رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل قبرس

تحصیل در قبرس

تحصیل قبرس

بررسی کلی تحصیل قبرس

تحصیل در قبرس به دلایل متعددی برای دانشجویان خارجی می تواند جذاب باشد. هزینه های پائین تحصیل و زندگی، سیستم آموزشی رو به پیشرفت و آب و هوای مدیترانه دلچسب برخی از این دلایل است. مقاله تحصیل قبرس توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. جمهوری قبرس در شرق دریای مدیترانه و جنوب ترکیه واقع می باشد. پایتخت این جزیره زیبا شهر نیکوزیا است. جزیره قبرس از اعضای اتحادیه اروپا بوده و واحد پول آن یورو است. جمعیت قبرس حدود 1.1 میلیون نفر و مساحتی در حدود 9251 کیلومتر مربع دارد. زبان رسمی در این کشور یونانی و ترکی استانبولی می باشد. قبرس به دلیل موقعیت مکانی خود در طول تاریخ مورد حمله و اشغال امپراتوری های متعددی بوده است.

تحصیل در قبرس

در سال 1974 با حمله یونانی ها از جنوب و ترکها از شمال باعث تجزیه آن به دو قبرس شمالی و جنوبی شد. در حال حاضر فقط قبرس جنوبی عضو اتحادیه اروپا می باشد و بیشتر توجه دانشجویان بین المللی به قبرس جنوبی معطوف است. و اقتصاد این قسمت از این جزیزه توریستی به مرور به یک مرکز تجاری پویا تبدیل شده است. سال تحصیلی در این کشور از سپتامبر شروع شده و در ماه ژوئن خاتمه می یابد که به دو ترم تقسیم می شود که یک تعطیلی 2 هفته ائی بین این دو ترم وجود دارد.

شرایط تحصیل در مدارس قبرس

تحصیل در مدارس قبرس از سن 6 سالگی الی 15 سالگی اجباری می باشد. سیستم نظام آموزشی این کشور به دو مقطع ابتدائی و متوسطه تقسیم می شود که مقطع ابتدائی از 6 سالگی الی 12 سالگی بوده و از 12 سالگی الی 18 سالگی است که در این مقطع دانش آموزان تا 15 سالگی اجباراً باید درس بخوانند و از 15 تا 18 سالگی دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ها را دارند در دوره های آماده سازی برای دانشگاه تحصیل می کنند. سال تحصیلی در قبرس از 1 سپتامبر الی 31 اوت سال بعد بوده که به 3 ترم تقسیم می شود. تحصیل در مدارس دولتی قبرس رایگان بوده و به زبان یونانی می باشد اما مدارس خصوصی در این کشور عمدتاً به زبان انگلیسی و یا زبان های دیگر دایر است و هزینه های تحصیل متغیری دارد.

شرایط تحصیل  لیسانس در قبرس

تحصیل لیسانس در قبرس به مدت 4 سال طول می کشد. قبرس در صورتی که یک کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد اما سیستم آموزش عالی این کشور منطبق با سیستم آمریکا می باشد. دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در قبرس درس بخوانند باید مدرک دیپلم 12 ساله داشته باشند. نکته مورد توجه ائی که در قبرس وجود دارد این است که دانشجویان بایستی مدرک زبان آیلتس یا تافل جهت اخذ پذیرش ارائه دهند اما اگر به هر دلیلی نتوانستند مدرک زبان بگیرند دانشگاه برای شان یک دوره زبان در نظر می گیرد. البته در برخی از دانشگاه ها زبان تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس به زبان یونانی می باشد. دانشجویان بین المللی در قبرس اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی باید در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در قبرس

تحصیل فوق لیسانس در قبرس به مدت 1 سال یا 2 سال با توجه به رشته تحصیلی می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد و دانشجویان بهتر است نمره آیلتس 6.5 و یا معادل آن در تافل یا  PTE را داشته باشند. در صورتی که دانشجوئی مدرک زبان نداشته باشد می تواند در دوره های زبان انگلیسی دانشگاه شرکت نمایند. دانشجویان باید مدرک کارشناسی داشته باشند و مدرک کارشناسی آنها با رشته ائی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس را دارند در ارتباط باشد. دانشجویان در قبرس اجازه کار پاره وقت دانشجوئی را دارند.

تحصیل قبرس

شرایط تحصیل دکتری در قبرس

تحصیل دکتری در قبرس بین 3 سال الی 5 سال متغیر است. دانشجویان باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند. در برخی از مواقع و رشته ها دانشجویان بعد از اخذ مدرک کارشناسی و گذراندن دوره 1 ساله زیر نظر استاد راهنما و با نظر وی بدون مدرک کارشناسی ارشد وارد مقطع دکتری گردد. دانشجویان بایستی مدرک زبان آیلتس 7 و یا معادل آن در سایر آزمون های زبان انگلیسی را داشته باشند. دانشگاه برای دانشجویانی که نتوانند مدرک زبان ارائه دهند دوره های زبان ارائه می دهد. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان بایستی با رشته ائی که در دوره دکتری قصد ادامه تحصیل را دارید در ارتباط باشد. تقریباً تمامی رشته ها در مقطع دکتری در قبرس به زبان انگلیسی ارائه می گردد. داشتن یک انگیزه قوی و پروپوزال برای اخذ پذیرش الزامی است.

شرایط تحصیل پزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی در قبرس به مدت 6 سال طول می کشد و ربان تحصیل در این رشته در دانشگاه های قبرس انگلیسی می باشد. دانشجویان باید مدرک زبان داشته باشند و در صورتی که نتوانند مدرک ارائه دهند می توانند در دوره های پیش پزشکی شرکت کرده و در این دوره ها زبان انگلیسی خود را نیز تقویت کنند. برای تحصیل در رشته پزشکی در قبرس باید دیپلم 12 ساله در رشته تجربی داشت. در ادامه به دانشگاه های پزشکی معروف قبرس اشاره می نمائیم:

 • دانشگاه اروپائی قبرس
 • دانشگاه نیکوزیا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در قبرس

دانشگاه های بین المللی قبرس برای دانشجویان بین المللی خود بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. این بورسیه ها می تواند شامل 50 درصد، 75 درصد و یا 100 درصد شهریه دانشگاه را پوشش دهد. دانشجویان بایستی رزومه علمی بالائی داشته باشند. بیشتر بورسیه های تحصیلی در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد و دانشجویان باید شرایط لازم را به دانشگاه ارائه دهند. این بورسیه ها هم از سوی دولت و هم می تواند از طرف مؤسسات خصوصی و یا خود دانشگاه ها در اختیار قرار می گیرد. برخی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی قبرس به قرار زیر است:

 • Neapolis University Scholarships for BSc in Civil Engineering in Cyprus
 • Scholarships for Bsc Mathematics
 • International Master Scholarships at UWS in Cyprus
 • Unicef Scholarship Programme

بهترین دانشگاه های قبرس

کشور قبرس با توجه به جمعیت کمی که دارد اما سطح تحصیلات در آن بالاست و حدود 25000 دانشجوی بین المللی در این کشور مشغول به تحصیل می باشند. در جزیره قبرس حدود 40 دانشگاه و کالج و مدارس آموزش عالی دارد که از این تعداد 4 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی می باشند. اسامی دانشگاه های دولتی قبرس عبارتند از:

 • Cyprus University of Technology
 • Open University of Cyprus
 • University of Cyprus

لیست دانشگاه های خصوصی قبرس:

 • European University Cyprus
 • Frederick University
 • Neapolis University Paphos
 • University of Central Lancashire Cyprus
 • University of Nicosia

در ادامه به بهترین دانشگاه های قبرس با رتبه بین المللی آنها اشاره می نمائیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
Cyprus University of Technology 350 – 301 دارد – خوب
University of Cyprus 600 – 501 دارد – خوب
University of Nicosia 1000 – 801 دارد – متوسط
Eastern Mediterranean University دارد – متوسط
European University Cyprus دارد – متوسط
Kibris Ada Kent University دارد – متوسط

 

هزینه های تحصیل و زندگی قبرس

تحصیل در قبرس ارزان است به همین دلیل مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار می گیرد. تحصیل در دانشگاه های دولتی و به زبان یونانی تقریباً رایگان می باشد اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی بوده و هزینه نیز دارد که میزان شهریه ها با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و شهر و دانشگاه محل تحصیل متغیر است. معمولاٌ شهریه دانشگاه های خصوصی این کشور بین 3400 یورو در سال الی 10000 یورو متغیر است. هزینه های زندگی در این کشور نیز بسیار مناسب است البته هزینه های زندگی متناسب با سبک زندگی وی می باشد. در جدول زیر به برخی هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در قبرس اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
1 لیتر شیر 1.35 تریف نرمال تاکسی 5
نان 1.53 هزینه های ماهیانه قبوض 132.53
1 کیلو برنج 1.75 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 38.76
1 کیلو مرغ 6.97 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 585.43
1 کیلو گوشت 9.32 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 482.43

 

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در قبرس

دانشجویان بین المللی وقتی در قبرس تحصیل می کنند امکان بردن همراه برای شان فراهم است. همراه شامل همسر دانشجو و فرزند زیر 18 سال وی می باشد. نکته خوبی که در این کشور وجود دارد این است که همسر دانشجو اجازه کار در قبرس را دارد و در عین حال اگر تمایل در ادامه تحصیل در قبرس را داشت و در صورتی که زبان یونانی بلد باشد می تواند در دانشگاه دولتی قبرس ادامه تحصیل دهد. فرزند شخص دانشجو نیز می تواند در این کشور از تحصیل رایگان برخوردار شوند.

تحصیل کشور قبرس

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس

برای اینکه فردی بتواند ویزای تحصیلی قبرس را دریافت کند در ابتدا بایستی از یکی  از دانشگاه های قبرس پذیرش دریافت کند. به همین منظور ارائه 2 سری مدرک در این فرآیند لازم است. مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر قبرس لازم است و به دانشگاه ارائه می شود به قرار زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت قبرس در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکی پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت قبرس علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در قبرس

کشور قبرس به دلیل واقع شده در شاهراه آسیا، اروپا و آفریقا از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است و به همین دلیل اقتصاد پویا و رو به رشدی دارد. به همین دلیل بازار کار قبرس بسیار مناسب است و به دانشجویان اجازه داده می شود تا در این کشور به جستجوی کار بپردازند. فرصت کاریابی پس از تحصیل Post-graduation work permit گفته می شود و به صورت اختصار به PGWP مشهور است. با توجه به رشته تحصیلی به دانشجویان به مدت 6 ماه تا 1 سال اجازه کاریابی داده می شود. نرخ بیکاری این کشور 4.4  درصد است در نمودار زیر در این حصوص می توان اطلاعات دقیق تری کسب کرد:

نرخ بیکاری قبرس

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت قبرس

اقامت تحصیلی قبرس به صورت مستقیم نمی تواند منجر به دریافت اقامت دائم قبرس شود اما دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های قبرس اگر از فرصت کاریابی در قبرس استفاده نمایند و مشغول به کار شده و اقامت کاری قبرس را اخذ کنند و به مدت 5 سال در این کشور مالیات پرداخت کنند می توانند تقاضای اقامت دائم قبرس را داشته باشند. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول به فعالیت است نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. اشخاصی که به مدت 7 سال اقامت دائم قبرس خود را حفظ کنند می توانند تقاضای تابعیت قبرس را داشته باشند و در پی آن پاسپورت قبرس را دریافت کنند. پاسپورت این کشور در رده بندی پاسپورت های دنیا در رتبه 7 قرار دارد.

منابع:

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.passportindex.org/

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2015/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined

https://safirsayee.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85/

https://www.masterstudies.com/Cyprus/

https://www.mastersportal.com/articles/772/why-cyprus-should-be-on-top-of-your-study-abroad-shortlist.html

https://studee.com/cyprus/

https://studylink.com/countries/cyprus/

https://www.prospects.ac.uk/postgraduate-study/study-abroad/study-in-cyprus

https://www.justaboutcyprus.com/education/

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/organisation-primary-education-12_en

https://www.prospects.ac.uk/postgraduate-study/study-abroad/study-in-cyprus

https://www.ciu.edu.tr/page/scholarships-10238

 

Related Posts

Leave a comment