رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی ایسلند

زندگی در ایسلند

زندگی ایسلند

اطلاعات کلی در مورد ایسلند

مهاجرت به ایسلند در سال های اخیر با افزایش بیشتری روبرو بوده است. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که مردم از سراسر دنیا بدون در نظر گرفتن اب و هوای سرد و یخبندان این کشور را برای ادامه زندگی خود انتخاب می کنند. مقاله زندگی ایسلند توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری و تغییر در آن غیرمجاز می باشد. جمهوری ایسلند در شمالی ترین بخش قاره اروپا واقع شده است. این جزیره آتشفشانی در اقیانوس اطلس قرار دارد و شهر ریکیاویک بزرگترین شهر این کشور و پایتخت ان می باشد. شهرهای کوباگور، هافنارفئودور، آکوربری و ریکیانس بایر از دیگر شهرهای مهم ایسلند می باشند. این کشور حدود 350 هزار نفر جمعیت دارد که دو سوم از جمعیت این کشور در بخش جنوبی آن زندگی می نمایند. مساحت ایسلند 102775 کیلومترمربع است که این مساحت به 8 استان تقسیم می گردد.

زندگی در ایسلند

نوع حکومت ایسلند جمهوری چند حزبی است که این کشور در دنیا اولین کشوری بود که یک حزب کاملاً متشکل از زنان در سال 1983 تشکیل داد که این حزب در سال 1999 با حزب سوسیال دموکرات این کشور ادغام شد. این کشور همچنین اولین کشور در دنیا است که در سال 1980 یک زن رئیس جمهور آن شد. ایسلند عضو سازمان آتلانتیک شمالی می باشد و کم جمعیت ترین کشور عضو ناتو است که ارتش دائمی ندارد. این کشور در ابتدا تمایل زیادی داشت تا به عضویت اتحادیه اروپا در بیاید اما به یکباره از این پیمان منصرف شد اما عضو پیمان شنگن می باشد. ایسلند از سال 1262 الی 1918 جزئی از نروژ  و بعد از آن قسمتی از دانمارک بود که در سال 1918 استقلال خود را به دست آورد. واحد پول ایسلند کرون ایسلندی است و زبان رسمی آن زبان ایسلندی می باشد که به زبان وایکینگ ها و نورس قدیم نزدیک است. این کشور یکی از اعضای شورای نوردیک می باشد.

شرایط زندگی ایسلند از نگاه آمار

ایسلند تا اویل قرن بیستم یکی از فقیرترین کشورها بود و بعد از آن با صنعتی کردن صنعت ماهیگیری خود و گام های مؤثر دیگری که برداشت باعث شد تا در حال حاضر یکی از بهترین کشورها برای زندگی باشد. این کشور در شاخص های مهم و زیادی در رتبه های زیر 10 قرار دارد، مواردی مانند برابری جنسیتی، رفاه، خوشبختی، توسعه انسانی، صلح، امنیت و آسایش عمومی و موارد دیگر. شاخص کیفیت زندگی در ایسلند در عدد بسیار بالای 184.36 قرار دارد و عدد این کشور در شاخص امنیت عدد بالای 75.67 بوده و در شاخص مراقبت های بهداشتی نیز در عدد بالای 66.61 قرار دارد. ایسلند در شاخص EF که به قدرت تسلط به زبان انگليسي در کشورهاي غیر انگلیسی زبان را نشان می دهد در رده خوبی قرار دارد و مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط خوبی دارند. پاسپورت ایسلند در رتبه بندی بهترین پاسپورت های دنیا در رده 7 قرار دارد که به مردم این کشور به 162 کشور بدون نیاز به ویزا می توانند تردد نمایند. در جدول زیر به برخی از موارد آماری مهم در مورد کشور ایسلند اشاره می نمائیم:

شاخص شادی 7.56 شاخص توسعه انسانی 0.949
امید به زندگی 11 درصد جمعیت مهاجر 82.56
شاخص حاکمیت قانون 1.80 کنترل فساد 1.70
رشد اقتصادی 8.60 تورم 8.83

شرایط آب و هوائی و گردشگری در ایسلند

شرایط آب و هوائی در ایسلند به قدری متفاوت است که نمی توان گفت که این کشور چهار فصل دارد یانه. در مجموع باید گفت که ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی می باشد و بخشی از این کشور فاقد پوشش گیاهی می باشد. اب و هوا در این کشور منحصر به فرد است و گاهی ممکن است چهار فصل را در یک روز در این کشور تجربه کرد. برخلاف اسم این کشور گلف استریم که از چنوب این کشور وزیده می شود باعث بوجود آمدن آب و هوای معتدلی می شود و گاهی با ترکیب بادهای قطب شمالی باعث برخی از طوفان های ناگهانی در این کشور می شود. بخش های جنوبی ایسلند دارای آب و هوای گرمتر، مرطوبتر و بهتری برای زندگی می باشد که به همین دلیل بیشتر جمعیت این کشور را در آنجا جمع کرده است اما از نظر کیفیت آب و هوائی باید گفت که شاخص آب و هوا در ایسند روی عدد بالای 68.81 می باشد و شاخص آلودگی در این کشور روی وضعیت بسیار خوب و پائین و عدد 15.83 است.

زندگی در ایسلند می تواند یک زندگی هیجان انگیز باشد. تقریباً می توان گفت هیچ فصل مشخصی برای گشت و گذار و سفر در ایسلند وجود ندارد چرا که افراد در تما طول سال می توانند در این کشور از مناظر طبیعی بیشمار آن لذت ببرند. وجود دریاچه های فراوان و آتشفشان های زیاد و فعال در ایسلند که مناظر بکر و کم نظیری را بوجود می آورد که باعث جدب گردشگران زیادی در طول سال در این کشور می گردد. شاید بتوان گفت ماه مارس یکی از بهترین زمان ها برای سفر در ایسلند باشد به این دلیل که طیف وسیعی از فعالیت ها را می توان در این ماه در این کشور مشاهده کرد، در این فصل دمای هموا رو به گرما رفته و نور روز در این ماه حدود 10 تا 13 ساعت افزایش می یابد و دما بیم منفی 2 درجه تا 3.3 درجه سانتیگراد تغییر می نماید و از سوی دیگر شفق های قطبی نیز در ماه در ایسلند قابل مشاهده می باشند.

شرایط کار در ایسلند

کشور ایسلند با توجه به شرایط اقلیمی شرایط کاری کمی متفاوت دارد البته قوانین کار در این کشور مانند سایر کشورهای اروپائی می باشد یعنی اینکه افراد زیر 16 سال در آنجا اجازه کار ندارند و هر نیروی کار در ایسلند در طول هفته به مدت 40 ساعت کار می کند که در صورت نیاز برای اضافه کار باید مجوز وجود داشته باشد. صنعت این کشور به صنایعی مانند ماهیگیری، آلمینیوم، تولید انرژی های برگشت پذیر و موارد متعدد دیگری وابسته است. تنها محصول کشاورزی که ایسلند در آن به صادرات می پردازد سیب زمینی است. در کنار همه این موارد صنعت گردشگری در این کشور از دیگر صنایع پردرآمد در این کشور می باشد. نرخ بیکاری ایسلند در نمودار زیر نمایش داده شده است:

نرخ بیکاری ایسلند

این کشور در برخی از مشاغل نیاز به نیروی کار دارد که در ادامه به آنها اشاره می نمائیم:

 • مشاغل مربوط به فرآوری ماهی
 • متخصصان انرژی پاک
 • نیروگاه های برق
 • متخصصان تولید محصولات دارویی
 • مشاغل در ارتباط با صنعت گردشگری
 • مهندسی عمران و ساخت و ساز و مشاغل وابسته به آن

برای کاریابی در ایسلند باید از طریق سایت های معتبر کاریابی در این کشور بهره برد البته اگر زندگی ایسلند را می گذرانید می توانید به صورت حضوری به کارفرما مراجعه نمائید. در هر شکل وقتی کار مورد علاقه پیدا شد باید رزومه کاری را برای کارفرما ارسال کرد و در صورت تأئید اولیه از سوی وی برای متقاضی مصاحبه حضوری برای وی ترتیب داده می شود و پس از موفقیت در آن می تواند شروع به کار کند. در زیر به برخی از سایت های کاریابی در این کشور اشاره می نمائیم:

 • Vinna
 • Northstack
 • 3-12Month Hands-On Jobs in Iceland
 • com
 • EURES Job Search for Europe
 • Radning HR Agency
 • MBL _ Icelandic Newspaper

شرایط تحصیل در ایسلند

ایسلند یکی از باسوادترین کشورهای دنیاست و آمار 99 درصد باسواد این کشور بیانگر همین موضوع می باشد. سال تحصیلی در این کشور به دو ترم تقسیم می گردد. تحصیل در مدارس ایسلند از 6 سالگی الی 16 سالگی اجباری می باشد. افرادی که قصد ورود به دانشگاه را دارند می توانند از 16 تا 20 سالگی ادامه تحصیل دهند و در آزمون اخر دوره نمره قبولی را به دست آورند و وارد دانشگاه شوند و در صورتی که تایل داشته باشند که زودتر جذب بازار کار شوند می توانند در دوره های فنی و مهارتی شرکت کنند و بعد از آن وارد بازار کار می شوند. تحصیل در این کشور در مدارس دولتی رایگان است. تحصیل در مقطع کارشناسی در ایسلند بین 3 سال الی 4 سال با توجه به رشته ائی که شخص مشغول به تحصیل است متغیر است. زبان تحصیل در این مقطع می تواند انگلیسی باشد و این موضوع حتی در دانشگاه های دولتی نیز امکانپذیر است. افرادی که زندگی در ایسلند را می گذرانند می توانند تحصیل رایگان در ایسلند را تجربه کنند.

زندگی ایسلند

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور با توجه به رشته و دانشگاه بین 1 سال و یا 2 سال متغیر است و دانشجویان باید مدرک کارشناسی را داشته باشند و وقتی در آن کشور زندگی می نمائید می توانید به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی ان کشور تحصیل نمائید. تحصیل در مقطع دکتری در ایسلند بین 3 سال الی 4 سال متغیر می باشد. بورسیه های تحصیلی مناسبی نیز در آنجا فراهم می باشد که افراد واجد شرایط می توانند از آن استفاده کنند. این کشور زیبا با توجه به جمعیت کمی که دارد تعداد دانشگاه های کمی نیز دارد و 7 دانشگاه در ایسلند دایر است که از این تعداد 4 دانشگاه دولتی بوده و 3 دانشگاه خصوصی می باشند. دانشگاه های دولتی ایسلند به عبارت زیر می باشند:

 • Agricultural University of Iceland
 • Holar University College
 • The University of Akureyri
 • The University of Iceland, Reykjavik

دانشگاه های خصوصی این کشور نیز به قرار زیر می باشند:

 • Bifrost University, Bifrost
 • Iceland Academy of The Arts
 • Reykjavik University

در رتبه بندی های برترین دانشگاه های دنیا دو دانشگاه ریکیاویک و دانشگاه ایسلند در رده بهترین دانشگاه های این کشور قرار دارند که رتبه زیر 500 را در دنیا دارند.

هزینه های زندگی ایسلند

با توجه به شرایط اقلیمی کشور ایسلند و با توجه به نوع خاک آن که امکان کشاورزی ندارد، یک وارد کننده عمده مواد غذائی می باشد و به همین دلیل هزینه مایحتاج زندگی در این کشور بالا است. شاخص قدرت خرید در ایسلند در شرایط خوبی قرار دارد و عدد 82.87 نشانگر این موضوع است و شاید تنها نکته منفی در زندگی ایسلند شاخص هزینه های زندگی در این کشور باشد که عدد 88.89 برای این شاخص کمی گران به نظر برسد. از طرف دیگر درآمد در این کشور با هزینه های زندگی در تناسب است. یک خانواده چهار نفره در این کشور حدود 556327.74 کرون ایسلند هزینه زندگی دارد و یک نفر که زندگی مجردی را می گذراند هزینه ای در حدود 153585.71 کرون ایسلند در طی ماه دارد. این اعداد به صورت ارقام آماری می باشند و به صورت میانگین هستند که ممکن است در شهرهای مختلف ایسلند متفاوت باشد و از طرف دیگر هزینه های زندگی هر فردی متناسب با سبک زندگی او بوده و نسبی است. در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در این کشور اشاره شده است که باید گفت این اعداد به صورت میانگین در کل کشور است:

کالا یا خدمات هزینه به کرون کالا یا خدمات هزینه به کرون
غذا در رستوران ارزان 2500 1 کیلو سیب زمینی 328.15
شیر 188.97 1 کیلو پیاز 197.63
نان سفید تازه 500 گرمی 412.48 1 بطری آب 1.5 لیتری 258.40
1 کیلو برنج 416.27 1 لیتر بنزین 263.32
12 عدد تخم مرغ 716.55 خدمات آپارتمان 85 متری 15115.24
 1 کیلو فیله مرغ 2174.09 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 182187.50
1 گیلو گوشت صاف گوساله 3296.58 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 145812.50
1 کیلو سیب 405.41 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 261465.43
1 کیلو گوجه فرنگی 578.56 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 227773.27

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در ایسلند

اجاره خانه در ایسلند کمی دشوار است و کمبود خانه اجاره ائی در این کشور باعث افزایش نرخ خانه اجاره ائی در این کشور به خصوص در ریکیاویک پایتخت شده است. البته خانه هایی تحت عنوان مسکن ملی در ایسلند وجود دارد که برای اجاره این خانه ها باید در شهرداری ها ثبت نام نمود و به دلیل درخواست زیاد برا آنها نوبت کمی طولانی می باشد. برای اجاره آپارتمان در این کشور می توان از سایتهای املاک معتبر در آنجا منزل مورد نظر را پیدا کرد و با صاحبخانه قرار ملاقات گذاشت و پس از رؤیت خانه برای عقد قرارداد اجاره اقدام کرد. برخی از سایت های معتبر مسکن در ایلند به عبارت زیر می باشند:

 • Morgunblaoio
 • Rent
 • Visir
 • The rental List/Leigulistinn
 • Al
 • Heimavellir
 • Bland

مدت زمان قراردادها برای ساکنین ایسلند معمولاً یکساله بوده که قابل تمدید می باشد و در صورتی که طرفین تمایل به تمدید قرارداد نداشته باشند باید به صورت مکتوب به مدت 6 ماه زودتر به یکدیگر اعلام نمایند. بیشتر خانه های ایسلند مبله می باشند. مواردی که باید در متن قرارداد ذکر شود به عبارت زیر می باشد:

 • مشخصات صاحبخانه و مستأجر
 • مبلغ اجاره
 • مبلغ ودیعه که معمولاً معادل یک ماه اجاره می باشد و در صورتی که مستأجر به موقع مبلغ اجاره را نپردازد و یا به خانه آسیب برساند صاحبخانه مجاز به برداشت آن پول است
 • مشخصات ملک
 • مشخص کردن شرایط پرداخت اجاره
 • مشخص نموده این که پرداخت هزینه های برق و آب برعهده چه کسی می باشد
 • برخی از صاحبخانه ها ممکن است از مهاجرین در خصوص شرایط کاری و اقامتی و درآمدی شان در ایسلند مدارکی طلب کنند

این قرارداد باید برای صاحبخانه و مستأجر کاملاً یکسان باشد. افرادی که بالای 18 سال سن داشته باشند و خانه ای که اجاره می نمایند حداقل قراردادی 6 ماهه داشته باشند می توانند از دولت این کشور یارانه اجاره منزل درخواست کنند و پس از بررسی قرارداد و شرایط آنها این یارانه به حسابشان واریز می گردد که برای 1 سال معتبر می باشد. مبلغ این یارانه به مبلغ اجاره خانه بستگی دارد.

بازنشستگی ایسلند

دولت ایسلند از شهروندان خود در بسیاری از زمینه ها حمایت های مناسبی انجام می دهد و این حمایت ها در سنین بازنشستگی افراد نیز ادامه دارد. این کشور یکی از سیستم های پیشرفته بازنشستگی را دارد. سن بازنشستگی در ایسلند 67 سال است و افراد باید به مدت 40 سال در سیستم تأمین اجتماعی ایسلند مشارکت نموده باشند. هر ایسلندی از 16 سالگی مجاز به کار کردن است و از همان سال می تواند برای بازنشستگی خود برنامه ریزی نموده و از این سن مجاز به پرداخت هزینه مشارکت است. سیستم بازنشستگی در این کشور بر سه رکن اصلی قرار دارد:

 • سیستم تأمین اجتماعی
 • سیستم بازنشستگی شغلی
 • پس انداز بازنشستگی تکمیلی

تأمین اجتماعی یک سیستم بازنشستگی عمومی است که همه ایسلندی ها عضو ان می باشند و هدف اصلی آن تأمین بیمه متقابل، یکسان سازی درآمد و شبکه ایمنی اجتماعی برای دریافت کنندگان بازنشستگی است. تأمین اجتماعی در این کشور شامل بازنشستگی، بیمه درمانی و بیمه از کار افتادگی می باشد. ذکر این نکته در اینجا لازم است که با توجه به سیاست های هوشمندانه ائی که دولت این کشور اعمال می نماید اختلاف طبقاتی در ایسلند بسیار کم است. امکان بازنشستگی پیش از موعد برای برخی از مشاغل وجود دارد و افراد به ازای سالهائی که زودتر اقدام به بازنشستگی نمایند از مقدار مستمری پرداختی آنان کاسته می گردد. البته افرادی که به به مدت 25 سال دریانورد بوده اند در سن 60 سالگی می توانند درخواست بازنشستگی نموده و حقوق کامل بازنشستگی را دریافت کنند. افرادی که حداقل به مدت 15 سال در ایسلند حق بیمه پرداخت کرده باشند می توانند در دران کهولت از مزایای تأمین اجتماعی استفاده کنند.

زندگی در کشور ایسلند

دانستنی های عمومی در مورد ایسلند

زندگی ایسلند با موارد جالبی و هیجان انگیزی در امیخته است و افرادی که برای ادامه زندگی خود این کشور را انتخاب می ننمایند خود را با برای رویاروئی با این موارد آماده کرده اند. باید بدانیم که دنستن برخی از اطلاعات عمومی در مورد کشوری که در ان زندگی می نمائیم می تواند برای ما بسیار مفید باشد. در ادامه به برخی از اطلاعات عمومی و دانشتنیهای جالب در مورد این کشور اشاره می نمائیم:

 • پاکیزه ترین آبهای رودخانه ها در ایسلند وجود دارد
 • این کشور هم آب سرد طبیعی دارد و هم آب گرم طبیعی
 • هرچند اسم این کشور به معنی سرزمین یخی است اما در واقعیت آنقدرها هم سرد نیست
 • ایسلند کشور سرسبزی می باشد
 • شبهای زمستان و روزهای تابستان در این کشور طولانی می باشد
 • مردمان ایسلندی راضی ترین مردم دنیا هستند
 • ایسلندی های یک غذای عجیب دارند که از گوشت فاسد شده نهنگ درست می شود
 • مردم این کشور فرزندان خود را در دمای منفی صفر می خوابانند تا با سرما عادت کنند
 • تمام مصرق مصرفی در ایسلند از انرژی هیدروالکتریک و منابع طبیعی آب گرم تأمین می شود
 • ایسلند پشه ندارد
 • تنها پستاندار بومی ایسلند روباه قطبی می باشد
 • در بیشتر مناطق ایسلند مردم اسم فامیل ندارند و فامیلی آنها از نام پدرشان با پسوند دختر یا پسر تشکیل می شود
 • تعداد استخرهای از تعداد جمعیت آن بیشتر است

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور ایسلند انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در ایسلند به شرح زیر است:

 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایسلند

علاقمندان به زندگی ایسلند می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به ایسلند خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://en.vedur.is/weather/forecasts/areas/

https://en.vedur.is/

https://guidetoiceland.is/travel-info/climate-weather-and-northern-lights-in-iceland

https://www.weather.is/?section=forecast

https://adventures.is/information/the-weather-in-iceland/

https://iceland.nordicvisitor.com/travel-guide/information/climate-weather-conditions/

https://www.metoffice.gov.uk/weather/world/iceland

https://www.tripsavvy.com/average-weather-in-iceland-by-season-4157755

https://www.mcc.is/housing-guide/

https://www.government.is/media/velferdarraduneyti-media/media/acrobat-enskar_sidur/Rent-Act-36-1994-with-subsequent-amendments-2016.pdf

https://www.expatfocus.com/iceland/property/how-to-rent-or-buy-property-in-iceland-6139

https://www.internations.org/iceland-expats/guide/living-short

https://studentabladid.is/efni/2018/10/21/renters-rights-an-overview

https://www.al.is/en/support/rights-and-obligations/

https://grapevine.is/news/2017/12/11/know-your-rights-the-reykjavik-housing-market/

https://island.is/en/retirement-pension

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1114&langId=en&intPageId=4595

https://www.tr.is/en/65-years/old-age-pension

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-12-06/iceland-s-gigantic-pension-fund-is-creating-a-headache-at-home

https://www.government.is/topics/social-security-and-pensions/

Related Posts

Leave a comment