رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی مجارستان

زندگی مجارستان

اطلاعات کلی در مورد مجارستان

یکی از کشورهائی که مقصد بیشتر دانشجویان بین المللی در اروپا می باشد مجارستان است. مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل بسیار پر طرفدار است. مقاله زندگی مجارستان توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکارنوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. مجارستان زیبا در مرکز اروپا واقع شده است و با کشورهای اسلواکی، رومانی، اوکراین، صربستان، کروواسی، اسلوونی و اتریش هم مرز است. این کشور محصور در خشکی است ولی یکی از حوزه های آبریز رود دانوب می باشد. پایتخت مجارستان شهر بوداپست است و شهرهای: دبرسن، پچ، سگدو میشکولتس از دیگر شهرهای مهم این کشور می باشد. نوع حکومت این کشور جمهوری پارلمانی است. مساحت مجارستان 93030 کیلومترمربع است البته این مرز در سال 1920 و پیرو قرارداد تریانون برای این کشور تعریف شده است که با انجام این قرارداد حدود 71 درصد از خاک این کشور کسر شد همچنین جمعیت مجارستان نزدیک به 58 درصد از جمعیت مجارستان کاسته شد. در حال حاضر جمعیت این کشور حدود 9.9 میلیون نفر است.

زندگی درمجارستان

مجارستان عضو اتحادیه اروپا و عضو شنگن بوده همچنین عضو ناتو، بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی می باشد. زبان رسمی این کشور مجاری است. مراودات بازرگانی بین ایرانی ها و مجارها به سالهای دور برمی گردد و از سال 1331 بین دو کشور یک معاهده بازرگانی منعقد شد. شاید جالب باشد بدانید که در شهر یاس-نادی کون-سولنوک بازماندگان اقوام یاسی پراکنده اند که این قون بازماندگان اقوام ایرانی سکاها هستند که از زمان بلای چهارم در پادشاهی مجارستان ساکن شده اند. با کشف یک سند قدیمی در سال 1957 متنی مشاهده شد که ابتدا گمان می شد که متن متعلق به قوم پچنگ می باشد اما پس از بررسی بیشتر مشخص شد که به زبان آسی نوشته شده است. این کشور بعد از فروپاشی کمونیسم با رشد اقتصادی مناسبی مواجه شد و تداوم این موضوع باعث شد تا امروز این کشور به یکی از قدرت های اقتصادی اروپا تبدیل شود و از نظر سازمان همکاری و توسعه اقتصادی یکی از کشورهای پردرآمد قرار داشته باشد. واحد پول مجارستان فورینت است و این کشور از سیاست پولی اتحادیه اروپا پیروی نمی نماید.

شرایط زندگی مجارستان از نگاه آمار

کشور مجارستان از جمله کشورهای با قدرت متوسط می باشد و از نظر تولید ناخالص داخلی در رده های متوسط رو به بالا قرار دارد و استانداردهای زندگی در این کشور بالا می باشد. تاریخ و فرهنگ این کشور غنی بوده و یکی از کشورهای تورست پذیر اروپائی می باشد. در رده بندی شاخص کیفیت زندگی این کشور عدد متوسط 134.25 را کسب نموده است اما در شاخص امنیت در رده بالائی قراردارد و عد 66.13 بیانگر این موضوع است. در شاخص مراقبت های بهداشتی در رنج متوسط 54.23 قرار دارد. زبان انگلیسی در ین کشور بسیار پرکاربرد است و در شاخص EF که به بررسی قدرت تکلم به زبان انگلیسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان می پردازد در رده 14 قرار دارد. قدرت پاسپورت مجارستان در رده بندی پاسپورت های دنیا در رده 4 قرار دارد و دارندگان پاسپورت این کشور به 168 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند تردد نمایند. در جدول زیر به برخی از مؤلفه های مهم برای بررسی بیشتر در اختیار قرار داده شده است:

شاخص شادی 6.09 شاخص توسعه انسانی 0.854
امید به زندگی 76.02 درصد جمعیت مهاجر 5
شاخص حاکمیت قانون 0.51 کنترل فساد 0.10
رشد اقتصادی 8.20 تورم 11.70

شرایط آب و هوائی و گردشگری در مجارستان

کشور مجارستان دارای آب و هوای قاره ائی با زمستانهائی سرد و تابستانهائی نیمه گرم تا گرم دارد. بهار و پائیز در این کشور هوا معتدل است اما تغییرات مکرر دما علی الخصوص در بهار وجود دارد. تفاوت آب و هوائی بین مناطق مختلف کم می باشد اما با این وجود آب و هوای شرق مجارستان کمی قاره تر بوده و در جنوب این کشور زمستان کمی ملایم تر است. میانگین دما در ژانویه در شمال شرقی بین 1 درجه الی 1.5 درجه زیر صفر می باشد و در جنوب (شهرهای دبرسن و میسکولک) تا 0.5 درجه بالای صفر است. در غرب مجارستان یعنی شهر پچ و شهرهای اطراف در ماه های جولای و آگوست میانگین دما حدود 21.5 الی 22 درجه سانتیگراد است. از نظر کیفیت آب و هوائی باید گفت که طبق بررسی های صورت گرفته شاخص آب و هوائی این کشور روی عدد بسیار خوبی قرار دارد و این عدد 79.48 می باشد و شاخص آلودگی های مجارستان در حد متوسط 47.76 می باشد.

کشور مجارستان از نظر گردشگری کشوری غنی می باشد. غنی به این معنی که هم از مناظر طبیعی بی نظیری بهره می برد و جاری بودن دو رودخانه مهم این کشور به نام دانوب و تیسا که استفاده بسیار خوبی از این دو رودخانه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی می شود و هم از آثار قدیمی ارزشمندی که در این کشور ساخته شده است و باعث جلب گردشگران می شود. زندگی مجارستان از این نظر می تواند جالب و جذاب باشد. یکی از مهمترین صنایع در مجارستان صنعت گردشگری است و در سال های اخیر این کشور توانسته در خصوص جذب گردشگران خارجی بسیار موفق عمل کند. در دو یا سه سال اخیر تعداد گردشگران داخلی در مجارستان از گردشگران خارجی بیشتر بوده است و این موضوع به دلیل محدودیتهائی است که پاندمی کوید 19 به همراه داشته است. این کشور بزرگترین چشمه آب گرم جهان را دارد و بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی به اسم بالاتون در این کشور واقع شده است که هر دوی این ها گردشگران بی شماری را به سمت خود جذب می نماید.

شرایط کار در مجارستان

زندگی در مجارستان بدون کار کردن و کسب درآمد امکانپذیر نمی باشد. اقتصاد این کشور از جمله اقتصادهای قوی در اتجادیه اروپاست که شرکت های چند ملیتی زیادی در مجارستان وجود دارد و بازار کار در مجارستان یکی از منعطف ترین بازار کارهای اروپائی می باشد. از حدود سال 2015 نرخ بیکاری در این کشور با کاهش چشمگیر نرخ بیکاری مواجه بوده است. در نمودار زیر می توان سیر تغییرات نرخ بیکاری این کشور را مشاهده کرد:

نرخ بیکاری مجارستان

شرایط کار در مجارستان شبیه به بسیاری از کشورهای اروپائی می باشد و هر نیروی کاری در طول هفته 40 ساعت مجاز به کار کردن بوده و برای انجام اضافه کاری باید از کارفرما مجوز داشته باشد. روزهای کاری در مجارستان از دوشنبه تا جمعه بوده و شنبه و یکشنبه تعطیل می باشد. هر نیروی کار در یکسال می تواند از 21 روز مرخصی استخقاقی استفاده کند. در برخی از مشاغل در این کشور با کمبود نیروی کار متخصص مواجه است که برخی از مهمترین آن مشاغل به قرار زیر است:

 • مهندسان IT و فناوری اطلاعات
 • مهندسان مکانیک
 • مهندسان برق
 • تکنسین های فنی در حوزه ساخت و ساز
 • گردشگری
 • کادر درمان
 • راننده کامیون
 • جنگلداری

برای اینکه بتوان در این کشور مشغول به کار شد از روش های مختلف باید اقدام کرد. اقرادی که در این کشور حضور دارند می توانند از آگهی های روزنامه ها و یا مراجعه به مؤسسات کاریابی در این کشور اقدام نمایند و یا راحت ترین کار این است که از طریق سایت های کاریابی معتبری که در مچارستان فعال هستند ادام کرد. برای این کار باید با مراجعه به این سایت ها و ساختن یک حساب کاربری در آن به جستجوی شغل مورد نظر پرداخت و در صورتی که کاری را که متناسب با تخصص و تحصیلات می باشد را انتخاب کرد و برای کارفرما رزومه کاری را ارسال کرد. در صورتی که رزومه متقاضی توسط کارفرما تأئید شد ممکن است برای وی یک مصاحبه حضوری ترتیب دهد و پس از موفق شدن در آن مصاحبه مشغول به کار خواهد شد. دانش زبان مجارستانی در یافتن شغل در این کشور بسیار مؤثر است البته در شرکت های بین المللی زبان انگلیسی کاربرد دارد. در ادامه به برخی از سایت های کاریابی معتبر در مجارستان اشاره می نمائیم:

 • Profession
 • Cvonline
 • Jofogas
 • Workania
 • Jobline
 • Work In Budapest
 • Best Jobs Hungary
 • Monster
 • Jobs info
 • Job monitor
 • Career jet
 • Indeed
 • Learn4Good

شرایط تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان بسیار مشهور است و شاید بیشتر افرادی که به این کشور مهاجرت نموده اند در ابتدا به بهانه تحصیل وارد این کشور زیبا شده باشند. زمینه های تحصیل مجارستان بسیار گسترده است و کالج ها و دانشگاه های معتبری در این کشور فعال هستند و از دوره های زبان برای زبان های انگلیسی و آلمانی و دوره های پیش پزشکی برای حتی دانشگاه های معتبر خارج از مجارستان در کالج های مجارستان تدریس می گردد. وقتی زندگی مجارستان را انتخاب کرده باشید و دارای فرزند باشید مسلماً تحصیل فرزندانتان برای شما مهم است. تحصیل در مدارس این کشور از 6 سال تا 16 سال اجباری بوده و در مدارس دولتی به زبان مجاری و در مدارس خصوصی می تواند به زبان های مختلف مانند انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و اسپانیائی باشد. دانش آموزان از 6 سالگی تا 14 سالگی در مقطع ابتدائی درس می خوانند و از 14 سالگی تا 16 سالگی در مقطع متوسطه تحصل خواهند داشت.

زندگی کشور مجارستان

اگر قصد ورود به دانشگاه را داشته باشند از 16 سالگی تا 18 سالگی وارد پیش دانشگاهی شده و اگر قصد ورود سریعتر به بازار کار را داشته باشند می توانند در دوره های مختلف حرفه آموزی شرکت کرده و پس از آن مشغول به کار شوند. تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه بین 3 سال الی 4 سال متغیر است و متقاضی باید دیپلم 12 ساله داشته باشند. دانشجویانی که مدرک کارشناسی داشته باشند و قصد اقدام برای مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید برای ادامه تحصیل خود بین 1 سال الی 2 سال با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی درس بخوانند. بیشتر دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می گردد. دانشجویان مقطع دکتری در مجاریتان باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و برای ادامه تحصیل بین 3 الی 4 سال درس بخوانند. این کشور در مجموع 54 دانشگاه و مؤسسه اموزش عالی دارد و دانشگاه های زیر از مشهورترین و باکیفیت ترین دانشگاه های مجارستان می باشند:

 • Semmelweis University
 • Eotvos Lorand University
 • University of Pecs
 • University of Debrecen
 • University of Szeged
 • Budapest University of Technology and Economics

هزینه های زندگی مجارستان

کشور مجارستان یکی از کشورهای ارزان در اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است. دلیل اصلی انتخاب این کشور برای ادامه زندگی همین ارزان بودن و موقعیت جغرافیای خوبی که دارد می باشد. شاخص هزینه های زندگی در مجارستان بسیار پایین بوده و عدد 35.66 نشان دهنده این موضوع است. شاخص قدرت خرید این کشور در حد متوسط 50.14 قرار گرفته است. یک خانواده 4 نفره در مجارستان به صورت میانگین 689763.48 فورینت هزینه زندگی شان می باشد یعنی در حدود 1736.81 دلار آمریکا و یک نفر مجرد در این کشور به صورت میانگین حدود 199434.86 فورینت یا 502.17 دلار آمریکا هزینه زندگی دارد. در جدول زیر ره هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در مجارستان اشاره شده است اما باید دانست که کلیه هزینه های عنوان شده در این بخش میانگین هزینه ها است و در شهرهای مختلف ممکن است هزینه ها با هم متفاوت باشد و از سوی دیگر سبک زندگی افراد با هم متفاوت است و این موضوع نیز روی هزینه های زندگی تأثیر مستقیم دارد:

کالا یا خدمات هزینه به فورینت کالا یا خدمات هزینه به فورینت
غذا در رستوران ارزان 2455 1 کیلو سیب زمینی 337.62
شیر 267.68 1 کیلو پیاز 308.21
نان سفید تازه 500 گرمی 338.15 1 بطری آب 1.5 لیتری 123.28
1 کیلو برنج 428.67 1 لیتر بنزین 477.84
12 عدد تخم مرغ 657.81 خدمات آپارتمان 85 متری 50206.78
 1 کیلو فیله مرغ 1633.93 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 151144.89
1 گیلو گوشت صاف گوساله 3410.13 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 117994.69
1 کیلو سیب 476.79 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 270139.05
1 کیلو گوجه فرنگی 965.60 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 200167.63

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در مجارستان

مردم وقتی مهاجرت می کنند یکی از اصلی ترین دغدغه های آنها مسکن است، این موضوع برای افرادی که زندگی مجارستان را هم انتخاب نموده اند وجود دارد. در مجارستان اناع خانه برای اجاره وجود دارد. متقاضیان می توانند برای منازل دولتی و یا ایالتی درخواست دهند فقط باید دانست که ممکن از مستأجر ابتدا قرارداد را امضا کند و مبلغ اجاره بها بعد از حداکثر 8 روز کاری به وی اعلام شود که در صورت عدم اعلام باید گزارش دهد. اما برای اجاره ملک از مؤجر شخصی موارد متعددی را باید رعایت کند و حتماً قرارداد کتبی منعقد نماید. مواردی که در متن قرارداد باید گنجانده شود به عبارت زیر است:

 • اسامی هر دو طرف قرارداد
 • مبلغ اجاره و زمان سر رسیدآن؛ در صورتی که در قرارداد قید نشود باید ماهانه حداکثر تا 15 هرماه پرداخت شود
 • ودیعه مسکن که معمولاً معادل 1 الی 3 ماه اجاره است
 • نحوه پرداخت هزینه های آب و برق
 • وظایف تعمیر و نگهداری خانه
 • تجهیزات موجود در خانه
 • مجاز بودن یا نبودن حیوانات خانگی

زمانی که مستأجر تغییر می کند باید به شرکت برق اعلام کند تا صورتحساب برق از ان تاریخ به بعد برای وی صادر شود و برای این کار صاحبخانه و مستأجر با نوشتن آدرس دقیق خانه و قرائت دقیق منتور و تاریخ جابجائی همه کنتورهای آب، برق و گاز را یادداشت می کنند و دو نفر شاهد آنرا امضا کنند و به اطلاع سازمان مربوطه برسانند. صاحبخانه باید هزینه های تعمیر و نگهداری عمومی را انجام دهد و مستأجر اگر هر گونه خسارتی به خانه وارد می کند را تعمیر کند.

قراردادها معمولاً یکساله است و در صورت توافق طرفین که باید حداقل 3 ماه زودتر از تاریخ سر رسید قرارداد اعلام گردد برای تمدید خانه اقدام نمایند. اکیداً به مستأجرها توصیه می شود که قبل از عقد قرارداد هر خانه ائی ابتدا از کلیه قسمت های خانه و تجهیزات موجود در خانه عکس بگیرند و روزی که خانه را به مؤجر تحویل می دهند نیز از همه قسمتها و تجهیزات عکس گرفته و داشته باشند. در برخی از مواقع ممکن از صاحبخانه اجاره ماه اول را از مستأجر به صورت پیش پرداخت بگیرد و ممکن است از وی در روز قرارداد مدارکی دال بر درآمد درخواست کند اما معمولاً نیازی به ضامن نخواهد بود.

بازنشستگی مجارستان

اشخاصی که در مجارستان کار و زندگی دارند مسلماً به فکر دوران بازنشستگی خود می باشند. سیستم بازنشستگی مجارستان یک طرح قانونی تک ستونی است که یک سیستم پرداختی اجباری یکسان و تعریف شده با حقوق بازنشستگی عمومی مرتبط با درآمد همراه با حداقل مستمری است. مجارستان سیستم های بازنشستگی خصوصی اجباری خود را پس از بحران مالی جهانی، لغو یا به میزان قابل توجهی کاهش داده اند. سیستم بازنشستگی عمومی (DB) یک طرح پرداختی با مزایای تعریف شده است که همه کارکنان از جمله افرادی که خوداشتغال باشند را پوشش می دهد. طرح های اجباری از سال 1998 به بعد اعلام شدند.

تغییرات سن بازنشستگی در سال 2008 اعلام شد و مطابق با آن افرادی که در سال 1951 یا قبل از آن متولد شده باشند سن بازنشستگی آنها 62 سال است و از سال 2010 برای افرادی که در سال 1952 یا بعد از آن متولد شده اند سن بازنشستگی تا سال 2022 به 65 سال افزایش یافته است. برای برخورداری از حداقل مستمری رکن اول مشمولان باید حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند. مستمری جزئی پس از 15 سال به صورت حداقل پرداخت می گردد. سیستم بازنشستگی عمومی مرتبط با درآمد یک سیستم مزایای تعریف شده اجباری است که در آن بازنشستگی مرتبط با درآمد به عنوان 33 درصد از میانگین بر درآمد برای 10 سال اخیر را محاسبه می نمایند.

زندگی مجارستان

دانستنی های عمومی در مورد مجارستان

وقتی زندگی مجارستان را انتخاب نموده اید باید در خصوص این کشور اطلاعات عمومی خوبی داشته باشید تا بتوانید راحت تر و بهتر با محصیط اطراف خود سازگار شوید. دانستن این اطلاعات عمومی می تواند در روند برقراری ارتباط با مجارستانی ها بسیار مؤثر باشد. در ادامه به برخی از مهمترین این موارد اشاره می نمائیم:

 • مجارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپا می باشد
 • ساختمان پارلمان مجارستان بزرگترین ساختمان این کشور بوده و 40 کیلوگرم طلای 23 عیار در آن کار شده است
 • بوداپست بیشترین چشمه های آب گرم در دنیا را دارد
 • الفبای مجاری 44 حرف دارد
 • در مجارستان حدود 400 گونه پرنده وجود دارد
 • 13 نفر از برندگان جایزه صلح نوبل مجارستانی بوده اند
 • در بوداپست مجسمه ائی به نام آنونیموس قراردارد که مجارها معتقدند با لمس قلم این مجسمه به توانائی نوشتن افراد برکت داده می شود
 • ورزش ملی مجارستان واترپلو است
 • بزرگترین شطرنج باز زن جهان مجارستانی می باشد
 • عدد 96 در کجارستان بسیار مهم است
 • فلفل پاپریکا از مجارستان به دنیا معرفی شد و این کشور در سال بیش از هزار تن از این فلفل را تولید می کند
 • بزرگترین سیستم غارهای گرم زیر زمینی در دنیا در زیر بوداپست واقع شده است
 • دومین کنیسه بزرگ جهان در بوداپست قرار دارد
 • نام کودکان در مجارستان باید بر اساس لیست پیشنهادی که توسط مؤسسه تحقیقاتی زبان شناسی آکادمی علوم مجارستان تهیه شده است انتخاب می شود
 • زبان مجاری یکی از دشوارترین زبان های دنیاست

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور مجارستان انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در مجارستان به شرح زیر است:

 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مجارستان
 • اخذ پذیرش تحصیلی در دوره های زبان در مجارستان
 • اخذ پذیرش تحصیلی برای دانش آموزان در مجارستان
 • اخذ پذیرش در دوره های پیش پزشکی برای دانشگاه های انگلستان

علاقمندان به زندگی مجارستان می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به مجارستان خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.climatestotravel.com/climate/hungary

https://climateknowledgeportal.worldbank.org/country/hungary/climate-data-historical

https://weatherspark.com/y/84771/Average-Weather-in-Budapest-Hungary-Year-Round

https://www.elte.hu/en/about-hungary/climate

https://www.weather-atlas.com/en/hungary-climate

https://weather-and-climate.com/average-monthly-Rainfall-Temperature-Sunshine-in-Hungary

https://www.wunderground.com/weather/hu/budapest

https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Hungary

https://weather.com/weather/today/l/Budapest+Hungary?canonicalCityId=41934362832e3bdde0777309cb400048f1ea695ded1fe14e66d939a594ec5450

https://www.meteoblue.com/en/weather/week/hungary_hungary_719819

https://www.angloinfo.com/how-to/hungary/housing/renting-accommodation/rental-agreements

https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Hungary/Landlord-and-Tenant

https://www.hngary.com/signing-a-rental-agreement-in-hungary/

https://www.justlanded.com/english/Hungary/Hungary-Guide/Housing-Rentals/Rental-contracts

https://www.expatfocus.com/hungary/property/how-to-rent-or-buy-property-in-hungary-6138

https://madarassy-legal.com/en/rent-an-apartment-in-budapest-here-is-what-you-need-to-know-about-rental-agreements/

https://www.expatarrivals.com/europe/hungary/accommodation-hungary

https://mhomes.hu/en/blog/show/The-Ultimate-Guide-for-Expats-to-Renting-A-Property-in-Budapest-in-2022

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1113&intPageId=4581&langId=en

https://www.pensionfundsonline.co.uk/content/country-profiles/hungary

https://nyugdijbiztositas.tcs.allamkincstar.gov.hu/en/providing-system/old-age.html

https://tradingeconomics.com/hungary/retirement-age-men

https://www.etui.org/covid-social-impact/hungary/pensions-reforms-in-hungary-background-summary-updated-march-2019

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S266731932200012X

Related Posts

Leave a comment