رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

مهاجرت نروژ

مهاجرت به نروژ

مهاجرت نروژ

در مورد نروژ چه می دانیم؟

برخی از مردم دنیا به زندگی در نروژ علاقه دارند. البته این کشور جاذبه های فراوانی برای زندگی و مهاجرت دارد. مقاله مهاجرت نروژ توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. پادشاهی مشروطه پارلمانی نروژ در شمال اروپا قرار گرفته است و در دسته کشورهای اسکاندیناوی جای دارد. این کشور با اتحادیه اروپا ارتباطات نزدیکی دارد اما عضو این اتحادیه نیست اما در شنگن عضویت دارد و واحد پول آن کرون نروژ است. وایکینگ ها مهم ترین اقوام این کشور می باشند. پایتخت نروژ شهر اسلو است و شهرهای برگن، کریستین سن و بودو از مهمترین شهرهای این کشور سرد و زیبا می باشند. مساحت نروژ 385178 کیلومترمربع است و جمعیتی بالغ بر 5.3 میلیون نفر است و بنا بر گزارش سال 2021 از این تعداد حدود 23000 نفر ایرانی تبار هستند. نروژ با سوئد، فنلاند و روسیه مرز خاکی مشترک دارد. زبان رسمی این کشور زبان نروژی است. نروژ از 11 استان تشکیل شده است.

مهاجرت به نروژ

نروژ دارای ذخایر نفت خام و گاز طبیعی بوده و صنایع پتروشیمی سهم به سزائی در تولید ناخالص داخلی این کشور دارد. این کشور دارای ذخایر معدنی مناسبی بوده، از طرف دیگر صنعت ماهیگیری که یکی از قدیمی ترین صنایع این کشور است و به همین دلیل تولید مواد غذائی دریائی در نروژ یکی از صنایع پر درآمد است. از دیگر صنایع مهم کشور نروژ عبارت است از چوب و آب شیرین می باشد. نروژ  از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا، پیمان نامه جنوبگان، شورای نوردیک، منطقه اقتصادی اروپا، سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می باشد.  این کشور یکی از کشورهای توسعه یافته دنیا می باشد و دولت این کشور به دولت رفاه مشهور است و بر اساس شاخص مردم سالاری از سال 2010 دموکرات ترین حکومت جهان است. غذای کوفته نروژی، لفسه، فلیپ فیسک و پینکجوت از معروفترین غذاهای نروژی می باشد.

شاخصه های مهم زندگی نروژ

کشور نروژ در بسیاری از شاخص های مهم زندگی در رتبه های بالائی قرار دارد؛ شاخص هائی مانند شاخص رفاه، شاخص توسعه انسانی، شاخص برابری جنسیتی، شاخص خوشبختی و بسیاری دیگر که سبب می شود این کشور سرد و یخبندان را به مکانی دلچسب برای زندگی تبدیل نماید. هزینه های زندگی در نروژ بالاست و البته باید گفت که به همان نسبت حقوق و دستمزدهای این کشور نیز بالا می باشد و به نوعی این دو  پارامتر با هم در تناسب می باشند. کشور نروژ در شاخص EF که به شاخص تکلم به زبان انگلیسی کشورهای غیر انگلیسی زبان در رده 5 دنیا قرار دارد یعنی این که تقریباً 95 درصد نروژی ها به زبان انگلیسی مسلط می باشند. و این مسئله زندگی را برای مهاجرین راحت تر می کند.در جدول زیر سعی شده است که به برخی از شاخصه های مهم برای زندگی در نروژ اشاره نمائیم:

شاخص قدرت خرید 81.8 شاخص ایمنی 66.48
شاخص مراقبت بهداشتی 76.83 شاخص آب و هوا 68.68
شاخص رشد اقتصادی 6.10 شاخص تورم 4.07
نرخ بیکاری 4.20 شاخص کنترل فساد 2.10
شاخص خوشبختی 7.39 شاخص توسعه انسانی 0.957
متوسط حقوق ماهانه خالص 30066.81 کرون نروژ معادل 3051.61 یورو نرخ بهره وام مسکن 2.68

 

مهاجرت نروژ از طریق تحصیل

کیفیت تحصیل در نروژ بسیار بالاست و هرساله دانشجویان بین المللی زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور وارد می شوند. زبان تحصیل در نروژ انگلیسی می باشد که البته در برخی از رشته ها می توان به زبان نروژی نیز تحصیل کرد. برای زبان انگلیسی داشتن نمره آیلتس متناسب با مقطع تحصیلی الزامی بوده و برای تحصیل به زبان نروژی مدرک زبان Vg3 و یا Bergenstesten احتیاج است. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی بین 3 سال الی 4 سال می باشد و برای مقطع کارشناسی ارشد بین 1 سال  و 2 سال است. دانشجویان مقطع دکتری بایستی بین 3 الی 4 سال تحصیل کنند و متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی باید به مدت 6 سال تحصیل نمایند. کشور نروژ 64 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دارد که از این بین تعداد 29 دانشگاه و 35 عدد بعد شامل مؤسسات آموزش فنی و کالج ها می باشند.

دانشگاه های اسلو، برگن، UIT The Arctic و دانشگاه علون و تکنولوژی نروژ در رتبه بندی با کیفیت ترین دانشگاه های جهان در رده زیر 500 قرار دارند. یکی از دلایل محبوبیت تحصیل در نروژ امکان تحصیل رایگان در نروژ می باشد و از سوی دیگر بورسیه های تحصیلی مناسبی برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد. دانشجویان اجازه دارند در طول اقامت تحصیلی در نروژ به صورت پاره وقت به کار بپردازند، هم چنین بعد از فارغ التحصیل شدن به مدت 6 ماه وقت دارند تا در این کشور حضور داشته باشند و متناسب با رشته ائی که خوانده اند کار پیدا کنند. دانشجویانی که متأهل باشند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با ویزای همراه نروژ به این کشور منتقل کنند و همسر شخص دانشجو اجازه کار و تحصیل در نروژ را دارد و فرزندان وی نیز می توانند در مدارس نروژ تحصیل کنند.

مهاجرت نروژ از طریق کار

شرایط برای کار در نروژ برای جویندگان کار بین المللی به واسطه وجود صنایع مهم و شرکت های قوی فراهم می باشد. این کشور از وجود صنایع برتری مانند: نفت و گاز، آهن و فولاد، معدن، چوب و فرآوری مواذ غذائی باعث شده تا این کشور از یک اقتصاد پویا و پایدار برخوردار باشد. دستمزدها نیز در این کشور بالاست. نمودار نرخ بیکاری این کشور که در زیر آمده است گویای این مسئله می باشد:

نرخ بیکاری نروژ

نروژ در برخی از بخش ها با کمبود نیروی کار مواجه می باشد و بیشتر درخواست این کشور جهت جذب نیروی کار بین المللی در بخش های زیر است:

 • پزشک
 • پرستار
 • دندانپزشک
 • پیراپزشک
 • مهندسین ماهر در بیشتر رشته ها
 • کارگران ساختمانی بسیار ماهر
 • تکنسین های فنی و حرفه ائی ماهر
 • رانندگان حرفه ائی کامیون و جرثقیل و اتوبوس
 • متخصصین حوزه نفت و گاز
 • متخصصین حرفه ائی بخش تولیدات دریائی

برای یافتن شغل مورد نظر در این کشور کافی است از طریق یکی از مؤسسات کاریابی فعال در این کشور شغل مورد نظر را پیدا کرد و رزومه کاری خود را برای کارفرما ارسال کرد و در صورت تأئید کارفرما نامه پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر برای وی صادر می شود و با داشتن این نامه می توان برای اخذ ویزای کاری نروژ اقدام کرد. برخی از کاریابی های معتبر در نروژ به قرار زیر است:

 • Arbeidsplassen
 • JobbDirekte
 • The Local Norway
 • EURES
 • NAV

افرادی که ویزای کاری کشور نروژ را داشته باشند می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با ویزای همراه نروژ به این کشور منتقل نمایند. همسر نفر اصلی اجازه کار و تحصیل رایگان در نروژ را داشته و فرزندان وی نیز می توانند در مدارس نروژ به ادامه تحصیل بپردازند.

مهاجرت نروژ از طریق سرمایه گذاری

نروژ از شرایط اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است، این کشور از کشورهای سرمایه دار اروپائی محسوب می شود. یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در نروژ سهولت انجام کار در این کشور بوده و در سال 2020 نروژ رتبه نهم در خصوص سهولت انجام کسب و کار را به خود اختصاص داده است. برای سرمایه گذاری در نروژ گزینه های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می نمائیم:

 • ویزای سرمایه گذاری ویژه تجار در نروژ
 • خرید ملک در نروژ
 • ثبت شرکت در نروژ
 • سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار در نروژ
 • خرید اوراق قرضه در نروژ

یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در کشور نروژ سرمایه گذاری ویژه تجار یا کارآفرینی نروژ می باشد. در این روش یا بایستی یک شرکت جدید ثبت کرد و یا در یک شرکت فعال در نروژ که بیشتر در بخش های فناوری اطلاعات، حمل و نقل، نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر یا انرژی سبز و تولید غذاهای دریائی می باشد. حداقل سرمایه لازم برای این فرآیند 100000 یورو است. در این روش افراد بعد از 3 سال اقامت دائم نروژ را اخذ می کنند.

ثبت شرکت در نروژ حالت های متعددی دارد و هرکدام ضوابط خاص خودش را دارد. به عنوان مثال در شرکت با مسئولیت محدود 2 نفر مدیر باید معرفی کرد که یک نفرشان بایستی تابعیت نروژ را داشته باشد. در شرکت سهامی عام 3 مدیر باید معرفی کرد که 2 نفرشان تابعیت نروژی داشته باشند. از سوی دیگر در فرآیند خرید ملک در نروژ فرد خریدار باید یک اقامتی در نروژ داشته باشد تا بتواند در این کشور ملک بخرد. باید دانست که خرید ملک در نروژ به صورت مستقیم منجر به دریافت اقامت این کشور نمی شود. حدود 80 درصد نروژی ها صاحب خانه اند.

مهاجرت نروژ

مهاجرت نروژ از طریق تولد فرزند

نروژ از جمله کشورهائی می باشد که از قانون خون پیروی می نماید. کشورهائی که از این قانون بهره می برند معتقدند که هر شخصی یک وابستگی خونی با یک نفر از تبعه کشورشان داشته باشد یعنی یکی از والدین وی و یا یکی از پدر بزرگ و یا مادربزرگ های وی نروژی باشند او نیز می تواند تابعیت نروژ را دریافت نماید. از سوی دیگر کودکی که متولد می شود کافی است یکی از اولیاء وی نروژی باشند و این موضوع فارغ از این است که آن کودک در کجا به دنیا آمده است. کشورهائی که بر اساس تولد کودک در خاک و یا یکی از مایملک آن به کودک متولد شده تابعیت می دهند از قانون خاک پیروی می نمایند که
بیشتر کشورهای آمریکائی از این دسته اند.

مهاجرت نروژ از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ تابعیت نروژ ازدواج با یک نروژی می باشد. افرادی که از این طریق قصد اخذ تابعیت این کشور را دارند باید حداقل به مدت شش ماه از ازدواجشان گذشته باشد و شخص نروژی باید اثبات کند که به حقوق و درآمد کافی برای هزینه های زندگی خود و همسر خود را دارد. ازدواج زوجین باید به صورت قانونی ثبت شده باشد. پس از اثبات درآمد کافی فرد نروژی برای همسر خارجی وی ویزا صادر می شود و پس از ورود به نروژ باید به مدت 3 سال با هم زنگی کنند تا برای شخص خارجی تابعیت نروژ صادر می شود. در هنگام درخواست تابعیت فرد باید به زبان نروژی مسلط بوده باشد.

شرایط دریافت اقامت دائم نروژ

از بین روش های توضیح داده شده افرادی که اقامت کاری نروژ را داشته باشند و اگر به مدت 5 سال در این کشور کار کنند و مالیات بپردازند می توانند اقامت دائم نروژ را به دست آورند. افرادی که اقامت تحصیلی نروژ را دارند باید پس از فراغت از تحصیل از فرصت 6 ماهه PGWP که به وی داده می شود استفاده کرده و پس از یاقتن شغل اقامت تحصیلی وی به اقامت کاری تبدیل می شود و مانند افرادی که اقامت کاری این کشور را دارا می باشند اقامت دائم کشور نروژ را اخذ نماید. لازم به ذکر است که مدت زمان 5 ساله ائی که عنوان شد شرطی می باشد یعنی اینکه فرد متقاضی به مدت 3 سال مدام در نروژ مالیات بپردازد می تواند تقاضای اخذ اقامت دائم خود را ارائه دهد فقط کافی است به زبان نروژی مسلط شده باشد.

مهاجرت کشور نروژ

شرایط دریافت تابعیت نروژ

افرادی که اقامت دائم نروژ را داشته باشند بعد از حدود 4 سال می توانند تقاضای تابعیت نروژ را ارائه نمایند. البته در برخی از روش های توضیح داده شده فرد متقاضی از ابتدا تابعیت این کشور را دریافت می کند. در مجموع هر شخصی که به مدت 7 سال به صورت قانونی در نروژ زندگی کند و به زبان نروژی مسلط شده باشد و در آزمون شهروندی نروژ قبول شود می تواند شهروند نروژ شود. پاسپورت نروژ در رتبه بندی قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در رده 3 قرار دارد و دارندگان این پاسپورت به 169 کشور بدون دریافت ویزا می توانند تردد نمایند.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در نروژ

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول فعالیت است و برای علاقمندان زندگی در نروژ خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • کار آماده (Joboffer) بای رشته های پرستاری، مامائی و پیراپزشکی در نروژ
 • کار آماده (Joboffer) بای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در نروژ
 • امکان کاریابی برای کلیه مشاغل فنی و مهندسی در نروژ
 • اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه های نروژ
 • اخذ ویزای استارت آپ نروژ

این مؤسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در نروژ دارد در حال افزایش خدمات خود در کشور نروژ می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران ما بهره مند شوید.

Related Posts

Leave a comment