رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی انگلیس

زندگی انگلیس

اطلاعات کلی در مورد انگلیس

مهاجرت به انگلستان به دلیل شناخته شده بودن این کشور در ایران همیشه با استقبال خوبی مواجه است. مقاله زندگی انگلیس توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز می باشد. انگلستان که معمولاً در کشور ما به اختصار انگلیس عنوان می شود اصلی ترین و مهمترین کشور از مجموع کشورهای تشکیل دهنده جزیره بریتانیای بزرگ است. این کشور با کشورهای ولز و اسکاتلند مرز خاکی مشترک دارد. شهر زیبای لندن پایتخت انگلستان می باشد و شاید بی راه نباشد که بگوئیم این شهر پایتخت بریتانیا است. شهرهای منچستر، بیرمنگام، لیورپول و لیدز از دیگر شهرهای مهم و پرجمعیت انگلیس به شمار می آیند. مساحت انگلستان130279 کیلومترمربع است که به 9 منطقه و 48 استان تقسیم شده است. جمعیت این کشور حدود 55 میلیون نفر می باشد. همانطور که واضح است زبان رسمی در این کشور انگلیسی است و واحد پول انگلستان پوند است که یکی از قدیمی ترین واحدهای پولی دنیا می باشد.

زندگی در انگلیس

انگلیس دارای بیش از صد جزیره بزرگ و کوچک است و رود تایمز پر آب ترین و معروفترین رودخانه این کشور به شمار می آید. نظام حکومتی این کشور مشروطه سلطتنی بوده و ملکه الیزابت دوم رئیس این حکومت می باشد. از دهه هفتاد به بعد سیاست های اقتصادی این کشور از طرف تولید به سمت گسترش بخش خدمات صورت گرفت و این کشور به عضویت جامعه اقتصادی اروپا درآمد و بعدتر به اتحادیه اروپا تبدیل شد. اما در همه پرسی که در سال 2016 صورت پذیرفت و تصمیم بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اتخاذ شد و این کشور عملاً در 31 ژانویه سال 2020 از اتحادیه اروپا خارج شد. انگلیس همچنین عضو شنگن نمی باشد. این کشور یکی از قدرتمندترین و قوی ترین اقتصادهای دنیا می باشد. زندگی انگلیس همیشه برای ایرانی ها جذاب بوده و یکی از کشورهائی است متقاضیان مهاجرت همواره روشهای ورد به این کشور را بررسی می نمایند.

شرایط زندگی انگلیس از نگاه آمار

همانگونه که عنوان شد انگلیس یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا در عرصه سیاسی و اقتصادی می باشد. این توان اقتصادی بالای این کشور سبب شده است تا انگلیس یکی از بهترین کشورها در بسیاری از شاخص های مهم برای زندگی در این کشور باشد. به عنوان مثال شاخص کیفیت زندگی در انگلستان 163.27 می باشد که عدد بسیار بالائی در این شاخص محسوب می گردد. شاخص ایمنی در انگلیس در حد متوسط قرار دارد و روی عدد 53.44 است ولی شاخص مراقبت های بهداشتی در این کشور در نرخ بالای 74.56 قرار دارد. انگلیس همچنین یکی از قوی ترین پاسپورت های دنیا را نیز دارد و رتبه پاسپورت این کشور روی 4 است و دارندگان پاسپورت انگلستان به 165 کشور بدون نیاز به ویزا تردد نمایند. در جدول زیر به برخی از شاخص های مهم برای بررسی علاقمندان زندگی انگلیس اشاره شده است:

شاخص شادی 6.94 شاخص توسعه انسانی 0.932
امید به زندگی 81.20 درصد جمعیت مهاجر 13
شاخص حاکمیت قانون 1.50 کنترل فساد 1.69
رشد اقتصادی 8.70 تورم 7.79

شرایط آب و هوائی و گردشگری در انگلیس

شرایط آب و هوائی در انگلستان بسیار متنوع و نامنظم است. از آنجائی که این کشور همواره در مسیر جریان جبهه قطبی و یا در نزدیکی آن واقع شده است با تغییرات مکرر فشار هوا مواجه بوده و آب و هوای نا آرام معمولی دارد. دمای هوا در این کشور در سردترین حالت خود در زمستان ممکن است به 10- درجه سانتیگراد برد و در گرمترین دمای تابستانی در انگلیس میتوان دمای 30 درجه سانتی گراد را شاهد بود. دمای هموا در همه جای انگلستان یکسان نیست و هرچه به سمت شمال این کشور بروید هواد سردتر می شود. چهار فصل در این کشور تقریباً به نسبت مساوی می باشد و هر یک تقریباً سه ماه طول می کشد. در مجموع بایستی گفت که شمال انگلستان هوا سردتر و با وزش باد بیشتر است و شمال غرب به نسبت شمال شرق بارش باران بیشتری دارد. جنوب انگلیس شاید گرمترین منطقه کل بریتانیا باشد و بارش باران کمتری داشته و دمای هوا در این منطقه از سایر مناطق بیشتر است. البته هرچه به ساحل نزدیکتر شوید به دلیل همجواری با اقیانوس اطلس هوای سردتری را تجربه خواهید کرد. در غرب انگلیس تابستانها گرم و زمستانها معتدل است. از لحاظ شاخص آب و هوا باید گفت که این کشور یکی از بهترین کشورها می باشد و شاخص آب و هوا در انگلیس روی عدد بسیار بالای 88.14 است و شاخص آلودگی این کشور در حد متوسط 40.34 است.

به دلیل تنوع اب و هوائی این کشور تقریباً درتمام فصول سال امکان گردشگری و مسافرت وجود دارد و صنعت گردشگری در انگلیس یکی از صنایع پیشرفته و با درآمد بسیار بالا می باشد. کشور انگلیس مملو از مناظر طبیعی چشم نواز و همچنین سازه های قدیمی بسیار زیبا است که سالانه گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود جلب می نماید. مناظق معروفی مانند: استون هنج، کاخ هامپتون، برج بلک پول، قصر برایتون، موزه پیت ریورز و حمام رومی تنها چند نمونه از مناطق دیدنی بی شمار این کشور باشد.

شرایط کار در انگلیس

کشور انگلستان در نظر صنعتی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و شرایط کاری این کشور بسیار خوب بوده و افرادی که متخصص باشند به راحتی می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. هر نیروی کار در انگلیس در طول هفته باید تا 48 ساعت کار کند  و برای کار بیشتر از 48 ساعت در هفته داشتند مجوز از کارفرما الزامی می باشد. این کشور از نرخ بیکاری پائینی برخوردار است و در نمودار زیر می توان در خصوص اطلاعات کافی به دست آورد:

نرخ بیکاری انگلیس

مهمترین صنایع فعال در این کشور به عبارت زیر می باشد:

 • آهن و فولاد
 • خودرو
 • هواپیما سازی
 • کشاورزی
 • منسوجات
 • صنایع شیمیایی
 • تولیدات غذایی
 • ادوات نظامی

بیشترین مشاغل مورد نیاز در انگلیس به عبارت زیر می باشد:

 • مندس مکانیک
 • مهندس برق
 • معاون فروش
 • متخصصین فناوری اطلاعات
 • متخصصین مهندسی هوافضا
 • مدیر تولید
 • برنامه نویس حرفه ائی کامپیوتر
 • متخصص مغز و اعصاب
 • متخصص پوست

زندگی انگلیس بدون کار امکان پذیر نمی باشد و برای یافتن شغل در این کور هم می توان از مراجعات حضوری استفاده کرد و هم می توان با کمک گرفتن از سایت های کاریابی که در این کشور فعال هستند شغل مورد نظر را پیدا کرده و رزومه شغلی برای کارفرما ارسال کرد و در صورتی که رزومه متقاضی تأئید شد قرار مصاحبه هماهنگ می گردد و در صورتی که مصاحبه به شکل خوبی پیش برود متقاضی مشغول به کار خواهد شد. در ادامه به برخی از کاریابی های فعال در این کشور اشاره می گردد:

 • https://www.gov.uk/jobsearch
 • Exec
 • Indeed
 • Jobsite
 • Monster
 • Computer weekly
 • NHSjobs
 • Hays
 • CWjobs
 • Madjobs
 • Splashfind 100
 • Justengineers
 • Design week
 • Gumtree
 • Totaljobs

شرایط تحصیل در انگلیس

انگلیس یکی از مراکز مهم دانشگاهی در دنیا می باشد و بسیاری از دانشگاه های این کشور از شهرتی جهانی برخوردارند به طوری که 18 دانشگاه از 131 دانشگاه و کالج و مؤسسه آموزش عالی این کشور در رتبه بندی های برترین دانشگاه های دنیا در رده زیر 100 قرار دارد. جالب است بدانید که 5 دانشگاه انگلیس خصوصی بوده و 126 دانشگاه دولتی می باشد. دانشگاه های: آکسفورد، کمبریج، کالچ امپریال لندن، دانشگاه یو سی ال، کالج اقتصاد و سیاست لندن، دانشگاه ادینبورگ و کالج پادشاهی لندن در رتبه بندی های جهانی در رده زیر 50 قرار دارند. آموزش و پرورش در انگلستان بسیار با اهمیت است.

زندگی انگلستان

تحصیل از سن 5 سالگی تا سن 18 سالگی در انگلیس اجباری بوده و آموزش ابتدائی از 5 سالگی الی 11 سالگی می باشد و از 12 سالگی تا  16 سالگی دانش آموزان وارد آموزش متوسطه می شوند و از 16 الی 18 سالگی وارد دوره های پیش دانشگاهی می شوند. سال تحصیلی در مدارس انگلستان 39 هفته طول می کشد و به 6 ترم تقسیم می شود. نظام آموزشی انگلیس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شود. دانش آموزان در پایان 16 سالگی با توجه به تشخیص مدارس و علایق خود انتخاب می کنند که یا وارد مرحله GCSE شوند و یا در دوره های A-level ادامه تحصیل دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه بین 3 سال الی 4 سال است و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود 2 سال می باشد. تحصیل در مقطع دکتری حدود 5 سال است و متقاضی بایستی یک پروپوزال بسیار قوی داشته باشد. نکته مثبت تحصیل در انگلستان این است که بورسیه های تحصیلی بسیار زیادی در این کشور برای دانشجویان فراهم می باشد و افرادی که شرایط لازم را داشته باشند می توانند از این بورسیه ها استفاده نمایند. باید در نظر داشته باشید که برای تحصیل در انگلیس در برخی از رشته ها باید آزمون ورودی را پشت سر بگذارید.

هزینه های زندگی انگلیس

همانطور که همه می دانیم زندگی انگلیس گران است و این کشور خیلی ارزان نیست اما باید دانست که افرادی که به صورت قانونی در این کشور زندگی و کار می کنند درآمدشان با هزینه های زندگی شان کاملاً در ارتباط است و از این نظر می توان گفت که این کشور یکی از بهترین کشورهاست. شاخص قدرت خرید در انگلیس عدد بالای 89.88 می باشد و شاخص هزینه های زندگی این کشور روی عدد متوسط رو به بالای 63.51 قرار دارد. به طور متوسط یک خانواده 4 نفره در انگلیس حدود 2318.74 پوند هزینه زندگی شان می باشد و یک نفر تنها در این کشور حدود 668.82 پوند هزینه زندگی دارد. البته باید دانست که هزینه های زندگی در شهرهای مختلف با هم تفاوت دارد و لندن بیشترین هزینه زندگی را در این کشور دارد و مسلماً شهرهای کوچکتر هزینه های به مراتب کمتری دارد. از سوی دیگر هزینه های زندگی افراد متناسب با سبک زندگی شان می باشد. در جدول زیر سعی شده است که به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در انگلستان به طور متوسط اشاره نمائیم:

کالا یا خدمات هزینه به پوند کالا یا خدمات هزینه به پوند
غذا در رستوران ارزان 13.50 1 کیلو سیب زمینی 1.07
شیر 0.94 1 کیلو پیاز 0.97
نان سفید تازه 500 گرمی 0.99 1 بطری آب 1.5 لیتری 0.97
1 کیلو برنج 1.34 1 لیتر بنزین 1.54
12 عدد تخم مرغ 1.98 خدمات آپارتمان 85 متری 166.30
 1 کیلو فیله مرغ 5.50 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 891.71
1 گیلو گوشت صاف گوساله 8.38 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 652.27
1 کیلو سیب 1.86 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 1638.79
1 کیلو گوجه فرنگی 1.94 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 1191.19

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در انگلیس

يکي از مهمترين لازمه هاي زندگي انگليس داشتن خانه است. با افزايش قيمت خانه در سالهاي اخير تعداد مستأجرها  از ۱۰ درصد کل خانوارهاي انگليسي در سال ۱۹۹۰ به ۲۲ درصد خانوار در حال حاضر رسیده است. وزارت ارتقاءسطح، مسکن و جوامع نهاد مرکزی دولت بریتانیا مسئول مسکن در این کشور می باشد. البته دولت های منطقه ائی می توانند با توجه به شرایط همان منطقه تغییرات جزئی در رویه ها و شرایط دسترسی افراد به مسکن های اجتماعی را تعیین کنند. حدود 35 درصد انگلیسی ها مستأجرند که از میزان بالاتر از میانگین اتحادیه اروپاست. در این کشور انواع ملک برای اجاره می توان پیدا کرد:

 • آپارتمان
 • خانه تراس دار
 • خانه ویلائی
 • خانه ویلائی نیمه مستقل
 • خانه ییلاقی
 • کلبه
 • عمارت
 • HMO

سایر ویژگی های خانه ها که برای اجاره به آنها می توان توجه کرد مبله بودن و یا نبودن خانه ها می باشد. بیشتر املاک مبله می باشند یعنی این که تختخواب، مبل، میز، صندلی و کمد لباس را دارند و برخی هیز ممکن است لوازم اضافی مانند تلویزیون، مایکرویو و یا ملحفه داشته باشند. حتی خانه های نیمه مبله نیز می توان پیدا کرد. در مجموع همه خانه برخی از لوازم را باید داشته باشند تجهیزاتی مانند لوازم گرمایشی، آب گرم و سرد و برق و گاز. خانه های مبله از هزینه اجاره بالاتری برخورداند.

برای یافتن منزل در انگلستان روش های متعدد وجود دارد مانند استفاده از روزنامه های محلی، آژانسهای املاک و مراجعه حضوری اما متداولترین روش بهره گیری از سایت های معتبر برای اجاره در این کشور است برخی از معروفترین سایت های املاک در این کشور به قرار زیر است:

 • Openrent
 • Rentify
 • Rightmove
 • Spotahome
 • Zoopla

نوع دیگری اجاره در این کشور علی الخصوص در شهرهای گران مانند لندن متداول است که به Flatsharing مشهور است و در این روش افراد یک اتاق از یک آپارتمان را اجاره می کنند و از فضای عمومی خانه به صورت مشترک استفاده می نمایند.
بعد از اینکه خانه مورد نظر را پیدا کردید و پس از بازدید از خانه و صحبت با صاحبخانه به توافق نهائی برای اجاره رسیده باشید باید برای نوشتن قرارداد اجاره اقدام نمائید، برای این کار بهتر است از آژانسهای املاک منم بگیرید. برای بستن قرارداد اجاره خانه مدارک زیر لازم است:

 • مدارک شناسائی مانند پاسپورت
 • اثبات وضعیت مهاجرت
 • صورتحساب بانکی (جزئیات حقوق واریزی فرد یا صورتحساب های بانکی)
 • تاریخچه اعتباری که معمولاً از طریق بررسی اعتبار مستقل انجام می شود
 • در صورت وجود رضایتنامه از صاحبخانه فعلی

هنگامی که در انگلستان خانه ای اجاره می کنید باید مبلغی به عنوان ودیعه بپردازید. این مبلغ سپرده معمولاً معادل اجاره 5 هفته خانه بوده و در صورتی که اجاره سالانه بیشتر از 50000 پوند باشد معادل 6 هفته اجاره است. صاحبخانه باید ودیعه را منهای هرگونه بدهی اجاره و یا خسارت های احتمالی در پایان مدت اجاره بازگرداند. همچنین باید مبلغ ودیعه شما را در یکی از طرح های دولتی حمایت از سپرده قرار دهد و در قبال آن به مستأجر رسید بپردازد و در رسید نوع طرح حمایت از سپرده را مشخص نماید در صورتی که صاحبخانه از این کار سرباز زد می تواند عواقب سنگینی برایش به همره داشته باشد و حتی منجر به زندانی شدن وی شود. همچنین در هنگام اجاره بیشتر صاحبخانه ها اجاره ماه اول را پیش دریافت می کنند. مواردی که باید در قرارداد نوشته شده باشد به عبارت زیر است:

 • نام و مشخصات دوطرف
 • تاریخ شروع و خاتمه اجاره
 • مبلغ اجاره و ودیعه
 • مدت اعلام برای فسخ یا تمدید قرارداد که معمولاً سه ماه است
 • بند بررسی اجاره در مواقعی که صاحبخانه بخواهد مبلغ اجاره را افزایش دهد
 • جزئیات مسئولیت های دو طرف قرارداد

قبل از نوشتن قرارداد مستأجرها باید به همه نکات ریز و درشت خانه توجه کنند علی الخصوص خانه های مبله و در صورت وجود ایراد به صاحبخانه گزارش دهند. برای اجاره خانه برخی هزینه ها مانند حق العمل آژانس، مالیات شورائی و بیمه وجود دارد. مستأجر باید به موقع اجاره بها را واریز کند و در صورتی که 4 ماه اجاره را نپردازد صاحبخانه می تواند قرارداد را فسخ نماید.

زندگی انگلیس

بازنشستگی انگلیس

کشور انگلستان یکی از کشورهای جذاب برای بازنشستگان می باشد. این کشور خدمات بسیار مناسبی به بازنشستگان ارائه می دهد و حمایت های بسیار مناسبی از این افراد دارد. افراد برای بازنشستگی در انگلستان باید به سن بازنشستگی رسیده باشند؛ در حال حاضر افرادی که بین 6 آوریل 1970 الی 5 آوریل 1978 متولد شده باشند سن بازنشستگی دولتی آنها 67 سال است. اگر افراد دارای حقوق بازنشستگی خصوصی و یا قوانین محل کار افراد امکان باطنشستگی پیش موعد را می دهد امکان بازنشستگی پیش از موعد برای افراد وجود دارد. افراد خارجی که در انگلیس کار و زندگی می کنند با دو شرط می توانند حقوق بازنشستگی در این کشور را دریافت نمایند: اول این که وضعیت استقرارشان در انگلیس اقامت دائم باشد و خداقل 5 سال اقامت قانونی در انگلیس را داشته باشند . در مجموع افراد باید 35 سال در انگلیس کار کنند تا بتوانند مستمری کامل دریافت کنند و حداقل مدت کار که افراد پس از آن می توانند مستمری دریافت کنند 10 سال است.

سن کنونی بازنشستگی در انگلیس در حال حاضر 66 سال است و دولت قصد دارد تا سال 2028 این سن را تا 67 سال بالا ببرد و قرار است بین سال های 2044 لی 2046 به 68 سال برساند. در این کشور امکان بازنشستگی پیش از موعد وجود دارد و افراد بعد از 55 سالگی می توانند برای این منظور درخواست دهند و این سن قرار است از سال 2028 به 57 سال برسد. بازنشسته ها در انگلستان اجازه کار دارند و به حقوق شان مالیات تعلق می گیرد. همچنین سازمانها و باشگاه های متعدد در این کشور به بازنشسته ها خدات متنوعی ارائه می دهند.

دانستنی های عمومی در مورد انگلیس

وقتی زندگی انگلیس را انتخاب نموده اید بهتر است برخی اطلاعات عمومی در مورد این کشور را بدانید به همین منظور در ادامه سعی شده است برخی از اطلاعات مفید را به حضورتان عنوان نمائیم:

 • ملکه انگلیس مالک قانونی یک ششم از سطح زمین است
 • اگر کسی در این کشور به سن 100 سالگی برسد یک کارت پستال شخصی از ملکه دریافت می نماید و البته افراد 100 ساله در این کشور رو به افزایش است
 • لهجه انگلیسی ها از هر 40 کیلومتر به طور چشمگیری تغییر می کند
 • همه اسبها و الاغ ها در انگلستان باید پاسپورت داشته باشند
 • در لندن مردن در مجلس نمایندگان این کشور غیر قانونی می باشد
 • مجازات اعدام در این کشور ممنوع است
 • تمام پاسپورت های بریتانیائی زیر نظر ملکه الیزابن دوم صادر می شود ولی خود ملکه پاسپورت ندارد
 • اردوگاه های کار اجباری را اولین بار انگلیسی ها بوجود آوردند
 • خرید و فروش تخم مرغ آمریکائی به دلیل شسته بودن در انگلیس ممنوع است
 • کوتاه ترین زمان پرواز جهان در انگلیس و بین دو جزیره این کشور صورت میگیرد که مدت پرواز 2 دقیقه است
 • قدیمیترین خانه در انگلیس 6000 سال عمر دارد
 • انگلیس با پرتغال طولانی ترین اتحاد پایدار را دارند
 • در سال 1900 میانگین امید به زندگی در انگلیس 47 سال بود اما امروزه به بالای 80 سال رسیده است
 • در انگلیس از هر 10 زوج یک زوج با نژادهای مختلف با هم ازدواج می کنند
 • در انگلیس راندن اسکوترهای hoverboard در مکان‌های عمومی غیر قانونی است
 • از میان تمام کشورهایی که جشن استقلال می‌گیرند، ۵۸ کشور از بریتانیا مستقل شده است
 • در دوران امپراطوری ساکسون‌ها در بریتانیا، ۲۴۰ «استرلینگ» را روی یک پوند (وزن) نقره سکه می‌زدند از این رو پول رایج آن‌ها «پوند استرلینگ» بود
 • در انگلیس شما نمی‌توانید بیشتر از ۱۱۲ کیلومتر از دریا فاصله داشته باشید

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور انگلیس انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در انگلیس به شرح زیر است:

 • اخذ پذیرش در دوره های پیش دانشگاهی در انگلستان
 • اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح انگلستان
 • انجام پروسه های سرمایه گذاری در انگلستان

علاقمندان به زندگی انگلیس می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به انگلیس خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.numbeo.com/quality-of-life/

https://www.theglobaleconomy.com

http://www.foreignstudents.com/guide-to-britain/british-culture/weather/conditions

https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_the_United_Kingdom

https://study-uk.britishcouncil.org/moving-uk/student-life/weather

https://www.weatheronline.co.uk/

https://evanevanstours.com/blog/whats-british-weather-really-like/

https://www.gov.uk/private-renting-tenancy-agreements

https://www.gov.uk/government/publications/how-to-rent/how-to-rent-the-checklist-for-renting-in-england

https://www.citizensadvice.org.uk/housing/renting-a-home/tenancy-agreements/

https://www.nidirect.gov.uk/articles/housing-standards-rented-accommodation

https://www.expatica.com/uk/housing/renting/rent-in-the-uk-103159/

https://www.creditladder.co.uk/blog/How-to-rent-a-home-in-the-UK

https://www.gov.uk/state-pension-age

https://www.ageuk.org.uk/information-advice/money-legal/pensions/state-pension/changes-to-state-pension-age/

https://www.nidirect.gov.uk/articles/check-your-state-pension-age

https://blog.moneyfarm.com/en/pensions/retirement-age-in-the-uk-when-can-you-retire-and-get-your-state-pension/

https://www.expatica.com/uk/finance/retirement/planning-your-retirement-in-the-uk-1040740/#:~:text=Age%20of%20retirement%20in%20the,68%20between%202044%20and%202046.

https://www.unbiased.co.uk/life/pensions-retirement/what-is-the-average-uk-retirement-income

https://www.citizensadvice.org.uk/debt-and-money/pensions/types-of-pension/state-pension/

Related Posts

Leave a comment