رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی سوئد

زندگی در سوئد

زندگی سوئد

اطلاعات کلی در مورد سوئد

کشور سوئد یکی از مقاصد اصلی ایرانی ها برای مهاجرت می باشد و ایرانی های زیادی برای ادامه زندگی خود این کشور را انتخاب می نمایند. مقاله زندگی سوئد به همین دلیل توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و لازم به ذکر است که هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیرمجاز است. پادشاهی سوئد در شمال قاره اروپا واقع شده است. این کشور یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی و شورای نوردیک می باشد. سوئد با کشورهای فنلاند، نروژ و دانمارک مرز مشترک دارد. شهر زیبای استکهلم بزرگترین شهر این کشور و پایتخت سوئد است. شهرهای یوتبری (گوتنبرگ)، مالمو و اوپسالا از مهمترین شهرهای این کشور بعد از پایتخت آن می باشند. مساحت این کشور 450295 کیلومترمربع است که به 25 استان تقسیم شده است. سوئد جمعیتی در حدود 10.3 میلیون نفر دارد که عمده جمعیت این کشور در استان های جنوبی سوئد ساکن هستند. از این جمعیت تعدادی حدود 8 میلیون نفرشان در شوئد متولد شده اند و بقیه آن را مهاجران تشکیل می دهند.

زندگی در سوئد

زبان رسمی این کشور سوئدی بوده که از ریشه زبان های ژرمنی می باشد. سوئد یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده و عضو معاهده شنگن می باشد اما در سیاست پولی اتحادیه اروپا عضویت نداشته و واحد پول آن کرون سوئد می باشد. نوع حکومت این کشور پادشاهی مشروطه است و پادشاه سمتی تشریفاتی داشته و نخست وزیر مسئول اداره کشور می باشد. این کشور در رده کشورهای با قدرت اقتصادی بالا قرار دارد. وجود صنایع مشهوری در این کشور سوئد را به کشوری صنعتی تبدیل کرده است. سوئد در بسیاری از سازمان های بین المللی مانند: سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و شورای نوردیک. این کشور در طول تاریخ یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپائی بوده و مقصد اصلی بسیاری از مهاجران می باشد. بیشترین مهاجران به سوئد از کشورهای غذب آسیا و خاورمیانه می باشند. کشورهائی مانند: سوریه، عراق، ایران و ترکیه  البته مهاجرانی از برخی از کشورهای اروپائی مانند: لهستان، بوسنی و هرزگووین و برخی دیگر می باشند.

شرایط زندگی سوئد از نگاه آمار

کشور سوئد یکی از بهترین کشورها از نظر آماری برای زندگی می باشد. این کشور در بسیاری از شاخص های مهم اجتماعی و مردمی در رتبه های بالائی قرار دارد. شاخص هائی مانند: مردم سالاری، کیفیت زندگی، آزادی، بهداشت، آموزش و پرورش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی. از سوی دیگر در رتبه بندی شاخص EF که نشاندهنده قدرت تکلم به زبان انگليسي در کشورهاي غير انگليسي زبان مي باشد رتبه ۴ را دارد و بدين معني مي باشد که تقريباً 98 درصد سوئدی ها به زبان انگلیسی مسلط می باشند. شاخص کیفیت زندگی این کشور عدد 172.96 است که عدد بالائی برای این شاخص می باشد. شاخص مراقبت های بهداشتی در این کشور عدد بالای 68.83 بوده و شاخص ترافیک در این کشور نیز بسیار پائین بوده و عدد 29.50 می باشد. سوئد یکی از کم تراکم ترین کشورهای دنیاست. رتبه پاسپورت این کشور در رده بندی قوی ترین پاسپورت های دنیا در رده 2 بوده و دارندگان این پاسپورت به 163 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند رفت و آمد نمایند. در جدول زیر به برخی از پارمترهای مهم آماری در خصوص زندگی سوئد اشاره شده است:

شاخص شادی 7.38 شاخص توسعه انسانی 0.945
امید به زندگی 82.96 درصد جمعیت مهاجر 17
شاخص حاکمیت قانون 1.81 کنترل فساد 2.13
رشد اقتصادی 3 تورم 5.97

شرایط آب و هوائی و گردشگری در سوئد

شرایط آب و هوائی کشور سوئد به نسبت ایران سردتر می باشد و این امر بر کسی پوشیده نیست در مجموع آب و هوای سوئد را می توان به سه منطقه مشخص تقسیم کرد: آب و هوای مرکزی و جنوب سوئد که زمستانها کوتاه و کاملاً سرد و دماب تابستان نسبتاً گرم و تا حدود 20 الی 25 درجه سانتیگراد نیز می رسد. قسمت دوم آب و هوای مرکز و شمال شرقی سوئد که زمستانهای شدید دارد و به سمت شمال شدت بیشتری می یاد اما در عین حال تابستانهای گرم شگفت آوری دارد و قسمت سوم آب و هوای شمال سوئد که زمستانهای شدیداً سردی دارد و برف در بسیاری از نقاط در طول سال در مناطق مرتفع می بارد و تابستانهای کوتاه و متغیری دارد. سوئد در عرض جغرافیائی بالا قرار دارد و بیشتر مناطق این کشور دارای ساعات روز طولانی در تابستان و شب های طولانی در زمستان است. اما از نظر کیفیت آب و هوا این کشور یکی از بهترین کشورها برای زندگی است و شاخص کیفیت آب و هوا در این کشور روی عدد بالای 74.92 بوده و میزان آلودگی در سوئد بسیار پائین و عدد 18.18 می باشد.

از لحاظ گردشگری باید گفت که کشور سوئد از مناظر طبیعی زیادی برخوردار است و شرایط آب و هوای مطبوع این کشور در طول تابستان گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. در کنار مناظر طبیعی چشم نواز در سوئد می توان به بناهای دیدنی مانند کلیسای نیکولای و یا کاخ سلطنتی اشاره نمود. توسعه گردشگری در این کشور از سال 1995 الی 2020 با گسترش و توسعه بسیاری روبرو بوده است. شاید بهترین فصل را گردشگری در سوئد در فصل تابستان باشد.

شرایط کار در سوئد

مسلماً مهمترین مسئله برای زندگی سوئد کار در این کشور است. هر نیروی کار در این کشور در طول هفته مجاز به 40 ساعت کار است و برای ساعات اضافه کاری مجوز از کارفرما لازم است. هفته کاری در سوئد از روز دوشنبه تا جمعه بوده و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل رسمی می باشد. هر نیروی کاری در این کشور در مدت زمان یک سال از 25 روز مرخصی استحقاقی می تواند بهره مند گردد. برای کار در سوئد علی رغم اینکه سوئدی ها به زبان انگلیسی مسلط هستند بهتر است ابتدا زبان سوئدی را آموزش دیده باشید. اتحادیه های کارگری در کشور سوئد بسیار فعال می باشند و تعداد زیادی از کارگران این کشور در اتحادیه مربوط به خود عضویت دارد. در ادامه به نمودار نرخ بیکاری سوئد اشاره می نمائیم:

نرخ بیکاری سوئد

کشور سوئد در برخی از مشاغل با کمبود نیروی کار مواجه است و به همین دلیل اقدام به استخدام نیروهای متخصص خارجی می نماید. شاخص ترین مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه است به قرار زیر می باشد:

 • دامپزشک
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • مهندس برق
 • متخصص آسانسور
 • مهندس مکانیک
 • مهندس کشاورزی
 • مکانیک خودرو
 • راننده تاکسی
 • آتش نشان
 • محافط امنیتی و HSE
 • مهندس IT

برای پیدا کردن کار در سوئد می توان هم با مراجعه حضوری اقدام نمود و هم با کمک گرفتن از سایت های کاریابی معتبر در این کشور به جستجوی کار پرداخت. افراد پس از یافتن شغل مورد نظر خود در سایت های کاریابی رزومه خود را برای کارفرما ارسال می نمایند و پس از تأئید کارفرما و انجام مصاحبه حضوری می توانند مشغول به کار شوند. برخی از معروفترین سایت های کاریابی در سوئد به حضورتان معرفی می گردد:

 • The Swedish Public Employment Agency’s
 • Careerbuilder
 • blocket
 • Jobbland
 • Jobmaskinen
 • Jobbsafari
 • Metrojobb
 • Monster

شرایط تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد از اهمیت ویژه ائی برخوردار است. این کشور در شاخص برترین نظام های آموزشی دنیا در رده های بالا قرار دارد. تحصیل از سن 6 سالگی الی 15 سالگی اجباری و رایگان می باشد. تحصیل در دانشگاه های سوئد هم به زبان سوئدی و هم به زبان انگلیسی ممکن است و اگر در دانشگاه های دولتی و به زبان صوئدی قصد ادامه تحصیل وجود داشته باشد هزینه تحصیل رایگان می باشد. سال تحصیلی در سوئد به دو ترم که ترم اول آن در سپتامبر آغاز می شود و ترم دوم از ماه فوریه شروع می شود تقسیم می گردد. در سوئد 39 دانشگاه بین المللی وجود دارد که از این تعداد 14 علوم پایه دولتی و 17 کالج بین المللی دولتی و 8 دانشگاه خصوصی بین المللی می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های سوئد بین 3 الی 4 سال متغیر است و در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 الی 2 سال باید درس خواند. اگر قصد زندگی در سوئد را دارید باید بدانید که تحصیلات دانشگاهی در این کشور از اهمیت ویژه ائی برخوردار است. تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های سوئد بین 2 سالی الی 5 سال متغیر است. بورسیه های تحصیلی مناسبی برای دانشجویان در این کشور فراهم می باشد و در صورتی که شرایط لازم را دارا باشند برای دریافت این بورسیه ها می توانند اقدام نمایند.

زندگی در کشور سوئد

هزینه های زندگی سوئد

برای زندگی در سوئد و یا هر کشور دیگری دانستن هزینه های زندگی در آن کشور بسیار مهم است و افراد با دانستن این هزینه می توانند برنامه ریزی های دقیق تری برای آینده خود انجام دهند. اعدادی که به حضورتان ارائه می گردد داده های آماری می باشد و هزینه های زندگی در این کشور به سبک زندگی افراد بستگی دارد و این اعداد با در نظر گرفتن برخی از استانداردها ارائه می شود. شاخص قدرت خرید در سوئد بالا می باشد و عدد 93.50 در داده های آماری اندازه گیری شده است. هزینه های زندگی در این کشور به نسبت حقوق دریافتی 65.70 بوده و می توان گفت که تناسب خوبی بین حقوق دریافتی و هزینه های زندگی در زندگی سوئد حاکم است. قیمت ملک به نسبت حقوق دریافتی عدد 9.02 و در حد متوسط قرار دارد. در جدول زیر به هزینه های برخی از کالاهای اساسی و برخی از خدمات اولیه در کشور سوئد اشاره شده است:

کالا یا خدمات هزینه به کرون سوئد کالا یا خدمات هزینه به کرون سوئد
غذا در رستوران ارزان 101.50 1 کیلو سیب زمینی 12.31
شیر 11.72 1 کیلو پیاز 12.04
نان سفید تازه 500 گرمی 23.17 1 بطری آب 1.5 لیتری 15.22
1 کیلو برنج 24.66 1 لیتر بنزین 19.86
12 عدد تخم مرغ 29.63 خدمات آپارتمان 85 متری 812.27
 1 کیلو فیله مرغ 88.51 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 8805.02
1 گیلو گوشت صاف گوساله 159.69 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 6603.54
1 کیلو سیب 26.98 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 14314.95
1 کیلو گوجه فرنگی 32.10 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 10034.25

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در سوئد

اجاره منزل در کشور سوئد کمی دشوار است و این موضوع به دلیل کمبود خانه می باشد. در سوئد دو نوع اجاره خانه وجود دارد که به اجاره خانه دست اول و اجاره خانه دست دوم مشهور می باشند. در اجاره خانه دست اول افراد یک خانه را به صورت مستقیم از صاحبخانه اجاره می نمایند و در اجاره دست دوم افراد خانه را از یک مستأجر دست اول اجاره می کنند و در این نوع اجاره باید رضایت صاحبخانه موجود باشد در غبر اینصورت عواقب بدی برای مستأجر دست اول می تواند به دنبال داشته باشد. برای واجد شرایط بودن اجاره دست اول در سوئد مدارک زیر لازم است:

 • شماره شناسائی سوئدی
 • قرارداد استخدامی
 • اثبات درآمد کافی

اگر شخصی دانشجو باشد بجای قرارداد استخدامی می تواند نامه پذیرش قطعی دانشگاه و یا مستندات مربوط به دانشجو بودن در سوئد را ارائه نماید. برخی از صابخانه ها ممکن است با توجه به نامه درآمد افراد معتقد باشند که درآمد وی کم است و به یک نفر ضامن نیاز داشته باشند.

قراردادهای اجاره در سوئد باید شامل نام و نام خانوادگی و مشخصات مؤجر و مستأجر بوده و آدرس دقیق خانه مورد اجاره و صاحبخانه نوشته شده باشد. تاریخ اتمام و خاتمه و مدت اجاره، اجاره بها و مبلغ ودیعه و شرایط فعلی خانه و جزئیات کاملی از وصعیت تجهیزات خانه در قرارداد نوشته می شود. همچنین در قرارداد باید در خصوص نحوه پرداخت هزینه های آب و برق و شرایط تمدید قرارداد پیش بینی های لازم انجام شود. در کشور سوئد صاحبخانه ها اجازه ندارند که منزل خود را به هر قیمتی اجاره دهند. هر خانه ائی با توجه به شهر و منطقه و سال ساخت و تجهیزات قیمت گذاری می گردد و مبلغ ودیعه که برخی از صاحبخانه ها از مستأجر برای اطمینان از آسیب نرساندن به خانه است را معمولاً به اندازه یک ماه اجاره خانه دریافت می کنند. در سوئد اتحادیه ائی به نام اتحادیه مستأجران فعال است که حمایت های لازم را در صورت لزوم از مستأجران انجام می دهد فقط کافی است که مستأجر به عضویت این اتحادیه درآمده باشد.

بازنشستگی سوئد

یکی از بهترین سرویس ها در کشور سوئد قوانین بازنشستگی در این کشور است. سوئد دارای یک سیستم بازنشستگی دقیق و سالم با طراحی منحصر به فرد می باشد که در دهه 90 میلادی الگوی بسیاری از کشورهای دنیا قرار گرفت. سیستم بازنشستگی سوئد به 3 دسته زیر تقسیم می شود:

 • بازنشستگی عمومی: برای این بازنشستگی سن مشخصی وجود ندارد. به طور عمومی افراد از 62 سال به بالا و تا 68 سالگی می توانند درخواست دهند.تقریباً همه افرادی که از سن 16 سال به بالا که حداقل به مدت 40 سال در سوئد زندگی کرده باشند می توانند از این مستمری برخوردار شوند. هر ساله 18.5% از درآمد مستمری برای بازنشستگی در نظر گرفته می شود که 16% به حقوق بازنشستگی و 2.5% به مستمری حق بیمه تعلق می گیرد. در این مدل مستمری سن افراد و سال تولدشان و یا اگر مدتی در خارج از سوئد کار کرده باشند در میزان مبلغ ماهیانه دریافتی شان تأثیر گذار است.
 • بازنشستگی شغلی: تقریباً 90% از کارکنای سوئد از طریق کارفرمای خود حقوق بازنشستگی شغلی دریافت می کنند. بیشتر این افراد تحت یکی از چهار قرارداد اصلی بازنشستگی شغلی قرار دارند. افرادی که در زمینه های مختلف کار کرده باشند ممکن است برای هر کدام حقوق بازنشستگی جداگانه دریافت کنند. در بیشتر قراردادها سن دریافت این حقوق 65 سال است. در برخی از قراردادها می شود زودتر بازنشسته شد و حقوق دریافت کرد اما حقوق به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود.
 • بازنشستگی خصوصی: پس انداز بازنشستگی خصوصی یک اتفاق داوطلبانه است. افراد در هنگام درخواست به صورت جداگانه مورد ارزیابی قرار می گیرند تا مشخص شود که ماده 30 قانون مستمری سوئد شامل حال شان می شود. اگر جواب مثبت بود که مقررات هماهنگی اتحادیه اروپا برای آنها اعمال می گردد.

لازم به ذکر است که در هر سه حالت توضیح داده شده برای مستمری افراد مالیات تعلق می گیرد.

زندگی سوئد

دانستنی های عمومی در مورد سوئد

بدون شک و هرگونه بزرگنمائی باید گفت که کشور سوئد یکی از بهترین کشورها برای زندگی می باشد. افرادی که زندگی سوئد را انتخاب کرده باشند بهتر است برخی از مطالب عمومی که می تواند جالب باشد را در مورد این کشور بدانند:

 • در سوئد به دانش آموزان دبیرستانی مبلغ 187 دلار کمک مالی می شود.
 • هرگونه تنبیه کودکان در مدارس سوئد ممنوع است
 • تبلیغ برای کودکان زیر 12 سال در سوئد ممنوع است
 • سوئد به دلیل تبدیل زباله به انرزی با کمبود زباله مواجه می باشد و از نروژ زباله وارد می کند
 • دانشگاه اوپسالای سوئد بزرگترین مرکز آموزش زبان فارسی در اروپا می باشد
 • سوئد منظم ترین و پیشرفته ترین سامانه حمل و نقل عمومی اروپا را دارد
 • والدینی که در سوئد صاحب فرزند شوند تا 16 ماه هزینه نگهداری فرزند از دولت دریافت می کنند
 • والدین سوئدی وقتی فرزندی به دنیا بیاورند و یا فرزندی را به سرپرستی قبول کنند از 480 روز مرخصی می توانند استفاده کنند
 • اکانت رسمی توئیتر دولت سوئد هر هفته به صورت تصادفی به یکی از شهروندان سوئدی داده می شود تا مدیریت کنند
 • سوئد بزرگترید سیستم خورشیدی جهان را دارد
 • استکهلم پایتخت سوئد روی 14 جزیره ساخته شده است و مرکز شهر تقریباً روی آب است
 • تعداد ساکنان غیربومی سوئد از آمریکا بیشتر است

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور سوئد انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در سوئد به شرح زیر است:

 • کار آماده (Joboffer) برای رشته های پرستاری، مامائی و پیراپزشکی در سوئد
 • کار آماده (Joboffer) برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در سوئد
 • امکان کاریابی برای کلیه مشاغل فنی و مهندسی در سوئد
 • اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه های سوئد
 • اخذ ویزای استارت آپ سوئد

علاقمندان به زندگی سوئد می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به سوئد خود با مشاورین مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://visitsweden.com/about-sweden/weather-and-climate/#:~:text=Winter%20and%20summer%20temperature%20differences,thanks%20to%20the%20Gulf%20Stream.&text=Above%20the%20Arctic%20Circle%2C%20winter,regularly%20hit%20%2B20%C2%B0C.

https://www.britannica.com/place/Sweden/Climate

https://sweden.se/climate/nature/weather-and-nature

https://www.climatestotravel.com/climate/sweden

https://weatherspark.com/y/84156/Average-Weather-in-Stockholm-Sweden-Year-Round

https://www.statista.com/topics/6742/tourism-in-sweden/

https://www.planetware.com/tourist-attractions/sweden-s.htm

https://www.worlddata.info/europe/sweden/tourism.php

https://visitsweden.com/

https://www.pensionsmyndigheten.se/other-languages/english-engelska/english-engelska/guaranteed-pension-for-those-with-low-income#:~:text=You%20may%20be%20entitled%20to,or%20no%20income%2Dbased%20pension.&text=To%20receive%20a%20full%20guarantee,year%20when%20you%20turn%2064.

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1130&langId=en&intPageId=4814

https://www.pensionsmyndigheten.se/other-languages/english-engelska/english-engelska/pension-system-in-sweden

https://www.norden.org/en/info-norden/retirement-pension-sweden

https://www.fondapol.org/en/study/retirement-lessons-from-the-swedish-reforms/

https://read.oecd-ilibrary.org/governance/the-swedish-pension-system-after-twenty-years_budget-13-5jxx3sx58x9t#page1

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1130&langId=en&intPageId=4814#:~:text=There%20is%20no%20fixed%20retirement,your%20employer%20agree%20on%20this.

https://www.government.se/government-policy/the-swedish-pension-system/

https://www.pensionfundsonline.co.uk/content/country-profiles/sweden

https://collectum.se/en/startpage/private/your-occupational-pension-itp/a-guide-to-the-swedish-pension-system/how-the-pension-system-works

https://bopoolen.nu/en/laws-regulations/

https://www.internations.org/sweden-expats/guide/housing

https://www.residensportalen.com/blog/swedish-rental-law/

https://www.beresidentsweden.com/renting-in-sweden

https://www.informationsverige.se/en/omsverige/att-bo-i-sverige/rattigheter-och-skyldigheter-i-ditt-boende/

Related Posts

Leave a comment