رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی استرالیا

زندگی در استرالیا

زندگی استرالیا

اطلاعات کلی در مورد استرالیا

استرالیا از جمله کشورهائی است که مورد توجه مهاجران بین المللی زیادی قرار دارد و مهاجرت به استرالیا در روش های متعددی انجام می شود.مقاله زندگی استرالیا توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است.  از این رو تصمیم گرفته ایم تا زندگی استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم. این کشور با نام رسمی قلمرو همسود استرالیا در جزیره تاسمانی و قاره اقیانوسیه واقع شده است. استرالیا بزرگترین و مهمترین کشور قاره اقیانوسیه می باشد. شهر کانبرا پایتخت این جزیره است اما شهر سیدنی بزرگترین شهر استرالیاست و شهرهای ملبورن، بریزبن، برث و آدلاید از مهمترین شهرهای استرالیا می باشند. جمعیت این کشور حدود 26 میلیون نفر است که یکی از کم تراکم ترین کشورهای دنیا می باشد و عده جمعیت استرالیا در شهرها سکونت دارند و تراکم جمعیتی این سرزمین در بخش ساحل شرقی آن بیشتر است. استرالیا مساحتی بالغ بر 7617930 کیلومترمربع دارد که این مساحت به 6 ایالت و 2 قلمرو تقسیم شده است. نوع حکومت این کشور پادشاهی مشروطه پارلمانی فدرال می باشد.

زندگی در استرالیا

از سال 1900 میلادی از سوی ملکه بریتانیا به استرالیا استقلال داده شد و از آن تاریخ استرالیا تحت رهبری یک فرماندار کل اداره می گردد. استرالیا زبان رسمی ندارد اما به زبان ملی آنها انگلیسی استرالیائی است. واحد پول استرالیا دلار استرالیا می باشد، هر دلار استرالیا معادل 0.739 دلار آمریکا می باشد. مقاله زندگی استرالیا توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز می باشد. اولین کاشفان این سرزمین هلندی ها بودند که خیلی تمایل به ادامه زندگی در این کشور را نداشتند و بعد از آن انگلیسی ها وارد استرالیا شدند. البته باید گفت که بومیان استرالیائی که از حدود 65 هزار سال قبل در این کشور زندگی می کردند خود نیز مهاجرانی از کشور هند بودند. در حال حاضر این کشور یکی از مدرنترین کشورهای دنیا بوده و در بسیاری از معاهده های بین المللی عضو می باشد.

شرایط زندگی استرالیا از نگاه آمار

کشور استرالیا از جمله کشورهای پیشرفته و با اقتصاد قوی در دنیا می باشد. عمده اتکای این کشور در اقتصاد به بازرگانی جهانی و کشاورزی استوار است. برخی از شهرهای این کشور در رتبه بندی قابل زندگی ترین شهرهای دنیا در رده های بالا قرار دارند. شاخص کیفیت زندگی در این کشور روی عدد 187.97 قرار دارد. که عدد قابل قبولی در بین کشورهای دنیا می باشد. شاخص ایمنی استرالیا در حد متوسط 55.26 بوده و شاخص مراقبت های بهداشتی در این کشور در حد بالای 78.06 واقع شده است. این کشور در بسیاری از معاهده های مهم بین المللی مانند: جی 20، Apec،  WTO، OECD و برخی دیگر از جمله مجمع جزایر اقیانوس آرام عضو می باشد. از سوی دیگر این کشور مهاجر پذیر است و هر ساله مهاجران زیادی از روش های متعدد مهاجرتی وارد استرالیا می شوند. از نظر علمی و تحقیقاتی نیز باید گفت که دانشگاه های استرالیا در دنیا مطرح می باشند. در رتبه بندی قوی ترین پاسپورت های دنیا رتبه پاسپورت این کشور عدد 4 می باشد و دارندگان پاسپورت این کشور به راحتی می توانند به 162 کشور بدون نیاز به ویزا تردد نمایند. در جدول به برخی از اطلاعات آماری مفید در مورد کشور استرالیا اشاره شده است:

شاخص شادی 7.16 شاخص توسعه انسانی 0.944
امید به زندگی 82.90 درصد جمعیت مهاجر 28
شاخص حاکمیت قانون 1.68 کنترل فساد 1.67
رشد اقتصادی 4.20 تورم 5.09

شرایط آب و هوائی و گردشگری در استرالیا

شرایط آب و هوائی در کشور استرالیا، آب و هوای پرفشار نیمه گرمسیری می باشد. البته باید گفت که آب و هوای این کشور در ایالت های مختلف بسیار با هم تفاوت دارد. بزرگترین بخش استرالیا بیابانی و نیمه خشک است و در جنوب شرقی و جنوب غربی آب و هوا معتدب یوده و خاک این مناطق نسبتاً حاصلخیز می باشد. فصل های استرالیا با توجه به این که در نیمکره جنوبی واقع شده است با نیمکره شمالی متفاوت است. دسامبر تا فوریه تابستان است و مارس تا می پائیز، ژونم تا آگوست زمستان و از سپتامبر تا نوامبر بهار می باشد. در مجموع میزان بارندگی در این کشور کم می باشد. اما از نظر کیفیت آب و هوائی باید گفت که کیفیت آب و هوای این کشور در حد خیلی بالای 92.26 قرار دارد و شاخص آلودگی در این کشور روی عدد پایین 24.07 می باشد.

صنعت سفر و گردشگری یکی از بزرگترین صنایع استرالیا می باشد که معمولاً 10 درصد از تولید ناخالص داخلی استرالیا را به خود اختصاص می دهد. بیش از 660 هزار نفر به صورت مستقیم در بخش گردشگری در استرالیا مشغول به کار می باشند. البته با توجه به پاندمی کووید 19 این صنعت در این کشور با رکود مواجه شد. به دلیل گستردگی این کشور بازدید کنندگان داخلی نیز تمایل زیادی به گشت و گذار در استرالیا دارند و وجود مناظر طبیعی بسیار متنوع در این کشور بر جذابیت های گردشگری در ایترالیا می افزاید. با توجه به گوناگونی شرایط آب و هوائی در این کشور تقریباً در تمام فصول سال امکان سفر و گردش در ایالت های مختلف استرالیا وجود دارد. معمولاً ایالت نیو ساوت ولز بیشترین جذب گردشگر را دارد و ایالت های ویکتوریا و کوئینزلند در رتبه های بعدی قرار دارند و ایالت قلمرو پایتختی استرالیا کمترین بازدید کننده را دارد.

شرایط کار در استرالیا

شرایط کار استرالیا در قوانین کار جهانی از استاندارد بالایی برخوردار است. کارفرمایان در استرالیا ملزم به رعایت محیط کار و الزامات ایمنی و بهداشت مشاغل هستند. سیستم قوانین و شرایط کار استرالیا توسط دولت این کشور اداره می شود. روزهای کاری استرالیا از دوشنبه الی جمعه بوده و میانگین ساعات کاری استرالیا 38 ساعت در هفته می باشد. البته میانگین ساعت کاری استرالیا در مشاغل و صنایع متفاوت است. کارمندان به مدت 4 هفته در سال می توانند از مرخصی سالانه استفاده کنند. سن بازنشستگی در استرالیا برای مردان 65 سال و برای زنان 60 سال می باشد. مهاجرانی که دارای تحصیلات عالی، مدرک زبان انگلیسی و مهارت بالایی هستند، شانس بسیاری در بازار کار استرالیا دارند. نرخ بیکاری استرالیا در نمودار زیر نمایش داده شده است:

نرخ بیکاری استرالیا

استرالیا فرصت های شغلی بسیار خوبی به مهاجران ارائه می دهد و مهاجران زیادی به خود جذب کرده است. شهرهای ملبورن، سیدنی، پرت و بریزبن 4 شهر محبوب برای کار در استرالیا می باشد. حدودا 25 درصد از نیروی کار استرالیا را افراد مهاجر تشکیل می دهد. افراد می توانند از طریق سایت های معتبر کاریابی استرالیا، وب سایت های شرکت ها و حتی از طریق روزنامه های محلی این کشور به جستجوی کار در استرالیا بپردازند. برخی از معتبرترین سایت های کاریابی استرالیا عبارتند از:

 • Adzuna
 • Job active – Australia
 • Careerone
 • GradAustralia
 • Gradconnection
 • Seek
 • Jobsearch
 • Mycareer
 • com.au

در ادامه به برخی از تخصص هایی که بیشترین تقاضا رو در کشور استرالیا شامل می شود اشاره می نماییم:

 • پزشک
 • پرستار
 • دندانپزشک
 • ماما
 • فیزیوتراپیست
 • متخصص تصویربرداری پزشکی
 • روانشناس
 • مهندس برق
 • مهندس مکانیک
 • مهندس عمران
 • مهندس صنایع
 • حسابدار
 • مدیر پروژه
 • مدیر ساخت و ساز
 • مدیر منابع انسانی
 • مدیر تامین و توزیع
 • کارشناس فناوری اطلاعات
 • کارشناس توسعه دهنده نرم افزار
 • تحلیلگر تجارت
 • لوله کش
 • نجار
 • گچ کار
 • کاشی کار

شرایط تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا از اهمیت بالائی برخوردار است و نظام آموزشی این کشور بسیار پیشرفته و کارآمد می باشد. دانشگاه های استرالیا در رتبه های بالای با کیفیت ترین دانشگاه های دنیا قرار دارند و این کشور تعداد 37 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی بین المللی دارد که از این بین دانشگاه های: ملبورن، سیدنی، طبیعی استرالیا و کوئیزلند از با کیفیت ترین دانشگاه های استرالیا می باشند. تحصیل اجباری در استرالیا از 7 سال و تا 16 سال بوده و سال تحصیلی در مدارس استرالیا به 4 ترم تقسیم می شود که ترم اول از ماه ژانویه، ترم دوم از آوریل، ترم سوم از جولای و ترم جهارم از اکتبر آغاز می شود و دانش آمزان بین المللی در دوره دبستان و دبیرستان از شروع هر یک از ترم ها می توانند ثبت نام کنند ولی در دوره های پیش دانشگاهی که 2 ساله بوده و شامل کلاس 11 و 12 می شود فقط در ترم اول و دوم می توانند نام نویسی نمایند. . سال تحصیلی در دانشگاه های استرالیا به 2 ترم تقسیم می شود.

زندگی استرالیا

تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید بین 3 الی 4 سال درس خواند  برای برخی از رشته های تحصیلی این کشور باید در آزمون ورودی مربوط به همان رشته نمره قبولی را کسب کرد. آزمون های مانند GMAT یا GRE. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان متقاضی به نسبت رشته تحصیلی خود باید بین 1 سال الی 2 سال ادامه تحصیل نمایند و برای مقطع دکتری باید به بین 2 تا 5 سال ادامه تحصیل داد. این کشور بورسیه های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان دارد و دانشجویانی که واجد شرایط باشند به راحتی می توانند از این بورسیه ها بهره مند گردند.

هزینه های زندگی استرالیا

زندگی استرالیا کمی گران است البته به همان نسبت هزینه های زندگی در این کشور با مقدار حقوق دریافتی در تناسب است و بررسی شاخص قدرت خرید این کشور نشان دهنده این موضوع است. شاخص قدرت خرید در استرالیا روی عدد بسیار بالای 111.75 قرارداد و با توجه به شاخص هزینه های زندگی در این کشور که عدد 74.03 رو نشان می دهد بیانگر این موضوع است که این کور کشور ارزانی نمی باشد. این کشور در بسیاری از شاخص های مهم برای زندگی در رتبه بالائی قرار دارد و شرایط زندگی در استرالیا بسیار مطلوب است. باید به این نکته اشاره کرد که هزینه های زندگی هر شخص متناسب با سبک زندگی او می باشد و اعداد و ارقام نوشته شده جنبه آماری دارد. در جدول زیر هزینه های برخی از کالاهای اساسی و برخی از خدمات اولیه در کشور استرالیا نمایش داده شده است:

کالا یا خدمات هزینه به دلار استرالیا کالا یا خدمات هزینه به دلار استرالیا
غذا در رستوران ارزان 20 1 کیلو سیب زمینی 3.26
شیر 1.73 1 کیلو پیاز 2.65
نان سفید تازه 500 گرمی 2.93 1 بطری آب 1.5 لیتری 2.13
1 کیلو برنج 2.74 1 لیتر بنزین 1.98
12 عدد تخم مرغ 4.92 خدمات آپارتمان 85 متری 198.28
 1 کیلو فیله مرغ 10.98 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 1876.29
1 گیلو گوشت صاف گوساله 18.77 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 1411.09
1 کیلو سیب 4.34 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 3129.48
1 کیلو گوجه فرنگی 6.11 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 2252.63

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در استرالیا

یکی از دغدغه های زندگی در استرالیا اجاره خانه است. برای اجاره یک خانه مسکونی در استرالیا به عنوان یک مهاجر خارجی باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اصطلاحات را بیاموزید: ممکن است برخی از اصطلاحات در مورد خانه های اجاره ای در استرالیا با کشور ما فرق داشت باشد به همین دلیل باید اصطلاحات را آموخت.
 • منطقه اجاره خود را انتخاب کنید: با بررسی محله های شهری در استرالیا که در آن زندگی می کنید منطقه ائی که قصد دارید در آن زندگی کنید را پیدا کنید.
 • جستجوی خود را برای یافتن خانه انجام دهید: برای یافتن منزل مورد نظر می توانید هم از طریق سایت های اینترنتی معتبر و هم از طریق روزنامه های محلی و حتی بوسیله آژانسهای معتبر خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • مشاهده دقیق منزل: بعد از یافتن خانه مورد نظر از مکان بازدید دقیق انجام دهید و اگر عیب و ایرادی در خانه دیدید یادداشت کنید.
 • مدارک خود را برای عقد قرارداد اجاره آماده کنید: این مدارک شامل مواردی مانند: مدرک هویتی/ اثبات درآمد (به صورت صورتحساب بانکی در سه ماه اخیر)/ اگر از قبل در استرالیا بودید اجاره نامه های قبلی و یا یک توصیه نامه از کارفرما/ مدارک شغلی در استرالیا
 • قرارداد و اجاره: پس از این که مبلغ قرارداد مشخص شد مبلغی نیز به عنوان ودیعه باید به صاحبخانه پرداخت کنید که در صورتی که بعد از اتمام مدت اجاره و به شرطی که آسیبی به ملک وارد نشده باشد به شما عودت داده می شود. این مبلغ معمولاً در حدود اجاره 4 هفته الی 6 هفته ملک است.

مواردی که باید در قرارداد اجاره افراد در استرالیا ذکر شود به عبارت زیر است:

 • نام و آدرس و شماره تماس مؤجر و مستأجر
 • اسم کلیه افراد خانواده مستأجر
 • مبلغ اجاره و ودیعه و نحوه پرداخت اجاره و زمان پرداخت
 • دوره اجاره
 • چه کسی هزینه های جانبی مانند آب و برق و… می پردازد
 • لیست تمامی لوازم منزل
 • بندهای اضافی مانند حیوان خانگی
 • تاریخ و امضای طرفین

در استرالیا انواع قرارداد اجاره وجود دارد:

 • قرارداد کوتاه مدت: معمولاً بین 6 الی 12 ماه است اما می تواند تا 5 سال هم تمدید شود.
 • قرارداد بلند مدت ثابت: در این قرارداد از ابتدا می توان برای 5 سال خانه را اجاره کرد.
 • قرارداد دوره ای (ماه به ماه)

بازنشستگی استرالیا

کشور استرالیا از جمله کشورهائی است که خدمات بسیار مناسبی به بازنشستگان ارائه می نماید. سن بازنشستگی در استرالیا عدد مشخصی ندارد و افراد باید یک سری شرایط را دارا باشند تا بتوانند برای بازنشسنگی درخواست دهند. عواملی مانند: وضعیت مالی، نوع شغل، مجرد و متأهل بودن، در صورت متأهل بودن شرایط همسر عواملی هستند که در این خصوص مؤثر می باشند. سیستم بازنشستگی این کشور به سه ستون استوار است:

 • بازنشستگی عمومی: در سیستم بازنشستگی دولتی استرالیا که به صورت غیر مشارکتی عمل می کند و از درآمد مالیات های عمومی تأمین می شود برای مردان 65 سال و برای زنان در سنین مختلف می باشد و با توجه به تاریخ تولد مزایائی ارائه می گردد. این سن تا سال 2023 به 67 سال خواهد رسید.
 • مستمری شغلی: از سال 1992 در استرالیا برای همه کارکنان 17 سال الی 70 سال ثبت نام در صندوق بازنشستگی اجباری می باشد به شرطی که بیش از 450 دلار در ماه درآمد داشته باشند. این سیستم یک مدل مشارکتی می باشد. در استرالیا انوع صندوق های شغلی وجود دارد.
 • حقوق بازنشستگی شخصی: طرح های بازنشستگی کم هزینه ای هستند که توسط مؤسسات سچرده گذاری یا شرکت های بیمه و حساب های پس انداز بازنشستگی ارائه می گردد.

مهاجرین برای این که بتوانند در استرالیا مستمری بازنشستگی دریافت نمایند باید حداقل به مدت 10 سال در این کشور اقامت قانونی داشته باشند و در استرالیا شاغل بوده و مالیات پرداخت کرده باشند. این 10 سال اقامت می تواند شامل دو دوره اقامت 5 ساله باشد.

زندگی در کشور استرالیا

دانستنی های عمومی در مورد استرالیا

افرادی که زندگی استرالیا انتخاب نموده اند دانستن برخی از حقایق می تواند بسیار جالب باشد. در ادامه به برخی از این دانستنی های جالب اشاره می نمائیم:

 • استرالیا یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان را دارد
 • استرالیا در شاخص های مهمی مانند توسعه انسانی، کیفیت زندگی، بهداشت، آموزش و آزادی اقتصاد در رتبه بالائی قرار دارد
 • در استرالیا تعداد کانگوروها از تعداد ادمها بیشتر است و کانگوروی قرمز حیوان ملی این کشور است
 • استرالیا بیش از 10 هزار ساحل دارد
 • در سال 1967 نخصت وزیر وقت استرالیا وقتی که برای شنا به ساحل رفته بود دیگر برنگشت و کسی او را ندید
 • تعداد شترها در این کشور 10 برابر کوالاهاست و این کشور به عربستان شتر صادر می کند
 • حدود 75 درصد از حشرات بومی استرالیا برای انسانها ناشناخته هستند
 • استرالیا سالانه 7 سانتی متر به سمت شمال حرکت می کند
 • بزرگترین بزرگراه جهان به طول 14500 کیلومتر در استرالیا قرار دارد
 • در ایالت ویکتوریای استرالیا فقط یک مهندس برق باید لامپ را عوض کند
 • 10 ماری که در رده کشندهترین مارهای دنیا هستن در استرالیا وجود دارد
 • در هنگام رأی گیری در استرالیا باید رأی خود را نشان دهید والا جریمه می شوید
 • دریاچه تئی در این کشور وجود دارد که رنگ آن صورتی می باشد
 • استرالیا یکی از باسوادترین کشورهای دنیا می باشد
 • در استرالیا به صورت همزمان می توان 4 فصل سال را تجربه کرد
 • کوهی در استرالیا وجود داردکه به مدت 6000 سال است به سوختن ادامه می دهد
 • بر اساس آمار شهر سیدنی قابل سکونت ترین شهر دنیاست

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور استرالیا انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در استرالیا به شرح زیر است:

 • اخذ ویزای تحصیلی در مدارس استرالیا
 • اخذ ویزای کاری استرالیا با ساب کلاس 189 استرالیا
 • اخذ ویزای کاری استرالیا با ساب کلاس 190 استرالیا
 • اخذ ویزای کاری استرالیا با ساب کلاس 491 استرالیا
 • اخذ ویزای سرمایه گذاری استرالیا با ساب کلاس 188 استرالیا
 • ویزای استارت آپ استرالیا

علاقمندان به زندگی استرالیا می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به استرالیا خود با مشاورین مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.australia.com/en/facts-and-planning/weather-in-australia.html

http://www.bom.gov.au/

https://www.gostudy.com.au/australia/climate-australia/

https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Australia

https://www.weatherzone.com.au/

https://www.australia.com/en

https://www.tourism.australia.com/en

https://www.budgetdirect.com.au/travel-insurance/research/tourism-statistics.html

https://www.statista.com/topics/4551/travel-and-tourism-industry-in-australia/

https://www.nature.com/articles/s41597-022-01136-5

https://www.internations.org/australia-expats/guide/housing

https://www.rentalagreementsdiy.com.au/tenancy_laws_in_australia/

https://www.ausmove.co.nz/faq/rent-a-house-in-australia

https://www.realestate.com.au/news/rental-conditions-study-australian-tenants-expose-defects-in-homes-victoria-awaits-minimum-standards/

https://www.consumer.vic.gov.au/housing/renting/starting-and-changing-rental-agreements/different-rental-agreements/residential-rental-agreements

https://www.mlc.com.au/personal/blog/2020/12/what_is_retirement_age_in_australia

https://moneysmart.gov.au/retirement-income/age-pension-and-government-benefits

https://www.bt.com.au/personal/your-finances/retirement/retirement-age.html

https://www.challenger.com.au/personal/retirement/be-retirement-ready/retirement-age

https://www.servicesaustralia.gov.au/who-can-get-age-pension?context=22526

Related Posts

Leave a comment