رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی کانادا

زندگی در کانادا

زندگی کانادا

اطلاعات کلی در مورد کانادا

کشور کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست و به همین دلیل زندگی کانادا مورد بررسی افراد زیادی که قصد دارند به این کشور مهاجرت نمایند می باشد. مقاله زندگی کانادا توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری و تغییر در آن بدون ذکر منبع غیرمجاز می باشد. کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد و بعد از روسیه پهناورترین کشور دنیا می باشد. پایتخت این کشور شهر اُتاوا می باشد اما شهرهای ونکوور، تورنتو و مونترال از مهمترین شهرهای این کشور می باشند. وسعت کانادا 9984670 کیلومتر مربع است که به 10 ایالت و 3 قلمرو تقسیم می شود. این کشور با توجه به وسعت زیادی که دارد تنها با آمریکا مرز خاکی مشترک دارد که طولانی ترین مرز خاکی بین دو کشور نیز می باشد. کانادا در حدود 38.3 میلیون نفر جمعیت دارد. نوع حکومت این کشور فدرال پارلمانی پادشاهی مشروطه است و زیر نظر یک فرماندار کل توسط تخست وزیر اداره می شود. هر ایالت ممکن است در بسیاری از موارد قانون خاص خود را داشته باشد.

زندگی در کانادا

زبان رسمی تقریباً کلیه ایالت ها انگلیسی می باشد و تنها در ایالت کبک زبان رسمی فرانسه است. واحد پول کانادا، دلار کاناداست. این کشور تا سال 1713 مستعمره فرانسه بود و بعد از این سال کنترل این کشور به دست انگلستان افتاد و ماه ژوئیه سال 1867 استقلال یافت. این کشور بسیار مهاجر پذیر است و از سوی دیگر بسیار مورد توجه ایرانی ها می باشد و هر ساله ایرانی های زیادی این کشور را برای ادامه زندگی خود انتخاب نموده و از روش های متعددی وارد کانادا می شوند. به صورت حدودی اگر بخواهیم در نظر بگیریم در حال حاضر نزدیک به 220 هزار ایرانی ساکن کانادا هستند. به دلیل مهاجرت های گسترده ائی که به این کشور صورت می پذیرد  تنوع فرهنگی بسیار بالائی در این کشور وجود دارد.

شرایط زندگی در کانادا از نگاه آمار

برای این که بخواهیم کشوری را برای ادامه زندگی خود انتخاب کنیم باید به عوامل گوناگونی توجه داشته باشیم. برخی از داده های آماری مهم در این خصوص می تواند گره گشای ما باشد. با توجه به برخی از داده ها که در جدول زیر ذکر شده است به راحتی می توان پی برد که کانادا کشوری پیشرفته و از نظر شاخص های مهم برای زندگی در وضعیت ایده آلی قرار دارد و در کنار داده های ارائه شده باشد دانست که این کشور از لحاظ اقتصادی نیز شرایط بسیار مطلوبی دارد و رده اقتصادهای بزرگ جهان قرار دارد. کانادا یکی از اعضای گروه هشت و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می باشد و در بخش فناوری نیز در گروه کشورهای پیشرو قرار دارد. علاوه بر این حمایت های دولتی در این کشور نسبت به مردم کانادا بسیار خوب می باشد. کشور کانادا در رتبه بندی پاسپورت های دنیا در رده پنجم دنیا قرار دارد و دارندگان پاسپورت این کشور به راحتی می توانند به 160 کشور بدون نیاز به ویزا تردد نمایند.

شاخص شادی 7.10 شاخص توسعه انسانی 0.929
امید به زندگی 82.05 درصد جمعیت مهاجر 22
شاخص حاکمیت قانون 1.66 کنترل فساد 1.60
رشد اقتصادی 3.26 تورم 5.69

شرایط آب و هوائی و گردشگری در کانادا

شرایط آب و هوائی کشور کانادا، سرد و در برخی از نقاط قطبی می باشد. به شکلی که در برخی از مناطق شمالی این کشور تقریباً غیر قابل سکونت و یا با کمترین تراکم جمعیتی ممکن است. البته در قسمت های جنوب غربی و مشخصاً شهر ونکوور و جزیره ونکوور که در استان بریتیش کلمبیا قرار داد آب و هوا معتدلی جریان دارد و بیشترین تقاضای زندگی کانادا برای مهاجرین ایرانی برای این شهر و استان است. بیشترین میزان بارش باران نیز در همین استان اتفاق می افتد. تورنتو دیگر شهر مهم کانادا آب و هوای سردی دارد. در بیشتر مناطق این کشور پهناور آب و هوا در  تابستان معتدل بوده و زمستان ها طولانی مدت و سرد است. بارش برف در بیشتر نقاط کانادا سنگین است.

کانادا یکی از مراکز مهم گردشگری در دنیاست. وجود دریاچه های فراوان در این کشور و جاذبه های طبیعی زیاد از جمله مهمترین دلایل جذب توریستها به کانادا می باشد. به عنوان مثال آبشار نیاگارا که در نزدیکی دهکده ائی بسیار زیبا به همین نام قرار دارد پهناورترین آبشار جهان است که در نزدیکی مرز آمریکا هر ساله گردشگران بی شماری را به خود جلب می کند.

شرایط کار در کانادا

در هر کشوری که زندگی کنیم مهمترین دغدغه ما شرایط کار و فعالیت و کسب درآمد می باشد. شرایط کار در کشور کانادا در بخش های خدمات بسیار مطلوب است و افرادی که تخصص و سابقه کاری مناسبی داشته باشند به راحتی می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. یکی از بهترین راه های جستجوی کار در کانادا استفاده از سایت های کاریابی معتبر در این کشور می باشد که افراد می توانند از طریق سایت ها شغل مورد نظر خود را یافته و رزومه خود را برای کارفرما ارسال نمایند. قوانین کار در کانادا ممکن است در ایالت های مختلف کمی متفاوت باشد اما در مجموع استاندارد ساعت کار در این کشور بین 40 ساعت الی 48 ساعت در هفته بوده و هفته کاری در کانادا بین دوشنبه الی جمعه هر هفته است. معمولاً ساعت کاری در این کشور بیم 9 صبح الی 17 عصر است. در نمودار زیر می توانید در خصوص شرایط بیکاری در این کشور در ماه های اخیر اطلاعات دقیق تری کسب نمائید:

نرخ بیکاری کانادا

بیشترین مشاغل مورد نیاز در این کشور در مشاغل زیر می باشد:

 • مهندس برق
 • مهندس هوا فضا
 • مهندس فناوری اطلاعات
 • مهندس نرم افزار
 • تحلیگر سیستم های کامپیوتری
 • حسابدار
 • جوشکار
 • راننده کامیون
 • خلبان هواپیما
 • مدیر منابع انسانی
 • مشاور مدیر بازرگانی
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • دامپزشک
 • چشم پزشک
 • داروساز

برخی از سایت های کاریابی معتبر در این کشور به قرار زیر است:

 • roberthalf
 • Indeed
 • Workopolis
 • Simply hired
 • Job bank
 • Eluta
 • Jobillico
 • Monster
 • Jooble
 • Indeed worldwide
 • Career jet

شرایط تحصیل در کانادا

بدون شک کشور کانادا یکی از استانداردترین و با کیفیت ترین نظام های آموزشی دنیا را دارد. دانشگاه های این کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا در رتبه های بالائی قرار دارند. به عنوان مثال دانشگاه های تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک گیل در رتبه بندی جهانی در رده های زیر 50 قرار گرفته اند. هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی برای ادامه تحصیل وارد کانادا می شوند و بسیاری از آنان پس از فراغت از تحصیل در کانادا می مانند و زندگی کانادا را انتخاب می نمایند. به این دلیل که دانشجویان بین المللی بعد از این که از یکی از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شوند با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اند بین 8 ماه الی 3 سال فرصت PGWP دارند. تحصيل در اين کشور در ايالت هاي انگليسي زبان به زبان انگليسي و در استان کبک به زبان فرانسوي مي باشد اما امکان تحصيل به زبان انگليسي در اين استان هم فراهم است. تحصيل در مقطع کارشناسی در این کشور بین 3 الی 4 سال بوده و در کارشناسی ارشد بین 1 الی 2 سال متغیر است. انواع نظام آموزشی تحصیلات دانشگاهی در این کشور در دسترس است و علاقمندان به راحتی می توانند با توجه به نیاز و روحیات خود برای ادامه تحصیل خود تصمیم بگیرند. به عنوان مثال برای دانشجویان هم امکان تحصیل در دانشگاه و هم کالج و هم ادامه تحصیل در دوره های کوآپ امکان پذیر می باشد.

زندگی در کشور کانادا

هزینه های زندگی کانادا

از جمله مواردی که متقاضیان به مهاجرت به کانادا برای شان مهم است هزینه های زندگی در این کشور است. کشور کانادا به نسبت کشورهای آمریکا و استرالیا هزینه های ارزانتری دارد اما برای کسی که در این کشور زندگی می کند و شاغل باشد نکته مهم این است که هزینه های زندگی در این کشور با درآمد افراد متناسب باشد  که باید گفت شاخص قدرت خرید در این کشور در رنج بسیار بالای 107.74 قرار دارد و نشانگر این موضوع مهم است که هزینه های زندگی در کانادا با درآمد افراد در تناسب است. شاخص قدرت خرید در کانادا روی عدد مطلوب 71.47 قرار دارد. استاندارد هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در کانادا حدود 4216.96 دلار کانادا می باشد. و استاندارد هزینه زندگی یک نفر در این کشور 1172.37 دلار کانادا است. در جدول زیر سعی شده است که هزینه های برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در این کشور را نمایش دهیم باید به این نکته مهم اشاره کرد که هزینه های زندگی هر خانواده ائی متناسب با سبک زندگی او می باشد:

کالا یا خدمات هزینه به دلار کانادا کالا یا خدمات هزینه به دلار کانادا
غذا در رستوران ارزان 19 1 کیلو سیب زمینی 2.90
شیر 2.52 1 کیلو پیاز 2.72
نان سفید تازه 500 گرمی 2.94 1 بطری آب 1.5 لیتری 2.16
1 کیلو برنج 3.85 1 لیتر بنزین 1.47
12 عدد تخم مرغ 3.72 خدمات آپارتمان 85 متری 169.90
 1 کیلو فیله مرغ 13.73 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 1532.17
1 گیلو گوشت صاف گوساله 15.77 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 1299.55
1 کیلو سیب 4.33 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 2545.80
1 کیلو گوجه فرنگی 4.51 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 2132.36

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در کانادا

برای اجاره خانه در کانادا مراحل مختلفی باید انجام شود. قبل از شروع کار برای یافتن خانه در کانادا بهتر است قوانین مربوط به مؤجر و مستأجر در ایالتی که در آن زندگی می کنید را مطالعه نمائید. معمولاً اجاره خانه در کانادا 1 ساله است و قابل تمدید می باشد. برای پیدا کردن منزل مسکونی در این کشور می توان از راه های مختلفی اقدام نمود مانند آگهی روزنامه ها و یا مشاورین املاک معتبر در محدوده، همچنین برخی از صاحب خانه ها با نصب استند هائی در جلوی خانه خود اطلاع رسانی می کنند. اما در حال حاضر متداولترین روش استفاده از سایت های اینترنتی معتبر می باشد که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

 • Kijiji
 • Craigslist
 • PadMapper
 • Rentseeker

مدارکی که برای اجاره یک منزل مسکونی در کانادا لازم است به دو دسته تقسیم می شود. در ابتدا ممکن است صاحبخانه برای مهاجرینی که برای اولین بار در کانادا قصد اجاره خانه را دارند مدارکی را درخواست نماید مانند:

 • اگر با ویزای کار وارد شده اید اسنادی از کارفرما که نشان دهد سالانه چقدر درآمد خواهید داشت.
 • پرینت حساب بانکی که نشان دهد پول کافی برای پرداخت اجاره 3 الی 6 ماه را دارید.

اما اگر چند سالی از حضور شما در کانادا می گذرد ممکن است مدارکی از صاحبخانه های قبلی شما درخواست کنند. برای ثبت اجاره نامه در کانادا به مدارک هویتی، پاسپورت، مدارک اقامت قانونی در کانادا و مبلغی به عنوان ودیعه که معمولاً حداقل به میزان اجاره نیم ماه خانه است باید بپردازید. در هنگام عقد قرارداد اجاره نامه اگر هزینه آب و برق و سوخت در اجاره نامه به نام شما نوشته شد باید آن را بپردازید اما اگر در اجاره نامه نوشته نشده باشد صاحبخانه باید آنرا بپردازد.

هزینه های اجاره منزل در کانادا با توجه به پهناور بودن این کشور و در نظر گرفتن شرایط جغرافیائی و نقشه تراکم جمعیت در این کشور بسیار متنوع است اما در مجموع و به صورت میانگین هزینه اجاره خانه در کانادا برای یک آپارتمان 1 خوابه حدود 750 دلار کانادا است و برای یک آپارتمان 2 خوابه حدود 990 دلار کانادا می باشد. به عنوان مثال یک آپارتمان 1 خوابه در ادمونتون معمولاً کمتر از 1000 دلار کانادا بوده و در ونکور ممکن است نزدیک به 2000 دلار کانادا باشد و یا شهرهای کلگری، مونترال و همیلتون ارزانتر می باشند. در صورتی که صاحبخانه تمایل به افزایش اجاره بها داشته باشد باید حداقل 90 روز زودتر و با اعلان کتبی به اطلاع مستأجر خود برساند و برای تمدید اجاره در ایالت های مختلف قوانین مختص به همان ایالت اجرا می شود به عنوان مثال در ایالت اُنتاریو صاحبخانه ها اجازه افزایش قیمت بیشتر از 1.8% اجاره بهای حال حاضر را ندارند و این عدد در بریتیش کلمبیا حداکثر 2.5% است.

بازنشستگی کانادا

برای بازنشستگی در کانادا باید شرایط لازم برای درخواست فراهم باشد. این درخواست می تواند هم به صورت آنلاین و هم به صورت کتبی ارسال گردد. مهمترین مسئله در این رابطه دارا بودن سن لازم برای بازنشستگی می باشد. سن بازنشستگی در این کشور در سال 2021 برای کارمندان دولت 62 سال و 4 ماه و برای کارمندان بخش خصوصی 64 سال و 8 ماه و برای افراد خویش فرما 67 سال و 6 ماه است. سابقه کار برای مردان و زنان در این کشور یکسان است. نکته مهم این است که افرادی که به سن بازنشستگی می رسند خودشان باید درخواست دهند و به صورت خودکار وارد دوران بازنشستگی در کانادا نمی شوند. این افراد وقتی به سن لازم رسیدند و درخواست خود را ارائه نموده باشند دقیقاً از اولین ماهی که بازنشسته شوند مستمری خود را دریافت می کنند. برای بازنشستگی در کانادا 40 سال باید کار کرد.

در مجموع افراد از سن 60 سالگی تا 70 سالگی می توانند درخواست بازنشستگی کنند. این درخواست ها اگر به صورت کتبی (دستی) ارائه شود به مدت 14 روز و اگر آنلاین باشد به مدت 7 روز رسیدگی می شود. آنچه که مسلم است اگر در سنین کمتر از سن قانونی بازنشستگی درخواست ارائه شود از حقوق بازنشستگی فرد به نسبت سال های زودتری که درخواست ارائه شده است کسر می گردد و اگر بعد از سن قانونی درخواست ارائه گردد به میزان حقوق بازنشستگی دریافتی افزوده می گردد. سن بازنشستگی در برخی از مشاغل متفاوت است و ممکن است در برخی از آنها 55 سال باشد. ایالت های مختلف نیز ممکن است در برخی از جزئیات تفاوت هائی با هم داشته باشند اما در مجموع آنچه که در جستجوی بسیار به دست می آید 65 سال می باشد.

مقدار حقوق بازنشستگی در کانادا بر اساس میانگین درآمد افراد در طول زندگی کاری شان می باشد. آنچه که مسلم است اشخاصی که زودتر بازنشسته شوند درآمد کمتر و افرادی که دیرتر درخواست بازنشستگی دهند حقوق و دستمزد بالاتری خواد داشتو در مجموع مقدار حقوق بازنشستگی در کانادا به عوامل متعددی بستگی دارد. علاوه بر حقوق افرادی که در صندوق کمک بازنشستگی یا CPP ها در کانادا عضو بوده باشند و مدت زمان مشارکت شان در این صندوق ها به میزان حقوق دریافتی تأثیر گذار است.

زندگی کانادا

دانستنی های عمومی در مورد کانادا

وقتی در کشوری زندگی می کنید دانستن حقایقی جالب در مورد ان کشور می تواند برای شما جالب باشد. در این قسمت سعی کرده ایم برخی از نکات جالب و دانستنی های متنوعی در مورد زندگی کانادا در اختیارتان قرار دهیم:

 • کانادا دومین کشور پهناور جهان و اُتاوا دومین پایتخت سرد جهان بعد از مسکو است.
 • شهر مونترال کانادا بعد از پاریس بزرگترین شهر فرانسه زبان دنیاست.
 • بزرگراه ترانس در کانادا با مسافت 7604 کیلومتر طولانی ترین بزرگراه دنیا می باشد.
 • کانادا با تراکم جمعیتی 3 نفر در هر کیلومترمربع رتبه چهارم دنیا از این نظر را دارد.
 • تقریباً نزدیک به نیمی از جمعیت کانادا در کشور دیگری متولد شده اند.
 • کانادا دارای 6 منطقه زمانی، 48 پارک ملی و منطقه حفاظت شده و 4 منطقه حفاظت شده دریائی می باشد.
 • اولین نشانه های تاریخی اکتشاف شده در مانادا قدمت 20000 ساله دارد.
 • نیمی از خرس های قطبی دنیا در ایالت نوناووت کانادا زندگی می کنند.
 • پارک ملی Wood Buffalo National Park کانادا که دومين أارک ملي اين کشور است از کشورهاپي مانند هلند دانمارک و سوئيس بزرگتر است.
 • خوراکي هاي سنتي مرد کانادا عبارتند از: بيکن نخودي، پوتین، شربت افرا و تیمبیتس.
 • تلفن، ماشین برف پیا، اجاق خوراک پزی برقی، ورزش بسکتبال و آمپول انسولین در کانادا اختراع شدند.
 • بیشتر مردم کانادا قانون مدار هستند و 99 درصد مردم این کشور با سوادند.
 • کانادا جمعیت جوانی دارد.
 • صاحبخانه قبل از ورود به منزل حداقل 24 ساعت زودتر باید اطلاع دهد.
 • صاحبخانه حق ندارد به دلایل نژاد، قومیت، مذهب، جنسیت و سن تبعیض قائل شود.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از وزارت کار مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور کانادا انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در کانادا به شرح زیر است:

 • اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مدارس کانادا
 • اخذ ویزای تحصیلی در دوره های دانشگاهی و کالج در کانادا
 • اخذ ویزای تحصیلی در دوره های کو-آپ کانادا
 • انجام پروسه اکسپرس انتری
 • اخذ ویزای خود اشتغالی هنرمندان و ورزشکاران در کانادا
 • انجام پروسه های خرید بیزینس آماده در ایالت های مختلف کانادا
 • ثبت شرکت کانادا

علاقمندان به زندگی کانادا می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به کانادا خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

Related Posts

Leave a comment