو الی 16000 یورو در سال است. علاوه بر شهریه دانشگاه دانشجویان باید به فکر هزینه های زندگی خود باشند. البته هزینه های زندگی هر شخص بستگی به سبک زندگی او دارد و اینکه در کدام شهر تحصیل می کنید در هزینه زندگی شخص تأثیر گذار است. دانشجویان در دانمارک می توانند از خوابگاه استفاده کنند که این مضوع در کاهش هزینه زندگی شان مؤثر است.در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در کشور دانمارک اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 1.24 تریف نرمال تاکسی 6.72
نان 2.47 هزینه های ماهیانه قبوض 170.04
1 کیلو برنج 1.99 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 33.49
1 کیلو مرغ 8.48 اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 941.63
1 کیلو گوشت 12.89 اجاره آپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 684.77

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در دانمارک

دانش آموزان بین المللی در دانمارک نمی توانند اولیاء خود را به عنوان ویزای گاردین به همراه داشته باشند و برای آنها از طرف مدارس خانواده های میزبان تعیین می شود. اما یکی از مزایای تحصیل در دانمارک برای دانشجویان ایرانی شرایط بردن همراه به این کشور است که این شرایط همراهی از ابتدا می باشد یعنی مانند سایر کشورها نیست که ابتدا دانشجو به آن کشور مراجعه کند و سپس همراه به وی ملحق شود. دانمارک از معدود کشورهایی است که ایرانی ها از ابتدا می توانند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را از ابتدا به این کشور ببرند. همراه اگر به زبان انگلیسی و یا دانمارکی مسلط باشند از روز اول اجازه کار در این کشور را دارند و فرزندان شان می توانند از تحصیل رایگان در مدارس دانمارک بهره مند شوند.

ویزای تحصیل دانمارک

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی دانمارک

متقاضیان تحصیل در دانمارک بایستی یک سری مدارک برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند تا بتوانند پذیرش قطعی از دانشگاه را دریافت نمایند و پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید یک سری مدارک دیگری برای سفارت دانمارک در کشور خود ارسال نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت دارند. کسی که ویزا  را اخذ کند اجازه ورود به دانمارک را دارد و پس از ورود به این کشور معمولاً 2 هفته وقت دارد تا ویزای تحصیلی دانمارک خود را به کارت اقامت تحصیلی دانمارک تبدیل کند. مدارک زیر را باید به دانشگاه ارائه نماید:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • توصیه نامه از اساتید
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان آیلتس متناسب با مقطع تحصیلی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه برای دانشجویان باید برای دریافت ویزا اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت دانمارک در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان آیلتس متناسب با مقطع تحصیلی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت دانمارک علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در دانمارک

کار در دانمارک برای بسیاری از تخصص ها فراهم است و شرایط کار بسیار خوبی در این کشور وجود دارد. به عنوان مثال در مشاغلی مانند پزشکی، پرستاری، مهندسی مکانیک و صنایع دریائی شرایط بسیار مهیا تر است. اشخاصی که از دانشگاه های دانمارک فارغ التحصیل شوند می توانند از فرصت کاریابی پس از تحصیل در این کشور برای یافتن شغل متناسب با رشته ائی که در دانمارک درس خوانده اند استفاده کرده و در دانمارک مشغول به کار شوند به این فرصت کاریابی بعد از فارغ التحصیلی در دانمارک اصطلاحاً Post-graduation work permit که به اختصار PGWP معروف است اطلاق می شود. دانشجویان 6 ماه فرصت دارند در دانمارک به جستجوی کار بپردازند. نرخ بیکاری کشور دانمارک در جدیدترین بررسی 2.40 درصد گزارش شده است. در نمودار زیر می توانید در این خصوص اطلاعات تکمیلی کسب کنید:

نرخ بیکاری دانمارک

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت دانمارک

اقامت تحصیلی به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم دانمارک شود اما می تواند زمینه ساز آن شود. همان گونه که عنوان شد دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های دانمارک 6 ماه فرصت دارند تا در این کشور به جستجوی کار بپردازند و در صورت یافتن شغل مورد نظر اقامت تحصیلی دانمارک خود را به اقامت کاری دانمارک تغییر دهند و اگر به مدت 5 سال در این کشور کار کنند و مالیات بپردازند می تواند برای اقامت دائم دانمارک این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز است. اقدام کنند. در صورتی که 5 سال اقامت دائم خود را حفظ کنند می توانند برای دریافت تابعیت دانمارک خود اقدام کنند و بعد از پاسپورت دانمارک را اخذ کنند. پاسپورت دانمارک در رتبه 3 قویترین پاسپورتهای دنیا قرار دارد.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در دانمارک

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که مجوز رسمی از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان را دارا می باشد برای آندسته از عزیزانی که علاقمند به تحصیل، کار و زندگی در دانمارک می باشند خدمات زیر را ارائه می دهد:

 • جاب آفر برای کادر درمان (پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامائی و پیراپزشکی) در دانمارک
 • کاریابی برای کلیه مشاغل فنی و مهندسی در دانمارک
 • اخذ ویزای تحصیلی در رشته های مختلف و مقاطع مختلف از دانشگاه های دانمارک
 • اخذ ویزای استارت آپ دانمارک

این مؤسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در دانمارک دارد در حال افزایش خدمات خود در این کشور است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران ما بهره مند شوید.

Related Posts

Leave a comment