رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی فرانسه

زندگی فرانسه

اطلاعات کلی در مورد فرانسه

کشور فرانسه جذابیت ها و مؤلفه های فراوانی برای مهاجرت دارد و از همین روی زندگی در فرانسه برای بسیاری از مردم دارای کشش می باشد. مقاله زندگی فرانسه توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در ان غیر مجاز می باشد. جمهوری فرانسه در غرب اروپا واقع شده است و با کشورهای اسپانیا، موناکو، آلمان، آندورا، ایتالیا، سوئیس، بلژیک و لوکزامبورگ مرز خاکی دارد. جمعیت فرانسه حدود 67.2 میلیون نفر بوده و از این حیث دومین کشور اتحادیه اروپا می باشد. مساحت فرانسه 640679 کیلومترمربع است که این کشور را به وسیع ترین کشور اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. این مساحت به 22 ناحیه تشکیل شده است. فرانسه در قاره های دیگر نیز سرزمین هائی دارد که از جمله می توان به گویان فرانسه در آمریکای جنوبی، کالدونیای جدید، والیس و فوتونا در شرق استرالیا، جزایر سنت مارتین در آمرکای مرکزی و جزیره مایون در قاره آفریقا اشاره کرد.

نوع حکومت کشور فرانسه، حکومت متمرکز نظام نیمه ریاست جمهوری بوده و در واقع یک کشور سکولار دموکرات محسوب می گردد. زبان رسمی این کشور همانگونه که از نامش پیداست فرانسوی می باشد و از اعضای اصلی و یکی از بنیانگذاران اتحادیه اروپا بوده و در منطقه شنگن واقع گشته است. واحد پول فرانسه یورو است. فرانسه در بسیاری از زمینه های مهم ازجمله علم و فناوری و صنعت، هنری، نظامی، فرهنگی و سیاست در دنیا تأثیر گذار است و در بسیاری از معاهده های بین المللی عضویت دارد. مواردی مانند: گروه 8، گروه 20، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سازمان تجارت جهانی و اتحادیه لاتین. این کشور همچنین از کشورهای مؤسس سازمان ملل متحد بوده و از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد. فرانسه ازجمله کشورهای توسعه یافته و پیشرو می باشد. صنعت و کشاورزی در فرانسه از رونق بسیار بالائی برخوردار است. پایتخت فرانسه شهر بسیار زیبای پاریس بوده که پرجمعیت ترین شهر این کشور نیز می باشد و شهرهای: بوردو، مارسی و لیل از دیگر شهرهای با اهمیت این کشور می باشند.

شرایط زندگی در فرانسه از نگاه آمار

اگر از نظر آماری بخواهیم شرایط زندگی فرانسه را بررسی کنیم باید گفت که این کشور با توجه به شرایط اقتصادی بسیار خوبی که دارد و همچنین با توجه به جدولی که در ادامه نمایش داده شده است یکی از بهترین کشورها برای زندگی می باشد. شرایط حکومتی و نظارتی مطلوب، حمایت های دولتی مناسب و همچنین از لحاظ صنعتی و کاری نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد. شاخص کیفیت زندگی در این کشور 150.75 می باشد. شاخص قدرت خرید مردم در فرانسه عدد 75.39 و متوسط به بالا می باشد. شاخص ایمنی در این کشور 46.99 و شاخص مراقبت های بهداشتی در رنج بیسار مطلوب 80.25 واقع شده است. قدرت پاسپورت کشور فرانسه در رتبه 3 جهانی قرار دارد و دارندگان پاسپورت این کشور به 162 کشور بدون اخذ ویزا می توانند مسافرت نمایند.

شاخص شادی 6.69 شاخص توسعه انسانی 0.901
امید به زندگی 82.58 درصد جمعیت مهاجر 12
شاخص حاکمیت قانون 1.33 کنترل فساد 1.15
رشد اقتصادی 5.42 تورم 4.48

شرایط آب و هوائی و گردشگری در فرانسه

کشور فرانسه دارای شرایط آب و هوائی متنوعی می باشد. اگر علاقمند به زندگی در آب و هوای معتدل می باشید در قسمت های شمال و شمال شرقی این کشور می توانید مهاجرت نمائید. در قسمت های غربی فرانسه شرایط آب و هوائی اقیانوسی حاکم است و بارانهای زیادی در این بخش در طول سال می بارد و تابستان هائی گرم و زمستانهائی معتدل دارد. در جنوب فرانسه اما می توانید زندگی در آب و هوای مدیترانه ائی را تجربه نمائید. سایر مناطق این کشور دارای تابستانهائی گرم و زمستانهائی سرد است. شاخص آب و هوا در این کشور در رتبه با کیفیت ترین ها قرار دارد و عدد آن 89.97 می باشد. فرانسه یکی از پیشروترین کشورهای دنیا در خصوص اهمیت به محیط زیست می باشد و برای اثبات این امر می توان گفت که  از اولین کشورهائی است که یک وزارت خانه مستقل برای محیط زیست دارد. از این رو زندگی فرانسه برای دوستداران محیط زیست بسیار مطلوب می باشد.

از نظر گردشگری باید گفت که این کشور پهناور مملو از آثار دیدنی و جاذبه های توریستی می باشد و توریست و گردشگری در این کشور بسیار اهمیت دارد از سوی دیگر فرانسه همواره مورد توجه گردشگران بین المللی می باشد. این کشور هم از ساحل های بسیاری برای پذیرائی از گردشگران بهره می برد و هم علاقمندان به کوهنوردی می توانند از رشته کوه های آلپ در بخش فرانسوی آن بهره ببرند. صنعت گردشگری در فرانسه از جمله صنایع مهم و از منابع درآمدی مهم این کشور محسوب می گردد. در کنار جاذبه های طبیعی فرانسه می توان به آثار دیدنی بی شمار این کشور مانند: برج ایفل، بلوار شانزه لیزه، موزه لوور، کاخ ورسائی، کلیسای نوتردام، کاخ تویلری، قبرستان پرلاشز، کتابخانه ملی فرانسه و بسیاری دیگر اشاره کرد.

زندگی فرانسه

شرایط کار در فرانسه

کشور فرانسه به دلیل این که یکی از برجسته ترین قدرت های صنعتی در دنیا می باشد و از سوی دیگر مهمترین تولید کننده محصولات کشاورزی اروپا نیز به حساب می آید، شرایط کار مطلوبی دارد. در این بین نباید از ثنعت توریسم و درآمد سرشاری که در این بخش وجود دارد و افراد زیادی در این کشور در این صنعت شاغل می باشند غافل شد. حداقل ساعت کاری در فرانسه 35 ساعت در طول هفته است. ساعت کاری یک نیروی کار قانونی در این کشور در طول روز نباید از 10 ساعت فراتر رود اما در صورت توافق طرفین در نهایت می تواند تا 12 ساعت نیز ادامه داشته باشد. فرانسوی ها از دوشنبه الی جمعه کار می کنند و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل می باشند. نرخ بیکاری این کشور در نمودار زیر نمایش داده شده است:

نرخ بیکاری فرانسه

بیشترین مشاغل مورد نیاز این کشور عبارت است از:

 • متخصص ICT و IT
 • انواع رشته های مهندسی با سابقه کار مناسب
 • متخصص در زمینه اقتصاد
 • متخصص سلامت و بهداشت
 • متخصص در امور صنایع غذایی
 • صنایع چوب
 • کارگران جنگل و ماهیگیری

افرادی که در فرانسه حضور دارند و قصد کاریابی در این کشور را دارند به راحتی می توانند از طریق سایت های کاریابی معتبر در این کشور شغل مناسب خود را پیدا کنند و پس از مکاتبه با کارفرما و ارسال رزومه و درصورت تأئید کارفرما در مصاحبه حضوری شرکت نموده و مشغول به کار شوند. معروفترین سایت های کاریابی در این کشور به قرار زیر است:

 • indeed
 • meteojob
 • pole-emploi.fr
 • Optioncarriere
 • Ouestjob
 • Manpower
 • Jobsinparis

برای کار در فرانسه بهتر است زبان فرانسوی را بلد باشید اما باید بدانیم که ۳۹ درصد فرانسوي ها به زبان انگليسي تسلط دارند.

شرایط تحصیل در فرانسه

فرانسه از دیر باز یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل بوده و اعتبار مدارک تحصیلی این کشور بسیار بالا می باشد. دانشجویان در این کشور هم به زبان فرانسه و هم زبان انگلیسی می توانند ادامه تحصیل دهند. افراد مهاجری که در این کشور زندگی می نمایند و به زبان فرانسه مسلط باشند می توانند به صورت رایگان در فرانسه ادامه تحصیل دهند. فرانسه حدود 80 دانشگاه دولتی دارد که برخی از دانشگاه های دولتی در این کشور شعبه های متعددی برای خود دارند به عنوان مثال دانشگاه دولتی پاریس حدود 13 زیرمجموعه برای خود دارد که با احتساب این زیر مجموعه ها و 5 دانشگاه خصوصی در این کشور تعداد دانشگاه های فرانسه به عدد 628 دانشگاه می رسد. به این دانشگاه ها بایستی کالج ها و مدارس تخصصی بین المللی را نیز افزود. حدود 5 دانشگاه فرانسه در رتبه بندی دانشگاه های دنیا در رده زیر 200 قرار دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه به مدت 4 سال می باشد و برای برخی از رشته ها بایستی در آزمون های ورودی همان رشته نمره قبولی را کسب کرد و داشتن دیپلم 12 ساله الزامی می باشد. برخی از آزمون های پیش نیاز عبارتند از: GRE ، GMAT و LSAT. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته و دانشگاه بین 1 سال الی 2 سال می باشد، داشتن مدرک کارشناسی برای ادامه تحصیل در این مقطع الزامی می باشد و برای تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه باید بین 3 سال الی 6 سال ادامه تحصیل داد.  بورسیه های تحصیلی بسیار مناسبی برای دانشجویان برگزیده در این کشور در دسترس می باشد. به همه افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند توصیه می شود حتی اگر از روش های دیگری به جز تحصیلی وارد این کشور می شوند کلیه مدارک تحصیلی خود را به زبان فرانسه ترجمه نمایند.

هزینه های زندگی فرانسه

یکی از مهمترین مواردی که هنگام مهاجرت فرانسه باید مدنظر قرار داد هزینه های زندگی در این کشور است. شاخص هزینه های زندگی در این کشور طبق آمار عدد 71.89 درصد می باشد که در بین کشورهای با شاخص هزینه زندگی توسط رو به بالا قرار دارد. از طرف دیگر تناسب بسیار خوبی بین هزینه های زندگی در این کشور با حقوق دریافتی در فرانسه قرار داد و همانگونه که عنوان شد قدرت خرید مردم در این کشور عدد 75.39 می باشد که از حد متوسط رو به بالا قرار دارد. در جدول زیر هزینه های برخی از کالاهای اساسی و هزینه خدمات اولیه در این کشور را به حضورتان معرفی نموده ایم:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
غذا در رستوران ارزان 15 1 کیلو سیب زمینی 1.72
شیر 1.01 1 کیلو پیاز 1.94
نان سفید تازه 500 گرمی 1.51 1 بطری آب 1.5 لیتری 0.70
1 کیلو برنج 1.87 1 لیتر بنزین 1.99
12 عدد تخم مرغ 3.06 خدمات آپارتمان 85 متری 151.35
 1 کیلو فیله مرغ 10.21 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 803.27
1 گیلو گوشت صاف گوساله 18.25 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 614.48
1 کیلو سیب 2.56 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 1666.74
1 کیلو گوجه فرنگی 2.90 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 1143.40

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در فرانسه

انواع ملک برای اجاره در فرانسه موجود می باشد. اگر فردی در محیط شهری قصد اجاره ملک داشته باشد می تواند هم آپارتمان ها را انتخاب کند و هم خانه های ویلائی که به میزون معروف است. اگر در اطراف شهر قصد اجاره ملک داشته باشند می توانند از انواع ملک های اجاریه ائی در این کشور استفاده نمایند که عبارتند از:

 • Bastide: ساختمان سنگی مجزا با سقف مسطح
 • Domaine: ملکی که با زمین اضافی مثل تاکستان همراه است
 • Ferme/fermette: خانه کشاورزی روستائی با زمین متصل
 • Pavillion: خانه ییلاقی
 • Longere: ملک مسطیلی و بزرگ
 • Mas: خانه داخل مزرعه

در فرانسه می توان خانه ها را هم به صورت مبله و هم به صورت خالی اجاره کرد. اجاره خانه های مبله معمولاً گرانتر است. املاک مبله معمولاً 1 ساله اجاره داده می شود که قابل تمدید است و املاک غیر مبله حداقل 3 ساله اجراه داده می شود که قابل تمدید است. برای یافتن ملک مورد نظر برای اجاره می توان از سایت های کاریابی معتبر در این کشور بهره برد. برخی از معروفترین سایت های کاریابی در این کشور عبارتند از:

 • Seloger
 • Particulier a Particulier
 • laVielmmo
 • spotahome

همچنين برخي از آژانس هاي اجاره املاک در فرانسه حضور دارند که هم داراي وب سايت بوده و هم دفتر فيزيکي دارند مانند:

 • Federation Nationale de L’immobilier (FNAIM)
 • Syndicat National des Perfessionels Immobiliers (SPI)
 • Union Nationale de la Propriete Immoboliere (UNPI)

آژانس هاي املاک زير بهترين امکانات را براي مهاجرين اراپه مي دهند:

 • French Property
 • Long Term Lettings
 • Paris Attitude

همچنين دانشجويان بين المللي که دنبال خانه های ارزانتر و خوابگاه هستند می توانند از سایت زیر کمک بگیرند:

 • ADELE
 • CLEF
 • Residences Estudins

براي اجاره ملک در فرانسه مدارک زير نياز است:

 • گذرنامه
 • مدرک اقامت فرانسه
 • ائبات درآمد
 • اگر قبلاك در فرانسه مستأجر بودید معرفی نامه های صاحبخانه های قبلی

معمولاً مستأجر ها بایستی به عنوان ودیعه اجاره ملک مبلغی معادل یک ماه اجاره منزل را نزد صاحبخانه به عنوان امانت قرار دهند و دو ماه پس از تخلیه منزل ودیعه خود را پس بگیرند. صاحبخانه ها در هنگام تمدید قرارداد می توانند اجاره را افزایش دهند که مبلغ افزایش اجاره بایستی متناسب با منطقه، شهر و تورم می باشد و اجازه این که به شکل غیر اصولی اجاره ها را افزایش دهند ندارند.

زندگی در کشور فرانسه

بازنشستگی فرانسه

همه افرادي که در فرانسه کار مي کنند مسلماً به دوران بازنشستگی نیز فکر می کنند. همه افرادی که حداقل به مدت 10 سال کار در فرانسه را به صورت قانونی تجربه کرده باشند وقتی به سن قانونی رسیده باشند می توانند درخواست دریافت حقوق بازنشستگی در این کشور را ارائه نمایند. حداقل سن بازنشستگی در فرانسه 62 سال است و کارمندان و کارگران باید به مدت 40 سال الی 43 سال (بسته به زمان تولد) در فرانسه کار کنند تا بتوانند حقوق کامل بازنشستگی دریافت کنند. برای بازنشستگی پیش از موعد استثنائاتی وجود دارد. افراد دارای معلولیت یا اشخاصی که در محیط های پر استرس یا ناسالم کار می کنند می توانند از این قاعده بهره مند گردند. کارگرانی که در چنین محیط هائی کار می کنند می توانند دو سال زودتر از موعد قانونی بازنشسته شوند و افراد دارای معلولیت می توانند از 55 تا 59 سالگی بازنشسته شوند. در کشور فرانسه 3 نوع بازنشستگی وجود دارد که کارگران می توانند در هر سه رکن بازنشستگی در این کشور مشارکت نموده و از حقوق و مزایای بیشتری در دوران فراغت از کار خود بهره مند گردند:

 • بازنشستگی دولتی فرانسه: بازنشستگان باید حد اقل 42 سال قبل از مستمری کامل دولتی فرانسه کار کنند. این رقم تا سال 2035 برای متولدین 1973 به بعد به 43 سال افزایش خواهد یافت.
 • مستمری تکمیلی اجباری: در این طرح کارگران باید حقوق بازنشستگی تکمیلی پرداخت نمایند و نرخ بازنشستگی افراد در این طرح بر اساس امتیازاتی که در طول حرفه کاری به دست آورده اند محاسبه می شود. این طرح را مؤسسات خاصی اداره می کنند مانند AGIRC (براي مديران) و ARRCO (برای کارگران)
 • حقوق بازنشستگی خصوصی داوطلبانه: این حقوق از طریق طرح پس انداز شرکت پر اخت می شودکه یک مالیات کارآمد برای برنامه ریزی بازنشستگی است. کارگران این گزینه را دارند تا یک بیمه نامه 5 ساله الی 10 ساله را اخذ کنند.

دانستنی های عمومی در مورد فرانسه

بدون شک وقتی زندگی فرانسه را انتخاب نموده اید دانستن برخی از نکات جالب توجه درباره این کشور خالی از لطف نیست. در ادامه به برخی از حقایق جالب و دانستنی های عمومی در مورد کشور زیبای فرانسه خواهیم پرداخت:

 • فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا می باشد و با توجه به شکل ظاهری به کشور شش گوش نیز معروف است
 • فرانسه محبوب ترین مقصد برای گردشگران خارجی می باشد
 • در طول سال حدود 1.7 میلیون تن پنیر در این کشور تولید می گردد
 • فرانسوی ها صاحب بیشترین جایزه نوبل ادبیات در دنیا هستند
 • موزه لوور پاریس محبوب ترین موزه دنیاست
 • در کل شهر پاریس فقط یک تابلوی ایست وجود دارد
 • فرانسوی ها اولین کسانی بودند که پلاک خودرو را به دنیا معرفی کردند
 • دولت فرانسه به شهروندانی که چند فرزند خوش نام و مفید برای جامعه تربیت کنند مدال می دهد
 • خروس فرانسوی حیوان ملی این کشور است
 • کوه مون بلان با ارتفاع 4807 متر بلندترین کوه فرانسه و دومین کوه بلند اروپا می باشد
 • اختراع قوطی حلبی، سشوار، بالن با هوای گرم کار فرانسوی ها بود

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور فرانسه انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در فرانسه به شرح زیر است:

 • اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
 • احذ ویزای استارت آپ فرانسه

علاقمندان به زندگی فرانسه می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به فرانسه خود با مشاورین مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=France

https://www.theglobaleconomy.com/France/

https://www.expatica.com/fr/housing/renting/rent-in-france-101131/

https://www.internations.org/france-expats/guide/housing

https://www.french-property.com/guides/france/rent/tenancy-agreement

https://www.europe-consommateurs.eu/en/living-in-france/renting-in-france.html

https://expatra.com/guides/france/renting-a-property-in-france-all-you-need-to-know/

https://www.francetraveltips.com/renting-a-home-in-france/

https://www.expatica.com/fr/finance/retirement/french-pension-830117/#:~:text=To%20claim%20any%20form%20of,born%20before%201%20July%201951).

https://www.cleiss.fr/docs/regimes/regime_france/an_3.html

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1110&langId=en&intPageId=4539

Related Posts

Leave a comment