رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳

زندگی دانمارک

زندگی در دانمارک

زندگی دانمارک

اطلاعات کلی در مورد دانمارک

منطقه شمال اروپا از جمله مناطقی است که ایرانی ها برای مهاجرت و زندگی وارد می شوند و دانمارک که جنوبی ترین کشور منطقه اسکاندیناوی می باشد بیشترین توجه را دارد. مقاله زندگی دانمارک توسط کارشناسان  مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هر گونه کپی برداری و تغییر در آن غیر مجاز است. پادشاهی دانمارک در شمال اروپا واقع شده است و پایتخت آن شهر کپنهاگ است که بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر این کشور نیز محسوب می شود. شهرهای آرهوس، آلبورگ، اسبیا و یولاند از دیگر شهرهای مهم این کشور می باشند. دانمارک از طریق پل اورسند فقط با سوئد مرز خاکی مشترک دارد. مشاحت این کشور 43094 کیلومتر مربع است که به 5 استان تقسیم می شود. همچنین جزایر فارو و گرینلند بخشی از پادشاهی دانمارک هستند که به صورت خودگردانی اداره می گردد. خاک اصلی این سرزمین از یک شبه جزیره و 406 جزیره تشکیل شده است که فقط 76 جزیره آن قابل سکونت می باشند.

زندگی در دانمارک

دانمارک جمعیتی بالغ بر 5.8 میلیون نفر دارد و با وجود این که عضو اتحادیه اروپا می باشد اما در سیاست پولی این اتحادیه عضو نبوده و واحد پول آن کرون دانمارک است. زبان رسمی این کشور دانمارکی است که از خانواده زبان های ژرمنی می باشد. البته زبان های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز در این کشور به رسمیت شناخته می شوند. با توجه به شاخص EF که برای تکلم به زبان انگلیسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان می باشد دانمارک در رده دوم قرار دارد و به این معنی است که تقریباً همه دانمارکی ها به زبان انگلیسی مسلط می باشند. دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است و عضو معاهده شنگن می باشد. نظام حکومتی دانمارک پادشاهی مشروطه است که بعد از امپراطوری ژاپن کهن ترین نظام پادشاهی دنیا می باشد. دانمارکی ها مردمانی شاد و مهربان و وقت شناسی هستند.

شرایط زندگی در دانمارک از نگاه آمار

اگر بخواهیم از منظر آماری به زندگی دانمارک نگاهی بیاندازیم بدون شک در می یابیم که این کشور یکی از بهترین مکانها برای مهاجرت می باشد. دانمارک در بسیاری از شاخصه های مهم برای زندگی در رتبه های زیر 10 قرار دارد، مواردی مانند حاکمیت قانون، میزان رضایت مندی مردم، کنترل فساد اداری، کم بودن اختلاف درآمد، شادی و برخی از دیگر شاخصه ها که برای زندگی مهم است. دولت دانمارک به دولت رفاه معروف است. شاخص کیفیت زندگی در دانمارک عدد بالای 192.45 می باشد. شاخص ایمنی 73.55 و شاخص مراقبت های بهداشتی عدد 79.74 که در رده بالا قرار می گیرند می باشد. شاخص آب و هوای این کشور در رده بسیار بالا و عدد 81.80 است و شاخص آلودگی در این کشور مقدار کم و عدد 20.92 است. پاسپورت دانمارک در رده بندی قوی ترین پاسپورت های دنیا در رده 3 است و دارندگان پاسپورت این کشور به 162 کشور بدون نیاز به ویزا تردد نمایند. در جدول زیر برخی از اطلاعات آماری برای علاقمندان آماده شده است:

شاخص شادی 7.64 شاخص توسعه انسانی 0.940
امید به زندگی 81.20 درصد جمعیت مهاجر 10
شاخص حاکمیت قانون 1.86 کنترل فساد 2.27
رشد اقتصادی 4.34 تورم 5.37

 

شرایط آب و هوائی و گردشگری در دانمارک

همان گونه که در بالا عنوان شد شاخص آب و هوا در دانمارک روی عدد بسیار بالای 81.80 قرار دارد. این شاخص در شهر کپنهاگ 83.74 بوده و در شهر آلبورگ 81.94 و در آرهوس 81.20 می باشد. کیفیت هوا در این کشور بسیار عالی بوده و عدد 82.55 و کیفیت سرسبزی و پارک ها 80.52 است. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل واقع شده است و بخش بزرگی از خاک دانمارک را زمین های کشاورزی تشکیل داده است و فاقد کوهستان می باشد. دانمارک زمستان های سرد و تابستان هائی معتدل دارد. رطوبت هوا در دانمارک بالاست و پائیز این کشور پر باران است. اوایل بهار در دانمارک هوا سرد است و بهترین فصل برای سفر در این کشور بین ماه های ژوئن، ژولای و آگوست می باشد. گردشگری در دانمارک یکی از صنایع رو به رشد می باشد. این کشور دارای سواحل بی نظیر و جنگل های سرسبزی می باشد و در کنار این جاذبه های بسیاری نیز برخوردار است. موزه ها و گالری های بی نظیری در این کشور وجود دارد که گردشگران را به سوی خود جذب می نماید.

شرایط کار در دانمارک

کار در دانمارک برای نیروهای متخصص در زمینه های مختلف که از سابقه کار مناسبی برخوردار باشند فراهم می باشد. هر نیروی کار در این کشور موظف است 37 ساعت در هفته کار کند و در صورت نیاز به اضافه کاری داشتن مجوز برای اضافه کار لازم است. برای کار در این کشور با حقوق و درآمد بیشتر بهتر است زبان دانمارکی را بلد بود. روزهای کاری در دانمارک از دوشنبه تا جمعه بوده و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل می باشد. هر نیروز کار رسمی شاغل در دانمارک مجاز است 5 هفته در سال به مرخصی برود. نرخ بیکاری این کشور در نمودار زیر نمایش داده شده است:

نرخ بیکاری دانمارک

بیشترین مشاغل مورد نیاز در رومانی به قرار زیر می باشد:

 • مهندس مکانیک
 • مهندس عمران
 • مهندس برق
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • توسعه دهنده وب
 • مهندس IT
 • برنامه نویس و توسعه دهنده وب
 • سرآشپز
 • نجار
 • لوله کش
 • بنا
 • جوشکار
 • آهنگر
 • مکانیک خودرو
 • مکانیک ماشین آلات کشاورزی
 • تکنسین برق

افرادی که در دانمارک زندگی می کنند می توانند هم از طریق بولتن های کاریابی در دانمارک به جستجوی کار بپردازند و هم با کمک سایت های کاریابی معتبر و فعال در این کشور شغل مورد نظر را یافته و پس از ارائه رزومه و مصاحبه با کارفرما مشغول به کار شوند. در ادامه به برخی از سایت های کاریابی معتبر در این کشور اشاره می نمائیم:

 • Jobindex
 • jobsinCopenhagen
 • The Local
 • Work in Denmark
 • ERUES-Find a job
 • Glassdoor

لازم به یادآوری می باشد که بلو کارت اتحادیه اروپا در دانمارک کاربردی ندارد.

شرایط تحصیل در دانمارک

دانمارک از جمله کشورهائی است که به آموزش و پرورش و همچنین تحصیلات تکمیلی اهمیت ویژه ای می دهد و کیفیت آموزش در این کشور بالا می باشد. افرادی که در دانمارک زندگی می کنند اگر به زبان دانمارکی مسلط باشند می توانند تحصیل رایگان در دانمارک را داشته باشند. تحصیل به زبان انگلیسی در دانمارک نیز فراهم است اما هزینه دارد. دانشگاه های کپنهاگ، آرهوس و تکنیک دانمارک در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا در رده زیر 200 قرار دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک بین 3 الی 4 سال بوده و در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 الی 2 سال با توجه به رشته و دانشگاه متغیر است. علاقمندان به تحصیل در مقطع دکتری در دانمارک باید بین 4 الی 5 سال درس بخوانند. بورسیه های تحصیلی خوبی در مقاطع مختلف تحصیلی برای دانشجویان فراهم است که می توانند از آن بهره ببرند.

هزینه های زندگی دانمارک

هزینه های زندگی از جمله عوامل مهم در مهاجرت است. البته باید دانشت که در کنار هزینه های زندگی باید به میزان درآمد در کشور مقصد را نیز در نظر داشت اصطلاحاً دخل و خرج را باید در نظر گرفت. میانگین شاخص قدرت خرید در دانمارک 96.60 می باشد که در رده بالا در خصوص این شاخص قرار می گیرد. البته شاخص هزینه زندگی در این کشور نیز بالاست و عدد 76.30 نشانگر این مهم است. به طور خاص بخواهیم در نظر بگیریم شاخص قدرت خرید در شهر کپنهاگ پایتخت دانمارک 89.13 بوده ودر شهر آرهوس 96.10 می باشد. در کنار این اعداد باید در نظر گرفت که میزان هزینه زندگی هر شخص متناسب با سبک زندگی وی می باشد و اعداد و ارقام ارائه شده صرفاً جهت اطلاع بوده و شاید فردی بتواند در زندگی در دانمارک هزینه های زندگی ارزانتری داشته باشد. در جدول زیر قیمت برخی از کالاهای اساسی و هزینه برخی از خدمات اولیه به حضورتان ارائه می گردد:

کالا یا خدمات هزینه به کرون دانمارک کالا یا خدمات هزینه به کرون دانمارک
غذا در رستوران ارزان 17.48 1 کیلو سیب زمینی 1.67
شیر 1.37 1 کیلو پیاز 1.44
نان سفید تازه 500 گرمی 2.50 1 بطری آب 1.5 لیتری 1.28
1 کیلو برنج 1.98 1 لیتر بنزین 1.93
12 عدد تخم مرغ 3.48 خدمات آپارتمان 85 متری 174.93
 1 کیلو فیله مرغ 8.85 اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 945.28
1 گیلو گوشت صاف گوساله 13.15 اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر 693.67
1 کیلو سیب 2.64 اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر 1685.06
1 کیلو گوجه فرنگی 3.35 اجاره آپارتمان 3 خوابه حومه شهر 1274.81

منظور از خدمات آپارتمان هزینه های برق، آب، گرمایش، سرمایش و حمل زباله در طی یک ماه می باشد.

شرایط اجاره منزل در دانمارک

یافتن مسکن در دانمارک شاید کمی دشوار باشد به این دلیل که تقاضای خرید یا اجاره ملک در این کشور بالا می باشد. به عنوان یک نفر خارجی که زندگی دانمارک را انتخاب کرده است باید چند نکته مهم را برای اجاره ملک در این کشور رعایت نماید. این سختی در شهرهای کپنهاگ و ارهوس ممکن است کمی بیشتر باشد. رایج ترین روشی که برای اجاره ملک از آن بهره می گیرند ارتباطات است. افراد می توانند خانه های مبله و غیر مبله اجاره کنند مبله بودن یک خانه دلیل نمی شود که صاحبخانه مبل غیر معمولی به اجاره بیافزاید. در خانه های غیر مبله باید اجاق گاز، یخچال و شاید فریزر هم وجود داشته باشد. معروفترین سایت اجاره ملک در دانمارک سایت: Lejebolig می باشد.
یک بار اشتباه در خصوص اجاره ملک در دانمارک وجود دارد و آن این است که در اجاره های خانه های کمتر از 2 سال صاحبخانه می تواند به راحتی مستأجر را بیرن کند که در واقع چنین قانونی وجود ندارد و تا مادامی که صاحبخانه در دادگاه اثبات نکند که مستأجر به ملک آسیب رسانده است اجازه بیرون کردن مستأجر را ندارد. برای عقد قرارداد اجازه از افراد خارجی و به خصوص افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا باشند صاحبخانه مدارک شغلی و مدارکی که نشان دهنده اقامت قانونی افراد در این کشور است را بررسی می نمایند. مستأجر ها باید قبل از عقد قرارداد کلیه قسمت های خانه را بررسی کنند و اگر عیب و ایرادی وجود داشت به صورت کتبی اعلام نمایند.

زندگی دانمارک

هنگام عقد قرارداد اجاره باید یک ودیعه پرداخت شود که پس از تحلیه ملک و در صورتی که اثبات شود آسیبی به ملک نرسیده است ان مبلغ به مستأجر عودت داده می شود. مبلغ ودیعه معمولاً معادل اجاره یک تا سه ماه است. هنگام عقد قراردا در نظر بگیرید که یک اجاره نامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام کامل و آدرس صاحبخانه
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد اجاره و در صورت لزوم شرایط تمدید
 • مبلغ اجاره ماهیانه و مبلغ ودیعه
 • شرح مختصری از مکان و فضای ساختمان

بازنشستگی دانمارک

سيستم بازنشستگي دانمارک به شکلي طراحی شده است که می توانید از منابع متعدد حقوق بازنشستگی دریافت شود. به طور معمول وقتی یک نفر به سن بازنشستگی می رسد واجد شرایط دریافت مستمری دولتی خواهد بود. سن بازنشستگی در دانمارک به تاریخ تولد افراد بستگی دارد. به عنوان مثال:

 • متولدین 31 دسامبر سال 1953 و قبل از آن 65 سال
 • متولدین 1 ژانویه 1954 الی 30 ژوئن 1954 65 سال و نیم
 • متولدین 1 جولای 1954 الی 31 دسامبر 1954 66 سال
 • متولدین 1 ژانویه 1955 الی 30 ژوئن 1955 66 سال و نیم
 • متولدین 1 جولای 1955 الی 31 دسامبر 1962 67 سال
 • متولدین 1 ژانویه 1963 الی 31 دسامبر 1966 68 سال
 • متولدین 1 ژانویه 1967 به بعد 69 سال

قانون کلی برای دریافت بازنشستگی دولتی در دانمارک این است که شخص یک شهروند دانمارکی باشد و باید کلیه شرایط زیر را دارا باشد:

 • متقاضی شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس یا بریتانیا باشد و در مجموع حداقل 3 سال از حقوق بازنشستگی از یک کشور اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس یا بریتانیا پرداخت نموده است و حداقل 1 سال از آن در دانمارک بوده باشد.
 • حداقل 10 سال در دانمارک زندگی کرده باشد از سن 15 سالگی تا رسیدن به سن بازنشستگی. باید توجه داشت که تا زمان دریافت مستمری باید حداقل 5 سال در دانمارک زندگی کرده باشند.
 • پناهندگان باید طبق بخش 7 یا بخش 8 قانون مهاجرت اجازه اقامت در دانمارک را دریافت کرده باشند. اگر از تاریخ 1 سپتامبر 2015 وارد دانمارک شده باشند سایر قوانین در مورد آنها اعمال می شود.

انواع بازنشستگی ها در دانمارک به عبارت زیر است:

 • بازنشستگی عمومی: یک بازنشستگی پایه جهانی که توسط درآمدهای عمومی تأمین می شود و از سه قسمت: مبلغ پایه سالانه، مکمل بازنشستگی و مزایای بازنشستگی تکمیلی به دست می آید.
 • مستمری شغلی ATP: کامندان بین 16 سال الی 67 سال اگر به مدت 40 سال در این کشور کار کرده باشند. که برای دریافت باید شرایط زیر فراهم باشد: کارمند باشند، به سن 16 سالگی رسیده باشند، در دانمارک کار می کنند یا توسط یک کارفرمای دانمارکی برای مدت کوتاه در خارج از کشور اعزام شده باشند، حداقل 9 ساعت در هفته کار قانونی کرده باشد.
 • طرح بازنشستگی شغلی داوطلبانه
 • عضویت در صندوق های بازنشستگی
 • طرح های بیمه گروهی
 • طرح های بانکی

در کشور دانمارک امکان دریافت بازنشستگی دولتی پیش از موعد وجود دارد که با توجه به مقدار کارکرد سالانه از مبلغ دریافتی کاسته می شود.

دانستنی های عمومی در مورد دانمارک

وقتی قرار است در یک کشور دیگر زندگی کنید دانستن برخی از اطلاعات برای شما مفید واقع می شود. برای این منظور علاقمندان مهاجرت دانمارک می توانند با دانستن مطالبی که برای آنها جمع آوری نموده ایم شرایط آسان تری برای زندگی در این کشور خواهند داشت:

 • در تمامی ساعت های شبانه روز حتی در ساعت های خلوتی خیابان ها خودسرانه در خیابان قدم نگذارید
 • تعداد دوچرخه ها در دانمارک از جمعیت این کشور بیشتر است اما اول باید با قوانین دوچرخه سواری آشنا شوید
 • در برخی از مناطق دانمارک عکس نگیرید به عنوان مثال در خیابان پوشر شهر کریستانیا نه بدوید نه عکس بگیرید
 • رعایت حریم خصوصی در دانمارک بسیار مهم است
 • دانمارکی ها را وایکینگ صدا نزنید
 • در دانمارک حق آتش زدن پرچم هیچ کشوری را ندارید اما پرچم دانمارک را می توان آتش زد
 • تعداد خوکها در دانمارک از جمعیت این کشور بیشتر است
 • پرچم دانمارک قدیمی ترین پرچم دنیاست
 • پادشاهی دانمارک قدیمی ترین پادشاهی اتحادیه اروپا می باشد
 • در دانمارک برای نام گذاری فرزند قوانین مشخصی وجود دارد
 • بلوتوث موبایل از نام هارالد بلوتوث دومین پادشاه دانمارک گرفته شده است
 • تقریباً همه دانمارکی ها شناگران ماهری هستند
 • از هر نقطه دانمارک تا ساحل دریا بیشتر از 50 کیلومتر نیست
 • دانمارکی ها عاشق موسیقی هستند

زندگی کشور دانمارک

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهای لازم را دارا می باشد، با همکاری تیمی حرفه ائی و کارآمد اقدامات مؤثر زیادی در کشور دانمارک انجام می دهد. برخی از خدمات این مؤسسه در دانمارک به شرح زیر است:

 • کار آماده (Joboffer) برای رشته های پرستاری، مامائی و پیراپزشکی در دانمارک
 • کار آماده (Joboffer) برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک
 • امکان کاریابی برای کلیه مشاغل فنی و مهندسی در دانمارک
 • اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه های دانمارک
 • اخذ ویزای استارت آپ دانمارک

علاقمندان به زندگی دانمارک می توانند در خصوص بررسی شرایط مهاجرت به دانمارک خود با مشاوریم مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار از طریق شماره 01391004055 تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردند.

منابع:

https://www.passportindex.org/

https://www.theglobaleconomy.com/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://climate-adapt.eea.europa.eu/countries-regions/countries/denmark#:~:text=Denmark%20has%20a%20distinctly%20coastal,the%20sea%20and%20the%20continent.

https://www.climatestotravel.com/climate/denmark

https://www.lejeloven.dk/en

https://www.justlanded.com/english/Denmark/Denmark-Guide/Housing-Rentals/Rental-agreements-in-Denmark

https://homeconnector.dk/en/home-rental-the-ultimate-guide/

https://www.internations.org/denmark-expats/guide/housing

https://digura.dk/en/time-limited-tenancy/

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1107&intPageId=4494&langId=en

https://www.norden.org/en/info-norden/danish-pension-system

https://www.norden.org/en/info-norden/danish-retirement-pension

https://lifeindenmark.borger.dk/pension/state-pension

https://www.pensionfundsonline.co.uk/content/country-profiles/denmark

 

Related Posts

Leave a comment