شاخص برابری جنسیتی و مقدمه

شاخص برابری جنسیتی یکی از مهمترین مؤلفه های نشان دادن یک جامعه سالم و پیشرو می باشد. برابری جنسیتی تأثیر اساسی در رشد و یا عدم رشد اقتصادی و اجتماعی جوامع دارد به این دلیل که نادیده گرفتن حدود نیمی از جمعیت جامعه یعنی نادیده گرفتن توانمندی، قابلیت و استعداد نیمی از ساکنین آن اجتماع که هریک از آنها می توانند یک نقش مؤثری در منطقه خویش ایفا کنند.

کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در ادامه مقالات تخصصی در خصوص مهاجرت هوشمندانه این بار اقدام به تحقیق و بررسی در رابطه با شاخص برابری جنسیتی در بین کشورهای دنیا نموده اند. نتایج این بررسی برای متقاضیان خود به خصوص بانوانی که با مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در خصوص مهاجرت مشاوره می نمایند ارائه می شود تا بتوانند در ادامه روند مهاجرت هوشمندانه خود بهترین مسیر مهاجرتی ممکن را انتخاب نمایند.

آزادترین کشورهای دنیا

شاخص برابری جنسیتی و منابع

شاخص برابری جنسیتی از سال ۲۰۰۶ تاکنون توسط مجمع جهانی اقتصاد بررسی می شود. این مجمع در سال ۲۰۲۰از بین ۱۵۳ کشور دنیا اقدام به بررسی این شاخص نموده است. برای انتخاب بهترین کشور در برابری جنسیتی مؤلفه های از جمله معیارهای اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و سیاسی محک می خورد و رتبه کشورها را انتخاب می کند.

با در نظر گرفتن معیارهای اصلی مطرح شده هرکدام از آنها زیر مجموعه هایی برای خود دارند که در مجموع ۱۴ شاخص را شامل می شود. کشورهای که بتوانند حداقل ۱۲ شاخص از این ۱۴ شاخص را برآورده نمایند و اطلاعات آن را در دسترس قرار دهند در این رتبه بندی شرکت داده می شوند. به عنوان مثال در سال جاری دو کشور گینه پاپوا و وانواند برای اولین بار در این شاخص شرکت داده شده اند.

شاخص برابری جنسیتی و نتیجه

نتیجه بررسی شاخص برابری جنسیتی در سال ۲۰۲۰ در جدول زیر با معرفی ۱۰ کشور برتر به اطلاع شما می رسانی:

رتبه کشورها اسم کشور
۱ ایسلند
۲ نروژ
۳ فنلاند
۴ سوئد
۵ نیکاراگویه
۶ نیوزلند
۷ ایرلند
۸ اسپانیا
۹ رواندا
۱۰ آلمان

از ۱۰ کشور حاضر در این رتبه بندی ۷ کشور از قاره اروپا، ۱ کشور از آمریکای لاتین، ۱ کشور از اقیانوسیه و ۱ کشور از قاره آفریقا می باشد.
از ۷ کشور حاضر در کشورهای برتر در جدول فوق ۴ کشور عضو اسکاندیناوی (ایسلند، نروژ، فنلاند و سوئد) در رتبه ۱ تا ۴ قرار دارند. لازم به ذکر است که هیچ کشوری در دنیا نتوانسته است به صورت کامل به برابری جنسیتی دست یابد و ۵ کشور برتر در جدول بالا حداقل به ۸۰ درصد این مهم دست یافته اند. کشور ایسلند از سال ۲۰۱۰ به صورت پیاپی در رتبه برتر است و با ۸۲ درصد پوشش بهترین کشور است که از استانداردهای جهانی بسیار بالاتر است و کشور نروژ با ۱۰ درصد اختلاف با ایسلند در رتبه دوم قرار گرفته است.

بدترین کشورها در این رتبه بندی عبارتند از:
  • گویان رتبه ۱۵۴
  • یمن رتبه ۱۵۳
  • عراق رتبه ۱۵۲
  • پاکستان رتبه ۱۵۱
  • سوریه رتبه ۱۵۰

کشورهای آلبانی، اتیوپی، مالی، اسپانیا و مکزیک نسبت به سال گذشته با پیشرفت قابل ملاحظه ایی برخوردار هستند. در مجموع ۳۵ کشور از شاخص آموزش، ۴۸ کشور از شاخص بهداشت و درمان توانستند امتیازات خود را بهبود بخشیدند و حداقل ۹۷ درصد از کشورهای حاضر در این بررسی توانستند نسبت به سال گذشته جامعه برابرتر جنسیتی ایجاد نماید.

شاخص برابری جنسیتی و نتیجه منطقه ایی

با توجه به داده های به دست آمده کشورهای اروپای غربی با ۷۶.۷ درصد بیشترین پیشرفت – آمریکای شمالی با ۷۲.۹ درصد رتبه دوم پیشرفت منطقه ای – آمریکای لاتین و کارائیب با ۷۲.۲ درصد رتبه سوم – اروپای شرقی و آسیای میانه با ۷۱.۳ درصد رتبه چهارم – صحرای آفریقا با ۶۸.۲ درصد رتبه پنجم – آسیای جنوبی با ۶۶.۱ درصد رتبه ششم و در آخر آفریقای شمالی و خاورمیانه با ۶۰.۵ درصد دارای کمترین پیشرفت منطقه ایی بوده اند.

بهترین کشورها برای کارآفرینی

شاخص برابری جنسیتی و مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی و زیر نظر وزارت کار  از ۱۰ کشور برتر شاخص برابری جنسیتی در ۸ کشور ( ایسلند، نروژ، فنلاند، سوئد، نیوزلند، ایرلند، اسپانیا و آلمان) به صورت مستقیم خدمات ارائه می نماید و این خدمات به فراخود شرکت ها متفاوت است. به عنوان مثال در کشورهای اسکاندیناوی (ایسلند، نروژ، فنلاند، سوئد) فرصت شغلی آماده برای پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران و ماماها دارد و در کشور آلمان برای افرادی که شرایط مناسبی داشته باشند از طریق ویزای جستجوی کار آلمان خدمات ارائه می نماید. و در کشور زیبای نیوزلند از طریق پروسه اسکیل ورکر یا استخدام نیروی ماهر که یک پروسه امتیاز بندی دارد اقدام نماید.

مؤسسه تندکار در هر ۸ کشور نام برده شده از طریق ویزای تحصیلی در خدمت متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد و همچنین امکان تحصیل رایگان در آلمان را برای متقاضیان واجد شرایط فراهم نماید و در برخی از کشورهای برگزیده امکان اخذ ویزای تحصیلی با بورسیه تحصیلی را دارد و اگر شخصی تمایل به اخذ ویزای استارت آپ را داشته باشد در تمامی این کشورها این امکان برای مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار فراهم است.

جهت کشب اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین ما تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.
تلفن مؤسسه: ۰۱۳۹۱۰۰۴۰۵۵

.مهاجرت
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
فهرست