اخذ اقامت بلژیک و شرایط کلی

  • اخذ اقامت بلژیک و راه های دریافت تابعیت بلژیک در این مقاله مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.
  • پادشاهی بلژیک در غرب اروپا واقع شده است و پایتخت آن شهر بروکسل می باشد. بلژیک عضو اتحادیه اروپاست و از سیاست پولی اروپا پیروی کرده و واحد پول آن یورو می باشد. این کشور دو زبان رسمی هلندی و فرانسوی دارد و در واقع زبان آلمانی نیز در برخی از مناطق این کشور رایج است. بلژیک جمعیتی بالغ بر ۱۱.۵ میلیون نفر دارد و  مساحت آن در حدود ۳۱۰۰۰ کیلومتر مربع است.
  • صنایعی مانند فولاد و معدن در بلژیک از جایگاه خوبی برخوردار است.

اخذ اقامت بلژیک از طریق کار

اخذ اقامت بلژیک از طریق کار امکان پذیر می باشد. برای کار در بلژیک بایستی از یک مؤسسه بلژیکی پیشنهاد شغلی  داشت. افرادی که بتوانند این پیشنهاد یا اصطلاحاً JobOffer را کسب نمایند و قرارداد کاری امضاء کنند می توانند با  مراجعه به سفارت بلژیک نسبت به دریافت ویزای کاری بلژیک اقدام کنند. اگر به مدت ۵ سال در بلژیک کار کنید و مالیات پرداخت کنید می توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. در این کشور سه نوع ویزای کار وجود دارد  که با توجه به شرایط به شخص به وی تعلق می گیرد. مشاغلی مانند پرستاری، مامائی، معماری، رشته های فنی و فناوران اطلاعات، فروشندگان حرفه ای و مشاغل مربوط به صنعت ساختمان  بیشترین درخواست را دارد. با توجه به اینکه  در کدام منطقه در این کشور مشغول به کار شوید بایستی به زبان همان منطقه مسلط باشید.

 

اخذ اقامت بلژیک از طریق تحصیل

تحصیل در بلژیک به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت بلژیک شود. تحصیل در بلژیک به زبان های فرانسوی هلندی، آلمانی و انگلیسی ممکن است. دانشجویان امکان کار پاره وقت دانشجویی را دارند و در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و در دکتری ۳۰ ساعت اجازه کار کردن دارند. دانشجویان می توانند همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. دانشگاه های بلژیک از رتبه علمی خوبی برخورداند و فارغ التحصیلان دانشگاه های بلژیک اجازه دارند به مدت یک سال در این کشور باتوجه به مدرک خود به کاریابی بپردازند. افرادی که در این کشور بتوانند مشغول
به کار شوند و به مدت ۵ سال در بلژیک کار کنند و مالیات پرداخت کنند ی توانند جهت اخذ اقامت دائم بلژیک اقدام کنند.

اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر است. افرادی که قصد اخذ اقامت بلژیک را از طریق سرمایه گذاری دارند بایستی در یکی از شرایط زیر اقدام نمایند تا بتوانند اقامت این کشور را دریافت کنند:

  1. سرمایه گذاری بین ۳۵۰.۰۰۰ یورو تا ۵۰۰.۰۰۰ یور در یک کسب و کار جدید
  2. سرمایه گذاری بین ۳۵۰.۰۰۰ یورو تا ۵۰۰.۰۰۰ یورد در یک کسب و کاری که در بلژیک فعال است
  3. سرمایه گذاری در دو حالت فوق باید منجر به استخدام فرد بلژیکی شود
  4. داشتن عدم سو پیشینه و شفافیت عملکرد مالی

افراد بایستی به یکی از زبان های فرانسوی، هلندی یا آلمانی مسلط باشند. کشور بلژیک  رشد اقتصادی خوبی دارد و  بسیاری از مؤلفه های مهم سرمایه گذاری در این کشور شرایط مطلوبی دارد که این باعث اطمینان خاطر سرمایه گذاران می باشد.

اخذ اقامت بلژیک از طریق ازدواج

اخذ اقامت بلژیک از طریق ازدواج امکان پذیر می باشد اما کمی طولانی است و به این شکل نیست که افراد به  محض ازدواج اقامت لژیک یا تابعیت بلژیک دریافت نمایند. یکی از طرفین ازدواج باید ساکن بلژیک باشد و این شخص یا بایستی تابعیت بلژیک را داشته باشد یا اقامت دائم بلژیک را دارا باشد و یا حداقل به مدت سه ماه در این کشور اقامت قانونی داشته باشد. شخص بایستی شغل مناسبی داشته و درآمدش برای زندگی دو نفر کافی باشد و خانه مستقل داشته باشد.
ازدواج آنها در بلژیک باید در شهرداری شهری که طرف بلژیکی در آن زندگی می کند و خانه دارد ثبت شود و باید ۱۴ روز قبل از روز ازدواج به شهرداری اطلاع دهند و یک وقتی را رزرو کنند. بعد از ازدواج اشخاص باید یک مدت معینی را با هم زندگی کنند تا بتواند تقاضای اقامت دائم و تابعیت بلژیک را نماید.

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد فرزند

اقامت بلژیک از طریق تولد فرزند در این کشور امکان پذیر نمی باشد. بلژیک از جمله کشورهایی است که از قانون خون پیروی می کند و در این دسته از کشورها افراد به واسطه یک رابطه خونی با یکی از کسانی که تابعیت بلژیک را دارند می توانند اقامت بلژیک را دریافت دارند. حال این بستگی می تواند از پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادربزرگ بلژیکی باشد. کشورهایی که از قانون حاک پیروی می کنند به واسطه تولد فرزند اقامت اعطا می نمایند یغنی اینکه اگر طفلی در خاک و یا مایملک این کشورها متولد شد می تواند تابعیت این کشورها را دریافت دارد. کشورهای آمریکایی عمدتاً از قاعده خاک پیروی می کنند.

اخذ اقامت بلژیک از طریق پناهندگی

کشور بلژیک از جمله کشورهایی است که از طریق پناهنده می پذیرد. مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار به هیچ عنوان هیچ گونه خدماتی اعم از مشاوره و اقدام از طریق پناهندگی ندارد و به افرادی که قصد مهاجرت دارند توصیه می کند که اگر از روش های قانونی امکان مهاجرت ندارند از این روش نیز اقدام نکنند. مهاجرت از روش پناهندگی علاوه بر خطرات جاتی و ملی که متوجه افراد است از مشکلات روحی و روانی متعددی نیز برای افراد به بار می آورد که به هیچ وجه جبران نمی شوند.

اخذ اقامت بلژیک و هزینه های زندگی

افرادی که قصد اخذ اقامت بلژیک را دارند و قصد زندگی در بلژیک را دارند بایستی در خصوص هزینه های زندگی در این کشور نیز آگاهی نسبی پیدا کنند. در ادامه و در جدول زیر سعی کرده ایم تا برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه ای که مورد نیاز افراد در کشور بلژیک می باشد را جمع آوری کرده و در اختیار مخاطبین خود قرار دهیم. ذکر این نکته لازم است که میزان هزینه زندگی هر فرد متناسب با سبک زندگی او می باشد:

کالا یا خدمات مبلغ یا هزینه کالا یا خدمات مبلغ یا هزینه
۱ لیتر شیر ۰.۹۵ یورو ۱ کیلو گوشت ۱۴.۲۲ یورو
۵۰۰ گرم نان ۱.۶۸ یورو ۱ کیلو سیب ۲.۲۶ یورو
۱ کیلو برنج ۱.۸۹ یورو تریپ نرمال رفت و آمد ۴.۵۰ یورو
۱۲ عدد تخم مرغ ۲.۵۱ یورو هزینه های جاری آب و برق… ۱۴۰.۳۲ یورو
۱ کیلو مرغ ۸.۷۲ یورو اجاره آپارتمان ۱ خوابه مرکز شهر ۷۳۱.۹۲

اخذ اقامت بلژیک و شرایط اخذ تابعیت

اخذ اقامت بلژیک می تواند منجر به اخذ تابعیت بلژیک گردد. افرادی که اقامت دائم بلژیک را داشته باشند و اگر بتوانند به مدت ۵ سال اقامت خود را حفظ نمایند و در طول این مدت کاری که مغایر با قانون بلژیک باشد را انجام ندهند می توانند تقاضای تابعیت بلژیک را داشته باشند. باید در نظر داشت افرادی که می خواهند تابعیت این کشور زیبا را اخذ کنند باید به یکی از زبان های رایج در این کشور تسلط کامل یافته باشند و در آزمون اخذ تابعیت این کشور نمره قبولی کسب کرده باشند که شامل اطلاعات عمومی در خصوص تاریخ، جغرافی و سیاست بلژیک می باشد. بلژیک دو تابعیتی را می پذیرد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که با مجوز رسمی و زیر نظر وزارت کار درحال فعالیت می باشد تماس بگیرید.
۰۱۳۹۱۰۰۴۰۵۵

بلژیک
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
فهرست