رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی پرتغال

زندگی پرتغال

زندگی پرتغال

اطلاعات کلی در مورد پرتغال

زندگی در پرتغال یکی از ایده ال های بسیاری از افراد می باشد. پرتغال کشور حاشیه ائی قاره اروپا جاذبه های فراوانی برای مهاجرت و زندگی دارد. مقاله زندگی پرتغال توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در ان غیر مجاز است. جمهوری پرتغال در جنوب غربی قاره اروپا قرار دارد و این کشور تنها با اسپانیا مرز مشترک دارد. پایتخت پرتغال شهر زیبای لیسبون است و شهرهای پورتو، براگا، کوئمبرا، فارو و ستوبال از دیگر شهرهای مهم و بزرگ این کشور به حساب می آیند. پرتغال 92212 کیلومترمربع مساحت دارد که این وسعت به 18 استان و دو منطقه خودمختار تقسیم می گردد همچنین جمعیت این کشور حدود 10.1 میلیون نفر است. پرتغال در یک دوره زمانی یکی از کشورهای بزرگ حکومت استعماری بوده و در قاره های آفریقا، آمریکا و آسیا مستعمراتی داشت اما با تغییر حکومت های دیکتاتوری در این کشور به روی کار آمدن دولت های مردمی و اعطای استقلال به مستعمرات رویکرد این کشور تغییر کرد.

زندگی در پرتغال

نوع حکومت این کشور جمهوری پارلمانی می باشد و نخست وزیر این کشور زمام امور را در دست دارد و پارلمان پرتغال از 230 نماینده تشکیل شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا بوده و همچنین یکی از اعضای ناتو می باشد و در عضو کشورهای شنگن نیز هست. واحد پول پرتغال یورو است و زبان این کشور زبان پرتغالی است که یکی 4 زبان پر تکلم در دنیا می باشد. کشور پرتغال از نظر اقتصادی در رده کشورهای توسعه یافته قرار می گیرد همچنین این کشور از جمله کشورهای ارزان در قاره اروپا بوده و صنعت توریسم یکی از اصلی ترین صنایع پر درآمد این کشور است. صنایع دیگری مانند ماهیگیری، چارچه و کفش، مصنوعات چوب پنبه ائی و غذاهای آماده نیز در این کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد و محصولات کشاورزی مانند: سیب زمینی، زیتون، انگور و لبنیات از دیگر محصولات صادراتی در این کشور می باشد.

شرایط زندگی پرتغال از نگاه آمار

زندگی در پرتغال از جذابیت های زیادی برخوردار است. این کشور در شرایط اقتصادی مطلوبی قرار داشته از جمله کشورهای پیشرفته در دنیا است. پرتغال در شاخص EF که به بررسی میزان تلکم به زبان انگلیسی درکشورهای غیر انگلیسی زبان می پردازد در رده هفتم قرار دارد و این موضوع بیانگر این مسئله است که بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط می باشند. شاخص امنیت در این کشور زیبا در حد بالای 69.43 واقع شده است و شاخص مراقبتهای بهداشتی پرتغال نیز در حد بالائی واقع شده و عدد 72.09 بیانگر این موضوع می باشد. پاسپورت پرتغال در رده سوم قوی ترین پاسپورت های دنیا قرار دارد و دارندگات پاسپورت این کشور به 157 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند تردد نمایند. این کشور پشتوانه ادبی غنی دارد. در جدول زیر به برخی از داده های آماری در خصوص کشور پرتغال اشاره شده است:

شاخص شادی 6.02 شاخص توسعه انسانی 0.864
امید به زندگی 80.68 درصد جمعیت مهاجر 8
شاخص حاکمیت قانون 1.18 کنترل فساد 0.75
رشد اقتصادی 11.9 تورم 8

شرایط آب و هوائی و گردشگری در پرتغال

آب و هوای پرتغال به شدت تحت تأثیر اقیانوس اطلس است و به همین دلیل آب و هوای این کشور در زمستان و تابستان متعادل است. در شمال این کشور آب و هوا خنک و بارانی است در حالی که هرچه به سمت جنوب برویم به تدریج گرمتر و افتابی تر می شود به صورتی که در جنوبی ترین منطقه این کشور به نام آلگاروه اب و هوای خشک و آفتابی است. و در مرز اسپانیا آب و هوا قاره ائی تر بوده و در شمال مرکزی پرتغال و در رشته کوه های سرا دا استرلا در زمستانها می توان اسکی کرد. تابستانهای پرتغال معمولاً همه جا آفتابی است با این حال چند جبهه آب و هوائی همچنان می تواند قسمت شمالی این کشور را تحت تأثیر قرار دهد. شاخص کیفیت آب و هوائی این کشور در حد بسیار خوبی قرار دارد و این شاخص روی عدد 97.81 که در حد بسیار بالائی واقع شده است هم چنین شاخص آلودگی در پرتغال در حد پائین 30.98 قرار دارد.

گردشگری در پرتغال بسیار پر رونق است و در همه فصول سال می توان برای گشت و گذار در قسمت های مختلف این کشور اقدام نمود. در فصل زمستان آب و هوای معتدل به نسبت سایر کشورهای اروپائی گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد. صنعت توریسم در پرتغال یکی از پر درآمدترین صنایع بوده و مشاغل مربوط به این صنعت در این کشور هم زیاد بوده و هم از شرایط مالی بسیار خوبی بهره می برند. از سوی دیگر کیفیت خدمات دهی در این کشور به مسافران و توریست ها بسیار عالی می باشد. تقریباً در تمامی مناطق پرتغال می توان به گشت و گذار پرداخت و این موضوع محدود به فصل خاص یا ماه خاصی نمی باشد و برای تنوع سلیقه ائی مختلف شرایط ساحلی و کوه و جنگلی فراهم است.

شرایط کار در پرتغال

کار در پرتغال برای جویندگان کار فراهم می باشد. نیروهای کاری در این کشور روزانه مجاز به 8 ساعت کار می باشند که در طول هفته این مقدار ساعت کار به 40 ساعت خواهد رسید. در برخی از مشاغل افراد تا 60 ساعت در هفته باید کار کنند. نیروهای کاری این کشور در طول سال 22 روز از مرخصی استحقاقی می توانند استفاده نمایند. نرخ بیکاری این کشور در نموار زیر مشخص است:

نرخ بیکاری پرتغال

این کشور در برخی از مشاغل نیاز به نیروی کار دارد و افرادی متخصصی که زندگی پرتغال را انتخاب نموده اند به راحتی می توانند جذب بازار کار شوند. برخی از  این مشاغل عبارتند از:

 • متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • تکنسین های علوم فیزیک و کنترل فرآیند
 • متخصصان مکانیک
 • متخصصان الکتروتکنولوژی
 • کادر درمان

برای یافتن شغل در این کشور می توان از سایت های کاریابی معتبر در این کشور شغل مورد نظر را پیدا کرد و پس از یافتن شغل در این سایت ها رزومه کاری خود را برای کارفرما ارسال نمود و در صورتی که کارفرما رزومه را تأئید نماید برای متقاضی مصاحبه حضوری مشخص می کند و بعد از آن شخص می تواند در پرتغال مشغول به کار شود. برای کار در این کشور دانش زبان پرتغالی بسیار مهم می تواند باشد. در ادامه به اسامی برخی از سایت های کاریابی معتبر و فعال در این کشور اشاره می نمائیم:

 • Indeed
 • Learn4good
 • Sapo emprego
 • Net empregos
 • Empregos online
 1. از طریق روزنامه های پرتغالی مانند:
 • Correio de manha
 • Diario de noticias
 • Jornal de noticias
 • Expresso
 1. از طریق آژانس های استخدامی مانند:
 • Pessoal temporario
 • Pessoal recrutamento e selecao
 • Expatica

شرایط تحصیل در پرتغال

کشور پرتغال در زمینه تحصیلی از کشورهای مهم و مطرح به حساب می آید. هزینه های تحصیل و زندگی ارزان در این کشور از جمله مهمترین دلایل می باشد. تحصیل در پرتغال اهمیت دارد و در مقاطع مختلف امکان پذیر می باشد. شروع تحصیل در مدارس این کشور از سن 6 سالگی تا 18 سالگی اجباری بوده و این 12 سال به دو مقطع ابتدائی و دبیرستان تقسیم می گردد. زبان تحصیل در مدارس دولتی این کشور پرتغالی و به صورت کاملاً رایگان است اما در مدارس خصوصی امکان تحصیل به زبان های دیگر مانند انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی فراهم می باشد و این مدارس شهریه های خود را دریافت می نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور زیبا معمولاً 3 ساله می باشد و برای شرکت در برخی از رشته ها باید در آزمون ورودی آن رشته نمره قبولی را به دست آورد. تحصیل در دانشگاه های این کشور هم به زبان انگلیسی و هم پرتغالی ممکن است. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در پرتغال معمولاً به مدت 2 سال طول می کشد و رشته تحصیلی در این مقطع با مدرک کارشناسی افراد باید در ارتباط باشد. زبان تحصیل در این مقطع معمولاً انگلیسی می باشد.

زندگی پرتغال

تحصیل در مقطع دکتری در پرتغال بین 3 سال الی 5 سال زمان لازم دارد. دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی مناسبی که در این کشور فراهم می باشد استفاده گنند. کما اینکه افرادی که زندگی پرتغال را انتخاب کرده اند از تحصیل رایگان برخوردار می شوند. دانشگاه های این کشور از کیفیت بالائی برخوردارند و پرتغال در مجموع حدود 127 دانشگاه علوم پایه، پلی تکنیک و دانشکده پلیسی دارد که در دو نظام اموزشی دولتی و خصوصی فعال هستند. برخی از معروفترین دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه کاتولیک پرتغال
 • دانشگاه نوا لیسبون
 • دانشگاه پورتو
 • دانشگاه لیسبون
 • دانشگاه آویرو

کلیه این دانشگاه های در رتبه بندی های بین المللی در رده زیر 1000 قرار دارند.

هزینه های زندگی پرتغال

یکی از مهمترین دلایل انتخاب پرتغال برای مهاجرت، هزینه های ارزان زندگی پرتغال است. این کشور از شرایط کار مناسب و هزینه های متناسبی برای زندگی برخوردار است این دو عامل از جمله مهمترین عوامل برای زندگی در هر کشور می باشند. شاخص قدرت خرید در پرتغال روی عدد 49.32 قرار دارد و شاخص هزینه های زندگی در این کشور روی عدد بسیار پائین 41.34 واقع شده است. به طور معمول و متوسط یک خانواده 4 نفره در این کشور حدود 1909.46 یوورو در ماه هزینه زندگی شان می باشد و یک نفر مجرد در طول ماه در نهایت حدد 544.06 یورو هزینه زندگی وی می باشد. این اعداد نسبی بوده و میانگین کشوری پرتغال را شامل می شود. یعنی اینکه هزینه های زندگی در برخی از شهرهای پرتغال ممکن است از این اعداد ارزانتر و یا در برخی گرانتر باشد، از سوی دیگر هزینه های زندگی هر خانواده ائی متناسب با سبک زندگی آنها می باشد. در جدول زیر میانگین هزینه های برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در کشور پرتغال را نمایش داده ایم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
غذا در رستوران ارزان 8 1 کیلو سیب زمینی 0.94
شیر 0.65 1 کیلو پیاز 1.08
نان سفید تازه 500 گرمی 1.08 1 بطری آب 1.5 لیتری 0.52
1 کیلو برنج 0.98 1 لیتر بنزین 2.03
12 عدد تخم مرغ 1.85 خدمات آپارتمان 85 متری 106.52
 1 کیلو فیله مرغ 5.13 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 698.61
1 گیلو گوشت صاف گوساله 9.08 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 553.63
1 کیلو سیب 1.60 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 1227.27
1 کیلو گوجه فرنگی 1.56 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 924.91

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در پرتغال

پیدا کردن خانه در پرتغال خیلی مشکل نیست و در این کشور انواع خانه برای اجاره وجود دارد. افراد در پرتغال می توانند خانه های مبله و غیر مبله پیدا کنند و خانه های غیر مبله هم معمولاً تجهیزات اولیه برای زندگی را دارند. برای یافتن خانه مورد نظر در این کشور راه های متعددی وجود دارد؛ هم می توان به صورت مستقیم با صاجبخانه وارد مذاکره شد و هم می توان از مؤسسات املاک که در این کشور فعال هستند که اتفاقاً بیشترشان به زبان انگلیسی مسلط هستند استفاده کرد اما شاید متداولترین راه و بهترین گزینه استفاده از سایت های تخصصی در زمینه اجاره املاک در پرتغال باشد. وقتی زندگی در پرتغال را انتخاب کردید مسلماً بهترین راه را پیدا خواهید کرد. در ادامه به برخی از سایت های معتبر در این خصوص اشاره می نمائیم:

 • Spotahome
 • Idealista
 • Imovirtual
 • Casa Sapo
 • Real Estate websites such as Engel&Volkers,Remax and ERA

نوعی خانه اشتراکی نیز در این کشور متداول است که بیشتر مجردها و دانشجویان از آن استفاده می کنند و حتی در سایت های املاک این کشور نیز تبلیغ می گردد و به این شکل است که کسی که خانه ای را اجاره کرده باشد فضای مشترک خانه را به فرد یا افرا دیگر اجاره می دهد. به عنوان یک خارجی وقتی در این کشور قصد اجاره خانه را دارید هنگام عقد قرارداد ممکن است مدارک زیر را از شما طلب نمایند:

 • پاسپورت معتبر و مدارک هویتی
 • آخرین برگه پرداخت مالیات و یا یک نفر به عنوان ضامن
 • شرایط اقامتی و شغلی فرد در پرتغال

مستأجر نیز مدارک زیر را می تواند از صاحبخانه تقاضانماید:

 • گواهی ثبت اراضی
 • گواهی مسکن؛ یک گواهی است که تضمین می کند ملک قابل سکونت است
 • گواهی انرژی

مفاد قرارداد مانند سایر کشورها می باشد که در ادامه به اهم آنها اشاره می نمائیم:

 • مشخصات صاحبخانه و مستأجر
 • آدرس دقیق خانه مورد اجاره
 • مدت زمان اجاره
 • مبلغ اجاره
 • ودیعه مسکن که معمولاً باید معادل یک یا دو ماه اجاره باشد
 • مشخص کردن پرداخت هزینه های آب و برق و گاز که معمولاً برعهده مستأجر است

اجاره ها معمولاً به صورت خودکار تمدید می گردد بجز در مواردی که طرفین تمایل به ادامه همکاری با یکدیگر را نداشته باشند که در این صورت باید 2 ماه زودتر و به صورت کتبی به یکدیگر اطلاع دهند.

زندگی کشور پرتغال

بازنشستگی پرتغال

پرتغالی ها خدمات متنوعی به بازنشستگیان ارائه می نمایند و این کشور یک مکان مناسب برای بازنشسته ها می باشد. در سال های 2019 و 2020 سن رسمی بازنشستگی در پرتغال 66 سال و 5 ماه است و دولت این کشور قصد دارد متناسب با سن امید به زندگی در این کشور تا سال 2029 سن بازنشستگی را به 67 سال برساند. برای بازنشسته شده در پرتغال باید حداقل 30 سال در سیستم تأمین اجتماعی این کشور مشارکت داشت. افرادی که به سن 55 سالگی رسیده باشند و به مدت 30 سال سابقه داشته باشند می توانند از بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند. حداقل سابقه مورد نیاز برای دریافت مستمری بازنشستگی 15 سال تقویمی باید در پرتغال کار کرد و حق بیمه تأمین اجتماعی پرداخت شده باشد. در برخی از مشاغل خاص امکان بازنشستگی پیش از موعد بدون کسر مبلغ بازنشستگی وجود دارد و در عین حال این امکان نیز وجود دارد که تا سن 70 سالگی بازنشستگی را تعویق انداخت.

وقتی به عنوان یک خارجی زندگی پرتغال را انتخاب کرده باشید باید بررسی کنید که پرتغال با چه کشورهائی معاهده تأمین اجتماعی دارد. این کشور با کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قرارداد تأمین اجتماعی متقابل دارد و اگر شخصی در یکی از این کشورها سابقه کار داشته باشد این سابقه را به پرتغال می تواند منتقل نماید و از مزایای آن سابقه بهره ببرد. همانگونه که عنوان شد با توجه به شرایط آب و هوائی فوق العاده عالی این کشور و هزینه های زندگی ارزان و یک محیط امن و زیبا و در عین حال پیشرفته و به روز پرتغال را به مکانی امن برای بازنشسته ها تبدیل کرده است و افراد زیادی از سراسر دنیا برای گذراندن دران بازنشستگی خود به پرتغال نقل مکان می کنند.

دانستنی های عمومی در مورد پرتغال

زندگی در پرتغال می تواند چالش های متعددی داشته باشد و برای تعامل با مردم این کشور و زندگی راحت تر در آنجا باید اطلاعات عمومی مناسبی در مورد زندگی پرتغال داشت. این موضوع کمک می کند تا شخص محیط پیرامون خود را بهتر بشناسد و سریعتر بتواند با محیط هماهنگ شود. به این منظور به برخی از اطلاعات عمومی در مورد پرتغال اشاره می نمائیم:

 • پرتغال یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپائی می باشد
 • این کشور از جمله کشورهای امن دنیا است
 • زبان پرتغالی علاوه بر این کشور زبان رسمی نه کشور دیگر در دنیا می باشد
 • بزرگترین پارک مصنوعی زیر آب در پرتغال قراردارد
 • بزرگترین پل اروپا در لیسبون پایتهت پرتغال قرار دارد
 • پرتغال دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم های عابر بانک در دنیا می باشد
 • دانشگاه کوئمبرا قدیمیترین دانشگاه پرتغال بوده و یکی از قدیمیترین دانشگاه های فعال دنیاست
 • پرتغالی ها به تزئین خانه های خود با کاشی خیلی علاقه دارند
 • 70 درصد انرژی مورد نیاز این کشور در اثر باد و انرژی خورشیدی تولید می شود
 • در این کشور از حرکت امواج اقیانوس هم الکتریسیته تولید می کنند
 • فلفل، گوجه فرنگی و سیب زمینی توسط پرتغالی ها به هند معرفی شد
 • موسیقی ملی پرتغالی ها فادو نام دارد
 • قدیمیترین کتابفروشی دنیا در لیسبون قراردارد و نام آن برتراند است
 • پرتغالی ها کمی خرافاتی هستند
 • مردم این کشور به سرنوشت بسیار معتقدند
 • 300 روز در سال این کشور آفتابی است
 • پرتغال اولین نیروی دریائی دنیا را بوجود آورد

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور پرتغال انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در پرتغال به شرح زیر است:

 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال
 • ویزای بازنشستگی پرتغال D7

علاقمندان به زندگی پرتغال می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به پرتغال خود با مشاورین مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.climatestotravel.com/climate/portugal

https://weatherspark.com/y/32022/Average-Weather-in-Lisbon-Portugal-Year-Round

https://www.travel-in-portugal.com/weather/portugal-climate-information.htm

https://www.timeanddate.com/weather/portugal/lisbon

https://www.wunderground.com/weather/pt/lisbon

https://internationalliving.com/countries/portugal/portugal-weather-and-climate/

https://www.accuweather.com/en/pt/lisbon/274087/weather-forecast/274087

https://www.expatica.com/pt/moving/about/portugal-climate-100067/

https://www.expatica.com/pt/housing/renting/renting-in-portugal-105529/

https://www.internations.org/portugal-expats/guide/housing

https://expatra.com/guides/portugal/renting-a-property-in-portugal/

https://www.idealista.pt/en/news/property-for-rent-in-portugal/2020/09/16/730-a-step-by-step-guide-to-renting-property-in-portugal

https://www.expatnetwork.com/everything-know-renting-portugal/

https://digitalemigre.com/relocation/renting-in-portugal/

https://pureportugalholidays.com/partners/the-definitive-guide-to-lease-in-portugal-step-by-step/

https://www.flatio.com/blog/tips-for-renting-out-your-apartment-in-portugal

https://beportugal.com/rent-an-apartment-in-portugal/

https://www.growinportugal.com/knowledge/6-things-to-check-before-signing-a-rental-contract-in-portugal/

https://www.expatica.com/pt/finance/retirement/pensions-in-portugal-105266/#:~:text=It%20is%20possible%20to%20retire,defer%2C%20your%20pension%20payments%20increase.

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1125&langId=en&intPageId=4740

https://www.expatica.com/pt/finance/retirement/retire-in-portugal-908573/

https://www.oecd.org/els/public-pensions/PAG2019-country-profile-Portugal.pdf

https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/retirement-age-in-portugal-to-increase-by-two-years-by-2050/

https://www.pensionfundsonline.co.uk/content/country-profiles/portugal/111

https://eportugal.gov.pt/en/cidadaos/entrar-na-reforma

https://www.garrigues.com/en_GB/new/portugal-retirement-age-will-increase-66-years-and-7-months-2022

https://getgoldenvisa.com/retiring-in-portugal

Related Posts

Leave a comment