رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی ایتالیا

زندگی در ایتالیا

زندگی ایتالیا

اطلاعات کلی در مورد ایتالیا

زندگی در ایتالیا می تواند سرشار از هیجان، لذت از دیدن بناهای قدیمی و مناظر زیبا و مطلوب باشد. افرادی زیادی هستند که تمایل مهاجرت به ایتالیا را دارند. مقاله زندگی ایتالیا توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و یا تغییر در آن غیر مجاز است. جمهوری ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده است. شهر باستانی و زیبای رم پایتخت ایتالیا بوده و شهرهای میلان، ناپل و تورین از دیگر شهرهای مهم این کشور می باشند. مساحت این کشور 301340 کیلومترمربع است که به 20 ناحیه تقسیم می گردد. برخی از نواحی حالتی خودمختار دارند. جزایر سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه جزء خاک ایتالیا محسوب می شوند. ایتالیا تنها کشوری در دنیا می باشد که دو کشور مستقل دیگر در داخل آن وجود دارد، کشورهای واتیکان و سن مارینو درون خاک ایتالیا قرار دارند. ایتالیا جمعیتی بالغ بر 60.5 میلیون نفر را دارد که در رده پنجم پرجمعیت ترین کشور اروپا قرار دارد.

زندگی در ایتالیا

نوع حکومت کشور ایتالیا جمهوری پارلمانی است و رئیس جمهور این کشور که برای یک مدت 7 ساله و توسط یک مجمع ملی انتخاب می شود نقشی تشریفاتی دارد و مسئولیت تشکیل دولت و سایر امور بر عهده نخست وزیر ایتالیا می باشد. ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا و عضو گروه هشت می باشد همچنین از جمله کشورهای عضو معاهده شنگن بوده و یکی از اصلی ترین اعضای کشورهای صنعتی دنیا محسوب می شود. واحد پول ایتالیا یورو است و زبان ایتالیائی زبان رسمی در این کشور است اما زبان های دیگری در این کشور و در مناطق مختلف رواج دارد. ایتالیا منطقه ائی به نام کامپیونه دارد که در خاک سوئیس قرار گرفته است. ایتالیا با کشورهای: اتریش، فرانسه، واتیکان، سن مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. این کشور صنعتی از اقتصادهای قوی دنیا می باشد و در صنایع متعددی مانند: ماشین آلات، خودروسازی، هواپیما سازی، کشتی سازی، پتروشیمی، مواد غذائی، صنایع شیمیائی، اتمی، الکتریکی، جنگ افزار و انرژی های پاک فعال می باشد.

شرایط زندگی ایتالیا از نگاه آمار

کشور ایتالیا از اقتصادهای بزرگ جهان می باشد. و در برخی از پارمترهای مهم برای زندگی مورد توجه است. شاخص کیفیت زندگی در این کشور عدد 136.81 قرار دارد و شاخص امنیت ایتالیا 53.83 که در حد وسط واقع شده است. شاخص مراقبت های بهداشتی در این کشور بالاست و عدد 66.65 گویای این مسئله است. همچنین این کشور یکی از کم ترافیک ترین کشورهاست و عدد 33.62 برای این شاخص گویای همین موضوع می باشد. ایتالیائی ها خیلی به زبان انگلیسی مسلط نمی باشند اا به این معنی نیست که این زبان در ایتالیا کاربردی ندارد. قدرت پاسپورت این کشور زیبا در رتبه بندی بین المللی در رتبه 2 قرار دارد و دارندگان پاسپورت ایتالیا به 167 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند تردد نمایند. در جدول زیر به برخی از شاخصه های مهم برای زندگی در این کشور اشاره شده است:

شاخص شادی 6.47 شاخص توسعه انسانی 0.892
امید به زندگی 83.20 درصد جمعیت مهاجر 10
شاخص حاکمیت قانون 0.24 کنترل فساد 0.54
رشد اقتصادی 6.25 تورم 6.92

شرایط آب و هوائی و گردشگری در ایتالیا

ایتالیا دارای آب و هوای مدیترانه ائی بوده و تابستان هائی گرم و خشک و زمستان هائی خنک و مرطوب دارد و در شمال این کشور به دلیل مجاورت با کوه آلپ زمستان ها سردتر می باشد. آب و هوا البته با تغییرات محلی گزارش می شود. در مجموع در مناطق مرکزی مانند مناطقی که شامل رم، لاتزیو، فلورانس و قسمتی از توسکانی می باشد تابستان هایی گرم و زمستان هائی خنک وجود دارد و در مناطق شمالی این کشور که شامل مناطقی مانند ونتو، ونیز، لومباردی، امیلیا و برخی از مناطق دیگر می باشد تابستان هائی خنک تر از مناطق مرکزی و جنوبی و زمستان هائی سرد دارد که بسیار تحت تأثیر آب و هوای اروپا می باشد. شاخص آب و هوائی در این کشور بسیار مطلوب است و عدد 91.70 نشان می دهد که این شاخص در ایتالیا بسیار بالاست و شاخص الودگی ایتالیا در حد وسط 54.41 اندازه گیری شده است.

گردشگری در ایتالیا از پیشروترین صنایع می باشد و هرساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای دیدن از مناظر طبیعی و آثار باستانی بیشمار این کشور وارد ایتالیا می شوند. ایتالیائی ها خدمات بسیار متنوعی برای توریست ها دارند و شرایط آب و هوائی مناسب این کشور به افرادی که زندگی ایتالیا را انتخاب کرده اند این امان را می دهد تا در هر موقع از سال از مناطق مختلف این کشور دیدن نمایند. همجواری با دریا به شکلی که تقریبا همه شهرهای این کشور با دریا فاصله کوتاهی دارند و وجود بخشی از رشته کوه های الپ در ایتالیا این امکان را برای هر سلیقه ائی مهیا می سازد تا نوع سفر خود را انتخاب نماید. این کشور از تنوع غذائی بسیار بالائی هم برخوردار است.

شرایط کار در ایتالیا

همان گونه که عنوان شد ایتالیا کشوری صنعتی می باشد و وجود برندهای معتبری مانند: فراری، لامبورگینی، گوچی، فیات، مازراتی و برخی از برندهای معتبر دنیا در صنعت پوشاک و صنایع مادری مانند اهن و فولاد و معدن و از سوی دیگر وجود باغ های میوه و تولیدات کشاورزی شرایط این کشور را در موقعیت خاصی قرار داده است. هر نیروی کار در ایتالیا در طول هفته به مدت 37 ساعت الی 40 ساعت کار میکند یعنی اینکه حداکثر ساعت مجاز در ایتالیا روزانه 8 ساعت است. در نمودار زیر می توانید در خصوص نرخ بیکاری در جند ماه اخیر اطلاعات کاملی به دست بیاورید:

نرخ بیکاری ایتالیا

شاید این کشور به نسبت برخی از کشورهای اروپائی دیگر از نرخ بیکاری بالاتری برخوردار باشد اما با این وجود در مشاغل خاصی با کمبود نیروی کار مواجه است. بیشترین مشاغلی که با کمبود نیروی کار مواجه می باشند به عبارت زیر است:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندس شیمی
 • شاغلیت صنعت پتروشیمی
 • مهندسی شبکه های کامپیوتری
 • مهندسی IT
 • مهندسی مخابرات
 • نجار حرفه ائی مبل
 • مشاغلی که برای تولید لوازم لوکس کاربرد دارند

برای یافتن شغل در این کشور کافی است از طریق سایت های معتبری که در ایتالیا فعال هستند به جستجوی کار پرداخته شود و در صورتی که شغلی مناسب یافت شد رزومه خود را برای کارفرما ارسال نموده و پس از این که کارفرما رزومه را تأئید نماید و قار ملاقات حضوری برای فرد در نظر گرفت و در صورت موفقیت در مصاحبه شغلی می  توان مشغول به کار شد. بد نیست بدانید که دانش زبان ایتالیائی برای کار در ایتالیا بسیار مفید و کارآمد می باشد. برخی از سایت های کاریابی در ایتالیا به قرار زیر است:

 • Glassdoor
 • The Local IT
 • Reed-Jobs in Italy
 • Total Jobs – Jobs in Italy
 • it
 • ClubIn
 • Linkedin

شرایط تحصیل در ایتالیا

ایتالیا شاید دانشجو پذیرترین کشور در اتحادیه اروپا باشد. این امر دلایل بسیار زیادی دارد. مواردی مانند کیفیت آموزش بالا، امکان دسترسی دانشجویان بین المللی به کمک هزینه های تحصیلی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی، هزینه های ارزان زندگی در ایتالیا و شرایط آب و هوایی مناسب و امکان کار برای دانشجویان بین المللی از جمله این دلایل باشد. تحصیل در ایتالیا در مقطع مدارس از سن 6 سالگی اجباری است و خانواده های می توانند از 3 سالگی فرزندان خود را به دوره های پیش دبستانی ارسال نمایند. از 6 تا 11 سالگی مقطع ابتدائی و از 11 تا 16 سالگی مقطع دبیرستان می باشد که تحصیل تا 16 سالگی در این کشور اجباری است. افرادی که قصد ورود به دانشگاه های را داشته باشند از این مقطع تا 18 سالگی وارد دوره های پیش دانشگاهی شده و یا اگر تمایل به جذب سریعتر به بازار کار را دارند می توانند در دوره های فنی و حرفه ائی در ایتالیا شرکت نموده و زودتر وارد بازار کار شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا با توجه به رشته انتخابی و نوع دانشگاه بین 3 سال الی 4 سال متغیر است. و برای ورود به دانشگاه های دولتی ایتالیا در بسیاری از رشته ها باید در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند. این آزمون ها با توجه به رشته ائی که برای ادامه تحصیل انتخاب می شود متغیر است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بای توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه باید بین 1 سال الی 2 سال درس خواند و در مقطع دکتری بین 3 سال الی 4 سال باید درس خواند. ایتالیا از دانشگاه های بسیار با کیفیتی برخوردار است که در رتبه بندی های بین المللی در رده های بالائی قرار دارند. برخی از معروفترین دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه بلونیا
 • مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنای پیزا
 • مدرسه برتر پیزا
 • دانشگاه اسپنزای رم
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه تورینو
 • دانشگاه میلان

زندگی ایتالیا

هزینه های زندگی ایتالیا

ایتالیا هزینه های زندگی ارزانی دارد و یکی از دلایل بسیار از افراد که ایتالیا را برای زندگی خود انتخاب می نمایند همین موضو است. شاخص قدرت خرید در ایتالیا عدد متوسط 57.48 است و شاخص هزینه های زندگی در این کشور در حد متوسط 61.25 می باشد. هزینه های اجاره خانه در این کشور ارزان است و به طور متوسط یک خانواده 4 نفره حدود 2690 یورو در ماه هزینه دارد و یک نفر مجرد در طول ماه حود 762 یورو هزینه زندگی وی می باشد. در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در این کشور اشاره شده است باید در نظر بگیریم که اعداد و ارقام ارائه شده داده های آماری و میانگین اعداد می باشد و ممکن است در برخی از مناطق این کشور هزینه های زندگی کمی بالاتر و یا کمی پایین تر باشد و از سوی دیگر هزینه های زندگی هر فرد متناسب با سبک زندگی او است و این اعداد برای همه نمی تواند عمومیت داشته باشد:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
غذا در رستوران ارزان 15 1 کیلو سیب زمینی 1.27
شیر 1.16 1 کیلو پیاز 1.30
نان سفید تازه 500 گرمی 1.59 1 بطری آب 1.5 لیتری 0.41
1 کیلو برنج 1.96 1 لیتر بنزین 2.14
12 عدد تخم مرغ 2.82 خدمات آپارتمان 85 متری 166.83
 1 کیلو فیله مرغ 8.56 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 690.02
1 گیلو گوشت صاف گوساله 14.79 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 526.24
1 کیلو سیب 1.86 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 1302.57
1 کیلو گوجه فرنگی 2.34 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 924.63

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در ایتالیا

اجاره خانه در ایتالیا کار خیلی سختی نمی باشد. کافی است در مورد شرایط اجاره خانه در این کشور اطلاعات لازم را داشته باشید. در ایتالیا معمولاً بیشتر خانه مبله می باشند اما امکان این که خانه ائی مبله نباشد هم وجود دارد. یک خانه باید وسایل گرمایشی، یخچال و گاز را دارا باشد. در این کشور هم می توان آپارتمان برای اجاره پیدا کرد و هم خانه های ویلائی. در این کشور سه نوع قرارداد برای اجاره خانه متدوال است:

 • اجاره کوتاه مدت: در این نوع اجاره که معمولاً بین 1 ماه الی 18 ماه متداول است برای اقامت های کوتاه مدت کاربرد دارد. معمولاً این نوع قرارداد تمدید نمی شود و برای فسخ قرارداد مشکل خاصی وجود نداشته و کافی است بین 1 الی 3 ماه زودتر به صاحبخانه اطلاع داده شود. البته در متن قرارداد مدت زمان سکونت قید می گردد.
 • اجاره 2+3: این نوع قرارداد اجاره منزل به این شکل است که قرارداد بعد از 3 سال به صورت خودکار 2 سال دیگر می تواند در همان محل سکونت داشته باشد. اگر طرفین برای فسخ قرارداد که باید به صورت مکتوب و بین 3 ماه الی 6 ماه زودتر به اطلاع یکدیگر برسانند اقدامی نکنند برای یک دوره دیگر تمدید می گردد.
 • اجاره 4+4: این مدل اجاره مانند حالت قبلی می باشد با این تفاوت که برای دو دوره چهار ساله تمدید صورت می پذیرد.

مواردی که باید در قرارداد اجاره در ایتالیا به انها توجه نمود به شرح زیر است:

 • مشخصات مؤجر و مستأجر
 • جزئیات ملک
 • مبلغ سالانه اجاره
 • مبلغ ودیعه اجاره که معمولاً معادل 3 ماه اجاره است
 • مشخص نمودن پرداخت هزینه های: برق، گاز، آب، اینترنت، خط تلفن و تلویزیون
 • نوع قرارداد (مدت زمان)
 • شرایط و ضوابط فسخ قرارداد
 • شرایط و ضوابط تعمیر و نگهداری خانه

معمولاً اجاره نامه هائی در این کشور معتبر می باشند که مؤجر ظرف مدت 30 روز آن قرارداد را به اطلاع اداره مالیات رسانده و ثبت کند و در مدت 60 روز مستأجر توسط مسئولان آن اداره به عنوان ساکن در آن محل به رسمیت بشناسند. هزینه های این کار به صورت مساوی بین مؤجر و مستأجر تقسیم می گردد.

بازنشستگی ایتالیا

یکی از مواردی که برای زندگی ایتالیا باید مورد نظر قرارداد بازنشستگی در ایتالیا می باشد. شرایط بازنشستگی در ایتالیا از ابتدای ژانویه سال 2022 تا سال 2026 سن 67 سال سن و 42 سال مشارکت برای مردان و 41 سال مشارکت برای زنان می باشد و برای دریافت مستمری بازنشستگی باید حداقل 20 سال مشارکت یا هان پرداخت بیمه داشت. با افزایش سن بازنشستگی در این کشور شرایط برای دریافت بازنشستگی پیش از موعد آسانتر شده است. به عنوان مثال مردانی که 63 سال داشته باشند و 42 سال 10 ماه مشارکت داشته باشند و زنانی که 63 سال سن و مشارکت 41 سال و 10 ماه مشارکت داشته باشند می توانند درخواست بازنشستگی نمایند. همچنین افرادی که 62 سال سن داشته باشند و با مشارک 38 سال پرداخت بیمه می توانند درخواست بازنشستگی نمایند. در این کشور انواع مستمری به افرادی که شرایط اش را دارند پرداخت می شود:

 • مستمری سالمندی
 • مستمری قدیمی زودرس
 • حداقل مستمری
 • کمک هزینه بازنشستگی پیش از موعد

افراد خارجی که به مدت 10 سال در ایتالیا اقامت قانونی داشته باشند و کار کرده باشند مشمول یکی از طرح های مستمری در این کشور قرار خواهند گرفت.

زندگی در کشور ایتالیا

دانستنی های عمومی در مورد ایتالیا

وقتی زندگی در ایتالیا را انتخاب کرده اید باید برخی از اطلاعات عمومی و جالب در مورد این کشور داشته باشید. در این قسمت به برخی از این موارد اشاره می شود:

 • هر سه آتشفشان فعال در اروپا در کشور ایتالیا می باشند
 • نخستین دماسنج دنیا در سال 1612 توسط سانتوریو در ایتالیا ساخته شد
 • نخستین پیتزا در شهر ناپل ایتالیا در سال 1860 پخته شد
 • غذای معروف پاستا قدمتی به اندازه سده چهارم قبل از میلاد در ایتالیا دارد
 • داشتان معروف پینوکیو در ابتدا در روزنامه های ایتالیائی منتشر می شد
 • ایتالیا تنها کشوری است که در داخل خود دو کشور مستقل دیگر دارد
 • اسم کشور ایتالیا از واژه یونانی ایتالوس که یک پادشاه افسانه ائی بود گرفته شده است
 • گل سوسن گل ملی ایتالیا است
 • ایتالیا با ثبت 50 مکان ثبت شده در میراث جهانی یونسکو رتبه نخست از این حیث را دارد
 • نخستین باتری دنیا در سال 1800 توسط ولتا دانشمند ایتالیائی ساخته شد
 • مافیای ایتالیا 7 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تأمین می کند
 • در ایتالیا پپرونی به نوعی فلفل گفته می شود
 • قدیمی ترین دانشگاه جهان که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد دانشگاه بولونیای ایتالیا می باشد
 • سن مارینو دومین کشور مستقلی که داخل ایتالیا قرار دارد قدیمی ترین جمهوری جهان است که قدیمی ترین قانون اساسی دنیا را دارد
 • ایتالیا بالای 98 درصد باسواد را دارد
 • پنیر موتزارلا ساخته کشور ایتالیا است که در این کشور بسیار طرفدار دارد
 • گاریبالدی در سال 1861 ایتالیا را متحد نموده و ایتالیا نامید
 • مارکوپولوی معروف ایتالیائی بود
 • لئوناردو داوینچی دانشمند و هنرمند معروف ایتالیائی بود
 • کریستوفر کلمبو و آمریکو وسپوچی که امریکا را کشف کردند ایتالیائی بودند

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور ایتالیا انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در ایتالیا به شرح زیر است:

 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های دولتی ایتالیا به همراه کمک هزینه تحصیلی
 • اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی ایتالیا

علاقمندان به زندگی ایتالیا می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به ایتالیا خود با مشاورین مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.tripsavvy.com/weather-and-climate-in-italy-4778202

https://internationalliving.com/countries/italy/climate-in-italy/

https://www.worldtravelguide.net/guides/europe/italy/weather-climate-geography/

https://www.weather25.com/europe/italy?page=today

https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Italy

https://www.weather-forecast.com/countries/Italy

https://www.weatheronline.co.uk/reports/climate/Italy.htm

https://www.climatestotravel.com/climate/italy

https://www.idealista.it/en/news/property-rent-italy/2018/02/23/2152-rental-contract-italy

https://anamericaninrome.com/2021/01/a-quick-guide-to-rental-agreements-in-italy/

https://www.capecchilegal.com/rent-in-italy/

https://www.internations.org/italy-expats/guide/housing

https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Italy/Landlord-and-Tenant

https://advocateabroad.com/renting-in-italy-long-term/

https://www.studiolegalemetta.com/en/italian-property-rental-duties/

https://medium.com/studiomazzeschi/renting-a-property-in-italy-3fec4ee75aa9

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1116&langId=en&intPageId=4625

https://www.reuters.com/world/europe/italy-prepares-plan-help-soften-early-pension-scheme-ending-sources-say-2021-10-11/

https://www.pensionfundsonline.co.uk/content/country-profiles/italy

https://www.statista.com/statistics/1174497/retirement-age-in-italy-by-gender/

https://tradingeconomics.com/italy/retirement-age-men

https://www.loc.gov/item/global-legal-monitor/2018-01-04/italy-new-law-changes-retirement-age/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fsoc.2021.707591/full

Related Posts

Leave a comment