رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی رومانی

زندگی در رومانی

زندگی رومانی

اطلاعات کلی در مورد رومانی

بسیاری از مردم هنگام مهاجرت سراغ کشورهای مطرح و تراز اول می روند و ممکن است شرایط لازم برای مهاجرت به آن کشورها را به صورت مستقیم نداشته باشند و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی برخی از کشورهای دیگر را در نظر نمی گیرند. رومانی یکی از همین کشورهاست. مقاله زندگی رومانی توسط کارشناسان  مؤسسه کاریابی بین المللی تندکارنوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز می باشد. جمهوری رومانی در جنوب شرق قاره اروپا واقع شده است. رومانی با کشورهای اوکراین، مولداوی، صربستان، مجارستان و بلغارستان مرز خاکی مشترک دارد. پایتخت این کشور شهر بخارست است که بزرگترین شهر این کشور نیز می باشد. ایاشی، کلوژ-نپوکا و تیمیشوارا  دیگر شهرهای مهم و بزرگ رومانی می باشند. این کشور زیبا از سال 2007 عضو اتحادیه اروپا بوده و همچنین یکی از اعضای پیمان اتلانتیک شمالی می باشد و تا پایان سال 2022 میلادی به عضویت معاهده شنگن پذیرفته می شود.

زندگی در رومانی

زبان رسمی مردم این کشور رومانیائی می باشد که با زبان ایتالیائی هم ریشه است. این کشور یکی از سرزمین های قدیمی اروپا بوده و در طول تاریخ فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است. رود دانوب در رومانی یکی از مشهورترین و پر آب ترین رودخانه های اروپائی می باشد و بزرگترین دلتای اروپا می باشد. مساحت این کشور 238391 کیلومترمربع بوده که به چهار ناحیه و هر ناحیه به دو منطقه تقسیم می شود. جمعیت رومانی حدود 19.1 میلیون نفر است و نوع حکومتی این کشور جمهوری نیمه ریاستی متمرکز است. واحد پول رومانی لِی است. رومانی شهرهای بندری مهمی مانند: گالاتی، برایلا و تولسئا دارد. این کشور مذهب رسمی ندارد و کشوری سکولار شمرده می شود اما دین بیشتر مردم در رومانی یعنی چیزی حدود 86.7 درصد مسیحی ارتدوکس می باشد. کشاورزی و گردشگری از قطب های مهم اقتصادی این کشور می باشند که باید گفت صنایع وابسته به کشاورزی مانند تراکتورسازی در این کشور سابقه طولانی دارد.

شرایط زندگی رومانی از نگاه آمار

برای بررسی زندگی رومانی ابتدا بایستی بدانیم که قصد داریم این کشور را با کدام کشور مقایسه نمائیم. رومانی یکی از کشورهای در حال پیشرفت در اتحادیه اروپا می باشد که در چند سال اخیر روال رو به رشدی را طی کرده است. شاخص کیفیت زندگی در رومانی 131.14 می باشد. شاخص ایمنی رومانی در سطح بالای 69.08 قرار دارد. شاخص مراقبت های بهداشتی در این کشور نیز روی عدد 56.42 که یک حد متوسط رو به بالا می باشد قرار دارد. شاخص EF (قدرت تکلم به زبان انگلیسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان) برای کشور رومانی عدد 14 بوده و این نشاندهنده این مهم است که بالای 65 درصد مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط بوده و به راحتی با این زبان می توان در رومانی زندگی کرد. در رتبه بندی قوی ترین پاسپورت های دنیا رتبه این کشور 8 است و دارندگان پاسپورت رومانی به 160 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند تردد نمایند. در جدول زیر سعی شده است برخی از داده های آماری برای مطالعه بهتر در اختیار قرار خواهد گرفت:

شاخص شادی 6.48 شاخص توسعه انسانی 0.828
امید به زندگی 75.46 درصد جمعیت مهاجر 1
شاخص حاکمیت قانون 0.37 کنترل فساد 0
رشد اقتصادی 6.50 تورم 13.77

 

شرایط آب و هوائی و گردشگری در رومانی

کشور رومانی دارای آب و هوای معتدل قاره ای که مخصوص اروپای مرکزی است می باشد. میانگین دما در فصل زمستان حدود منفی 3 درجه سانتیگراد می باشد و تابستان ها دمای هوای این کشور حدود 22 الی 24 درجه سانتیگراد است. بهار در رومانی با صبح ها و شب های خنک و در طول روز گرم و دلپذیر است. تابستان های رومانی گرم می باشد و حداقل به نسبت بسیاری از کشورهای اروپائی گرمتر است. فصل پاییر در این کشور بسیار زیبا و خنک بوده و زمستان های نسبتاً سردی دارد. گرمترین ماه سال در این کشور معمولاً ماه جولای است و سردترین ماه سال ژانویه می باشد. میانگین بارندگی در این کشور در دشت غربی حدود 600 میلی متر در سال و در دشت شرقی حدود 400 میلی متر درسال می باشد. البته در مناطق مختلف رومانی تفاوت دمائی زیادی وجود دارد. به گفته بسیاری از ایرانی های ساکن این کشور آب و هوای رومانی به آب و هوای مناطق شمالی ایران بسیار نزدیک است. شاخص آب و هوای این کشور عدد بالای 76.50 بوده و شاخص آلودگی رومانی عدد 58.58 است.

شرایط آب و هوائی مناسب و مناظر بکر و طبیعی در کنار معماری زیبای بسیاری از شهرهای رومانی این کشور را به یکی از مهمترین مراکز تفریحی و گشت وگذار در اروپا تبدیل نموده است. در تمام طول سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی از مناطق مختلف این کشور بازدید می نمایند و به همین دلیل مشاغلی که برای خدمات به گردشگران در این کشور از رونق بسیار خوبی برخوردار هستند. تقریباً در هر چها منطقه این کشور مناظر دیدنی زیادی برای مسافرت و گردش وجود دارد. از جمله مهمترین مناطق دیدنی در روانی می توان به قصر دراکولا در منطقه ترانسیلوانیای رومانی و یا دلتای رود دانوب اشاره کرد و در شهر بخارست به بنای کاخ پارلمان این کشور و یا کلیساهای تاریخی این شهر اشاره نمود. در بیشتر مناطق این کشور قصرهای باستانی زیادی برای مشاهده وجود دارد.

 

شرایط کار در رومانی

شرایط اقتصادی در کشور رومانی رو به بالا می باشد و این کشور به سوی رونق اقتصادی در حال حرکت است. رشد تولید ناخالص داخلی رومانی در چند سال اخیر و همچنین نرخ بیکاری پایین این کشور و تمایل کشورهای بزرگ دنیا به ایجاد شرکت و سرمایه گذاری در رومانی از دیگر نشانه های رشد اقتصادی این کشور است. در نمودار زیر می توان به شرایط نرخ بیکاری در این کشور توجه نمود:

نرخ بیکاری رومانی

ساعت کار قانونی در کشور رومانی در طول هفته 40 ساعت می باشد و میزان مرخصی استحقاقی در این کشور بین 18 تا 24 روز در یک سال است.  برای کار در این کشور دانش زبان انگلیسی کافی می باشد و در بیشتر مشاغل داشتن مدرک زبان الزامی نیست. اما آنچه که مسلم وواضح است در صورتی که افراد به زبان رومانیائی مسلط باشند هم شرایط کاریابی بهتری خواهند داشت و هم این که برای زندگی رومانی آماده تر خواهند بود باید دانست که در ادارات دولتی و برای انجام کارهای اداری دانش زبان رومانیائی لازم است. این کشور در برخی از مشاغل با کمبود نیروی کار ماجه است که به طور مختصر می توان به مشاغلی مانند:

 • مهندس عمران
 • مهندس تأسیسات
 • مهندس برق
 • تکنسین در بسیاری از مشاغل که در ارتباط با ساخت و ساز می باشد
 • مکانیک خودرو
 • متخصص برق خودرو
 • صافکار اتومبیل
 • نقاش اتومبیل
 • مهندس مکانیک
 • سرآشپز
 • راننده پایه یک
 • راننده خودروهای خاص مانند لیفتراک، لودر و…

برای این که بتوانیم در کشور رومانی شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم هم می توان به صورت حضوری و مراجعه مستقیم با کارفرما رزومه کاری ارائه داد و در صورت تأئید کارفرما و موفقیت در مصاحبه با کارفرما شروع به کار کرد در عین حال همین پروسه را می توان از طریق سایت های کاریابی معتبر در کشور رومانی بهره برد و از طریق این سایت ها رزومه خود را برای کارفرما ارسال نمود. برخی از سایت های معروف کاریابی در کشور رومانی عبارتند از:

 • eJobs
 • BestJobs
 • OLX Romania
 • Hipo
 • Myjob
 • directJOBS

لازم به ذکر است که مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در شهر بخارست پایتخت رومانی دفتر داشته و کلیه خدمات مر بوط به کاریابی در رومانی را ارائه می نماید.

شرایط تحصیل در رومانی

کشور رومانی به تحصیلات اهمیت به سزائی قائل است و دانشجویانی بین المللی زیادی به دلایل متعدد که یکی از آنها هزینه های ارزان زندگی و تحصیل در این کشور مزید بر علت است. تحصیل در رومانی به زبان انگلیسی و رومانیائی امکان پذیر می باشد. سال تحصیلی در این کشور به دو ترم تقسیم می گردد که ترم اول آن از ماه سپتامبر است. تحصیل در مدارس این کشور از سن 6 سالگی شروع می شود. در مدارس این کشور امکان تحصیل به زبان های انگلیسی، رومانیائی، آلمانی، ترکی استامبولی و مجاری وجود دارد. دوره دبستان در این کشور 4 سال است و برای افرادی که اقامت قانونی در این کشور داشته و به زبان رومانیائی رایگان است. تحصیل در مقطع کارشناسی در رومانی بین 3 الی 4 سال با توجه به رشته تحصیلی و  دانشگاه متغیر است و در مقطع کارشناسی ارشد بین 1.5 سال الی 2 سال باید ادامه تحصیل داد. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در مقطع دکتری داشته باشند با توجه به رشته تحصیلی باید بین 2 سال الی 5 سال درس بخوانند.

دانشجویان در طول دوره تحصیل اجازه کار پاره وقت دانشجوئی دارند و بورسیه های تحصیلی مناسبی برای دانشجویانی که شرایط لازم را داشته باشند وجود دارد برخی از دانشگاه های این کشور از اعتبار بین المللی بالائی برخوردار هست که معروفترین دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه مطالعات اقتصادی بخارست
 • دانشگاه پزشکی و داروسازی کلوژ ناپوکا
 • دانشگاه الکساندر اویان کوزا رومانی
 • دانشگاه بابز–بولیایی رومانی
 • دانشگاه بخارست

هزینه های زندگی رومانی

هزینه ای زندگی یکی از مهمترین موارد برای انتخاب کشور مقصد است. رومانی کشور ارزانی می باشد و حتی ر برخی از موارد هزینه های برخی از کالاها از ایران هم ارزانتر است. به عنوان مثال هزینه اجاره خانه در کشور رومانی 34.71 درصد ارزانتر از ایران می باشد. هزینه های زندگی یک خانواده 4 نفره در این کشور حدود 1799.84 دلار آمریکا می باشد که به واحد پول رومانی 8305.37 لِی می شود. هزینه های زندگی یک نفر در این کشور حدود 517.85 دلار آمریکا و یا 2389.6 لِی می باشد. شاخص قدرت خرید در رومانی 50 درصد است و شاخص هزینه های زندگی در این کشور زیبا بسیار پائین و حدود 36.98 گزارش شده است. باید بدانیم که اعداد اعلام شده از روی داده های آماری به دست آمده است و در واقع هزینه های زندگی هر شخص به سبک زندگی او بستگی دارد و می تواند متغیر باید. در جدول زیر به هزینه های برخی از کالاهای اساسی و برخی از خدمات اولیه در کشور رومانی اشاره شده است. در نظر داشته باشید که این مبالغ متوسط در رومانی است و در برخی از شهرهای کوچک می تواند ارزانتر از این اعداد باشد:

کالا یا خدمات هزینه به لی کالا یا خدمات هزینه به لی
غذا در رستوران ارزان 30 1 کیلو سیب زمینی 2.71
شیر 5.55 1 کیلو پیاز 2.98
نان سفید تازه 500 گرمی 3.95 1 بطری آب 1.5 لیتری 2.63
1 کیلو برنج 6.30 1 لیتر بنزین 7.99
12 عدد تخم مرغ 11.48 خدمات آپارتمان 85 متری 580.58
 1 کیلو فیله مرغ 22.46 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 1746.10
1 گیلو گوشت صاف گوساله 38.13 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 1259.48
1 کیلو سیب 4.25 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 3039.73
1 کیلو گوجه فرنگی 9.49 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 2087.84

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در رومانی

قراردادهای اجاره در رومانی معمولاً توسط مشاورین املاک  تهیه می شود و به ندرت دفترخانه های رسمی قرارداد منعقد می گردد. اجاره نامه استاندارد می تواند به دو زبان – رومانیایی و انگلیسی نوشته شود. قراردادها نسبتاً کوتاه هستند، اما شرایط ممکن است متفاوت باشد، بنابراین باید قبل از امضاء به دقت مطالعه شود.  در بخارست شرایط اجاره معمولاً استاندارد است که از یک سال تا سه تا پنج سال در صورت تأیید محضری شروع می شود. خاتمه زودهنگام امکان پذیرمی باشد.  این فقط مستلزم اخطار یک ماهه به صاحبخانه یا مستاجر است. اکثر صاحبخانه ها افراد هستند و شرایط و ضوابط استاندارد اجاره برای مستاجر مطلوب است. مالکان معمولاً بر حق بازرسی ملک به طور منظم اصرار دارند. معمولاً اجاره همیشه به یورو است و معمولاً ماهانه یا سه ماهه پرداخت می شود. پیش پرداخت ها معمولاً به اندازه اجاره یک ماه می باشد و در صورتی که به خانه آسیبی وارد نشود به مستأجر عودت داده می شو.  پرداخت اجاره به صورت نقدی هنوز بسیار رایج است. با این حال، بسیاری از صاحبخانه ها سپرده مستقیم را در حساب رومانیایی یا یورویی می پذیرند. اکثر صاحبخانه ها در رومانی به وثیقه اجاره یک ماهه نیاز دارند.

زندگی رومانی

در  قرارداد، باید اسامی افرادی که قرار است در آن خانه زندگی کنند را ثبت کنید. اسناد قراردادهای اجاره استاندارد ممکن است بسته به مناطق قانونگذار رومانیایی شامل اسناد مختلفی باشد و شش مورد از آنها برای بخارست وجود دارد. یک قرارداد اجاره منطقه معمولی آدرس آپارتمان، نام مستاجر و مالک، مدت قرارداد و مبلغ ماهانه آپارتمان را بیان می کند.
هیچ سیستم دقیقی برای بررسی اعتبار برای مستاجران یا مالکان در رومانی وجود ندارد. صاحبخانه ها معمولاً اصل و کپی یک شناسه مانند گذرنامه، NIF  یا ویزای کاری و در برخی موارد مدرک اشتغال به همراه برخی از مراجع را درخواست می کنند. در رومانی، مستاجران خارجی باید به طور موقت در محل اقامت خود ثبت نام کنند. می توانید با استفاده از رضایت محضری صاحبخانه یا قرارداد اجاره خود در وزارت امور خارجه ثبت نام کنید. هنگامی که شما ثبت نام می کنید، این یک روش آزاردهنده است که نیاز به حضور شخصی صاحبخانه و مستاجر دارد.

بازنشستگی رومانی

از دیگر موارد مهمی که برای زندگی رومانی باید در نظر گرفت شرایط بازنشستگی در این کشور است. در رومانی، همه کارمندان و کارفرمایان برای بیمه شدن باید در سیستم بیمه اجتماعی و درمانی مشارکت کنند. بنابراین، صرف نظر از کشور مبدا، شهروندان دارای مجوز اقامت از کلیه حقوقی که توسط قوانین رومانیایی در مورد امنیت اجتماعی اعطا شده است، بهره مند خواهند شد. از دست دادن و انقضای حق اقامت در قلمرو ملی وضعیت بیمه شده شما را به همراه کلیه حقوق بیمه متوقف می کند. نرخ مشارکت در تامین اجتماعی و نظام سلامت سالانه به تفکیک کارفرمایان و کارمندان و بر اساس حقوق ناخالص تعیین می شود. و بر این اساس درصدهای پرداختی توسط هر کارمند که با قرارداد کار استخدام شده است می باشد. برای صندوق بازنشستگی 10.5 درصد، صندوق سلامت 5.5 درصد و بیکاری 0.5 درصد. برای بهره مندی از کلیه مزیت های بازنشستگی، افرادی که در این کشور کار قانونی دارند اعم از رومانیائی ها و خارجی هائی که اقامت قانونی در این کشور را دارند باید شرایط مشخصی را داشته باشند:

 • داشتن حداقل 15 سال مشارکت در طرح بازنشستگی
 • سن استاندارد برای بازنشستگی که برای مردان 65 سال و زنان 63 می باشد

سیستم بازنشستگی در کشور رومانی بر 4 رکن استوار می باشد:

 • طرح بازنشستگی عمومی که مبتنی بر طرح بازنشستگی تأمین اجتماعی می باشد.
 • طرح بازنشستگی خصوصی که برای افراد تا سن 35 سال اجباری بوده و برای افراد بین 35 سال الی 45 سال اختیاری است. این طرح تعهدات اضافی از مشارکت کنندگان ندارد و در سهم طرح بازنشستگی عمومی لحاظ می شود.
 • طرح بازنشستگی اختیاری که توسط شرکت های خصوصی مدیریت می شود و عضویت در آنها اختیاری می باشد.
 • مستمری خصوصی برای تکمیل درآمد.

دانستنی های عمومی در مورد رومانی

وقتی زندگی رومانی را انتخاب کرده اید پس باید اطلاعات عمومی خوبی در مورد این کشور داشته باشید. در ادامه به برخی از موارد جالب توجه در مورد کشور رومانی اشاره می گردد:

 • دلتای دانوب در رومانی بکرترین دلتای اروپا می باشد
 • دومین یخچال زیرزمینی بزرگ اروپا در کوهستان آپونسی رومانی قرار دارد
 • آتشفشان های فعال زیادی در رومانی وجود دارد
 • در رومانی یک معدن نمک به نام سالینا توردا که تا قرن 17 فعال بود وجود دارد که در حال حاضر به پارک بازی زیبائی تبدیل شده است
 • رنگارنگ ترین گورستان دنیا در رومانی قرار دارد
 • در بخارست یک طاق پیروزی شبیه طاق پیروزی پاریس وجود دارد
 • بخارست اولین شهری بود که در سال 1895 از چراغ های نفتی برای روشنائی استفاده کرد
 • اولین پالایشگاه نفت جهان در جنوب شهر بخارست در سال 1857 احداث شد
 • ولاد تپش حاکم مطقه ولاچیا در قرن 15 میلادی که نزد مردم خود به دلیل رشادتها و دفاع از خاک خود مورد ستایش بود لقب دراکولا از طرف مردم گرفته بود که در زبان رومانیائی به معنی اژدها می باشد که الهام بخش دراکولای برام استوکر بوده است
 • مکانیزم امروزی موتور جت در سال 1910 توسط هنری کواندا مخترع رومانیائی بوده است
 • یکی از زیباترین کتاب فروشی های جهان به نام کارتورستی کاروسل در شهر بخارست قرار دارد
 • گاومیش کوهاندار که بزرگترین پستاندار اروپا است در رومانی زیاد است
 • رومانی بیشترین خرس قهوه ائی اروپا را دارد
 • زیباترین جاده جهان به نام نرانسفاگاراسان در رومانی قرار دارد
 • ساختمان پارلمان رومانی به عنوان سنگین ترین ساختمان دنیا معروف است
 • شبکه 4G در رومانی بهترین کیفیت را در بین سایر کشورهای دنیا دارد

زندگی در رومانی

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور رومانی انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در رومانی به شرح زیر است:

 • اخذ ویزای کاری رومانی با کار آماده در بسیاری از رشته ها
 • اخذ ویزای تحصیلی رومانی بدون نیاز به مدرک زبان
 • ثبت شرکت رومانی

علاقمندان به زندگی رومانی می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به رومانی خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.numbeo.com/quality-of-life/

https://www.theglobaleconomy.com

https://romaniatourism.com/climate.HTML

https://www.accuweather.com/en/ro/romania-weather

https://www.metoffice.gov.uk/weather/world/romania

https://www.climatestotravel.com/climate/romania

https://www.climatechangepost.com/romania/climate-change/

https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Romania

https://weather-and-climate.com/average-monthly-Rainfall-Temperature-Sunshine-in-Romania

https://www.dfa.ie/travel/travel-advice/a-z-list-of-countries/romania/

https://www.schengenvisainfo.com/news/travelling-to-romania-current-entry-rules-requirements/

https://romaniatourism.com/travel-advisory.html

http://www.immobil4u.com/servicii/Renting-Terms-and-Conditions

https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Romania/Landlord-and-Tenant

https://rrpb.ro/real-estate/renting-a-home-as-an-expat/

https://production.rent-at-avis.com/avisonline/terms.nsf/TermsByCountryAndLngCategories/RO-GB-Common?OpenDocument

https://www.noerr.com/en/newsroom/news/romania-to-pay-or-not-to-pay-rent-in-the-light-of-the-covid-19-pandemic-under-romanian-law

https://www.europcar.ro/en/pages/general-rental-terms-and-conditions

https://www.expatarrivals.com/europe/romania/accommodation-romania

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1126&langId=en&intPageId=4754#:~:text=The%20standard%20retirement%20age%20for,for%20both%20women%20and%20men.

https://www.euraxess.gov.ro/romania/information-assistance/pensions-and-other-social-security-rights

https://china-cee.eu/2021/06/30/romania-social-briefing-pension-system-in-romania/

https://www.pensionfundsonline.co.uk/content/country-profiles/romania

 

Related Posts

Leave a comment