بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی

بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی

بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی اطلاعات مفیدی از وضعیت زندگی کشورها به ما منتقل می کند. شاخص خوشبختی، یک بررسی ویژه از وضعیت سعادت و کیفیت احساس خوشبختی در جهان است. در سال ۲۰۲۰ برای بررسی شاخص خوشبختی ترکیب های محیط های اجتماعی، شهری و طبیعی را نیز در نظر گرفته شده است. گزارش شاخص خوشبختی اولین بار در سال ۲۰۱۲ مطرح شد. در ژوئیه سال ۲۰۱۱ به موجب قطعنامه ایی که در کشور بوتان تصویب گردید از دولت های سراسر دنیا  دعوت شد تا به خوشبختی مردم خود توجه بیشتری نشان دهند.

اولین گزارش خوشبختی جهانی در انستیتوی زمین دانشگاه کلمبیا با همکاری مرکز عملکرد اقتصادی LSE و انستیتو تحقیقات پیشرفته کانادا به همراه دانشکده اقتصاد ونکوور که زیر مجموعه دانشگاه بریتیش کلمبیا می باشد ارائه شد. از سال ۲۰۱۳ مسئولیت تهیه و تدوین این گزارش بر عهده مؤسسه شبکه راه حل های توسعه پایدار سازمان ملل (SDSN) و مرکز توسعه پایدار دانشگاه کلمبیا به مدیریت جفری دی ساکس می باشد.

بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی از چه پارامترهایی سنجیده می شود؟

بررسی بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی بر اساس داده های متنوعی بنا شده است. اما مهمترین منبع نظر سنجی جهانی گالوپ می باشد و همچنین بررسی ۶ شاخص مهمی که در ادامه به آن اشاره می نماییم:

  1. سطح کیفیت زندگی
  2. میل امید به زندگی
  3. میزان سخاوتمندی
  4. حمایت اجتماعی و سیاسی
  5. آزادی بیان
  6. اعتماد به اقدامات بهزیستی

اگر مقاله بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی و یا بهترین کشورها از نظر پیشرفت اجتماعی و حتی مقاله بهترین کشورها برای پرورش فرزندان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار را مطالعه نموده باشید در خواهید یافت که شاخص خوشبختی یک کشور هیچ ارتباطی با تولید ناخالص داخلی کشورها ندارد اما سطح درآمدی شهروندان یک جامعه می تواند در این بررسی تأثیر گذار باشد.
مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در نظر دارد تا برای اولین بار این امکان را به مخاطبان سراسر کشور خود ارائه دهد تا با مطالعه مقاله های علمی و تحقیقاتی، مسیر درست و منطقی را برای پروسه های مهاجرتی خود انتخاب نمایند و هنگامی که مشاوران مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار پیشنهاد کشور خاصی را به مخاطبان خود می دهند یک دلیل علمی و منطقی در پشت این پیشنهاد قرار گرفته است.

از این مطالعه می توان نتیجه گرفت که رسانه های اجتماعی، مهاجرت و نا برابری بهزیستی به میزان خوشبختی یک جامعه تأثیر گذار است. رضایت شهروندان یک جامعه از زندگی خود با عواملی مانند کیفیت زندگی با اعتماد به نفس بالا و انواع اقدامات بهزیستی قابل ارزیابی می باشد. اینکه یک فرد در یک جامعه چقدر آزادی بیان و انتخاب دارد و یا مردم یک کشور چقدر به نهادهای دولتی و اجتماعی خود اعتماد دارند و به پشتیبانی دوستان و آشنایان خود چقدر مطمئن هستند. سخاوتمندی به عنوان احساس تعامل مثبت در جامعه و اینکه یک جامعه به این باور مثبت و والا دست یابد که خوشبختی سایرین در خوشبختی آنها نیز مؤثر است. به عنوان مثال پذیرش بالای مهاجرین باعت افزایش خوشبختی هم در مهاجرین و هم افراد محلی خواهد گذاشت.

هر فردی دوست دارد در جامعه ای زندگی کند که از برابری اجتماعی بیشتری برخوردار باشد و سطح بهزیستی بالای به وی ارائه شود.

البته این امر کمی سلیقه ایی نیز می تواند باشد شاید برخی مواردی مانند قدرتمندی و سلامت و پاکدستی نهادهای حکومتی برایشان از اهمیت بیشتری برخوردار است. اما طیف وسیعی از مردم بنا بر تحقیقات انجام شده موارد: تبعیض، بیکاری، امنیت و بیماری برایشان اهمیت ویژه ای دارد.

از نظر کارشناسان خوشبختی اثرات بدبختی و اضطراب قدرت و همبستگی بافت اجتماعی را از بین می برد و حس بد بینی به یکدیگر و نهادهای دولتی به مرور در جامعه رایج شده و لطمات جبران ناپذیری بر جامعه به خصوص در افراد نیازمند به وجود می آورد.

وقتی صحبت از شادی می شود با بررسی های انجام شده معلوم می شود که شادترین شهرها در خوشبخت ترین کشورها قرار دارند و کشورهایی که لقب شادترین کشورها را دارند شهرنشینان شادی را در دل خود جای داده اند.

یک پارامتر مهم دیگری که باید در بررسی بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی در نظر داشت میزان پوشش منابع طبیعی و دسترسی مردم به این منابع طبیعی می باشد. مردم در تماس با طبیعت به خصوص هنگامی که با خانواده و دوستان همراه هستند خوشحال ترند پس لزوم توجه به منابع طبیعی در این امر بسیار مهم است. از سوی دیگر تحقق توسعه پایدار در کشورهایی که در رتبه ۱ تا ۱۰ این بررسی قرار گرفته اند قابل توجه است. در ادامه به ۱۰ کشور برتر از ۱۵۶ کشوری که مورد بررسی قرار گرفته اند در خصوص شاخص خوشبختی با رتبه ای که کسب نموده اند به حضورتان معرفی می شود:

اسم کشور رتبه در سال ۲۰۲۰ تولید ناخالص داخلی (میلیارد دلار) امید به زندگی
فنلاند ۱ ۲۶۹.۰ ۸۱.۸۳
دانمارک ۲ ۳۷۰.۳ ۸۱.۳۵
سوئیس ۳ ۶۷۴.۵ ۸۳.۵۵
ایسلند ۴ ۱۸.۴ ۸۲.۶۶
نروژ ۵ ۴۸۹.۳ ۸۲.۸۱
هلند ۶ ۹۴۸.۱ ۸۱.۷۶
سوئد ۷ ۵۸۹.۸ ۸۲.۵۱
نیوزلند ۸ ۱۸۵.۶ ۸۱.۸۶
اتریش ۹ ۴۴۲.۵ ۸۱.۶۴
لوکزامبورگ ۱۰ ۶۷.۳ ۸۲.۱۰

نتایج مهمی که می توان از جدول بالا گرفت:

  1. از ۱۰ کشور دارای بالاترین رتبه از نظر شاخص خوشبختی ۹ کشور اروپایی بوده و فقط یک کشور نیوزلند خارج از اروپا و از قاره اقیانوسیه می باشد.
  2. از ۹ کشور اروپایی دارای رتبه در بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی ۴+۱ کشور در حوزه اسکاندیناوی (فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک + ایسلند) می باشند.
  3. از ۱۰ کشور حاضر در این جدول کشورهای فنلاند، دانمارک، سوئیس، ایسلند، نروژ، هلند، سوئد و نیوزلند در رتبه بندی شاخص پیشرفت اجتماعی نیز در رتبه ۱ تا ۱۵ قرار دارند.
  4. میزان تولید ناخالص داخلی کشور تأثیر مستقیم در این شاخص ندارد. اگر تولید ناخالص داخلی در این امر مهم بود کشور ایالات متحده آمریکا با میزان تولید ناخالص داخلی ۱۷۸۵۶.۵ میلیارد دلار در رتبه ۱۸ این بررسی قرار نمی گرفت و یا کشور جمهوری چین با میزان تولید ناخالص داخلی ۱۰۷۹۷.۲ در رتبه ۹۴ این بررسی قرار نداشت.

بهترین کشورها از نظر خوشبختی و مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در کلیه کشورهای نام برده شده در جدول بالا از روش های مختلف مهاجرت اعم از مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری ، مهاجرت سرمایه گذاری و یا اخذ ویزای استارت آپ ارائه خدمات به متقاضیان محترم خود دارد. به عنوان مثال در کشورهای فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک از طریق ویزای کار با فرصت شغلی آماده برای پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران و ویزای تحصیلی و اخذ ویزای استارت آپ خدمات ارائه می نماید و یا در کشور اتریش از روشهای اخذ ویزای جستجوی کار، اخذ ویزای هنرمندان، احذ ویزای خود حمایتی، اخذ ویزای استارت آپ و اخذ پذیرش تحصیلی رایگان اتریش در خدمت شما متقاضیان محترم می باشد. و در سایر کشورها نیز از روش ویزای تحصیلی و یا اخذ ویزای استارت آپ در خدمت متقاضیان مهاجرت می باشد.

بررسی های دقیق تر

۹۱ درصد فنلاندی ها از رئیس جمهور خود رضایت دارند و ۸۶ درصد آنها به پلیس اعتماد دارند. بنا بر گزارش نیویورک تایمز در بحران کرونا فنلاندی ها یک حس همکاری فوق العاده ای در جامعه خود داشتند و تعداد زیادی از مردم به صورت داوطلبانه برای خرید مایحتاج اولیه از فروشگاه های برای خود و دیگران اقدام می کردند تا میزان تردد کمتری در سطح شهرها صورت پذیرد و همچنین کمک های شایان توجه ای به افرادی که در بحران کرونا به کسب و کارشان صدمه وارد شده بود انجام دادند. فنلاندی ها احساس می کنند که یک عضو مؤثر از یک اجتماع واحد و برابر هستند.

جان اف هلیول سردبیر مؤسسه بررسی خوشبختی معتقد است که میزان رضایت عمومی از زندگی و مهمتر از آن اعتماد به نفس اشخاص در جامعه ای که در آن زندگی می کنند و از یکدیگر مواظبت می کنند در نرخ خوشبختی یک کشور بسیار مؤثر است. وی اعتقاد دارد که افراد شاد لزوماً بالاترین میزان لبخند را دارا نمی باشند آنها به یکدیگر اعتماد دارند و به هم اهمیت می دهند و این چیزی است که اساساً زندگی را بهتر می کند.

بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی و کشورهای اسکاندیناوی

در این بررسی کشورهای اسکاندیناوی در صدر هستند و این مسئله شگفت آوری نیست چراکه در این کشورها سطح فرهنگی، احساس امنیت اجتماعی و اعتماد و انسجام اجتماعی در شهروندان این کشورها بالاست. همچنین کیفیت خدمات و امکانات ارائه شده به مردم در این کشورها بسیار مطلوب است و فساد اداری در کشورهای حوزه اسکاندیناوی حداقل است. مردم کشورهای فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک بیشترین مراقبت همگانی را دارند. اهمیت به فضای سبز و بررسی داده های مربوط به میزان آلودگی آب و هوا و عوامل محیطی یکی از رازهای برتری نوردیک و دولت رفاه این کشورهاست. مردم در جوامع با اعتماد به نفس بالا رشد می کنند.

در انتها به ۱۰ کشوری که در رتبه بندی بهترین کشورها از نظر شاخص خوشبختی پایین ترین رتبه را دارند اشاره می نماییم:
اسم کشور رتبه در سال ۲۰۲۰ تولید ناخالص داخلی (میلیارد دلار)
افغانستان ۱۵۶ ۲۱.۰
سودان ۱۵۵ ۷۷.۶
زیمباوه ۱۵۴ ۱۹.۱
رواندا ۱۵۳ ۱۰.۱
جمهوری آفریقای مرکزی ۱۵۲ ۱.۸
تانزانیا ۱۵۱ ۵۲.۴
بوتسوانا ۱۵۰ ۱۸.۱
یمن ۱۴۹ ۱۹.۵
مالاوی ۱۴۸ ۹.۴
هندوستان ۱۴۷ ۲۸۴۱.۶

امیدواریم مقاله هایی از این دست بتواند مسیر مهاجرتی شما را به شما همراهان گرامی نشان دهد. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی و زیر نظر وزارت کار خدمات ارائه می نماید تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفتی رایگان این مجموعه برخوردار شوید.
تلفن: ۰۱۳۹۱۰۰۴۰۵۵

.مهاجرت
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
فهرست