بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی می تواند در انتخاب هوشمندانه کشورمقصد برای مهاجرت کمک قابل توجه ای برای شما باشد.کیفیت زندگی یعنی بررسی و ارزیابی موارد متعدد که وضعیت مردم یک منطقه را مشخص می نماید.
این مؤلفه ظاهراً به مؤلفه استاندارد زندگی بسیار نزدیک است اما در واقع با استاندارد زندگی تفاوت های اساسی دارد چراکه در شاخص استاندارد زندگی فقط مؤلفه های درآمدی و تولید ناخالص یک کشور بررسی می گردد اما در بررسی کیفیت زندگی علاوه بر مواردی مانند درآمد و تولید ناخالص داخلی یک کشور مؤلفه های مهم دیگری نظیر: شرایط محیطی مانند آلودگی محیط زیست و شرایط آب و هوایی، شاخص های سلامت افراد جامعه اعم از سلامت روانی و جسمی، کیفیت آموزش و سطح تحصیلات در یک کشور نیز بررسی می شود.

به بیان دیگر کیفیت زندگی، استانداردهای سلامتی و راحتی و خوشبختی یک جامعه را اندازه می گیرد و بیشتر دانشمندان و محققان
این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیرمجاز است.علوم اجتماعی اعتقاد دارند که ثروت و دارایی عامل ارزیابی یک زندگی با کیفیت نمی باشد و برآیند مؤلفه های متعدد که ثروت می تواند یکی از آنها باشد در خصوص کیفیت زندگی مؤثر است.

در بررسی شاخص کیفیت زندگی کشورها، مؤسسات معتبر زیادی به صورت سالیانه اقدام به رتبه بندی این مهم می نمایند و ممکن است نتیجه این بررسی از سوی مؤسسات مختلف باهم متفاوت باشد و دلیل این تفاوت این نکته است که هر یک از این مؤسسات پارامترهای متفاوت از هم را در کشورها بررسی می کنند و این تفاوت کاملاً طبیعی است و دلیلی بر اشتباه بودن بررسی ها نمی باشد.
ما در این مقاله برای بررسی بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی به سه مؤسسه معتبر: USNEWS و World Population Review و سایت معتبر Numbeo استناد می نماییم و نتیجه بررسی آماری این سه مؤسسه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی

بررسی مؤسسه U.S.News

مؤسسه خبری معتبر U.S.News یک مؤسسه معتبر و باسابقه خبری در دنیا می باشد که از سال ۱۹۳۳ در حال فعالیت و خبررسانی بوده که با همکاری  مؤسسات BAV Groups ( Brandasset valuator ) و همچنین شرکت جهانی ارتباطات بازاریابی Vmly&R و دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا و بر اساس مطالعات انجام شده از بیش از ۲۰ هزار نفر از مردم ۷۳ کشور جهان و با بررسی ۹ فاکتورکشور کانادا را به عنوان با کیفیت ترین کشور برای پنجمین سال پیاپی انتخاب نموده است.

فاکتورهای مدنظر این نظر سنجی عبارتند از:

 • مقرون به صرفه بودن
 • بازار کار خوب
 • ثبات اقتصادی
 • ثبات سیاسی
 • ثبات خانوادگی
 • برابری حقوق
 • امنیت
 • سیستم آموزش عمومی پیشرفته
 • سیستم بهداشت عمومی


برخی از مهمترین دلایلی که کشور کانادا در بررسی این مؤسسه توانست رتبه اول با کیفیت ترین کشور دنیا را کسب کند عبارتند از: رتبه اول در ثبات سیاسی، رتبه چهارم سیستم آموزش عمومی پیشرفته و رتبه دوم بازار کار مناسب می باشد.
در بین ۱۰ کشور برتر این رتبه بندی ۷ کشور اروپایی جایی گرفته اند و نکته حائز اهمیت این بررسی این است که در بین ۷ کشور اروپایی که در بین این ۱۰ کشور قرار دارند ۴ کشور اسکاندیناوی (سوئد، دانمارک، نروژ و فنلاند ) می باشند و گویای این مسئله است که چرا افراد زیادی از سراسر دنیا کشورهای اسکاندیناوی را برای کار و یا ادامه تحصیل و مهاجرت انتخاب می نمایند.
در ادامه به ۱۰ کشور در این رتبه بندی می پردازیم:

اسم کشور تغییر رتبه به نسبت سال ۲۰۱۹ رتبه کیفیت زندگی
کانادا هیچ تغییری نداشته است ۱
دانمارک یک رده بالا تر قرار گرفته است ۲
سوئد یک رده سقوط کرده است ۳
نروژ هیچ تغییری نداشته است ۴
استرالیا دو رده بالا تر قرار گرفته است ۵
هلند دو رده بالا تر قرار گرفته است ۶
سوئیس دو رده سقوط کرده است ۷
نیوزلند یک رده بالا تر قرار گرفته است ۸
فنلاند سه رده سقوط کرده است ۹
آلمان هیچ تغییری نداشته است ۱۰

نتایج تکمیلی

کشورهایی که در این بررسی در رتبه های پایین تری قرار گرفته اند عمدتاً کشورهایی هستند که امنیت  فردی و اقتصادی در آنها پایین می باشد و در رتبه بندی این مؤسسه کشورهای به ترتیب: لبنان، ایران، اردن، اکراین، صربستان و آذربایجان پایین ترین رتبه ها را به خود اختصاص داده اند. به عنوان مثال کشور لبنان به دلیل امنیت فردی پایین در انتهای این رتبه بندی جای دارد. همچنین کشور ایالات متحده آمریکا علی رغم دارا بودن رتبه اول بازار کار در رتبه بندی کیفیت زندگی این مؤسسه در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

بررسی مؤسسه World Population Review

کارشناسان سایت معتبر World Population Review از شاخص های پیشرفت اجتماعی برای بررسی کیفیت زندگی کشورها استفاده می کنند. این مجموعه به این نکته باور دارد که پیشرفت اجتماعی برآیند نمرات ۳ شاخص اساسی است که عبارتند از:

 • نیازهای اساسی انسان ( مراقبت بهداشتی،سر پناه )
 • مبانی بهزیستی ( امید به زندگی، دسترسی به آموزش و فناوری )
 • فرصت ( حقوق شخصی، آزادی انتخاب، تحصیل عمومی )

این معیارها نیز نشاندهنده این نکته است که مانند سایت USNEWS تولید ناخالص داخلی کشورها معیار سنجش کیفیت زندگی بالا نمی باشد.
در جدول زیر به نتیجه بررسی های این مؤسسه در سال ۲۰۲۰ می پردازیم:

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی

همانگونه که مشهود است در رتبه بندی مؤسسه World Population Review نیز از بین ۱۰ کشور ۸ کشور اروپایی بوده و از این ۸
این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیرمجاز است. کشور اروپایی ۳ کشور اسکاندیناوی (دانمارک – فنلاند – سوئد) قرار دارد.

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی

بررسی مؤسسه Numbeo

در آخرین بررسی به نتیجه آماری سایت معتبر Numbeo می پردازیم. این سایت که بیشتر جهت بررسی هزینه های زندگی در کشورها و شهرهای مختلف جهان معروف است، داده های آماری خوبی به کاربران خود ارائه می نماید. یکی از این آمارها بررسی کیفیت زندگی در کشورهای مختلف جهان است.
سایت Numbeo  برای بررسی کیفیت زندگی کشورها مؤلفه های مهم شاخص قدرت خرید، شاخص ایمنی، شاخص خدمات بهداشتی، شاخص هزینه زندگی، قیمت ملک به نسبت درآمد، شاخص آلودگی محیط زیست، شاخص آب و هوا و شاخص ترافیک عبور و مرور را بررسی نموده و نتیجه این بررسی در جدول زیر مشهود است:

بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی

در بررسی انجام شده در مؤسسه Numbeo از ۱۰ کشور، ۸ کشور اروپایی قرار دارند و سهم کشورهای اسکاندیناوی از این ۸ کشور
دو کشور دانمارک و فنلاند است.

نتیجه:

با بررسی انجام شده می توان به یک نتیجه مهم و اساسی رسید و آن این است که در آمار ارائه شده از سوی هر سه مؤسسه، کشورهایی رتبه ۱ تا ۱۰ را به خود اختصاص داده اند که یکی از کشورهای توسعه یافته می باشند و این نکته بیانگر این مهم است که داشتن یک اقتصاد قوی و پویا تأثیر مثبتی در ارائه شاخص های مورد بررسی دارد.

در نتیجه بررسی کیفیت زندگی در سال ۲۰۲۰ از سه منبع مختلف اسامی ۷ کشور در هر سه بررسی وجود دارد که عبارتند از: دانمارک، استرالیا، هلند، سوئیس، نیوزلند، فنلاند و آلمان که از این ۷ کشور ۵  کشور اروپایی بوده و ۲ کشور حوزه اسکاندیناوی (دانمارک – فنلاند) در این کشورها حضور دارند و کشور آلمان به عنوان یکی از صنعتی ترین کشورهای دنیا با نرخ بیکاری حدود ۳ درصد نیز در هر سه نظر سنجی قرار دارد.

در جدول زیر به فراوانی کشورها در سه نظرسنجی می پردازیم:

اسم کشور USNEWS World Population Review Numbeo نتیجه
دانمارک * * * ۳
استرالیا * * * ۳
هلند * * * ۳
سوئیس * * * ۳
نیوزلند * * * ۳
فنلاند * * * ۳
آلمان * * * ۳
اتریش * * ۲
سوئد * * ۲
ایسلند * * ۲
کانادا * ۱
نروژ * ۱
استونی * ۱

نکته:

با توجه به مباحث ارائه شده و مقایسه جدول ها به این نتیجه می رسیم که از بین ۲۰۵ کشور که در ۶ قاره وجود دارد قاره اروپا با دارا بودن ۴۷ کشور ۱۰ نماینده در مجموع دارد. قاره اقیانوسیه با ۱۹ کشور ۲ نماینده و قاره آمریکای شمالی و مرکزی با ۲۷ کشور ۱ نماینده در مجموع بررسی های انجام شده دارد. کشورهای دانمارک، فنلاند، آلمان، هلند، سوئیس، استرالیا و نیوزلند پای ثابت هر ۳ بررسی می باشند. نکته جالب این است که تمامی ۱۳ کشوری که اسامی آن ها در جدول فوق ذکر شده است از جمله کشورهایی هستند که هر ساله با استقبال زیادی برای مهاجرت اعم از مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری از سوی اتباع سایر کشورها قرار می گیرد.

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار که با مجوز رسمی و زیر نظر وزارت کار ، در تمامی ۱۳ کشور برتر از لحاظ کیفیت زندگی در روش های مختلف مهاجرتی مانند: روشهای کاری، تحصیلی، استارت آپ و راه های متفاوت سرمایه گذاری خدمات ارائه می نماید و در صورت تمایل می توانید با برقراری تماس با مؤسسه تندکار از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.
تلفن:۰۱۳۹۱۰۰۴۰۵۵

.مهاجرت
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
فهرست