رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی اسپانیا

زندگی در اسپانیا

زندگی اسپانیا

اطلاعات کلی در مورد اسپانیا

شاید اولین چیزی که با شنیدن نام اسپانیا به ذهن برسد فوتبال باشد اما این کشور برای مهاجرت از برخی نظر بسیار مناسب است. مقاله زندگی اسپانیا توسط کارشناسان  مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز است. پادشاهی اسپانیا در غرب اروپا قرار گرفته است و با کشورهای فرانسه، پرتغال و شاهزاده نشین آندورا مرکز مشترک خاکی دارد که مرز اسپانیا با پرتغال به طول 1214 کیلومتر طولانی ترین مرز مشترک بین دو کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد. اسپانیا علاوه بر این که در اروپا جزایر زیادی دارد در قاره آفریقا نیز دو شهر مستقل به اسامی سئوتا و ملیله در خاک کشور مراکش دارد. اسپانیا با 505990 کیلومترمربع پنجمین کشور وسیع قاره اروپا می باشد که این مساحت به 50 استان تقسیم می گردد. این کشور دارای 17 بخش خودمختار است و این مساحت شامل جزایر زیادی که متعلق با اسپانیا می باشند و در دریای مدیترانه، جزایر قناری و اقیانوس اطلس گسترده می باشند.

زندگی در اسپانیا

جمعیت اسپانیا حدود 46.8 میلیون نفر است و این کشور عضو اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو و برخی دیگر از معاهدات بین المللی می باشد. اسپانیا عضو شنگن است و واحد پول آن یورو است. شهر مادرید پایتخت اسپانیا می باشد و شهرهای بارسلونا، والنسیا، سویا و ساراگوسا از دیگر شهرهای بزرگ و مهم این کشور می باشند همچنین جزایر تنریف، مایورکا و گران کاناریا از پرجمعیت ترین جزایر در بین جزایر 15 گانه قابل سکونت اسپانیا هستند. زبان این کشور اسپانیائی که که زبان رسمی حدود 500 میلیون نفر در سراسر دنیا می باشد. این کشور در حال حاضر کشور دموکرات و دارای حکومتی پارلمانی می باشد و ارکان حکومتی اسپانیا به ترتیب پادشاه به عنوان رئیس حکومت، نخست وزیر به عنوان رئیس دولت و شورای وزیران به عنوان کابیه این کشور را تشکیل می دهند. این کشور در طول تاریخ حوادث زیادی را از سر گذرانده است و در مدت زمان طولانی تحت سلطه مسلمانان بود.

شرایط زندگی اسپانیا از نگاه آمار

کشور اسپانیا در گروه کشورهای توسعه یافته و از اقتصادهای بزرگ دنیا می باشد. این کشور در زمینه های مختلف اقتصادی در دنیا مطرح است و در بخش های انرژی های تجدیدپذیر و زیرساخت ها در گروه کشورهای ردیف اول دنیا قرار دارد. شاخص کیفیت زندگی کشور اسپانیا روی عدد بسیار مناسب 172.68 قرار دارد و شاخص امنیت این کشور روی حد بالای 65.05 واقع شده است، شاید همین موضوع یکی از دلایل مهم توریست پذیری بالای اسپانیا باشد. از دیگر شاخصهای مهم شاخص مراقبت های بهداشتی می باشد که اسپانیا در این شاخص عدد 78.11 را به خود اختصای داده است که عدد بالائی محسوب می شود. 7اسپورت اسپانیا در رده بندی قوی ترین پاسپورت های دنیا در رده 2 قرار دارد و دارند پاسپورت این کشور به 268 کشور بدون نیاز به وسزا می توانند تردد نمایند. در جدول زیر برخی از داده های آماری در خصوص این کشور اشاره شده است:

شاخص شادی 6.48 شاخص توسعه انسانی 0.904
امید به زندگی 83.49 درصد جمعیت مهاجر 13
شاخص حاکمیت قانون 0.90 کنترل فساد 0.74
رشد اقتصادی 6.37 تورم 8.73

شرایط آب و هوائی و گردشگری در اسپانیا

کشور اسپانیا شرایط آب و هوایی بسیار مناسبی دارد. این کشور در معرض سه اقلیم اصلی به این ترتیب است که در بخش ایبریا دارای اقلیم مدیترانه ائی با تابستان های گرم و خشک است. در منطقه مورسیع و ایبرو دارای اقلیم نیمه خشک و در ایالت های باسک، استوریاس، کانتابریا و قسمت هائی از گالیسیا دارای اقلیم اقیانوسی است که مانند همه اقلیم های اقیانوسی دیگر آب و هوای متغیری دارد. کیفیت آب و هوای این کشور زیبا در شرایط بسیار بالای 93.65 قرار دارد و آلودگی این کشور نیز بسیار پائین است و عدد 39.10 بیانگر این موضوع می باشد.  در مجموع باید گفت که این کشور آفتابی است و در رده اب و هوای معتدل قرار می گیرد و حدود 3000 ساعت آفتابی دارد و در بیشتر مناطق دمای هوای ملایمی دارد که در فصول بهار و پائیز ملایمترین دما در این کشور زیبا حکمفرما می باشد. ماه های جولای، آگوست و سپتامبر گرمترین و خشکترین ماه های این کشور هستند که در طول روز ممکن است دمای هوا به بالای 30 درجه سانتیگراد برسد.

اسپانیا از مناطق دیدنی طبیعی و بناهای دیدنی قدیمی زیادی دارد که می توان گفت برای هر سلیقه ائی منطقه ائی و شرایط دیدنی وجود دارد. زندگی اسپانیا می تواند سرشار از این دیدنی های جذاب باشد. بهترین فصل برای گشت و گذار در اسپانیا در فصل بهار از ماه مارس تا ژوئن است. همچنین در پائیز و در حد فاصل ماه های سپتامبر تا دسامبر نیز اب و هوای این کشور بسیار عالی بوده و گردشگران داخلی و خارجی زیادی در این فصول در اسپانیا به گشت و گذار می گذرانند. در طی 40 سال اخیر صنعت گردشگری در اسپانیا با پیشرفت های بسیار زیادی مواجه شده است و در حال حاضر یکی از بهترین کشورها در زمینه گردشگری و توریسم می باشد. صنایع وابسته به این صنعت پر سود از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار هستند. و در هر چهار فصل سال منطقه ائی در این کشور وجود دارد که گردشگران را به سوی خود جذب نماید.

شرایط کار در اسپانیا

زندگی اسپانیا بدون کار نمی شود. این کشور اقتصاد پر قدرتی دارد و صنایع مختلفی از جمله گردشگری، کشاورزی، مخابراتی، زیرساخت، انژی های تجدیدپذیر و صنابع نفت و گاز در این کشور فعال می باشند. این کشور بعد از آمریکا بزرگترین سرمایه گذار خارجی در آمریکای لاتین است. ساعت کار قانونی در اسپانیا هفته ای 40 ساعت است و از آنجائی که 5 روز در هفته کار می باشد روزی 8 ساعت کار قانونی باید در آنجا انجام داد. در این کشور نیز روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل رسمی می باشد. با توجه به شرایط اقتصادی خوب نرخ بیکاری این کشور بالا می باشد که نمودار زیر گویای این موضوع است:

نرخ بیکاری اسپانیا

درست است که نرخ بیکاری اسپانیا بالاست اما با وجود این نرخ بالا در برخی از مشاغل با کمبود نیروی کار مواجه است که برخی از این مشاغل به عبارت زیر می باشند:

 • متخصصات صنعت IT در زمينه هاي مختلف
 • مشاغل مربوط به پوشاک و نساجی
 • متخصصان صنعت مخابرات
 • صنعت کشتی سازی
 • مهندس مکانیک
 • مشاغل مربوط به رستورانها
 • مشاغل مربوط به توریسم و جهانگردی
 • تجهیزات پزشکی
 • فلزات و ساخت فلزات
 • بهداشت و درمان
 • مشاغل مربوط به صنعت خودرو
 • مهندسین برق

برای این که بتوان در اسپانیا کار پیدا کرد راحت ترین کار این است که در سایت های کاریابی معتبر در این کشور به جستجوی شغل دلخواه گشت و پس از یافتن شغل مورد نظر رزومه کاری خود را برای کارفرما ارسال نموده و در صورتی که کارفرما رزومه را تأئید نماید برای متقاضی یک مصاحبه حضوری ترتیب می دهد و پس این که متقاضی در این مصاحبه موفق شود می تواند در محل کار مورد نظر مشغول به کار گردد. برای کار در اسپانیا و زندگی در اسپانیا دانش زبان اسپانیائی بسیار مهم و لازم است. در ادامه به برخی از سایت های کاریابی های معتبر این کشور اشاره می نمائیم:

 • Reed
 • The Local
 • XpatJobs
 • Graduateland
 • iAgora
 • Primer Empleo
 • Bolsade Trabajo
 • Expansion Empleo
 • Infoempleo
 • Infojobs
 • Oficina Empleo
 • Monster
 • Busco Jobs
 • Indeed
 • Expatica jobs
 • The Local

شرایط تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا بسیار مهم است و این کشور به بحث آموزش و پرورش بسیار اهمیت می دهد. درصد بالای باسواد در این کشور و تعداد دانشجویان بین المللی که هرساله برای ادامه تحصیل وارد این کشور می شوند گویای این مسئله مهم است. تحصیل در این کشور به زبان اسپانیائی رایگان است و زبان های انگلیسی و در برخی مناطق زبان فرانسوی نیز در این کشور تدریس می شود. نظام اموزشی در این کشور رایگان است و از سن 6 سالگی الی 16 سالگی اجباری می باشد و به این شکل است که از 6 سالگی تا 11 سالگی مقطع ابتدائی در مدارس این کشور است که 5 ساله است و از 12 سالگی الی 16 سالگی به مدت 4 سال که به مقطع متویطه اجباری معروف است و اگر دانش آموزی قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های را داشته باشد به مدت 2 سال در دوره های پیش دانشگاهی شرکت می کند و بعد از ان وارد دانشگاه می گردد و اگر تمایل داشته باشد که سریعتر جذب بازار کار گردد می تواند در دوره های فنی و مهارتی شرکت کند و زودتر به بازار کار این کشور ملحق شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا 4 سال با توجه به رشته و دانشگاه متغیر است و افرادی که زندگی در اسپانیا را انتخاب نموده اند و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند می توانند با توجه به رشته تحصیلی به مدت 1 سال الی 2 سال درس بخوانند. مدرک کارشناسی متقاضی باید با رشته ائی که در مقطع کارشناسی ارشد قصد ادامه تحصیل دارد در ارتباط باشد. تحصیل در مقطع دکتری در این کشور بین 2 سال الی 5 سال متغیر است و عمدتاً به زبان انگلیسی می باشد. بورسیه های تحصیلی مناسبی در این کشور برای دانشجویان واجد شرایط فراهم می باشد. دانشگاه های اسپانیا در رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا از شرایط مناسبی برخوردارند و این کشور حدود 75 دانشگاه دارد که بیشتر آنها دولتی می باشند. برخی از دانشگاه های مطرح این کشور به عنوان زیر می باشند:

 • دانشگاه پومپئو فایرا
 • دانشگاه خودمختار بارسلونا
 • دانشگاه بارسلونا
 • دانشگاه خودمختار مادرید
 • دانشگاه والنسیا
 • دانشگاه اروپائی مادرید

زندگی اسپانیا

هزینه های زندگی اسپانیا

یکی از دلایلی که دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل، زندگی اسپانیا را انخاب می کنند هزینه های پایین زندگی در این کشور است. از سوی دیگر مقدار حقوق دریافتی در این کشور با هزینه های زندگی آن در تناسب خوبی قرار دارد. شاخص هزینه های زندگی در این کشور پایین است و عدد 48.95 بیانگر این موضوع است. شاخص قدرت خرید اسپانیا عدد متوسط رو به بالای 77.16 می باشد. به طور متوسط یک خانواده 4 نفره در اسپانیا 2241.73 یورو در ماه هزینه های زندگی شان می باشد و یک نفر مجرد چیزی حدود 634.05 یورو هزینه زندگی دارد. در جدول زیر به برخی از هزینه های زندگی و خدمات اولیه در این کشور اشاره شده است. باید بدانیم که اعداد و ارقام نوشته شده متوسط هزینه زندگی می باشد و این هزینه ها در شهرهای مختلف متفاوت است و از طرف دیگر سبک زندگی افراد در هزینه های زندگی شان بسیار مؤثر بوده و مبالغ ذکر شده جنبه آماری دارد:

کالا یا خدمات هزینه به یورو کالا یا خدمات هزینه به یورو
غذا در رستوران ارزان 11 1 کیلو سیب زمینی 1.17
شیر 0.81 1 کیلو پیاز 1.26
نان سفید تازه 500 گرمی 1.02 1 بطری آب 1.5 لیتری 0.65
1 کیلو برنج 1.17 1 لیتر بنزین 1.58
12 عدد تخم مرغ 2 خدمات آپارتمان 85 متری 121.35
 1 کیلو فیله مرغ 6.20 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 743.92
1 گیلو گوشت صاف گوساله 10.43 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 602.23
1 کیلو سیب 1.73 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 1236.54
1 کیلو گوجه فرنگی 1.68 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 925.98

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در اسپانیا

کشور اسپانیا کشوری محبوب برای اجاره ملک است. در این کشور دو نوع اجاره ملک وجود دارد که در ابتدای اجاره یک خانه باید نوع ان را مشخص نمود چون تفاوت های مهمی با هم دارند:

 • اجاره های کوتاه مدت که مدت زمان اجاره چنین خانه هائی نباید بیشتر از 11 ماه باشد و قوانین مربوط به این نوع اجاره عمدتاً ایالتی است و ممکن از در ایالت های مختلف متفاوت باشد.
 • اجاره های بلند مدت که از یکسال تا 5 سال و حتی 7 سال می تواند متغیر باشد. قوانین مربوط به اجاره خانه بلند مدت تابع قوانین کشوری می باشد. در این نوع قرارداد اگر طرفین مشکلی بابت تمدید اجاره نداشته باشند به صورت خودکار تا 3 سال بعد تمدید می گردد.

افرادی که در این کشور زندگی می نمایند باید قرارداد اجاره بلند مدت منعقد نمایند. در این کشور مانند بسیاری از کشورهای دیگر بهترین راه پیدا کردن خانه مورد نظر استفاده از سایت های املاک می باشند که در ادامه به برخی از معروفترین سایت ها اشاره می نمائیم:

 • Fotocasa
 • Idealista
 • Spainhouses

بعد از یافتن خانه مورد نظر و بازدید دقیق از خانه و توافقات شفاهی با صاحبخانه باید قرارداد بسته شود و این قرارداد باید در یک دفتر اسناد رسمی منعقد گردد و در اداره ثبت املاک اسپانیا نیز ثبت گردد. مواردی که بایستی در قرارداد قید گردد به عبارت زیر می باشد:

 • مشخصات مؤجر و مستأجر
 • شرح ملک
 • مبلغ اجاره ملک
 • مبلغ ودیعه که معادل یک ماه اجاره می باشد و در صورتی که مستأجر به خانه آسیبی نرسانده باشد بعد از اتمام قرارداد به وی برگشت داده می شود.
 • مدت زمان اجاره و شرایط تمدید و شرایط فسخ قرارداد
 • توافقات در خصوص تعمیر و نگهداری منزل
 • وظیفه پرداخت هزینه های آب و برق و…

بازنشستگی اسپانیا

اسپانیا یکی از بهترین کشورها برای بازنشستگی می باشد. در سال 2020 حداقل سن برای بازنشستگی 65 سال و 10 ماه بوده است به شرط این که 37 سال حق بیمه پرداخت کرده باشد. این اعداد تا سال 2027 به 67 سال افزایش می یابد و شرط پرداخت حق بیمه به 38 سال و نیم خواهد رسید. در مواقع خاص امکان بازنشستگی پیش از موعد وجود دارد. یکی از موارد بازنشستگی پیش از موعد داوطلبانه است که حداقل 35 سال حق بیمه داشته باشد می توانند دوسال زودتر بازنشسته می شوند و یا در مشاغل خاصی مانند آتشنشانان که در 60 سالگی و یا در برخی از موارد در 52 سالگی می توانند با حقوق کامل بازنشستگی، بازنشسته شوند. در صورت داشتن برخی از شرایط خاص بازنشستگی جزئی و نوع دیگر که به بازنشستگی انعطاف پذیر نام دارد نیز در این کشور وجود دارد.

برای واجد شرایط بودن جهت دریافت حداقل مستمری دولتی باید به مدت 15 سال کارکرده و حق بیمه تأمین اجتماعی پرداخت شده باشد و حداقل 2 سال از این 15 سال باید بلافاطله قبل از درخواست بازنشستگی باشد. افراد خود اشتغال در اسپانیا به شرط این که سهم تأمین اجتماعی را در صندوق تأمین اجتماعی خوداشتغالی پرداخت کرده باشند می توانند مستمری بازنشستگی دریافت کنند. افرادی که سالهای قبل در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار کرده باشند و حق بیمه پرداخت کرده باشند می توانند در اسپانیا درخواست بازنشستگی دهند و دولت اسپانیا سوابق این افراد را از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا جمع اوری می نماید. این کشور با برخی از کشورهای غیراتحادیه اروپا نیز قرارداد دوجانبه تأمین اجتماعی دارد.

زندگی در کشور اسپانیا

دانستنی های عمومی در مورد اسپانیا

وقتی زندگی در اسپانیا را انتخاب نموده باشید باید اطلاعات عمومی خوبی از این کشور داشته باشید تا بتوانید شرایط بهتری برای خود بوجود بیاورید. در ادامه به برخی از حقایق جالب و اطلاعات عمومی در مورد این کشور اشاره نموده ایم:

 • انسان هوشمند 35000 سال پیش برای اولین بار وارد این سرزمین شد
 • سرود ملی اسپانیا بدون کلام است
 • جشنواره گوجه فرنگی یا توماتینا هر ساله در اسپانیا برگزار می شود
 • جیوان ملی این کشور گاو نر است
 • کلیسائی به نام ساگرادا فامیلیا در اسپانیا از 130 سال در حال ساخت است که تخمین زده می شود تا سال 2026 تکمیل گردد
 • شهری در این کشور وجود دارد که اسم فامیلی 700 نفرشان ژاپن اسن این افراد نوادگان سامورائی های قرن 17 می باشند
 • دو سد در اسپانیا در حال بهره برداری است که سال ساخت آنها به 1900 سال پیش می رسد
 • برنج این کشور در خود کشورشان ناشناخته است
 • 43 درصد روغن زیتون جهان در اسپانیا تولید می شود
 • این کشور در هر دو جنگ جهانی بی طرف بود اما جنگ داخلی بین سالهای 1936 تا 1939 که در آن رخ داد باعث کشته شدن پانصد هزار نفر شد
 • برج هرکول که قدیمی ترین برج فانوس دریائی دنیا است که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد در این کشور قرار دارد
 • پادشاهان کاتولیک اسپانیا در سال 1492 فرمان بازداشت تمام یهودیان را صادر کردند که سلطان بایزید که شاه عثمانی بود نیروی دریایی کشورش را برای نجات یهودیان به این کشور فرستاد
 • در امریکا تعداد افراد اسپانیائی زبان از خود اسپانیا بیشتر است
 • بیشتر از 16000 جشنواره در سراسر اسپانیا در طول سال برگزار می گردد
 • 21 کشور در دنیا جشن استقلال خود را برای استقلال از اسپانیا جشن می گیرند
 • یک آسمانخراش 47 طبقه در این کشور وجود دارد که آسانسور ندارد
 • در قرن 16 میلادی اسپانیا قدرت اول اروپا بود
 • در ابتدا قرار بود برج ایفل در بارسلونای اسپانیا ساخته شود که با ساخت آن مخالفت شد

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور اسپانیا انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در اسپانیا به شرح زیر است:

 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اسپانیا

علاقمندان به زندگی اسپانیا می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به اسپانیا خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.thespanishexperiment.com/learn-spanish/weather

https://spanish.yourdictionary.com/spanish-language/learning-spanish/vocabulary-words-for-weather-in-spanish.html

https://www.spanish.academy/blog/weather-expressions-in-spanish-types-of-weather-and-seasons/

https://www.lawlessspanish.com/vocabulary/weather/

https://www.metoffice.gov.uk/weather/world/spain

https://www.spain.info/en/weather/

https://www.spanishlearninglab.com/the-weather-in-spanish/

https://www.spainlawyer.com/legal-guide/renting-housing-law-in-spain/

https://tejadasolicitors.com/buy-property-malaga/renting-out-property-spain/

https://www.internations.org/spain-expats/guide/housing

https://expatra.com/guides/spain/renting-in-spain/

https://gogoespana.com/en/blog/rent-a-house-in-spain/

https://rightcasa.com/what-rights-do-tenants-have-when-renting-a-property-in-spain/

https://www.benidormseriously.com/rules-and-guidelines-for-property-rentals

https://www.healthplanspain.com/blog/expat-tips/885-tenants-rights-when-renting-a-property-in-spain.html

https://www.expatica.com/es/housing/renting/spain-renting-103913/

https://www.expatica.com/es/finance/retirement/spain-pension-846584/

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1129&langId=en&intPageId=4795

https://www.vidacaixa.es/en/retirement-in-spain

https://www.realinstitutoelcano.org/en/spains-state-pension-conundrum/

Related Posts

Leave a comment