رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی سوئیس

زندگی سوئیس

اطلاعات کلی در مورد سوئیس

سوئیس از جمله قدیمی ترین مقاصد ایرانی ها برای مهاجرت بود. مقاله زندگی سوئیس توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار  نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیرمجاز می باشد. کنفدراسیون سوئیس در مرکز اروچا واقع شده است و محصور در خشکی می باشد. این کشور زیبا با کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، اتریش و لیختن اشتاین مز خاکی مشترک دارد و پایتخت آن شهر برن می باشد. شهرهای زوریخ، ژنو و بازل از معروفترین شهرهای این کشور می باشد. مساحت سوئیس 41285 کیلومترمربع می باشد یعنی اندکی از استان آذربایجان شرقی کوچکتر می باشد. این مساحت به 26 ایالت که به اصطلاح سوئیسی ها کانتون تقسیم می گردد. جمعیت این کشور حدود 8.5 میلیون نفر است که عمده جمعیت این سرزمین در فلات این کشور تمرکز دارند. سوئیس کشوری چند زبانه است و زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیائی و رومانش از زبان های اصلی این کشور شناخته می شوند.

زندگی در سوئیس

نوع حکومت سوئیس دموکراسی نیمه مستقل فدرال می باشد و نظام سیاسی این کشور ترکیبی از دموکراسی مستقیم و غیرمستقیم است. این کشور از سال 1815 تا به اکنون در تمامی جنگ ها و مناقشات بین المللی اعلام بیطرفی نموده است. اما نکته جالب در اینجاست که این کشور برای سنین بین 20 الی 34 سال خدمت نظام وظیفه عمومی دارد که برای مردان اجباری بوده و در شرایط ویژه به 50 سال میرسد و برای زنان داوطلبانه می باشد. سوئیس مقر سازمانهای بین المللی زیادی می باشد، سازمانهای صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی، ستاد مرکزی فیفا، دومین دفتر بزرگ سازمان ملل و ساختمان اصلی بانک تسویه حساب های بین المللی در سوئیس قرار دارد. همیشه با شنیدن اسن سوئیس ناخودآگاه یاد طبیعت بی نظیر و ساعت می افتیم همچنین بانک داری در این کشور مشهور بوده و از جمله صنایع مهم سوئیس می باشد. این که در کدام منطقه سوئیس زندگی می کنید مهم است که دانش زبان همان منطقه را بلد باشید.

شرایط زندگی سوئیس از نگاه آمار

سوئیس در دسته کشورهای مرفه قرار می گیرد. شاخص توسعه انسانی در این کشور بالاست و زندگی در سوئیس با جاذبه های بسیار بالائی برای علاقمندان به زندگی در این کشور وجود دارد. از نگاه آمار شاخص امنیت در سوئیس بالاست و عدد این شاهص در این کشور روی 77.82 قرار گرفته است و هم چنین شاخص مراقبت های بهداشتی این کشور نیز بسیار مناسب است و این شاخص نیز روی عدد 79.56 وجود دارد. شاخص کیفیت زندگی سوئیس بسیار بالاست و عدد 193.82 بیانگر همین موضوع است. از طرف دیگر پاسپورت این کشور در رتبه بندی قوی ترین پاسپورت های دنیا در رتبه 3 قرار گرفته است و به این معنی است که دارندگان این پاسپورت به 167 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند تردد نمایند. در صورتی سوئیس کشوری چند زبانه است دانش زبان انگلیسی در این کشور کاربرد مناسبی دارد و تقریباً بیشتر مردم این کشور انگلیسی بلد هستند. در جدول زیر به برخی از شاخص های مهم آماری در این کشور اشاره شده است:

شاخص شادی 7.51 شاخص توسعه انسانی 0.955
امید به زندگی 29 درصد جمعیت مهاجر 83.70
شاخص حاکمیت قانون 1.83 کنترل فساد 2.02
رشد اقتصادی 4.45 تورم 3.33

شرایط آب و هوائی و گردشگری در سوئیس

به طور کلی دمای هوای سوئیس را با در گروه معتدل طبقه بندی کرد. با توجه به نزدیکی اقیانوس اطلس، بادهای اقیانوسی، هوای مرطوب و ملایم دریائی را به سوئیس منتقل می کند. به طور متوسط مناطق شمال آلپ خنک تر از مناطق جنوبی آلپ می باشند. دامنه ها رو به جنوب این کشور آفتاب بیشتری دریافت می کنند و گرم تر از دامنه های رو به شمال می باشند. از ژوئیه تا آگوست نوسان دمای روز در این کشور بین 18 الی 26 درجه سانتیگراد و از ژانویه تا فوریه دامنه دمائی در سوئیس بین 2- الی 7 درجه سانتیگراد است. در بهار و پائیز محدوده دمائی در این کشور بین 8 الی 15 درجه سانتیگراد می باشد. البته دمای هوای این کشور بسته به ارتفاع متفاوت است و در ارتفاعات این کشور نوسانات دمائی زیادی وجود دارد. فصل ها در سوئیس به وضوح قابل تشخیص می باشند. از نظر کیفیت آب و هوائی باید گفت که کیفیت آب و هوای این کشور در بهترین شرایط قرار دارد و عدد این شاخص 79.56 می باشد و همچنین میزان آلودگی ها در سوئیس بسیار پائین است و عدد 19.32 بیانگر این موضوع است.

افرادی که زندگی سوئیس را انتخاب کرده اند به خوبی می دانند که در چه محیط زیبا و فوق العاده ائی قدم گذاشته اند. کشور سوئیس تقریباً در تمام طول سال برای افرادی که به گشت و گذار علاقمند هستند مکان مناسب دارد. آنهائی که به ورزش های زمستانی علاقه دارند در طول زمستان می توانند از پیست های اسکی این کشور بهره ببرند و در تابستان ها هم طبیعت بکر و چشم نواز این کشور چه در مناطق کوهستانی و اطراف موه الپ و چه در مناطق جلگه ای و کنار رودخانه ها و دشت های سرسبز و زیبای این کشور می توانند به گردش و تفریح پرداخت. همچنین این کشور علاوه بر منظرگاه های طبیعی از آثار قدیمی زیادی بهره می برد که گردشگران داخلی و خارجی را به خودشان جذب می کنند. از این نمونه می توان به شهر قلعه ائی بلانزونا مرکز کانتون تیچینو اشاره کرد و یا منطقه زیبای زرمات در کانتون وله که هیچ ماشینی در آن تردد نمی کند اشاره کرد.

شرایط کار در سوئیس

کشور سوئیس از شرایط کاری بسیار فوق العاده ائی برخوردار می باشد. وجود صنایع مهمی در این کشور بازار کار در سوئیس را در وضعیت مطلوبی قرار داده است. زندگی سوئیس هم بدون کارکردن امکانپذیر نیست و برای کار در این کشور باید حداقل به دو زبان خارجی یکی زبان کانتونی که در آن زندگی می کنید و همچنین زبان انگلیسی مسلط بود همچنین با وجود این که شرایط کار در این کشور مساعد است متقاضی کار در سوئیس باید حرفه و شغل خود بسیار حرفه ائی و مسلط باشد. نمودار نرخ بیکاری در سوئیس در ادامه آمده است نشاندهنده شرایط مطلوب کار در این کشور زیبا می باشد:

نرخ بیکاری سوئیس

نیروهای کار رسمی که در بخش اداری در کشور سوئیس به طور متوسط باید در یک هفته بین 40 الی 44 ساعت کار کنند و نیروهای کار صنعتی در این کشور به طور متوسط باید 45 ساعت در طول هفته کار کنند. روزهای کاری در این کشور از دوشنبه الی جمعه بوده و روزهای شنبه و یکشنبه مانند همه کشورهای اروپائی تعطیل می باشد. برای انجام اضافه کار در سوئیس داشتن مجوز از کارفرما الزامی می باشد. تفرتدی که در سوئیس کار می کنند برای یافتن شغل مورد نظر خود از راه های متعددی می توانند اقدام کنند. این افراد هم از طریق مراجعه حضوری و هم از طریق اگهی روزنامه ها می توانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند اما شاید بهترین و راحتترین راه برای یافتن شغل در این کشور بهره گیری از سایت های کاریابی معتبر در این کشور باشد. در ادامه به برخی از سایت های کاریابی در کشور سوئیس اشاره می نمائیم:

 • Expatica jobs
 • EURES
 • Jobs
 • Jobscout24
 • Job Up
 • Jobwinner
 • Monster
 • Seasonworkers
 • Alpha
 • Euro Science Jobs
 • Robert Walters
 • SwissLinx
 • Disversity

همانطور که می دانید سوئیس میزبان سازمانهای بین المللی زیادی می باشد که افرادی که متقاضی کار در این نهادها باشند می توانند از سایت های زیر کمک بگیرند:

 • United Nations
 • World Trade Organisation
 • International Red Cross
 • Non-governmental organizations in Geneva

متقاضی پس از یافتن شغل مورد نظر خود و ارسال رزومه کامل و دقیق خود برای کارفرما و در صورتی که مورد تأئید قرار گرفت، کارفرما برای وی جلسه مصاحبه حضوری در نظر می گیرد و در صورتی که در این مصاحبه هم موفق شود می تواند شروع به کار کند.

شرایط تحصیل در سوئیس

شاید یکی از قدیمی ترین روشهای مهاجرت به سوئیس گرفتن ویزای تحصیلی سوئیس بوده است. این موضوع نشاندهنده اهمیت تحصیل در این کشور و کیفیت بالای نظام اموزشی این کشور زیبا می باشد. تحصیل در مدارس کشور سوئیس از سن 6 سالگی تا 15 سالگی اجباری می باشد. دانش آموزانی که بخواهند سریعتر جذب بازار کار شوند می توانند بهد از 15 سلگی وارد مراکز فنی و حرفه ائی شوند و پس از گذراندن دوره های مشخص جذب بازار کار شوند. آن دسته از دانش آموزانی که بخواند تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه های این کشور ادامه دهند می توانند از 15 تا 18 سالگی دوره دبیرستان را ادامه دهند. البته برخی از قوانین آموزشی در کانتون های مختلف این کشور متفاوت است. زبان تحصیل در مدارس این کشور متناسب با ایالتی است که در در آن زندگی می کنند. مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان است و اگر شخصی بخواهد فرزندش به زبان انگلیسی درس بخواند می تواند در مدارس خصوصی که هزینه دارند ثبت نام نمایند.

زندگی سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئیس بین 3 الی 4 سال طول می کشد و متناسب با رشته و دانشگاه این مدت زمان متغیر است. داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی برای متقاضیان تحصیل در این کشور بسیار مهم است. زبان تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور متناسب با زبان همان ایالتی است که در آن زندگی می کنید. تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئیس به زبان انگلیسی بوده و هزینه هم دارند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس بین 1 الی 2 سال متناسب با رشته و دانشگاه متغیر است. بیشتر رشته ها در این کشور برای مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می گردد. در مقطع دکتری که مدت زمان تحصیل در آن مقطع بین 3 الی 5 سال است فقط به زبان انگلیسی می باشد. سوئیس دانشگاه های مطرحی دارد که افرادی که زندگی در سویس را انتخاب کرده اند به راحتی می توانند اهمیت تحصیلات عالی را در این کشور تشخیص دهند. این کشور حدود 41 دانشگاه دارد و دانشگاه های: زوریخ، پلی تکنیک لوزان، ETH زوریخ، دانشگاه بازل، دانشگاه برن و دانشگاه ژنو این کشور از اعتبار بین المللی بسیار بالائی برخوردار می باشند.

هزینه های زندگی سوئیس

بر کسی پوشیده نیست که هزینه های زندگی در سوئیس گران است. شهرهای زوریخ و ژنو در این کشور همواره در صدر لیست شهرهای گران برای زندگی قرار دارد. البته به همان نسبت دستمزدها در سوئیس بالاست و افراد می توانند جوابگوی هزینه های خود باشند. شاخص قدرت خرید در این کشور بسیار بالاست و عدد 113.34 بیانگر این موضوع است و البته همانطور که گفته شد شاخص هزینه های زندگی در این کشور نیز بالا می باشد و عدد 112.44 این ادعا را ثابت می کند. به طور متوسط یک خانواده چهار نفره در این کشور حدود 5282.24 فرانک سوئیس هزینه زندگی شان می باشد و یک نفر تنها در سوئیس حدود 1437.35 فرانک این کشور هزینه زندگی دارد. در جدول زیر به برخی از قیمت های کالاهای اساسی و هزینه های ابتدائی در این کشور اشاره شده است. باید دانست که این مبالغ ذکر شده چه در بالا و چه در جدول زیر متوسط مبالغ است و در شهرهای مختلف این کشور می تواند نوسان داشته باشد و از سوی دیگر هزینه های زندگی افراد بسیار با سبک زندگی شان در ارتباط می باشد و این اعداد و ارقام جنبه آماری دارند:

کالا یا خدمات هزینه به فرانک کالا یا خدمات هزینه به فرانک
غذا در رستوران ارزان 25 1 کیلو سیب زمینی 2.44
شیر 1.65 1 کیلو پیاز 2.29
نان سفید تازه 500 گرمی 3 1 بطری آب 1.5 لیتری 1.18
1 کیلو برنج 2.80 1 لیتر بنزین 1.87
12 عدد تخم مرغ 5.75 خدمات آپارتمان 85 متری 212.12
 1 کیلو فیله مرغ 24.15 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 1617.94
1 گیلو گوشت صاف گوساله 48.25 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 1268.38
1 کیلو سیب 3.74 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 2948.39
1 کیلو گوجه فرنگی 4.04 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 2289.95

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در سوئیس

اجاره خانه در هر کشوری یک چالش بزرگ برای افراد می باشد. زندگی در سوئیس نیز به همین شکل است. حدود 60 درصد سوئیسی ها صاحبخانه نیستند و در منازل اجاره ائی زندگی می کنند. در سوئیس انواع خانه برای اجاره وجود دارد؛ خانه های آپارتمانی گرفته تا حتی برخی از قلعه های متروکه و یا خانه های روستائی اما در ابتدا باید خانه مورد نظر را پیدا کرد. برای یافتن منزل مورد علاقه می توان به یکی از روش های زیر اقدام کرد:

 • جستجوی آنلاین
 • بررسی آگهی های اجاره در روزنامه ها و آگهی ها
 • کمک از یک مشاور املاک

برخی از معتبر ترین سایت های یافتن خانه در سوئیس به عبارت زیر می باشند:

 • Homegaet
 • Homelike
 • Immostreet
 • Blueground
 • Immoscout24
 • UMS

همانطور که عنوان شد در این کشور انواع خانه برای اجاره وجود دارد. این خانه ها می توانند مبله باشند یا نباشند و یا حتی برخی از وسائل سبک اشپزخانه را داشته باشند یا نه این ها مواردی هستند که بعد از یافتن خانه و در بازدید حضوری از خانه برای مستأجرها مشخص می گردد. صاحبخانه ها در این کشور می توانند مدارک زیر را از مستأجرهای خود درخواست نمایند:

 • مدارک هویتی
 • وضعیت تأهل و تعداد فرزندان
 • معرفی نامه از طرف کارفرما
 • میزان حقوق دریافتی
 • وضعیت اقامت و ویزا
 • یک کپی از ویزا و پاسپورت
 • مدت اقامت

معمولاً در یک قرارداد خانه در این کشور موارد زیر باید قید شود:

 • مشخصات مؤجر و مستأجر
 • آدرس دقیق ملک مورد اجاره
 • تاریخ شروع و تاریخ پایان
 • نحوه و زمان اطلاع رسانی
 • موجودی دقیق اموال موجود در خانه
 • ثبت ایراد خانه اگر ایرادی باشد
 • حقوق مستأجر برای خدمات مشترک
 • مبلغ اجاره
 • مبلغ ودیعه که نباید بیشتر از 3 ماه اجاره باشد و پس از اتمام قرارداد در صورتی که به ملک آسیبی نرسیده باشد به مستأجر برگشت داده خواهد شد
 • اجازه نگهداری از حیوان خانگی و نوع حیوان خانگی و تعداد
 • تعیین اینکه چه کسی باید هزینه های آب و برق و هزینه های عومی آپارتمان را بپردازد
 • شرایط تمدید اجاره
 • شرایط عدم تمدید که باید به صورت کتبی و حداقل 3 ماه قبل از سررسید اجاره ملک طرفین به یکدیگر خبر دهند

در سوئیس اجاره فرعی قانونی و متداول است و برای اجاره های کوتاه مدت می تواند گزینه مناسبی باشد. به این معنی است که مستأجر اولیه مثلاً یک اتاق خواب خود را به شخص دیگری اجاره می دهد. همچنین در این کشور مسکن های اجتماعی وجود دارد که دولت به آنها یارانه می دهد اما برای اجاره این خانه ها ممکن است شخص مدتی در انتظار قرار بگیرد. نکته مهم دیگر این که قوانین این کشور به شدت از مستأجر ها حمایت می کند.

بازنشستگی سوئیس

وقتی زندگی سوئیس را انتخاب کرده باشید قطعاً به اطلاعاتی در مورد شرایط بازنشستگی در این کشور نیاز دارید. بازنشستگی در این کشور بر سه رکن استوار است:

 • مستمری دولتی
 • بازنشستگی شغلی
 • بازنشستگی تکمیلی

سن بازنشستگی در کشور زیبای سوئیس تا قبل از سال 2022 برای مردان 65 سال و برای زنان 64 سال بوده و از سال 2022 سن بازنشستگی برای هم مردان و هم زنان 65 سال می باشد. کلیه افرادی که حداقل 1 سال در سیستم تأمین اجتماعی این کشور مشارکت داشته باشند می توانند از مزایای بازنشستگی استفاده کنند. مهاجرین برای دریافت مزایای بازنشستگی باید حداقل به مدت 10 سال در سوئیس اقامت داشته باشند. افرادی که میزان دارائی انها کمتر از 100000 فرانک سوئیس باشد می توانند از رکن سوم یا همان بازنشستگی تکمیلی در این کشور استفاده کنند. اگر یک زوج باشند افرادی که دارائی شان کمتر از 200000 فرانک سوئیس است. تأمین اجتماعی برخی از کشورها خرج از اتحادیه اروپا با تأمین اجتماعی کشور سوئیس قرارداد همکاری و اعتباری دوطرفه دارند و افراد می توانند سابقه بیمه خود را به سابقه بیمه خود در سوئیس اضافه نموده و حقوق و مزایای بیشتری دریافت کنند. این کشورها عبارتند از:

 • استرالیا
 • بوسنی و هرزگوین
 • کانادا
 • شیلی
 • اسرائیل
 • ژاپن
 • مونته نگرو
 • مقدونیه شمالی
 • اسرائیل
 • فیلیپین
 • سن مارینو
 • کشورهای عضو اتحادیه اروپا

همچنین یک شرایط خاصی برای کشورهای صربستان، ترکیه، امریکا و اروگوئه وجود دارد.

زندگی کشور سوئیس

دانستنی های عمومی در مورد سوئیس

وقتی زندگی در کشور سوئیس را انتخاب نموده اید باید برخی اطلاعات عمومی در مورد این کشور بدانید. هرچه اطلاعات افراد از محیط پیرامونشان بیشتر باشد راحت تر می توانند با محیط آشنا شوند. در ادامه به برخی از اطلاعات عمومی و حقایق جالب در مورد سوئیس اشاره می نمائیم:

 • کشور سوئیس بیشترین میزان شکلات در سطح دنیا را تولیدنموده و مردم این کشور بیشتر از از کشوری شکلات مصرف می کنند. شکلات یکی از اصلی ترین صادرات این کشور است.
 • سوئیس تنها کشور دنیاست که پرچم مربع شکل دارد
 • این کشور دارای 1500 دریاچه است به طوری که در هرجای سوئیس باشید با اولین دریاچه 10 مایل بیشتر فاصله ندارید
 • جین هنری دونات بنیانگذار کمیته بین المللی صلیب سرخ بوده و اولین برنده جایزه صلح نوبل در سال 1901 است
 • آموزش در این کشور یکی از پر درآمدترین مشاغل است
 • برندهای ساعت سازی در این کشور بسیار مشهورند و ساعت یکی از مهمترین صادرات سوئیس است
 • اولین ساعت مچی دنیا در سال 1868 توسط شرکت پتک فیلیپ اختراع شد و اولین ساعت مچی ضد آب توسط شرکت رولکس اختراع شد
 • تونل سوننبرگ سوئیس به طول 1550 متر بزرگترین تونل دنیاست
 • کوه نوردی، اسکی و اسنوبرد از محبوبترین ورزش های این کشور می باشد
 • 60 درصد برق این کشور از آب تولید می شود
 • سوئیس یکی از کشورهای پیشرو در بازیافت زباله می باشد
 • این کشور یکی از امن ترین کشورهای دنیاست
 • ریولا محبوب ترین نوشیدی و روستی محبوب ترین عذا در بین مردم کشور سوئیس است
 • لبنیات سوئیسی در دنیا مشهور است
 • کیفیت آب لوله کشی در این کشور از آب های بسته بندی بالاتر است

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور سوئیس انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در سوئیس به شرح زیر است:

 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس

علاقمندان به زندگی سوئیس می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به سوئیس خود با مشاورین مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.meteoswiss.admin.ch/home.html?tab=overview

https://www.myswissalps.com/weather

https://meteonews.ch/en/Weather_Map/CCH/Switzerland

https://www.myswitzerland.com/en/planning/about-switzerland/general-facts/facts-about-switzerland/climate/

https://www.timeanddate.com/weather/switzerland

https://www.metoffice.gov.uk/weather/world/switzerland

https://www.weather-forecast.com/countries/Switzerland

https://www.meteocentrale.ch/en/weather.html

https://www.bag.admin.ch/bag/en/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/empfehlungen-fuer-reisende.html#:~:text=There%20are%20currently%20no%20entry,required%20for%20entry%20into%20Switzerland.

https://www.myswitzerland.com/en/planning/transport-accommodation/travel-to-switzerland/where-and-when-is-what-open/

https://www.smartraveller.gov.au/destinations/europe/switzerland

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/50e854cd-en/index.html?itemId=/content/component/50e854cd-en

https://www.schengenvisainfo.com/news/travelling-to-switzerland-amid-covid-19-pandemic-a-complete-guide/

https://hospitalityinsights.ehl.edu/swiss-tourism-amid-dueling-crises-a-look-behind-the-numbers

https://www.swissinfo.ch/eng/covid-19_coronavirus–the-situation-in-switzerland/45592192

https://kof.ethz.ch/en/news-and-events/kof-news0/2022/05/tourism-forecast.html

https://www.expatica.com/ch/housing/renting/renting-a-swiss-property-101929/

https://www.internations.org/switzerland-expats/guide/housing

https://www.iamexpat.ch/housing/swiss-rentals/housing-contracts-rights-switzerland

https://thepoorswiss.com/renting-in-switzerland/

https://www.helloswitzerland.ch/en/guides/renting-in-switzerland/

https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Switzerland/Landlord-and-Tenant

https://www.expatica.com/ch/finance/retirement/ahv-switzerland-pensions-1089118/

https://www.ca-nextbank.ch/en/en/expat-switzerland/insurance/how-does-retirement-work-in-switzerland.html

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1131&intPageId=4829&langId=en

https://www.ch.ch/en/retirement/retirement-income/

https://www.pensionfundsonline.co.uk/content/country-profiles/switzerland

https://en.wikipedia.org/wiki/Pension_system_in_Switzerland

https://uk.practicallaw.thomsonreuters.com/0-547-3188?transitionType=Default&contextData=(sc.Default)&firstPage=true

Related Posts

Leave a comment