رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

تحصیل روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل روسیه

بررسی کلی تحصیل روسیه

تحصیل در روسیه برای بسیاری جذاب می باشد. به همین دلیل در این مقاله سعی شده است تا تحصیل روسیه را با هم بررسی کنیم. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیرمجاز می باشد. بی شک روسیه پهناورترین کشور دنیاست. و از غربی ترین نقطه روسیه تا شرقی ترین نقطه این کشور فاصله زمانی 9 ساعته وجود دارد. وسعت این کشور 17.1 میلیون کیلومتر مربع بوده و جمعیتی در حدود 144.4 میلیون نفر دارد. پایتخت روسیه شهر زیبای مسکو است و 31 زبان در این کشور رایج است که زبان رسمی این کشور زبان روسی است. واحد پول روسیه روبل ( RUB ) می باشد و در حدود 250000 دانشجوی بین المللی در این کشور در حال تحصیل می باشند.

تحصیل در روسیه

سال تحصیلی در روسیه به دو ترم  سپتامبر و ژوئن تقسیم می شود.  دانشجویان برای ورود به دانشگاه های روسیه در تمامی مقاطع می توانند در دوره های آماده سازی قبل از تحصیل شرکت کنند که به دوره های پادفک معروف است و مدت آن 9 ماه بوده و علاوه بر اینکه دانشجویان را برای زبان روسی آماده می کند دروس پایه را نیز به آنها یادآوری کرده و برای رشته هائی که نیاز به آزمون ورودی دارد دانشجویان را آماده می کند. نمره ائی که در پایان دوره پادفک می گیرند روی رشته و دانشگاهی که قصد تحصیل دارند مؤثر است. دوره های پادفک از سپتامبر شروع شده و تا جولای طول می کشد.

شرایط تحصیل در مدارس روسیه

تحصیل در مدارس روسیه از سن 6 سال الی 15 سال اجباری می باشد. سیستم آموزش ابتدائی در روسیه از سن 6 سال الی 10 سالگی بوده و پس از آن دانش آموزان وارد مرحله دبیرستان می شوند دانش آموزان در این مقطع بین 10 سالگی الی 15 سالگی می باشد. دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه را داشته باشند باید در یک دوره پیش دانشگاهی 2 ساله شرکت کنند و پس از آن می توانند وارد دانشگاه شوند. البته دانش آموزان می توانند در دوره های فنی و حرفه ائی 2 ساله شرکت کنند و جذب بازار کار شوند. مدارس بین المللی در روسیه معمولاً زیر نظر سفارت خانه ها اداره می شوند و معروفترین آنها مدرسه آمریکائی های مسکو هست. دانش آموزانی که قصد تحصیل در مدارس روسیه را دارند باید یک نفر از اولیاء یک نوع اقامتی در روسیه داشته باشند.

شرایط تحصیل  لیسانس در روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه به مدت 4 سال طول می کشد. بیشتر رشته ها در روسیه در مقطع لیسانس به روسی است و دانشجویان می توانند پس از طی کردن دوره پادفک وارد مقطع لیسانس در روسیه شوند.  البته در روسیه برخی از رشته ها به زبان انگلیسی و یا فرانسه نیز ارائه می شود. دانشجویان در طول مدت تحصیل اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند. دانشگاه ها در روسیه باید در مورد نوع کار دانشجوئی که دانشجویان چیدا می کنند حساس هستند. داشتن مدرک دیپلم 12 ساله برای دریافت پذیرش از دانشگاه های روسیه برای مقطع لیسانس الزامی می باشد. چون بیشتر دانشجویان دوره های پادفک را می گذرانند نیازی به مدرک زبان روسی ندارند.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه به مدت 2 سال طول می کشد. دانشجویان برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه هم می توانند در دوره پادفک شرکت کنند و داشتن مدرک کارشناسی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه برای مقطع فوق لیسانس اجباری می باشد. دانشجویانی که در این دوره شرکت کنند نیازی به ارائه مدرک زبان روسی نمی باشند. البته این موضوع برای رشته هایی است که به زبان روسی ارائه می گردد. در دوره فوق لیسانس در روسیه رشته های بیشتری به نسبت دوره لیسانس روسیه به زبان انگلیسی ارائه می گردد. دانشجویان در این مقطع اجازه کار پاره وقت دانشجوئی را دارند. دانشجویان در خصوص کاری که پیدا می کنند باید به دانشگاه اطلاع دهند. در برخی از رشته ها دانشجویان ملزم به گذراندن آزمون ورودی در رشته مربوطه می باشند.

تحصیل روسیه

شرایط تحصیل دکتری در روسیه

تحصیل در مقطع دکتری در روسیه از توجه زیادی از سوی دانشجویان برخوردار است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در روسیه بین 3 سال الی 4 سال است. بیشتر رشته ها در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می گردد. دانشجویان باید یک پروپوزال مناسب داشته باشند و هم چنین داشتن معرفی نامه از سوی 2 استاد در مقطع کارشناسی ارشد الزامی می باشد. دانشجویان برای مقطع دکتری روسیه نیز می توانند در دوره پادفک شرکت کنند و سپس وارد دانشگاه شوند. داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه با دوره دکتری الزامی می باشد. دوره های دکتری در روسیه برپایه شرکت در سخنرانی ها و سمینارها، کلاس های آموزشی، پژوهش می باشد که در انتهای دوره باید پایان نامه ارائه کنند و در کمیته ی مربوطه از پایان نامه خود دفاع کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه حدود 6 سال طول می کشد. امکان تحصیل هم به زبان روسی و هم انگلیسی فراهم است. دانشجویان ابتدا دوره پادفک را می گذرانند و پس از آن وارد دانشگاه می شوند. نمره ای که در پایان دوره پادفک می گیرند در دانشگاهی که قصد می خواهند در آن پزشکی بخوانند مؤثر است. دانشجویانی که به زبان انگلیسی درس می خوانند باز هم باید به زبان روسی مسلط باشند چون در واحد های بالینی که کار در بیمارستان ها می باشد باید بتوانند با بیمار ارتباط برقرار کنند. از جمله مزایای تحصیل پزشکی در روسیه هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. همچنین مدرک دانشگاهی رشته پزشکی روسیه در بسیاری از کشورها مورد پذیرش بوده و اعتبار بالایی برخوردار است. در ادامه به برخی از دانشگاه های پزشکی معروف روسیه اشاره می نمائیم:

 • دانشگاه پزشکی سچنف
 • دانشگاه پزشکی پیروگوف
 • دانشگاه پزشکی اطفال سن پترزبورگ
 • دانشگاه پزشکی پاولوف
 • دانشگاه پزشکی دولتی ریازان
 • دانشگاه پزشکی دولتی ولگوگراد
 • دانشگاه پزشکی دولتی سیبری

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه

دانشجویان بین المللی امکان دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه را دارند. در سال 2020حدود 15000 بورسیه تحصیلی دولتی برای دانشجویان بین المللی ارائه گردید. موارد متعددی مانند معدل، رزومه تحصیلی و حتی نمره ای که در وره پادفک گرفته اند و یا نمره ای که هنگام آزمون ورودی دانشگاه کسب کرده اند در روند دریافت بورسیه تحصیلی مؤثر است. در برخی از بورسیه ها نوع روابط کشور روسیه با کشور مبدأ دانشجو در این خصوص می تواند مهم باشد. بورسیه ها ممکن است فقط شامل شهریه دانشگاه شود و یا بخش اندکی از هزینه های زندگی فرد را نیز پوشش دهد. بورسیه ها هم می تواند از طرف خود دانشگاه ها ارائه شود و هم
از طرف از سوی مؤسسات دولتی و برخی از کشورهای خارجی ارائه گردد. دانشجویان ابتدا باید در سایت مربوطه برای دریافت بورسیه ثبت نام کنند. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیلی روسیه اشاره می نمائیم:

 • بورسیه تحصیلی مسابقه دانشجویان بین المللی
 • بورسیه تحصیلی بین المللی KAS
 • بورسیه تحصیلی Investorunner
 • بورسیه تحصیلی اینوپولیس
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه HSE
 • بورسیه تحصیلی مؤسسه فیزیک و فناوری روسیه در PHD

بهترین دانشگاه های روسیه

کشور روسیه 741 دانشگاه دارد. هر ساله دانشجویان زیادی از سایر کشورها برای ادامه تحصیل وارد این کشور می شوند. عمده دانشچویان  از مغولستان، ویتنام و چین می باشند. از این تعداد دانشگاه، 29 دانشگاه ملی تحقیقاتی بوده و 10 دانشگاه فدرال می باشد. 2 دانشگاه نیز به زیر نظر نهادهای دولتی خاصی در روسیه فعال است که علوم خاصی را آموزش می دهند. در سال 2020 میلادی 278000 دانشجوی بین المللی در این کشور تحصیل نموده اند. در جدول زیر به معرفی 10 دانشگاه برتر روسیه پرداخته ایم و به رتبه های جهانی این دانشگاه ها اشاره می نمائیم:

نام دانشگاه رتبه جهانی تأییدیه وزارت علوم
دانشگاه لومونوسوف مسکو 174 دارد – ممتاز
انستیتو فیزیک و تکنولوژی مسکو 250 – 201 دارد – ممتاز
دانشگاه HSE 300 – 251 دارد – ممتاز
دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن یترزبورگ 350 – 301 دارد – خوب
دانشگاه تکنولوژی بائومن مسکو 500 – 401 دارد – ممتاز
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ائی MEPHI 500 – 401 دارد – ممتاز
دانشگاه معدن سن پترزبورگ 500 – 401 دارد – خوب
دانشگاه ITMO 600 – 501 دارد – ممتاز
دانشگاه تومشک 600 – 501 دارد – ممتاز
دانشگاه ایالتی کازان 800 – 601 دارد – ممتاز

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

همان گونه که می دانید تحصیل در خارج از کشور شامل هزینه هایی برای افراد می باشد البته کشور روسیه به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر خیلی گران نمی باشد. دانشجویان در ابتدا بایستی هزینه های دوره پادفک را بپردازند که مبلغی در حدود 3500 دلار آمریکا می باشد. پس از قبولی در دوره پادفک شهریه دانشگاه ها را باید در نظر داشته باشند به طور میانگین شهریه تحصیل در دوره کارشناسی در روسیه حدود 240 الی 260 هزار روبل بوده و هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد 260 الی 280 هزار روبل می باشد. شهریه های دوره دکتری در روسیه بین 280 الی 300 هزار روبل برآورد می شود. علاوه بر هزینه تحصیل دانشجویان باید به فکر هزینه های زندگی در روسیه نیز باشند.

هزینه های زندگی در روسیه با توجه به اینکه در کدام شهر این کشور زندگی می کنید متغیر است. از سوی دیگر هزینه های زندگی هر شخصی متناسب با سبک زندگی او می باشد. برخی از دانشگاه های روسیه خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می دهند که این مسئله می تواند تا حدودی هزینه های زندگی شخص را کاهش دهد. در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در این کشور اشاره می نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به روبل کالا یا خدمات هزینه به روبل
1 لیتر شیر 61.70 تریف نرمال تاکسی 100
نان 36.40 هزینه های ماهیانه قبوض 7101.74
1 کیلو برنج 70.57 اینترنت پر سرعت 60 مگ به بالا 488.25
1 کیلو مرغ 258.11 اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 23187.78
1 کیلو گوشت 470.21 اجاره اپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 15463.79

شرایط بردن همراه برای دانش آموز و دانشجو در روسیه

تحصیل در روسیه برای ایرانی ها همواره مطلوب بوده است و این مهم می تواند به دلیل نزدیکی این کشور به ایران باشد. علاوه بر آن دانشجویان می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به این کشور به عنوان همراه با خود ببرند. البته روال کار به این ترتیب است که ابتدا دانشجو وارد این کشور می شود و پس از ارائه درخواست در خصوص الحاق خانواده می تواند خانواده خود را به این کشور زیبا و پهناور منتقل کند. همراه در روسیه اجازه کار دارد. فرزندان شخص دانشجو می تواند در مدارس دولتی روسیه به زبان روسی تحصیل رایگان داشته باشد و یا در مدارس انگلیسی زبان روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کند.

تحصیل کشور روسیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه بایستی یک سری مدارک برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند تا بتوانند پذیرش قطعی از دانشگاه را دریافت نمایند و پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید یک سری مدارک دیگری برای سفارت روسیه در کشور خود ارسال نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی روسیه را دریافت دارند. کسی که ویزای تحصیلی روسیه را اخذ کند اجازه ورود به روسیه را دارد و پس از ورود به این کشور معمولاً 2 هفته وقت دارد تا ویزای تحصیلی روسیه خود را به کارت اقامت تحصیلی روسیه تبدیل کند. مدارک زیر را باید به دانشگاه ارائه نماید:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • توصیه نامه از اساتید
 • کپی برابر اصل شده آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات 3 سال آخر تحصیل
 • بیمه معتبر درمانی
 • واریز هزینه های دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان آیلتس یا روسیه متناسب با مقطع تحصیلی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه اقدام نمایند و مدارک زیر را به سفارت روسیه در کشور خود ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • مدارک هویتی
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • واریز هزینه های سفارت
 • مدرک زبان آیلتس یا روسیه متناسب با مقطع تحصیلی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • نامه تمکن مالی

ممکن است سفارت روسیه علاوه بر مدارک فوق مدارک بیشتری از اشخاص طلب کند که متقاضی ملزم به ارائه آن مدارک می باشد.

شرایط  کار پس از تحصیل در روسیه

روسیه کشوری صنعتی با شرایط کار مناسب می باشد اما معمولاً در خصوص اجازه کاریابی پس از فارغ التحصیلی یا Post-graduation work permit اکه به اختصار PGWP معروف است خیلی سخاوتمند نمی باشد و معمولاً دانشجویان بین المللی بعد از فارغ التحصیلی باید خاک این کشور را ترک کنند. به جز اینکه در ماه های آخر تحصیل شروع به کاریابی نمایند تا پس از فراغت از تحصیل سریعاً جذب بازار کار شوند. در برخی از رشته ها ممکن است به دانشجویان حدود 3 ماه فرصت کاریابی داده شود. البته دانشجویان باید به زبان روسی تسلط یافته باشند تا هنگام کاریابی به مشکلی برخورد نکنند. نرخ بیکاری کشور روسیه در آخرین بررسی 4.30 درصد اعلام شده است. در نمودار زیر می توانید در خصوص نرخ بیکاری این کشور در چند سال اخیر اطلاعات جامع تری کسب نمائید:

نرخ بیکاری روسیه

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت روسیه

اقامت تحصیلی روسیه نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم روسیه شود. اما به واسطه کار کردن در این کشور می توان برای اخذ اقامت دائم روسیه اقدام نمود. البته باید دانست کشور روسیه به دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های این کشور خیلی فرصت کاریابی نمی دهد تا بتوانند اقامت کاری این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول فعالیت است نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز می باشد. هر شخصی که به مدت 5 سال در روسیه کار کند و مالیات پرداخت نماید و به زبان روسی مسلط شده باشد می تواند تقاضای اقامت دائم روسیه را داشته باشد. افرادی که اقامت دائم روسیه را به مدت 5 سال حفظ نمایند می توانند تقاضای تابعیت روسیه داشته باشند و بعد از آن پاسپورت این کشور را اخذ کنند. پاسپورت روسیه در رده بندی پاسپورت های دنیا در رده 35 قرار دارد.

Related Posts

Leave a comment