رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی نروژ

زندگی نروژ

اطلاعات کلی در مورد نروژ

از جمله کشورهای اروپائی که ایرانی ها در مهاجرت به اروپا شرایط اش رو مورد بررسی قرار می دهند نروژ است. مقاله زندگی نروژ توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز می باشد. پادشاهی نروژ در شمال اروپا و در منطقه ای که به اسکاندیناوی معروف بوده واقع شده است. نوع حکومت نروژ پادشاهی مشروطه پارلمانی می باشد و نخست وزیر نروژ قدرت اول اجرائی در این کشور است. پایتخت آن شهر اسلو می باشد که بزرگترین و پرجمعیت ترین  شهر نروژ است و شهرهای برگن، تروندهیم و استاوانگر و باروم از دیگر شهرهای مهم این کشور سردسیر می باشد. نروژ جمعیتی در حدود 5.4 میلیون نفر دارد. نروژ از شمال با روسیه مرز خاکی مشترک دارد و از شرق با فنلاند هم مرز است. مساخت این کشور 385178 کیلومترمربع است و این مساحت در تقسیم بندی جدید که در سال 2020 صورت پذیرفت به 11 استان تقسیم می شود که تا قبل از این تاریخ به 19 استان تقسیم شده بود.

کشور نروژ در بسیاری از معاهده های بین المللی از جمله شنگن، پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو، شورای نوردیک، منطقه اقتصادی اروپا و برخی دیگر عضو می باشد و از جمله بنیانگذاران سازامن ملل متحد می باشد اما در اتحادیه اروپا عضویت ندارد و تا کنون 2 بار عضویت در این اتحادیه را به رأی گیری گذاشته است که نتیجه هر دو همه پرسی منفی بوده است اما ارتباط نزدیکی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد. نروژ به دلیل داشتن منابع نفت و گاز بزرگترین تولید کننده غیر خاورمیانه ائی نفت و گاز طبیعی در دنیا می باشد. واحد پول این کشور کرون نروژ است. این کشور از جمله بهترین کشورها در خصوص برابری حقوق زنان با مردان است و حتی خدمت سربازی در نروژ هم برای زنان و هم مردان از سن 19 سالگی تا 44 سالگی انجام می شود. طول دوره خدمت در این کشور 19 ماه است و ارتش این کشور می تواند بنا بر صلاحدید طول دوره خدمت را به 6 ماه یا 18 ماه کاهش دهد.

شرایط زندگی در نروژ از نگاه آمار

طبق بررسی های انجام شده حدود 24000 نفر ایرانی زندگی نروژ را انتخاب کرده اند و نکته جالب این که این افراد به واسطه سال های زندگی در این کشور در ارکان دولتی نروژ نیز حضوری فعال دارند. شاخص کیفیت زندگی در نروژ عدد 177.84 می باشد و عددی که برای شاخص ایمنی برای این کشور شمال اروپائی ثبت شده است عدد بالای 66.32 می باشد و شاخص مراقبت های بهداشتی این کشور نیز 77 بوده که در رده بالا می باشد. نروژ در بسیاری از شاخص های مهم برای زندگی در رتبه های تک رقمی واقع شده است مواردی مانند: شاخص رفاه، شاخص برابری جنسیتی، شاخص مردم سالاری، شاخص توسعه انسانی، کیفیت آموزش، شاخص آزادی و بسیاری از موارد دیگر که این کشور را به یک سرزمین ایده آل از این موارد تبدیل کرده است. نروژ از نظر شاخص EF که قدرت تکلم به زبان انگليسي در کشورهاي غير انگليسي زبان را رده بنده مي کند در رده ۵ قرار دارد و به اين معني است که بيشتر نروژي هاا به زبان انگليسي مسلط می باشند. رتبه پاسپورت این کشور در جدید رده بندی پاسپورت های دنیا در رده 4 قرار گرفته است و دارندگان این پاسپورت به 164 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند تردد نمایند. در جدول زیر به برخی از داده های آماری مربوط به زندگی نروژ اشاره نموده ایم:

شاخص شادی 7.37 شاخص توسعه انسانی 0.957
امید به زندگی 82.91 درصد جمعیت مهاجر 14
شاخص حاکمیت قانون 1.98 کنترل فساد 2.10
رشد اقتصادی 4.80 تورم 5.39

 

شرایط آب و هوائی و گردشگری در نروژ

آب و هوا در نروژ در مناطق مختلف این کشور با هم متفاوت است و نوسانات زیادی دارد به ویژه در شمالی ترین نقاط این کشور در حاشیه منطقه معتدل جهانی قرار دارد. در این مناطق دمای تابستان گاهی به 27 درجه سانتیگراد می رسد. در حالی که زمستان ها تاریک بوده و برف بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور دارد. در مناطق ساحلی و داخلی اب و هوا به شکل قابل ملاحظه ائی متفاوت می باشد. مناطق ساحلی دارای آب و هوای با تابستان های خنک تر است. زمستان ها نسبتاً معتدل و بارانی با برف و یخبندان کم می باشد. در مناطق مرکزی نروژ مانند اسلو آب و هوای قاره ای با زمستان های سردتر که گاهی به 25 درجه سانتیگراد زیر صفر نیز می رسد اما تابستان های گرم تری دارد. آب و هوا در نروژ بین ماه های می تا سپتامبر معمولاً معتدل و صاف می باشد. شاخص آب و هوا در نروژ در رده بالای 68.68 قرار داردو شاخص آلودگی این کشور در مقدار بسیار پائین 17.94 اعلام شده است.

زندگی نروژ

یک پدیده جالب توجه که هرساله گردشگران زیادی را از سراسر کشور به سوی خود جذب می کند پدیده تغییر فصلی در طول روز و شب است. در اواسط زمستان نور روز در جنوب نروژ 5 تا 6 ساعت طول می کشد در حالی که تاریکی در شمال حاکم می باشد که به شفق قطبی مشهور است. جنوب نروژ به عنوان بهشت جزیره تابستانی معروف است و در بخش آبدره نروژ یک مقصد محبوب در تمام طول سال می باشد. بهار شکوفه های درختان و در پائیز دامنه های نارجی که از زرد شدن برگ درختان بوجود می آید منظره چشم نوازی برای گردشگران محسوب می شود. شمال نروژ در تمام طول سال مکانی مناسب برای بازدید می باشد. صنعت گردشگری در نروژ بسیار فعال است و مشاغل زیادی در این حوزه در این کشور فعال می باشد که خدمات زیادی در اختیار گردشگران قرار می دهند.

شرایط کار در نروژ

نروژ از اقتصاد قوی پایداری برخوردار است. برای کار در نروژ بهتر است زبان نروژی را بلد بود. هر نیروی کار نروژی در طول هفته بایستی 37.5 ساعت کارکند و برای اضافه کار مجوز کارفرما لازم است. روزهای کاری در این کشور مانند بسیاری از کشورهای اروپائی از دوشنبه الی جمعه می باشد و هر کارمندی در طول سال می تواند از چهار هفته و یک روز مرخصی استحقاقی استفاده کند. نیروهای کاری بالای 60 سال سن می توانند از پنج هفته و یک روز مرخصی استحقاقی استفاده کنند. نروژ از جمله کشورهایی است که از نرخ بیکاری پائینی برخوردار است و نمودار زیر گویای این مسئله است:

نرخ بیکاری نروژ

این کشور در برخی از مشاغل با کمبود نیروی کار مواجه می باشد مشاغلی مانند:

 • پزشک
 • پرستار
 • دندانپزشک
 • پیراپزشک
 • مهندسین ماهر در بیشتر رشته های فنی و مهندسی
 • کارگران ساختمانی ماهر
 • تکنسین های فنی و حرفه ائی
 • رانندگان پایه 1 و خودروهای خاص کامیون و جرثقیل و اتوبوس
 • متخصصین حوزه نفت و گاز
 • متخصصین حرفه ائی بخش تولیدات دریائی

برای زندگی نروژ کار کردن یکی از مهمترین موارد است و برای این که بتوانید در نروژ مشغول به کار شوید باید از طریق سایت های کاریابی معتبر در این کشور شغل مورد نظر خود را یافته و پس از اینکه شغلی که متناسب با شرایط شخص باشد پیدا شد رزومه خود را برای کارفرما ارسال نموده و در صورتی که مورد تأئید قرار گرفته باشد و در مصاحبه شغلی موفق شده باشند می توانند در ان کشور مشغول به کار شوند. البته در برخی از موارد می توان با مراجعه حضوری شغل مورد نظر را پیدا کرد. در ادامه به برخی از معروف ترین سایت های کاریابی در نروژ اشاره می نمائیم:

 • Arbeidsplassen
 • JobbDirekte
 • The Local Norway
 • EURES
 • NAV

نروژ از جمله کشورهائی است که میانگین حقوق پرداختی بالائی دارد.

شرایط تحصیل در نروژ

آموزش و پرورش و تحصیل در نروژ بسیار با اهمیت است و این کشور در این خصوص در رتبه ای خوب جهانی قرار گرفته است. سال تحصیلی در نروژ به دو ترم تقسیم می شود. تحصیل فرزندان در مدارس نروژ از سن 6 سالگی الی 16 سالگی اجباری بوده و دانش آموزان می توانن در مدارس دولتی و به زبان نروژی و رایگان تحصیل نمایند و یا در مدارس خصوصی که می توانند به زبان های مختلف باشند و غیرانتفاعی هستند درس بخوانند. آموزش در مدارس نروژ  به سه سطح ابتدائی، دبیرستان و پیش دانشگاهی تقسیم می شود.  از سن 6 سالگی تا 13 سالگی در مقطع ابتدائی باید تحصیل کنند و از 13 سالگی تا 16 سالگی در دبیرستان های نروژی در می خوانند. دوره پیش دانشگاهی که اختیاری است از 17 سالگی تا 19 سالگی می باشد. تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان است و این کشور به همین دلیل مشهور است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید به مدت 3 الی 4 سال در خواند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً بین 18 ماه الی 2 سال با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت است. برای تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری بین 3 سال الی 4 سال باید درس خواند. دانشجویان در نروژ می توانند کار پاره وقت دانشجوئی انجام دهند. از سوی دیگر بورسیه های تحصیلی مناسبی برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد که در صورت دارا بودن شرایط لازم می تانند از آن های بهره ببرند. نروژ حدود 64 مؤسسه اموزش عالی دارد که تعداد 29 عدد از آنها در قالب دانشگاه های فعال بوده و باقی آنها به صورت مؤسسات فنی و حرفه ائی و کالج ها هستند برخی از دانشگاه های نروژ در رتبه بندی بهترین دانشگاه های این کشور در رده خوبی قرار گرفته اند. دانشگاه های مانند:

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه UIT The Arctic نروژ
 • دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ
 • دانشگاه علوم زندگی نروژ

هزینه های زندگی نروژ

نروژ به همان نسبت که حقوق و درآمد بالائی دارد کشور گرانی نیز برای زندگی می باشد. شاخص قدرت خرید در این کشور روی عدد مناسبی قرار گرفته است و این شاخص روی عدد 82.97 قرار گرفته است. البته باید بدانیم که حقوق دریافتی در این کشور با هزینه های زندگی نروژ در تناسب است و هزینه زندگی یک نفر مجرد در نروژ حدود 11152.49 کرون نروژ است و هزینه زندگی یک خانواده چهار نفره در این کشور حدود 40071.80 کرون نروژ می باشد. البته باید دانست که مبالغ اعلام شده نسبی بوده و از نظر آماری می باشد و هزینه های زندگی افراد متناسب با سبک زندگی اشخاص بوده و می تواند بسیار متغیر باشد. در جدول زیر به میانگین هزینه برخی از کالاهای اساسی و برخی از خدمات اولیه در نروژ اشاره شده است و این مبالغ می تواند در برخی از شهرها بزرگتر کمی بیشتر و در برخی از شهرهای کوچک تر کمی کمتر باشد:

کالا یا خدمات هزینه به کرون نروژ کالا یا خدمات هزینه به کرون نروژ
غذا در رستوران ارزان 19 1 کیلو سیب زمینی 20.78
شیر 19.25 1 کیلو پیاز 22.17
نان سفید تازه 500 گرمی 28.16 1 بطری آب 1.5 لیتری 20.93
1 کیلو برنج 27.18 1 لیتر بنزین 20.38
12 عدد تخم مرغ 37.57 خدمات آپارتمان 85 متری 1931.86
 1 کیلو فیله مرغ 132.81 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 10446.44
1 گیلو گوشت صاف گوساله 270.84 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 8141.59
1 کیلو سیب 28.90 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 18039.15
1 کیلو گوجه فرنگی 34.41 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 13795.32

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در نروژ

بازار اجاره ملک در نروژ بسیار داغ است. این مورد در شهرهای بزرگ مانند اسلو و برگن بیشتر به چشم می آید و در شهرهای کوچک از جنب و جوش کمتری برخوردار است. انواع خانه در این کشور برای اجاره وجود دارد. خانه های آپارتمانی و یا ویلائی یا اینکه خانه های مبله یا خانه های خالی ار لوازم. البته خانه های خالی از لوازم باید مجهز به سیستم گرمائی و آب گرم نیز باشد. برای پیدا کردن خانه مورد علاقه می توان از سایت های املاک معتبر در این کشور مانند: Hybel.no و یا Finn.no اشاره نمود. در نؤر داشته باشيد که در صورتي که قصد داريد خانه مبله اجاره کنيد قبل از عقد قرار داد همه لوازم را به درستي بررسي کنيد و در صورتي که ايرادي مشاهده کرديد يادداشت نمائيد. برای عقد قرارداد باید مدارک شما آماده باشد و سپرده اجاره و اطلاعاتی در مورد شرایط درآمدی خود و اگر ضامن نیاز بود اطلاعات ضامن خود را به همراه داشته باشید.

مبلغ سپرده در نروژ حداقل معادل سه ماه اجاره و حداکثر معادل شش ماه اجاره می باشد. علاوه بر این اجاره ماه اول را باید پیش پردخت نمود. مستأجر می تواند از صاحبخانه تعهد کتبی مبنی بر این که حداقل تا 3 سال می تواند در آن خانه زندگی نماید را اخذ کند. در زمان عقد قرارداد اجاره در نروژ در خصوص پرداخت قبوض آب و برق باید وضعیت را مشخص نمود که ایا بر عهده مؤجر است یا مستأجر. اگر مستأجری قصد داشته باشد قبل از سر رسید اجاره قرارداد خود را فسخ نمایند باید سه ماه زودتر و به صورت مکتوب با مؤجر اطلاع دهد. مؤجرها هم باید زودتر از موعد به صورت کتبی به مستأجر اطلاع دهند که قصد تمدید قرارداد را ندارند.

 

زندگی کشور نروژ

بازنشستگی نروژ

نروژ از جمله کشورهائی است که رسیدگی ها و امکاناتی که برای بازنشستگان و مستمری بگیران بسیار بالا بوده و این قشر برای زندگی نروژ مشکل چندانی نخواهند داشت. شرط سن برای بازنشستگی در کشور نروژ 67 سال به مدت 40 سال است. افرادی که از مستمری کافی برخوردار باشند در سن 62 سالگی می توانند درخواست بازنشستگی خود را ارائه دهند، معمولاً افرادی که تمام عمر کاری خود را در بخش دولتی نروژ گذرانده باشند در سن 62 سالگی بازنشسته می شوند. سه نوع حقوق بازنشستگی در نروژ وجود دارد:

 • بازنشستگی پایه: باید در بیمه ملی 40 سال عضو بود
 • حداقل سطح بازنشستگی: براساس میزان عضویت در بیمه ملی
 • مستمری تکمیلی: حداقل 3 سال تقویمی در این صندوق ها عضو باشید

مستمری تکمیلی در نروژ به سه نوع است:

 • پرداخت بازنشستگی از بیمه ملی: هر فردی که حداقل به مدت 3 سال از سن 16 سالگی به طور قانونی در نروژ کار و زندگی کرده باشد می تواند از مستمری بازنشستگی از یکی از ایالت های نروژ بهره ببرد. که مادام العمر است.
 • مستمری از کارفرمایان: کارمندان در بخش های دولتی و خصوصی تحت پوشش یک طرح بازنشستگی شغلی هستند و دارای انواع متنوعی می باشد.
 • پس انداز بازنشستگی خصوصی: این پس انداز درآمد مستمری بازنشستگی افراد را افزایش می دهد.

افرادی که در  نروژ سابقه کار و بیمه داشته باشند و از این کشور قصد مهاجرت به یکی از کشورهای حوزه نوردیک و یا منطقه اقتصادی اروپا را داشته باشند می توانند مستمری نروژی خود را به این کشور منتقل کنند. افرادی که از یک کشور عضو منطقه اقتصادی اروپا به نروژ مهاجرت نمایند و در صورتی که به مدت 5 سال در این کشور کار کرده و مالیات پرداخت کرده باشند و حق بیمه برای ایشان رد شده  می توانند برای بازنشستگی و دریافت مستمری در نروژ درخواست دهند و در این کشور مستمری بگیرند. البته در هر دو حالت عنوان شده ممکن است محدودیت هائی برای افراد اعمال شود.

دانستنی های عمومی در مورد نروژ

وقتی زندگی نروژ را انتخاب می کنید باید برخی از دانستنی های جالب در مورد این کشور را نیز بدانید تا بتوانید با اطلاعات عمومی خوب جامعه نروژ را بهتر بشناسید. در ادامه به برخی از موارد و دانستنی های جالب در مورد نروژ اشاره می نمائیم:

 • قیمت سوخت در نروژ از همه دنیا گرانتر است.
 • نروژ در سال 2008 به یک پنگوئن مقام شوالیه داد.
 • همه سلول های زندانیان در نروژ به اینترنت مجهز است.
 • اگر در این کشور کتابی چاپ شود دولت نروژ 100 نسخه از آن را برای اهدا به کتابخانه خریداری می کند.
 • تبلیغات برای کودکان زیر 12 سال در نروژ ممنوع است.
 • تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور برای همه مردم دنیا رایگان است.
 • اسم یکی از شهرهای نروژ جهنم یا “Hell” است که این کلمه به زبان نروژی معنی موفقیت می دهد.
 • نروژی ها به غذای مکزیکی تاکو بسیار علاقمندند.
 • نام اصلی نروژ در اصل نوروگ بوده که به معنی راه شمالی است.
 • نروژ اولین کشور در دنیاست که در سال 2017 امواج رادیوئی اف ام را حذف کرد و از موج دیجیتال استفاده می کند.
 • این کشور بین آفریقا و قطب جنوب یک جزیره متروکه دارد.
 • عقیم سازی سگ ها در نروژ غیرقانونی است.
 • کلمه تگزاس در نروژ به معنی دیوانه است.
 • تعداد ساکنین نروژی در امریکا از تعداد جمعیت این کشور بیشتر است.
 • حیوان ملی این کشور گوزن است.
 • شاه اولاو پنجم (King Olav V)، پادشاه فقید نروژ از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کرد و بهای بلیط را نیز پرداخت می‌کرد.
 • طولانی ترین تونل دنیا به طول 24.5 کیلومتر در نروژ قرار دارد.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور نروژ انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در نروژ به شرح زیر است:

 • کار آماده (Joboffer) بای رشته های پرستاری، مامائی و پیراپزشکی در نروژ
 • کار آماده (Joboffer) بای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در نروژ
 • امکان کاریابی برای کلیه مشاغل فنی و مهندسی در نروژ
 • اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه های نروژ

علاقمندان به زندگی نروژ می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به نروژ خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.numbeo.com/quality-of-life/

https://www.theglobaleconomy.com

https://www.britannica.com/place/Norway/Climate

https://www.visitnorway.com/plan-your-trip/seasons-climate/

https://www.timeanddate.com/weather/norway/oslo

https://www.tripsavvy.com/weather-in-norway-4111770

https://norway.nordicvisitor.com/travel-guide/information/weather/

https://weatherspark.com/y/68697/Average-Weather-in-Oslo-Norway-Year-Round

https://www.lifeinnorway.net/rent/

https://www.internations.org/norway-expats/guide/housing

https://www.justlanded.com/english/Norway/Norway-Guide/Housing-Rentals/Rental-agreements

https://www.regjeringen.no/en/dokumenter/the-tenancy-act/id270390/

https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Norway/Landlord-and-Tenant

https://relocation.no/expat-communities/national-information/housing/renting/

http://www.nyinorge.no/en/Familiegjenforening/New-in-Norway/Housing/Renting-a-houseapartment/Your-rights-as-a-tenant/

https://www.tnp.no/norway/panorama/2744-renting-in-norway-is-easier-if-you-know-your-rights-and-duties/

https://www.euraxess.no/norway/information-assistance/pension-rights

https://www.lifeinnorway.net/pensions-in-norway/

https://en.wikipedia.org/wiki/Pensions_in_Norway

https://www.norden.org/en/info-norden/retirement-pension-norway

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1123&langId=en&intPageId=4713

https://www.nav.no/en/home/benefits-and-services/relatert-informasjon/retirement-pension-for-those-born-before-1954

 

Related Posts

Leave a comment